שחזור דופן הבטן: מתי מבצעים את הניתוח ומה חשוב לדעת לפני?

ניתוחים לשחזור דופן הבטן הם אינם עוד הליך כירורגי שגרתי לתיקון בקע. למעשה, מדובר בפעולה מורכבת הדורשת הערכה מוקדמת וניסיון רב מצד הרופא המנתח: מה ההבדל בין ניתוח לשחזור דופן הבטן לבין ניתוח לתיקון בקע ולאילו פרמטרים יש להתייחס לפני ההחלטה על ביצוע הניתוח? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותבקע בדופן הבטן (הרניה או קילה) הוא תופעה נפוצה שמקורה בהיחלשות רקמת החיבור של מעטפת השרירים. בעקבותיה מתרחש מעבר של איברים דרך הבקע (פתח) אל מתחת לעור. מחד בקע עלול לגרום לכליאה של איבר ובכך להוות סכנה, מאידך לא כל בקע מחייב תיקון. 

בקעים מורכבים בדופן הבטן יהיו לרוב גדולים יותר ויוצרו בשל ניתוחים נרחבים או שיתפתחו בצלקת הניתוחית בעקבות כישלון בניתוח לתיקון בקע קודם. במצבים אלה, ניתוח לשחזור בטן מספק מענה יעיל לחולשת דופן הבטן ולפתרון הבקע החוזר.


ניתוח לשחזור דופן הבטן
 Dmitry Kalinovsky | Shutterstock


מה ההבדל בין ניתוח לשחזור דופן הבטן לבין ניתוח לתיקון בקע?

בשחזור דופן הבטן אנו עושים שימוש ברקמות האזוריות על מנת לקבל משטחים גדולים המאפשרים סגירה וכיסויי הומוגני ככל שניתן. רצוי שהשחזור יתבצע מאחורי שרירי דופן הבטן ותוך שמירה על חיוניותם.

מטרת הניתוח היא לייצר קו אמצע חדש באזור הבטן, שיורכב ברובו מרקמות המטופל. השימוש ברשת כירורגית מתבצע בצורה מושכלת כדי להשיג חיזוק לקו האמצע והפחתה משמעותית של סיכויי חזרת הבקע, אך במקביל לצמצם ככל הניתן את השימוש בחומר זר. 

האם ניתוח לשחזור דופן הבטן ניתן לביצוע בכל המטופלים?

ההחלטה בנוגע לביצוע הניתוח תלויה בחומרת הבעיה וכן גם במצבו הבריאותי של המטופל. לא מעט מהמטופלים אשר זקוקים לניתוח לשחזור דופן הבטן נותחו לראשונה בשל הימצאות של גידול באזור. לכן, טרם לביצוע הניתוח לשחזור הדופן יש צורך בהתייחסות מיוחדת בכל הנוגע לשלב המחלה הממאירה, הטיפול האונקולוגי המתבצע ועוד. עיתוי הניתוח לתיקון דופן הבטן הוא קריטי וחייב להיעשות בתיאום עם האונקולוג המטפל. 

מעבר לכך, חלק מהחולים עברו ניתוח סטומה במעי, אשר מהווה אף הוא מקור להתפתחות של חולשה באזור דופן הבטן ומצריך התייחסות מיוחדת לקראת השחזור. 

אילו פעולות מקדימות יש לבצע לפני הניתוח לשחזור דופן הבטן?

לפני הניתוח, חשוב להשיג אופטימיזציה של בעיות רפואיות כלליות: חשוב לאזן את לחץ הדם, את הסוכרת, לרדת במשקל ולהפסיק לעשן. אם הניתוח מתבצע בחולים שמצב בריאותם הכללית תקין, הסיכויים להתפתחות של זיהומים לאחר הניתוח וכן גם לחזרת הבקעים פוחתים באופן משמעותי. בניתוחים מורכבים וגדולים יש לבצע בדיקת תפקודי ריאות ואקו-לב לפני הניתוח, כדי לוודא שהוא אינו מהווה מעמסה גדולה מידי.

לבסוף, חשוב להבין כי ניתוח שחזור דופן הבטן הוא הליך מורכב יותר מכל תיקון בקע. לכן, עליו להתבצע על-ידי כירורג בעל ניסיון רב בתחום הכירורגיה הכללית ובפרט ניסיון מעשי רב בניתוחים לשחזור של דופן הבטן. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אליעד קרין, מומחה בכירורגיה כללית ושחזור דופן הבטן. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אליעד קרין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צרבות כיח דמי יעל 02/07/2020 20:07
  • אני כבר מספר חודשים סובלת מצרבות קשות מאטד אם אני אוכלת בערב אני מתעוררת בבוקר עם כיח דמי חשוב לציין שהכל החל עם לקיחת אנטביוטיקה מסוג ציפרודקס שעשתה לי נזק בקיבה...והםרעות קצב עד כדי הגעה לצינתור . אשמח לקבל המלצות איזה בדיקות לעשות פשוט מיואשת כבר

  • + הוסף תגובה
כאבי בטן שמאלית סואעד 02/07/2020 18:01
  • שלום , כבר במשך חצי שנה אפילו יותר אני סובלת מכאבים בבטן העליונה ממש מתחת לצלעות בצד שמאל, כאבים שהם נסבלים אך לרוב גורמים לי אי נוחות לפני שינה או כשאני נוהגת ואף אחרי שאני אוכל. פניתי לרופא משפחה והוא שלח אותי לצילום גסטרווקולונוסקופיה אשר היו תקינות וגם סי טי בטן היה תקין . אך אני עדיין כאוב אשמח לעזרה

  • + הוסף תגובה
אבנים בכיס המרה יהודה 01/07/2020 19:02
  • שלום רב לפני מספר שנים התגלו לי אבנים בכיס המרה.לאחרונה היו לי כאבים מתחת לצלעות.כירורג שלח אותי לסיטי יצא תקין.באולטרסאונד ראו אבנים.יש לי כאבים בצד ימין בטן עליונה מתחת לצלעות,מקרין לגב עליון ותחתון.האם לעבור ניתוח? הרופא אמר שרוב הסיכויים שזה מזה,ושזנ ימנע דלקת עתידית בלבלב.אין פיתרון אחר?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!