//

אדם אחד יכול להדביק עשרות אנשים בקוביד 19 בשעות בודדות

עם ההקלות בסגר והחזרה לשגרה, גדל החשש מפני התפרצות של גל שני. למה זה יכול לקרות ומהם הגורמים שמעלים את הסיכוי להתפרצות נוספת של וירוס הקורונה? אלה הדברים שעשויים למנוע גל נוסף
כתבה פרסומית כתבת חסות


בזמן שארצות רבות בעולם כבר מקלות על הסגר, החזרה לשגרה מעוררת בקרב מומחים חשש גדול מפני מה שמכונה " מפיץ על" – אדם אחד שעלול להדביק עשרות אנשים בשעות בודדות במסגרת אירוע או התכנסות. 

לפי ה- CDC, במדינת וושינגטון שבארה"ב נמצאו 52 חברי מקהלה שפיתחו Covid-19 , כאשר 3 מהם אושפזו ושניים נפטרו. מקרה נוסף שדווח ע"י ה- CDC אירע בשיקגו ובו התגלו 16 איש הנושאים את נגיף הקורונה, וזאת בעקבות הקשר שלהם לשני אירועים שבהם נכח אותו אדם אשר תחילה סבל מתסמינים קלים של המחלה, ובהמשך התגלה כחולה Covid-19. 

קראו עוד: מידע חיוני ועדכני להתמודדות עם נגיף הקורונהDmitry Kalinovsky | Shutterstock


הגורמים שמעלים את הסיכון לגל נוסף 

דווקא ההקלות בהגבלות ופתיחת העסקים, הן שיוצרות דאגה רבה בקרב חלק הציבור. העובדה שכעת ניתן להתכנס וללכת לאירועים ולמקומות בהם יש נוכחים רבים, מעלה את החשש מפני הסיכון להתפשטות מחודשת של מגפת הקורונה, שעדיין לא חלפה מן העולם.

לפי ד"ר ח'באזה, מומחה לריאות ברשת מרכזי הרפואה קליבלנד קליניק, ארה"ב, התכנסויות רבות משתתפים בתוך מקומות סגורים מהווה סיכון גדול יותר מאשר אירועים המתקיימים בחוץ. מספיק " מפיץ על" אחד באירוע כזה, כדי שהנגיף יצליח להתפשט לעשרות אנשים.

ישנן כמה דרכים שעשויות למנוע מקרה של התפשטות כזו: שמירת מרחק בין המתכנסים; קיום האירוע במקום פתוח; הימנעות מפעולות המייצרות יותר נשימה טיפתית כגון דיבור, שירה וצעקות. 

וזה אולי מה שמסביר את ההידבקות הכה אינטנסיבית שהתרחשה במקהלה בוושינגטון, בה שהתה קבוצה גדולה של אנשים במקום סגור ובצפיפות, אשר קיימה פעולה שמייצרת יותר נשימה טיפתית – שירה.

זו גם הסיבה שבגללה עולה החשש מפני בילוי במועדונים או מקומות בילוי שאינם מקיימים את הנחיות משרד הבריאות. כי לא זו בלבד שמועדונים או ברים מאכלסים כמות אנשים גבוהה במקום סגור וצפוף, עוצמות המוסיקה הגבוהות גורמות לאנשים לצעוק, וזה כאמור, מעלה את הסיכוי להידבקות.

קראו עוד: כך תדעו אם המסכה הביתית שלכם יעילה

זה תלוי בנו

הדרך למנוע התפרצות של גל נוסף תלויה במידה רבה בהקפדה של הציבור ההנחיות. עטית מסיכה, ריחוק חברתי, שטיפת ידיים לעתים קרובות, הימנעות ממגע בפנים, הימנעות מכניסה למקומות המוניים ומקורים, הימנעות מספורט הכולל מגע, שמירה על מרחק גם במקומות קטנים ולא עמוסים, וכמובן הפניית אנשים הסובלים מתסמינים לקבלת אבחון וטיפול רפואי – אלה הדברים שמפחיתים את הסיכון להתפרצות נוספת.

לסיכום, האסטרטגיה הטובה ביותר היא מניעת כמה שיותר אירועי "מפיץ על". העובדה שישנן הקלות אינה מעידה על היעלמותו של הווירוס מן העולם. נגיף הקורונה עלול להישאר איתנו זמן ממושך, ואם נלמד לנקוט בצעדים שישמרו עלינו מפני הידבקות, נפחית את הסיכוי לגל שני. פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כלבת קובי 08/08/2020 21:39
  • ד״ר אודי קלינגר שלום רב , לפני כחצי שנה הייתי בטיול בדרום אמריקה במהלך טרק בפרו הגיע כלב שלא מוכר וליקק אותי או שהוא שרט אותי אציין שלא היו סימנים ברגל ולא הייתה התגרות מצידי כלפי הכלב, הוא בא מאחורי מבלי ששמתי לב נ.ב שזה אזור תיירותי , ועשיתי את שלושת החיסונים לפני הטיול של כלבת האם יש צורך לעשות את החיסון ה4 וה5 אזכיר שעבר כבר חצי שנה

  • + הוסף תגובה
נפיחות בזרוע לאחר חיסון אורה 06/08/2020 21:37
  • אתמול קיבלתי חיסון לדלקת ריאות שזו לא הפעם הראשונה שאני מקבלת..אך הזיקה כאבה ממש שזה היה לי קצת מוזר ושעתיים אחכ התחילה תחושה של אי נוחות בזרוע ולפנות ערב כבר היה לי ממש קשה להרים את הזרוע והיתה נפיחות על חצי הזרוע ללא חום! לקחתי אקמול פורטה והלכתי לישון אך הכאבים גברו למרות התרופה ובבוקר מצאתי שכל החלק העליון של הזרוע מהמרפק ומקום הזריקה נפוח ואדום וחם למגע! אני כבר יותר מ24 שעות לאחר הזריקה וציפיתי שהנפיחות תרד או שתהיה הקלה בכאב אך אני מרגישה עדיין כאב וחום נמוך של 37 מעלות! לא רוצה ללכת למיון בגלל הקורונה אז מה עלי לעשות וכיצד לנהוד?? תודה אורה

  • + הוסף תגובה
חיסון שינגריקס ראובן 28/07/2020 23:38
  • שלום רב, האם חיסון שינגריקס סוף סוף אושר בארץ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!