שיני בינה: מתי יש צורך בעקירה?

למרות שלביטוי שיני בינה קונוטציה חיובית המעידה על התבגרות וחכמה, מדובר בתופעה לא נעימה שעלולה גם לגרום לשלל בעיות בחלל הפה. מהי שן בינה כלואה, אילו בעיות עלולות להתפתח בעקבותיה, לאיזה רופא יש לפנות לשם עקירת שיני הבינה והאם קיימות חלופות אחרות לטיפול? ד"ר אמיר וולף כירורג פה ולסתות עם כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסותשיני בינה הן שיניים טוחנות הממוקמות בחלק האחורי של הלסת. שיניים אלה הן האחרונות להתפתח בחלל הפה: הן מתחילות את בקיעתן בגיל ההתבגרות ומסיימות לרוב בשנות העשרים לחיים. במקרים רבים, בשל היעדר מקום בלסת לבקיעה תקינה של שינה הבינה, מתפתחת של בינה כלואה או שן בינה שבקעה במנח לא תקין. שן בינה כלואה עלולה להוביל למספר בעיות, בהן כאבים, זיהום בשיניים הסמוכות, ספיגת עצם דלקתית, דלקת חניכיים ועוד. הפתרון למצבים אלה הוא עקירה של שן הבינה. חלק מרופאי השיניים והכירורגים ממליצים על עקירת שיני בינה גם אם השיניים הכלואות אינן גורמות לבעיות, כאמצעי למניעת בעיות עתידיות אפשריות. למעשה, רוב שיני הבינה נעקרות על מנת למנוע נזק עתידי או עקב בעיות קיימות.


אישה סובלת מכאב שיניים בשל שן בינה כלואה
 Pixel-Shot | Shutterstock


באיזה גיל מומלץ לבדוק את שיני הבינה?

ההמלצה היא לבדוק את עמדת שיני הבינה כבר בגיל צעיר. הגיל המומלץ לגשת לבדיקה אצל כירורג פה ולסת הוא בגילאים 17-18. הסיבה לכך היא שבגילאים אלה ניתן לאתר בעיות בשלבים מוקדמים, וכך למנוע סיבוכים ונזקים עתידיים. בנוסף, נמצא במחקרים שבגילאים אלו העקירה פשוטה יותר וההחלמה מהירה יותר ביחס לגילאים מבוגרים יותר.


כיצד מתבצעת עקירת שיני בינה?

למרות שעקירת שן בינה היא הליך נפוץ יחסית, ובניגוד לעקירת שן רגילה, עקירת שן בינה יכולה במקרים מסוימים להיות מורכבת ומסוכנת. על פי הספרות המקצועית, הפרמטרים המרכזיים אשר קובעים את מורכבות העקירה ואת הסיכוי להתפתחות סיבוכים הם:

1. מיומנות הכירורג אשר מבצע את העקירה

2. עמדת השן בלסת

3. גיל המטופל (ככל שהמטופל מבוגר יותר, כך העקירה מורכבת יותר).

מעבר לכך, בהיותה פעולה כירורגית, עקירת שיני בינה עלולה לעורר חרדה ופחד בקרב המטופלים ולכן מומלץ לפנות למרפאה המתמקצעת בביצוע עקירות של שיני בינה. 

הטיפול מורכב משלושה אלמנטים מרכזיים:

בשלב הראשון, תתקיים שיחה עם הכירורג המנתח שיסביר על ההליך וכך יסייע גם בהורדת מפלס הפחד והחרדה. הרופא המטפל יבצע גם בדיקה מקיפה של הלסת כדי לתכנן את אסטרטגיית הניתוח. הפעולה מתבצעת לרוב בהרדמה מקומית, תוך היעזרות במכשור מתקדם והקפדה יתרה על מזעור הכאב במהלך ביצוע הפעולה. מיום הניתוח, המטופל נמצא בקשר אישי ויומיומי עם הצוות המטפל עד להחלמה מלאה. 


האם יש אלטרנטיבות אחרות לטיפול בשיני בינה?

לעיתים, לאחר בדיקה מקיפה, כירורג פה ולסתות ימליץ על מעקב אחר בקיעת השן. בנוסף, במטופלים בהם ישנו סיכוי גבוה להתפתחות של סיבוכים ניתן במצבים מסוימים, לבצע חיתוך של כותרת השן והשארת השורש בלסת, או הבקעה של השן אל תוך חלל הפה בעזרת מכשור אורתודונטי על מנת להקל על פעולת העקירה בעתיד. 

חשוב לציין כי פתרונות אלה אינם שכיחים והטיפול הרווח והטוב ביותר בשן כלואה הוא עקירה. אם הפעולה מתבצעת על-ידי כירורג מיומן, ברוב המכריע של המקרים מדובר בתהליך בטוח ומהיר המוביל לתוצאות מצוינות וללא סיבוכים. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אמיר וולף, כירורג פה ולסתות, הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אמיר וולף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה פה ולסת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיך עליון שרית 04/07/2020 16:43
  • שלום, הבחנתי כי לבן שלי, גיל 8, יש אזור בצבע צהוב ונקודות אדומות על גבי החיך העליון. מה זה יכול להיות? מה לעשות?

  • + הוסף תגובה
שלום שרית ד"ר נבות גבעול 08/07/2020 12:02
חיך עליון שרית 10/07/2020 04:32
  • יכול להיות שהתכוונת לכתוב בלוטות רוק לא תקינות??

  • + הוסף תגובה
בניית עצם ושתלים גלית 07/07/2020 14:14
  • שלום אבי בן 76 זקוק לבניית עצם ושני שתילים . האם יש צורך להמתין 3 חודשים לאחר בניית העצם או שניתן לבצע את השתל באופן מידי באותו הטיפול של בניית העצם?

  • + הוסף תגובה
שלום גלית ד"ר נבות גבעול 08/07/2020 11:44
  • ניתן באופן מידי תלוי בתנאים לעיתים יש צורך להמתיך

  • + הוסף תגובה
כתם כחול בשפה יפית 04/07/2020 18:32
  • שלום דר, יש ךי בשפה התחתונההסימן כחול כבר כמה חודשים ללא שינוי.אתמול הופיע עוד כתם קטן בחיך הפנימי.האם מדאיג?

  • + הוסף תגובה
שלום יפית ד"ר נבות גבעול 08/07/2020 11:42

הצטרפו לאינדקס הרופאים!