אדם אחד יכול להדביק עשרות אנשים בקוביד 19 בשעות בודדות

עם ההקלות בסגר והחזרה לשגרה, גדל החשש מפני התפרצות של גל שני. למה זה יכול לקרות ומהם הגורמים שמעלים את הסיכוי להתפרצות נוספת של וירוס הקורונה? אלה הדברים שעשויים למנוע גל נוסף
כתבה פרסומית כתבת חסות


בזמן שארצות רבות בעולם כבר מקלות על הסגר, החזרה לשגרה מעוררת בקרב מומחים חשש גדול מפני מה שמכונה " מפיץ על" – אדם אחד שעלול להדביק עשרות אנשים בשעות בודדות במסגרת אירוע או התכנסות. 

לפי ה- CDC, במדינת וושינגטון שבארה"ב נמצאו 52 חברי מקהלה שפיתחו Covid-19 , כאשר 3 מהם אושפזו ושניים נפטרו. מקרה נוסף שדווח ע"י ה- CDC אירע בשיקגו ובו התגלו 16 איש הנושאים את נגיף הקורונה, וזאת בעקבות הקשר שלהם לשני אירועים שבהם נכח אותו אדם אשר תחילה סבל מתסמינים קלים של המחלה, ובהמשך התגלה כחולה Covid-19. 

קראו עוד: מידע חיוני ועדכני להתמודדות עם נגיף הקורונהDmitry Kalinovsky | Shutterstock


הגורמים שמעלים את הסיכון לגל נוסף 

דווקא ההקלות בהגבלות ופתיחת העסקים, הן שיוצרות דאגה רבה בקרב חלק הציבור. העובדה שכעת ניתן להתכנס וללכת לאירועים ולמקומות בהם יש נוכחים רבים, מעלה את החשש מפני הסיכון להתפשטות מחודשת של מגפת הקורונה, שעדיין לא חלפה מן העולם.

לפי ד"ר ח'באזה, מומחה לריאות ברשת מרכזי הרפואה קליבלנד קליניק, ארה"ב, התכנסויות רבות משתתפים בתוך מקומות סגורים מהווה סיכון גדול יותר מאשר אירועים המתקיימים בחוץ. מספיק " מפיץ על" אחד באירוע כזה, כדי שהנגיף יצליח להתפשט לעשרות אנשים.

ישנן כמה דרכים שעשויות למנוע מקרה של התפשטות כזו: שמירת מרחק בין המתכנסים; קיום האירוע במקום פתוח; הימנעות מפעולות המייצרות יותר נשימה טיפתית כגון דיבור, שירה וצעקות. 

וזה אולי מה שמסביר את ההידבקות הכה אינטנסיבית שהתרחשה במקהלה בוושינגטון, בה שהתה קבוצה גדולה של אנשים במקום סגור ובצפיפות, אשר קיימה פעולה שמייצרת יותר נשימה טיפתית – שירה.

זו גם הסיבה שבגללה עולה החשש מפני בילוי במועדונים או מקומות בילוי שאינם מקיימים את הנחיות משרד הבריאות. כי לא זו בלבד שמועדונים או ברים מאכלסים כמות אנשים גבוהה במקום סגור וצפוף, עוצמות המוסיקה הגבוהות גורמות לאנשים לצעוק, וזה כאמור, מעלה את הסיכוי להידבקות.

קראו עוד: כך תדעו אם המסכה הביתית שלכם יעילה

זה תלוי בנו

הדרך למנוע התפרצות של גל נוסף תלויה במידה רבה בהקפדה של הציבור ההנחיות. עטית מסיכה, ריחוק חברתי, שטיפת ידיים לעתים קרובות, הימנעות ממגע בפנים, הימנעות מכניסה למקומות המוניים ומקורים, הימנעות מספורט הכולל מגע, שמירה על מרחק גם במקומות קטנים ולא עמוסים, וכמובן הפניית אנשים הסובלים מתסמינים לקבלת אבחון וטיפול רפואי – אלה הדברים שמפחיתים את הסיכון להתפרצות נוספת.

לסיכום, האסטרטגיה הטובה ביותר היא מניעת כמה שיותר אירועי "מפיץ על". העובדה שישנן הקלות אינה מעידה על היעלמותו של הווירוס מן העולם. נגיף הקורונה עלול להישאר איתנו זמן ממושך, ואם נלמד לנקוט בצעדים שישמרו עלינו מפני הידבקות, נפחית את הסיכוי לגל שני. פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Gardasil-9 גבי 09/07/2020 21:37
  • שלום, קראתי שהחיסון נגד וירוס הפפילומה מסוג Gardasil-9 משופר ביחס לקודם בכך שהוא מחסן כנגד מספר זנים נוספים של הוירוס שמהם עלול להתפתח סרטן צוואר הרחם. זאת כנגד חיסון Gardasil-4 שמחסן כנגד זנים שאחראיים על סרטן מסוגים שונים הנוגעים גם לגברים. שאלתי, מדוע יש לחסן בנים ב- Gardasil-9, אם השיפור שלו ביחס לחיסון הקודם (Gardasil-4) נוגע לבנות בלבד? תודה רבה, גבי.

  • + הוסף תגובה
חיסון פוליו מוחלש חדוה 04/07/2020 09:05
  • שלום רב, בת חצי שנה עברה חיסון פוליו מוחלש. ההוראות היו לעטוף כל טיטול עם צואה בשקית ולשטוף היטב ידיים. בשגרת הטיפול בה תמיד רוחצים ידיים אחרי החלפה אך השאלה היא האם יש צורך לשטוף ידיים מיד אחרי שזרקתי חיתול מלוכלך ועוד לפני ששמתי חדש והלבשתי אותה או שלא צריך להיות היסטריים? האם זה ברמה כזו של לא לגעת בשום דבר ולהשאיר את הילדה כמה רגעים ללא חיתול עד שאשטוף ידיים? אשמח לדעת כדי לא להיות בסטרס בחודש וחצי הקרובים... תודה מראש

  • + הוסף תגובה
חיסון לדלקת ריאות יובל 25/06/2020 17:13
  • בקופת חולים לאומית המליצו להוריי בני ה-70 פלוס להתחסן בפני דלקת ריאות. אבא שלי היה מעשן כבד ונגמל לפני מספר שנים. אמא שלי עדיין מעשנת. הוריי ביקשו לשאול, מה הסיכונים בחיסון? מה ההמלצות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!