כדאי שתכירו: אלו המקומות המדבקים ביותר בקורונה

תיאטרון, תחבורה ציבורית, בית כנסת, מכון יופי – איפה קיים הסיכון הגבוה ביותר להידבקות בנגיף הקורונה ואיך נוכל למנוע התפרצות של גל נוסף? התשובה בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותאחרי שבועות ארוכים של סגר במדינה, נראה כי המשק חוזר לפעול כמעט במלואו. מצד אחד, מדובר בהקלה גדולה, אך יחד עם זאת, מגפת הקורונה עדיין כאן וקיים חשש גדול מהתפרצותה המחודשת.

מאחר שטרם ידוע מתי יגיע החיסון המיוחל, ומאחר שהעולם לא יכול להמשיך להתקיים לצד משק משותק, מסתמן שנצטרך ללמוד לחיות עם סיכון ממשי לחלות ב-Covid-19, וזאת לצד צעדים יעילים שניתן לנקוט כדי למזער את הסיכון להידבק בווירוס הקורונה. 

חשוב לזכור שהיגיינה, שימוש קבוע במסכה ושמירה על מרחק פיזי חשובים מאוד להפחתת הסיכוי להידבקות. עם זאת, גם הזמן הוא פקטור - שהייה ממושכת לצד אדם החולה בקורונה מגדילה את הסיכוי שלנו להידבק. כך למשל קפיצה קצרה לקניית חלב במכולת עשויה להיות פחות מסוכנת מיום עבודה במשרד או מישיבה של שעתיים באולם קולנוע. 

לפניכם רשימה של כמה מהמקומות עם רמת סיכון גבוהה להידבקות. חשוב לדעת שמדובר בסטטיסטיקות ולא ניתן לחזות בוודאות איפה נידבק בנגיף הקורונה, ואם בכלל.


צעירים יושבים בבר בתקופת הקורונה
 giuseppelombardo | Shutterstock


ברים

לטענת ד"ר ג'ף פותוף מהמרכז הרפואי UW Health של אוניברסיטת ויסקונסין ארה"ב, המקומות בעלי הסיכון הגבוה ביותר להידבקות הם ברים – מדובר בחללים סגורים בעלי מערכות אוורור לא טובות, עם קושי בהקפדה על מרחק פיזי, ובנוסף עם אנשים נוטים לדבר הרבה ואף לצעוק (בשל הווליום של המוסיקה), כאשר השימוש במסכה אינו עקבי בשל שתייה או אכילה. 

בתי כנסת, הופעות ותיאטראות

בארה"ב ה-CDC  (המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן) הזהיר כי התקהלויות של למעלה מ-10 אנשים הן מסוכנות במיוחד, וככל שנחשפים למספר גדול יותר של אנשים, כך גדל הסיכוי להיחשף לאדם החולה קוביד 19  (1).  

הופעות, אירועים, כנסים ומפגשים בבית כנסת כרוכים בהתקהלויות של רבי משתתפים, בחלקם מדובר במקומות סגורים. במידה ואתם מחליטים להשתתף באירוע כזה, מומלץ לבדוק מה כמות המשתתפים הצפויה, כמה גדול או קטן החלל והאם מקפידים במקומות אלו על שמירת מרחק.

ים ובריכה

לטענת ד"ר קירסטין קנדי, מנהלת בבית החולים האוניברסיטאי ברמינגהם שבאלבמה, הסיכוי להידבק בווירוס הקורונה דרך מי הים או הבריכה הוא אומנם קטן, אך הדאגה במקומות אלו היא מפני הצפיפות. 

חופי הים והבריכות הציבוריות בעונת הקיץ נוטים להיות עמוסים במיוחד, ומתווספת לכך העובדה שרבים נוטים לאכול ולשתות במקומות אלו, כך שאינם דואגים לשים מסכה. 


תחבורה ציבורית

בתחבורה הציבורית בישראל קשה לשמור על ריחוק פיזי. נסיעה באוטובוס או ברכבת בדרך-כלל כרוכה בשהייה ממושכת עם אנשים נוספים, מה שמעלה את הסיכון להידבקות.

