8 סימנים ותסמינים לגיל המעבר

גיל המעבר אומנם מתבטא באופן שונה אצל כל אישה ואישה, אך קיימים סימנים ותסמינים שנחשבים לשכיחים יותר. מהם תסמינים אלו וכיצד ניתן להתמודד איתם? פרופ' שגיא חיימוביץ מומחה לגינקולוגיה והיסטרוסקופיה, מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


גיל המעבר (מנופאוזה) הוא למעשה השלב שבו מופסקת הפקת ההורמונים הנשיים על ידי השחלות, וכתוצאה מכך הווסת החודשית נפסקת גם היא. 

עולם הרפואה מגדיר את המנופאוזה כשנה שלמה ללא מחזור. לרוב, התסמינים מתחילים להופיע אחרי גיל 45, והם נובעים בעיקר בשל ירידה ברמות ההורמונים פרוגסטרון ואסטרוגן. 


אישה סובלת מגלי חום המעידים על גיל המעבר

SpeedKingz | Shutterstock


הסימנים והתסמינים השכיחים לגיל המעבר

מחזור לא סדיר - הדבר הראשון שנפגע הוא המחזור. רוב הנשים יחוו מחזור לא סדיר או מצב בו הווסת אינה מגיעה אחת לחודש או דימומים רבים במהלך החודש, כלומר המחזור עצמו מתקצר. מצב זה יכול להיות מלווה גם בדימום כבד יותר. 

גלי חום – לתסמין זה נשים מייחסות חשיבות רבה. גלי חום הם מצב של הרגשה שהחום בגוף עולה, והוא יוצר הזעה ותחושת "בערה מפנים". יש נשים שאף הופכות להיות אדומות בזמן גל החום.

לחץ דם גבוה - להורמונים הנשיים תפקיד חשוב מאוד בהגנה על הלב וכלי הדם. למעשה, הודות להורמונים הנשיים נדיר לשמוע על בעיות קרדיו וסקולריות בנשים מתחת לגיל 40. אך עם הירידה בהפרשת ההורמונים, הסיכון לבעיות אלו עולה - לחץ הדם מתחיל לעלות ומהר מאוד משתווה הסיכון לזה הקיים בגברים. 

ירידה ברמות הסידן - השפעה נוספת הנובעת מחוסר באסטרוגן היא על העצמות. כאשר מופסקת אספקת האסטרוגן, ספיגת הסידן בגוף יורדת ודחיסות העצם נפגעת. בעיה זו משמעותית יותר בנשים רזות או מעשנות, וקיים סיכון להתפתחות של אוסטאופורוזיס. הדבר יכול להתבטא גם בנטייה לכאבים במפרקים ולדקירות בשרירים. 

בעיות נפשיות - בעיות נפשיות נפוצות שעלולות לצוץ הן אינסומניה, ירידה בסיבולת הנפשית ונטייה לעצבנות, לעיתים אף נטייה לדכדוך. פעמים רבות, לצד השינויים הורמונליים מתרחשת גם תסמונת הקן הריק (עזיבתם של הילדים את הבית), מה שעלול להוביל להחרפת המצב הנפשי. 

ירידה בחשק המיני – ישנה ירידה בחשק המיני מצב שמחמיר עקב השפעת חוסר האסטרוגן על הנרתיק , קירות הנרתיק הופכים למנוונים ולדקים יותר, ונוצר מצב של היפר רגישות, אשר עלול להוביל ליובש בנרתיק, כל השינויים המקומיים הללו עלולים להפוך את יחסי המין ללא נעימים.

שינויים במראה – כאשר מתרחשת ירידה בהורמונים הנשיים, ההורמונים האנדרוגנים נוטים להשתלט במקומם. העלייה ברמות הורמונים גבריים אלו מובילה פעמים רבות לשיעור יתר באזור הפנים ולנשירת שיער הראש. בנוסף, העור הופך לדק יותר ומופיעים יותר קמטים. יש גם שינוי בפיזור השומן באזור המותניים, בדומה לגברים, וכתוצאה מהירידה בהורמונים הנשיים, חל שינוי במטבוליזם ונשים בגיל המעבר מתלוננות על עלייה במשקל, שאותו הם מתקשות להשיל. 

דליפת שתן - הירידה באסטרוגן מובילה להורדת המתח של סגירת השופכה  ביחד עם ירידת המתח של שריר השלפוחית , מצב שעלול לגרום לדליפת שתן, שמחמירה עם העלייה במשקל.

כך ניתן להקל על תסמיני גיל המעבר

ברגע שתסמיני גיל המעבר מובילים לפגיעה באיכות החיים, יש מקום לתת טיפול. מדובר בטיפול מותאם אישית שיש להתאים לכל אישה ואישה. 

אורח חיים בריא - חשוב מאוד לשמור על בריאות העצמות ועל הבריאות הקרדיווסקולרית באמצעות הקפדה על אורח חיים בריא: לאכול בצורה מאוזנת, לבצע פעילות גופנית, להיחשף בצורה מתונה לשמש. 

