דברים שחשוב לדעת על מערכת הלימפה

מה הם התפקידים החשובים ביותר של מערכת הלימפה, כיצד היא בנויה, איך היא מגיבה כשגורם זר מאיים לחולל מחלה בגופנו? זאת ועוד בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותמערכת הלימפה היא חלק חיוני וחשוב מהמערכת החיסונית של הגוף. ביחד עם הטחול, בלוטת התימוס, מח העצם, השקדים, התוספתן ואיברים נוספים, עוזרת מערכת הלימפה להתמודד עם גופים זרים שעלולים לחולל מחלות.


אישה בודקת את בלוטות הלימפה הצוואריות
 Image Point Fr | Shutterstock


אנטומיה

מערכת הלימפה כוללת כ-600 קשרי לימפה (בלוטות לימפה) ורשת רחבה של כלי לימפה, אשר עוברים כמעט בכל רקמות הגוף כדי לאפשר את תנועתו של נוזל בשם הנוזל הלימפטי. 

הנוזל הלימפטי נמצא במחזור גוף האדם בדומה לדם. בניגוד למחזור הדם, הנוזל הלימפטי אינו נשאב אלא נסחט מכלי הלימפה כאשר אנחנו משתמשים בשרירי הגוף. בדומה לכלי הדם, כלי הלימפה כוללים שסתומים המונעים זרימה הפוכה של הנוזל. תנועת הנוזל נשלטת על ידי קירות כלי הלימפה והשסתומים.

הנוזל מתנקז לכלי לימפה גדולים יותר עד שהוא מתנקז לשתי התעלות המרכזיות של מערכת הלימפה. שם עובר הנוזל סינון ועובר אל מערכת הדם.

כלי הלימפה המסתעפים באזורים השונים בגוף נקראים קשריות לימפה. לרוב הם מכונים בלוטות לימפה, אך אין מדובר באמת בבלוטות והן אינן נחשבות לחלק מהמערכת האנדוקרינית. בבלוטות הלימפה מאוכסנים תאי דם לבנים (לימפוציטים), אשר עוזרים בזיהוי של מחוללי מחלה כגון חיידקים, ווירוסים.


תפקידיה של מערכת הלימפה

למערכת הלימפה יש שלושה תפקידים עיקריים :

1. כחלק מהמערכת החיסונית של הגוף, היא מסייעת לגוף להתגונן מפני חיידקים וגורמי מחלה אחרים ע"י ייצור ואכסון תאים של מערכת החיסון (לימפוציטים) בבלוטות.

2. לשמור על מאזן הנוזל הבין-תאי בגוף – ניקוז נוזלים מהרקמות בחזרה אל מערכת הדם, לאחר שעברו סינון במערכת הלימפה, כדי למנוע הצטברות נוזלים ברקמות שעלולה להוביל לבצקות.

3. לספוג שומנים וחומרים מסיסי שומן ממערכת העיכול באמצעות נימי דם המצויים בקרום המעי הדק, והעברתם אל מחזור הדם.

תגובת מערכת הלימפה 

מערכת הלימפה מייצרת לימפוציטים, שכאשר הם מגיעים לקשריות הלימפה הם עוברים סינון. במגע עם גורם זר הלימפוציטים מתחילים להיות פעילים ומתחילים לייצר נוגדנים שיגנו על הגוף. 

בלוטות לימפה נפוחות הן בדרך-כלל תסמין שנובע מתגובתה של מערכת הלימפה לזיהום. כך למשל, אדם עם דלקת בגרון יכול להרגיש כי בלוטות הלימפה מוגדלות בצוואר. ניתן להרגיש בלוטות לימפה נפוחות גם בלסת, בבית השחי ובמפשעה. עם זאת, לבלוטות לימפה מוגדולת יכולות להיות גם סיבות אחרות כגון הפרעות במערכת החיסון, תרופות, אלרגיות, סרטן ועוד. 

