האם הבדידות פוחתת או עולה עם הגיל?

נחמה קטנה בצל הקורונה: לצד הצורך לבודד ולהגן יותר על האוכלוסייה המבוגרת מפני נגיף הקורונה, ממחקר חדש עולה כי דווקא צעירים נוטים להרגיש בודדים יותר מאשר מבוגרים. איזה עוד ממצאים מפתיעים עולים מן המחקר? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


בשנים האחרונות הבדידות הפכה למושא למחקר. קיימות היום לא מעט ראיות הממחישות את השפעתה לרעה של הבדידות על רווחתם  של אנשים ועל הכלכלה, וכן להגדלת הסיכוי שאדם יזדקק לטיפול רפואי עתידי. 

ממחקר חדש שפורסם בכתב העת Personality and Individual Differences עולה כי אנשים צעירים נוטים יותר להיות בודדים מאשר אנשים מבוגרים; בחברה קולקטיביסטית (שיתופית), לעומת אינדבידואליסטית, אנשים נוטים פחות להרגיש בודדים; גברים נוטים להיות בודדים יותר מנשים.


גבר מבוגר שותה קפה לבדו סמל לבדידות
 Rawpixel.com | Shutterstock


אינדיבידואלי או שיתופי? תלוי במדינה 

בשל העובדה שגורמים רבים יכולים להשפיע על בדידות, קיים קושי מחקרי למפות גורמים אלו ולהבין את האינטראקציה הקיימת ביניהם. במחקר זה , החוקרים התבססו על מאגר נתונים גדול ומגוון כדי לחקור את הדרכים בהן תרבות, גיל ומין משפיעים על בדידות. הנתונים הגיעו מניסוי הבדידות של ה-BBC, אשר מכיל מידע על כ-55,000 אנשים בגילאים 16-99 מ-237 מדינות שונות, מה שהופך אותו לאחד הגדולים והמגוונים מסוגו.

כדי להגדיר את רמת הקולקטיביזם או האינדיבידואליזם של המשתתפים החוקרים הסתמכו על מחקר  שבחן זאת על-פי 101 מדינות. המשתתפים סווגו כבעלי אופי אינדיבידואלי או שיתופי לפי המדינה ממנה הגיעו.

החוקרים שאלו את המשתתפים שאלות שונות כדי לקבוע את בדידותם:

•האם אתה מרגיש חוסר בחברה?

•האם אתה מרגיש בודד?

•האם אתה מרגיש מבודד מאחרים?

•האם אתה מרגיש בקשר עם אנשים סביבך?

המשתתפים ענו בסולם של אחד עד חמש, והצביעו על התדירות שבה חוו רגשות אלה, כאשר 1- מעולם לא ו-5- תמיד.


גיל, מין ותרבות משפיעים על בדידות

החוקרים מצאו כי הבדידות פוחתת ככל שהאדם מבוגר יותר. לפי פרופ׳ מנואלה בארטו מאוניברסיטת אקסטר בבריטניה, אחד מכותבי המחקר: "הבדידות נובעת מהתחושה שהקשרים החברתיים של האדם אינם טובים כפי שהיה רוצה שיהיו. ייתכן שזה נובע מהציפיות השונות שיש לאנשים צעירים ומבוגרים יותר.״

בנוסף, המחקר מצא כי הבדידות נפוצה יותר בקרב גברים מאשר נשים. פרופ׳ פמלה קוולטר, מאוניברסיטת מנצ'סטר בבריטניה, ומכותבות המחקר מציינת: " ידוע שהודאה בבדידות יכולה להיות לעיתים סטיגמטית, במיוחד עבור גברים. עם זאת, כאשר לא משתמשים במילה זו במדדים, גברים מדווחים לפעמים על בדידות רבה יותר מנשים."

החוקרים מצאו שסביר יותר שאינדיבידואליזם יביא לבדידות, בעיקר אם קיימים גם גורמים אחרים (גיל או מין). לדבריהם, יחסי הגומלין בין הגיל, המין והרקע התרבותי יכולים לחזות את הסיכוי לבדידות.

לפי כותבי המחקר, הממצאים אינם בהכרח מייצגים, שכן השפעות המשתנים שהם זיהו היו קטנות יחסית. עם זאת, גודל המחקר והמגוון גרמו לחוקרים להאמין ש"ההשפעות הללו מהימנות״.

לדעת פרופ׳ בארטו, למחקר שלהם יש השלכות על צעירים החיים במהלך מגפת ה-COVID-19: "למרות שנכון שאנשים צעירים בעלי יכולת גבוהה יותר להשתמש בטכנולוגיה כדי ליצור קשרים חברתיים, עם זאת, כאשר זה נעשה כתחליף למערכות יחסים ולא כדרך לתחזוקת קשרים חברתיים קיימים, זה לא מפחית את הבדידות.

מקורות

1. Holt-Lunstad J, Smith TB, Baker M, Harris T, Stephenson D. Loneliness and Social Isolation as Risk Factors for Mortality: A Meta-Analytic Review. Perspect Psychol Sci. 2015. doi:10.1177/1745691614568352

2.Barreto M, Victor C, Hammond C, Eccles A, Richins MT, Qualter P. Loneliness around the world: Age, https://journals.sagepub.com/home/ppsgender, and cultural differences in loneliness. Pers Individ Dif. 2020. doi:10.1016/j.paid.2020.110066

3.   Hofstede G. Culture and Organizations. Int Stud Manag Organ. 1980. doi:10.1080/00208
פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב תרופות שב 04/07/2020 12:34
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:42
  • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

  • + הוסף תגובה
מניה דפרסיה ייוסי 20/06/2020 12:00
  • לאחר שמוש של שנים בדפלפ כרונו התחילו רעידות בידיים האם יכול להיות מהכדור?

  • + הוסף תגובה
סכיזואפקטיב - טיפול משלים מלכה 31/05/2020 12:46
  • אני מנסה למצוא תרופה משלימה למחלת הנפש ממנה סובל הבן שלי, הוא מטופל באלנזפין, הוא מגיב טוב לתרופה בדרך כלל, ואני רוצה לשפר את המצב שלו.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!