בנוסף, לאוורור תפקיד משמעותי בסיכון להידבקות ובאופן כללי עדיף לשהות באוויר צח (חלון פתוח במקרה של תחבורה), כדי להקטין את הסיכון. ממחקר (2)  שנעשה ב-2018 נמצא קשר בין נסיעה בתחבורה ציבורית ובין מקרים רבים יותר של הידבקות והעברת מחלות זיהומיות.

באנגליה, למשל, למרות שהתחבורה הציבורית חזרה לפעול, ההמלצה היא לנסות להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית, אם אפשר, ולבחור במקום בדרכים אחרות כגון אופניים, הליכה וכו'. 

מקום עבודה

מקומות עבודה רבים כרוכים בצפיפות, אוורור לקוי, שיחות טלפונית וכמובן שהייה ארוכה בהם. שילוב של מרכיבים אלו מעלה את הסיכון להידבקות. עם זאת, עטיית מסכות, אוורור המקום, שמירה על ריחוק פיזי (במידת הצורך, לדאוג שלפחות חלק מהעובדים יעבדו מהבית), שטיפת ידיים לעיתים תכופות, והנחיות חשובות אחרות, עשויות להקטין את הסיכון להידבקות. 

מספרות ומכוני יופי

ד"ר דורה סבאני, אפדימיולוגית בשירותי הרפואה של סנט אליזבת, אוהיו, טוענת כי ישנם משטחים בעלי סיכוי גבוה יותר לקורונה, שבהם קיים מגע אינטנסיבי של בני אדם וללא בקרת חיטוי קבועה. מקומות אלה כוללים מספרות ומכוני יופי שבהם מבצעים מניקור ופדיקור.

חשוב ללכת למקומות שבהם ידוע כי נעשה חיטוי בין לקוח/ה אחד/ת לשני/ה וכן שנותן/ת השירות עוטה מסיכה באופן קבוע.

המידע בכתבה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי והוא נועד לשם הרחבת הידע האישי של הגולשים/ות. אין לראות במידע המוצג עצה רפואית, המלצה ו/או חוות דעת מקצועית. 


מקורות: 

[1]CDC, Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/large-events/index.html. Page last reviewed: May 9, 2020.

[2] Environmental Health. Analysing the link between public transport use and airborne transmission: mobility and contagion in the London underground. Published: 04 December 2018. doi.org/10.1186/s12940-018-0427-5.
פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Gardasil-9 גבי 09/07/2020 21:37
  • שלום, קראתי שהחיסון נגד וירוס הפפילומה מסוג Gardasil-9 משופר ביחס לקודם בכך שהוא מחסן כנגד מספר זנים נוספים של הוירוס שמהם עלול להתפתח סרטן צוואר הרחם. זאת כנגד חיסון Gardasil-4 שמחסן כנגד זנים שאחראיים על סרטן מסוגים שונים הנוגעים גם לגברים. שאלתי, מדוע יש לחסן בנים ב- Gardasil-9, אם השיפור שלו ביחס לחיסון הקודם (Gardasil-4) נוגע לבנות בלבד? תודה רבה, גבי.

  • + הוסף תגובה
חיסון פוליו מוחלש חדוה 04/07/2020 09:05
  • שלום רב, בת חצי שנה עברה חיסון פוליו מוחלש. ההוראות היו לעטוף כל טיטול עם צואה בשקית ולשטוף היטב ידיים. בשגרת הטיפול בה תמיד רוחצים ידיים אחרי החלפה אך השאלה היא האם יש צורך לשטוף ידיים מיד אחרי שזרקתי חיתול מלוכלך ועוד לפני ששמתי חדש והלבשתי אותה או שלא צריך להיות היסטריים? האם זה ברמה כזו של לא לגעת בשום דבר ולהשאיר את הילדה כמה רגעים ללא חיתול עד שאשטוף ידיים? אשמח לדעת כדי לא להיות בסטרס בחודש וחצי הקרובים... תודה מראש

  • + הוסף תגובה
חיסון לדלקת ריאות יובל 25/06/2020 17:13
  • בקופת חולים לאומית המליצו להוריי בני ה-70 פלוס להתחסן בפני דלקת ריאות. אבא שלי היה מעשן כבד ונגמל לפני מספר שנים. אמא שלי עדיין מעשנת. הוריי ביקשו לשאול, מה הסיכונים בחיסון? מה ההמלצות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!