למרות שמערכת הלימפה אחראית בין היתר לסייע בהתגוננות מפני פתוגנים כגון חיידקים ווירוסים, לעיתים היא אינה מצליחה בכך ומחוללי מחלה מצליחים להיכנס לגוף. במקרה זה, מערכת הלימפה מאפשרת למערכת החיסון להגיב. אך אם גם מערכת החיסון אינה מגיבה כראוי ואינה מצליחה להילחם בפתוגן, סביר להניח שתחולל מחלה בגוף, לעיתים אף מחלה קטלנית ומסכנת חיים .


מקורות
1. Overview of the Lymphatic System By James D. Douketis , MD, McMaster University. The Professional Version of the Merck Manuals| Content last modified Jul 2019

2. 
  Molecular Biology of the Cell. 4th edition. Alberts B, Johnson A, Lewis J, et al. New York: Garland Science; 2002.


פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פצע בפין אנונימי 12/07/2020 00:35
 • היי, יש לי מין פצע בקצה של הפין שנראה כמעט כמו חצ'קון, האם זה תקין?

 • + הוסף תגובה
שכחתי לשאול גם אנונימי 12/07/2020 00:48
 • שכחתי לשאול גם, האם זה משהו שעליי ללכת לבדוק? או שזה חסר משמעות

 • + הוסף תגובה
ערמונית מוגדלת חיים 11/07/2020 10:47
 • אני בן 67 וסובל מערמונית מוגדלת שפירה. לא מקבל טיפול תרופתי כלשהו. למדתי לשתות מעט בלילה וע"י כך לקום בממוצע פעם אחת בלילה לצורך מתן שתן. מידי כחצי שנה יש לי סוג של "התקף" בן כחודש -חודשיים ימים שבו על אף השתיה המועטה בלילה אני קם כ 3 פעמים. לאחר מכן וללא טיפול כלשהוא המצב חוזר לקדמותו. אני מניח שנגרמת לי דלקת כלשהיא שגורמת להחרפת הבעיה הזו(דלקת כזו אובחנה אצלי בוודאות באם אר איי שעשיתי לפני כשנה). שאלותי: 1. האם האפשרות של דלקת הגיונית? 2. אם כן, האם אפשר לאבחן בבדיקה כלשהיא ולטפל בה כשהיא פורצת? תודה מקרב לב אבי

 • + הוסף תגובה
בדיקת ציסטסקופיה אורית 06/07/2020 18:24
 • שלום , האם ניתן לעשות בדיקת ציסטוסקופיה כאשר קיים חיידק בשתן . אני חייבת דחוף לעבור את הבדיקה והרופא אמר עד שהחיידק לא נעלם אין מצב לעשות את הבדיקה . אני טופלתי בכמה סוגי אנטיביוטיקה ומה שנשאר רק דרך הוריד 3 חודשים ככה אמר לי האורולוג. אני מיואשת מהמצב כי אולי הבעיה היא לא בחיידק וברצוני לעבור את הבדיקה . אודה לתשובתך .

 • + הוסף תגובה
ציסטוסקופיה וחיידק בשתן דר' שמואל רויזמן 08/07/2020 17:20
 • שלום, לפעמים קשה להיפטר מהחיידק, במקרים כאלה מומלץ ליטול שלושה ימים אנטיביוטיקה עד לבדיקה מבלי להכחיד לחלוטין את החיידק אלא להחלישו. #בברכה, דר' רויזמן שמואל, אורולוג מנתח, מומחה באורולוגיה תפקודית ושיחזורית,רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבית חולים שמיר (אסף הרופא) https://drshmuelroizman.infomed.co.il/

 • + הוסף תגובה
המשך לשאלה אורית 10/07/2020 21:04
 • האם החיידק הזה בכלל ניתן להכחדה ? אני כבר חמישה חודשים בסבל ממנו. האם החיידק יכול לגרום לסרטן עם הוא קיים זמן ממושך בשתן ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!