טיפולי שורש בילדים: האם תמיד יש צורך בהרדמה כללית?

טיפולי שורש נתפסים בעיניי רובינו כחוויה מאיימת, אך כשמדובר בילדים זהו אתגר משמעותי במיוחד: מהם הקשיים שעלולים להתעורר לפני ביצוע טיפול שורש במטופלים צעירים, איך ניתן להתגבר עליהם והאם תמיד יהיה צורך בהרדמה כללית? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסות


טיפולי שורש  אמנם מוכרים לכולנו כהליך המתבצע במבוגרים, אך מדובר בטיפול נפוץ למדי גם בילדים. טיפול שורש בילדים טומן בחובו אתגרים רבים, בהם התמודדות עם פחדיו של הילד, הצורך לטפל בפה קטן משמעותית מזה של מבוגר, הקושי בטיפול בשן צעירה שעוד לא סיימה את התפתחותה ועוד. האם בכל מצב בו מבצעים טיפול שורש בילד יש צורך בהרדמה כללית ומהן החלופות שיאפשרו להימנע ממנה? התשובות בכתבה.


ילד מחייך למראה אחרי טיפול שורש מוצלח ולידו רופא השיניים והסייעת
RossHelen | Shutterstock


השיניים הקבועות בוקעות מגיל שש ומעלה. מרגע בקיעתן יכולות להתפתח בהן בעיות שונות, כתוצאה מפגיעה התפתחותית בשן, חבלה או עששת. ללא טיפול יובילו בעיות אלו לאבדן שיניים שיגרמו לפגיע בלעיסה, פגיעה בדיבור פגיעות התפתחותיות של הלסת ופגיעה אסתטית שתוביל לפגיעה בביטחונו האישי של הילד. 

בטיפול שורש מנקה רופא השיניים את תעלות השורש המכילות את מוך השן ומסלק מהן מוך נקמי או דלקתי ומזהמים שונים כגון חיידקים פטריות ווירוסים. במקומו, מחדיר הרופא המטפל חומרי איטום שונים כדי למנוע חדירה חוזרת של מזהמים לתעלות. ניקוי יסודי של תעלות השורש ואיטום איכותי של מערכת התעלות חיוניים למניעת  אבדן שיניים ופגיעה בעצם הלסת. 

טיפול שורש עלול להעלות חששות רבים והוא מצריך גישה סבלנית מצד הרופא המטפל. במטופלים צעירים הדבר נכון במיוחד: תקשורת טובה בין הרופא המטפל לילד, לא רק תסייע בביצוע של טיפול איכותי ומקיף, אלא היא תתרום גם לחוויה חיובית יותר שתלווה את הילד לאורך כל חייו. ניסיון מוצלח זה אף עשוי למנוע התפתחות של חרדה מטיפולי שיניים. 

מהם האתגרים בביצוע טיפולי שורש בילדים וכיצד ניתן להתגבר עליהם?

השלב הראשון והחיוני ביותר בטיפול בילדים הוא יצירת האמון בין הרופא לילד. האמון נבנה בזכות סבלנות ומתן הסבר מפורט, בשפה פשוטה, לגבי מה שצפוי להתרחש במהלך הטיפול. פעמים רבות, בגלל אילוצים של חוסר זמן או חוסר סבלנות מצד הרופא המטפל, בוחרים רופאים רבים בפטרון הפשוט של הפניית ילדים לבצוע טיפול שורש בהרדמה כללית. 

 ביצוע טיפולי שורש תחת הרדמה כללית אמנם חוסך זמן, כמו גם התמודדות עם חוסר שיתוף הפעולה של הילד אך הוא טומן בחובו סיכונים לא מבוטלים לבריאותו של הילד. לכן, טרם לקבלת ההחלטה על ביצוע של טיפול שורש תחת הרדמה כללית חשוב לשקול גם חלופות אחרות שיאפשרו לבצע טיפולי שיניים ללא הצורך בהרדמה.

היכולת לתקשר עם הילד ולספק לו הסבר מותאם לגילו על מהלך הטיפול, חשובה לא פחות מטיפול השורש עצמו. ברוב המקרים, הכנה מתאימה לפני ביצוע הטיפול תסייע במניעת הצורך בהרדמה כללית.  לעיתים יתבצע גם שימוש בעזרים שונים, כמו גז צחוק, כדי להרגיע את המטופל הצעיר ולהשיג שיתוף פעולה לאורך זמן. 

הטיפול בשיניים צעירות מהווה גם הוא אתגר משמעותי. שורש השן מסיים את התפתחותו לאחר כשלוש שנים מרגע בקיעת השן בחלל הפה. טיפול שורש בשלבים אלה,  מייצר אתגר משמעותי אשר מחייב ידע, מיומנות וכלים מיוחדים. 