טיפול בהורמונים חליפיים - למרות שלטיפול זה יש שם רע והוא נתפס בקרב הציבור כטיפול שעלול להוביל לסרטן (הצהרה שאיננה נכונה ברוב המקרים), היתרונות בטיפולים אלה עולים על חסרונותיו. הורמונים חליפיים עשויים לשפר משמעותית את איכות החיים. טיפולים מסוימים כוללים אסטרוגן ופרוגסטרון, טיפולים אחרים כוללים אסטרוגן ומווסת סלקטיבי של קולטני הפרוגסטרון. המטרה בטיפולים אלו היא למנוע תסמינים, כמו גם למנוע בעיות בהתפתחות רירית הרחם ובעיות בשד.

לרוב טיפול זה ניתן עד חמש שנים, אז יש לבחון האם לאחר הפסקת הטיפול נשמרת איכות החיים ואין צורך להמשיך בו, או שהמטופלת חווה התדרדרות בתסמינים וכדאי להמשיך את הטיפול. בכל מקרה, המשך או הפסקת הטיפול יעשה תמיד תחת פיקוח הרופא. 

קיימים גם טיפולים הורמונליים מקומיים, כמו טיפול מקומי באסטרוגן ליובש בנרתיק. 

טיפול טבעי – טיפולים טבעיים לרוב יסייעו רק בחלק מהתסמינים. שינוי לטובה עשוי להיראות רק לאחר זמן והוא יתרחש בצורה מתונה. הטיפול הטבעי היחיד שהראה תוצאות חיוביות במחקרים שונים בכל הנוגע למיתון גלי החום הוא תמצית קוהוש שחור (סימידונה), הניתן בכדורים.הכתבה בשיתוף עם פרופ' שגיא חיימוביץ', גניקולוג מומחה. פיתח את שיטת הטיפול של היסטרוסקופיה בלייזר עם הרדמה וללא הרדמה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שגיא חיימוביץ השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ייבוש מוחלט של החלב יעלי 08/07/2020 16:21
  • שלום. אני מתכננת ניתוח חזה, נאמר לי כי אין על מה לדבר כל עוד החלב לא ייבש לחלוטין. הפסקתי הנקה לפני חודשיים- הנקה במשך שנה וחודשיים. כעת יש נוזל שקוף בלחיצה. האם דוסטינקס יעצור את ההפרשה מיידית? עד כמה זה יכול להיות יעיל בשלב זה? המנתח לא יודע לענות, רופאת המשפחה גם לא. תודה:)

  • + הוסף תגובה
ייבוש חלב צלאל 08/07/2020 19:30
  • זה לא הפורום הנכון. לדעתי דובאי רב יכול לעזור אבל בכל מקרה מריכה להתייעץ עם רופאך

  • + הוסף תגובה
סוכרת היריון טופי 08/07/2020 04:03
  • הי. אני בשליש האחרון בהיריון אני סובלת כל הריוני מהקאות ויש לי ריבוי מי שפיר לקחתי תור להעמסת סוכר 100 גרם שתיתי את הבקבוק הראשון בקושי רב ואחרי הבקבוק השני בשתי דקות הקאתי ולא עשיתי את הבדיקה.. אני עדיין סובלת מהקאות וזה מונע ממני עד עכשיו מלעשות את העמסת הסוכר רופאת הנשים שלי אומרת שאין לעשות את הבדיקה בלי שתיה ואין תחליף לזה אך נורא קשה לי אני לא אוכלת מאכלים מתוגנים והפחתתי מדברים מתוקים מפסיקה להקיא יומיים 3 גג וההקאות חוזרות יש לילות שאני לא מצליחה לישון מהצרבת עד שאני מקיאה אשמח לתשובה מהירה.. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
סוכרת והקאות צלאל 08/07/2020 06:25
כאבי צירים ללא הריון?? איך ייתכן? טל 06/07/2020 00:12
  • פיתחתי תגובה אלרגית חמורה לחומר מסויים. לקח לי 3 ניסיונות כואבים ומתישים להבין שזה החומר הזה. הגוף שלי מתחיל להתחמם, ולאט לאט אני מתחילה להרגיש התכווצויות ברחם. חוויתי צירים בעבר, וככל שהלחץ ברחם גובר, זה מרגיש כמו ציר לכל דבר. עם הפסקות קצרות וכאבי איומים. מה זה??? בחיים שלי לא חוויתי כאב של צירים ללא הריון, וזה מוזר ומפחיד. אני אשמח לדעת איך ולמה זה קורה לי. כשזה ממש מתחזק אני נעשת חיוורת, בקושי מדברת, ובכל פעם שבא "ציר" אני פשוט לא שולטת על הבכי והצעקות. אנע פוחדת ואני אשמח לשמוע אם קרו דברים כאלה מעולם. ו... אם לא תהיה כאן תשובה כלשהי, איפה אני יכולה לשאול או לקרוא? תודה

  • + הוסף תגובה
כאבים צלאל 06/07/2020 01:10
  • מצטער אבל זה לא הפורום הנכון. בכלל שאלה כזאת צריכה להבדק עי רופא כולל בדיקה ידנית ואולטרהסאונד. אם תרצי יכול להפנות אותך לרופא שעושה כזאת בדיקה. כתבי אלי מחר 0526666462

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!