לאור הקשיים הרבים הקיימים בטיפול במטופלים צעירים מאד, מומלץ לבצע טיפולי שורש אלו אצל מומחה לטיפולי השורש המנוסה בטיפול במטופלים צעירים. 

לרופא המומחה יש את הכלים והמיומנות הנדרשים לביצוע טיפולים אלה בילדים, בהם מיקרוסקופ טיפולי המאפשר לקבל הגדלה משמעותית של אזור הטיפול ותאורה המתאימה לטיפול בפה הקטן ובשורש הצעיר. לאור הסיכון הבריאותי הקיים בהרדמה כללית והיכולת שלנו לבצע את רוב הטיפולים במסגרת מרפאת השיניים, מומלץ להתייעץ עם מומחה לטיפולי שורש המנוסה בטיפול בילדים לפני שמחליטים להכניס ילד להרדמה כללית. הכתבה בשיתוף עם  ד"ר דניאל מוריינוס מומחה לטיפולי שורש, רופא בכיר במחלקה לטיפולי שורש  בהדסה עין כרם בירושלים. הכתבה נערכה על - ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דניאל מוריינוס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפול שורש

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי שיניים אדריייי 17/09/2020 23:10
 • היי יש לי שאלה . לבן הזוג שלי יש כאבים בשן שצריך לעקור , הוא לקח טיפות אופטלגין וזה לא עוזר . האם לאחר שעתיים יכול לקחת איבופן?

 • + הוסף תגובה
אשמח להשבה אדרייי 17/09/2020 23:23
איבופן ד"ר טל קורן 17/09/2020 23:24
 • לא לגמרי שאלה ל פורום של טיפולי שורש אני לא יודע מה הרקע הרפואי של הבן זוג, אם אין אלרגיות, בעיות במערכת העיכול , כליות כבד תקינים וכו בגדול אפשר אחרי שעתיים לקחת נורופן/איבופן ושעתיים אחרי שוב אופטלגין או אקמול שוב מסתייג, הכל בהתחשב במצב הגופני

 • + הוסף תגובה
חידוש טיפול שורש חוה 27/08/2020 15:22
 • היי בשן 11 היתה נפיחות מעל השן ובצעתי חידוש טיפול שורש הנפיחות ירדה כעבור כמה ימים ולאחר כחודש חזרה שוב הרופא אומר שלא רואה דלקת ואפשר להשים כתר(עשיתי צילום CT לשן כדי לשלול סדק) הנפיחות היא קשה מרגישה כמו עצם ויש כאב בלחיצה האם כדאי לסגור את השן למרות זאת?אני רציתי להמתין לראות שהנפיחות יורדת לחלויטין תודה

 • + הוסף תגובה
בדיקה ד"ר טל קורן 30/08/2020 14:07
 • כדאי להתייעץ ולהבדק עם מומחה לטיפולי שורש לעיתים זוהי ציסטה וצריך להוציא בכירורגיה

 • + הוסף תגובה
חידוש טיפול שורש חוה 31/08/2020 11:46
 • תודה על תשובתך האם ציסטה לא נראת בצילום CT? או רנטגן של השיניים? מה הדרך לאבחון?

 • + הוסף תגובה
אבחנה ד"ר טל קורן 17/09/2020 23:21
 • האבחנה המוחלטת היא על סמך ביופסיה, דגימה מהאזור

 • + הוסף תגובה
טיפול שורש חוזר דנה 23/07/2020 20:34
 • לפני ארבעה חודשים עברתי טיפול שורש (אצל מומחה לטיפול שורש)בשן טוחנת שנשברה מעט בצד לאחר הטיפול שורש המשיכו כאבים לסירוגין ולכן לפני חודש וחצי עברתי חידוש טיפול אצל אותו מומחה ,לאחר שהכאבים פסקו נעשה צילום נוסף שהראה הטיפול שורש מוצלח ואין סימנים לסדק הוחלף הכתר הזמני בכתר קבוע אציין שכל הזמן הזה גם שהכאבים הרנדומליים פסקו השן רגישה למגע... לפני כמה ימים ללא שום גורם התחילו שוב כאבים קבועים באותה שן אני כבר ממש מיואשת ממה יכולים להיגרם כאבים אלו אם חידוש הטיפוח שורש נעשה בצורה תקינה מה עושים????

 • + הוסף תגובה
בדיקה ד"ר טל קורן 23/07/2020 21:05

הצטרפו לאינדקס הרופאים!