6 סיבות להזעת לילה

זה נורמלי להזיע במהלך הלילה, בעיקר אם החדר לא מאוורר טוב או שהשמיכה לא מותאמת לטמפרטורה. אבל להתעורר באמצע הלילה רטובים מזיעה, זה כבר סיפור אחר. הנה חלק מהסיבות שבגללן זה קורה
כתבה פרסומית כתבת חסותהרבה האנשים מזיעים במהלך הלילה, אבל הרוב אינו מתעורר באמצע השינה כשהבגדים והמצעים ספוגים מזיעה. מצב זה, המכונה הזעת לילה, עלול להיגרם ממגוון סיבות ולהופיע גם בקרב אנשים צעירים וגם במבוגרים. 

הזעת לילה היא תופעה נפוצה מאוד. ממחקר שפורסם בכתב העת Drugs — Real World Outcomes עולה כי 34-41% מהאנשים הבוגרים ו-10-14% מהמבוגרים המגיעים לרופא/ה בארה"ב, דיווחו על הזעת יתר בשעות הלילה. ברוב המקרים, למטופל ולרופא/ה אין מושג מה הגורם לכך .

חשוב לציין כי הזעות לילה הן מצב של הזעה מוגזמת שלרוב גורם להתעוררות באמצע הלילה. זהו מצב לא נעים ואם אינו חולף יש לפנות לייעוץ רפואי מקצועי.


אישה שוכבת במיטה, שותה מים וסובלת מגלי חום ומהזעת לילה
צילום:  Antonio Guillem | Shutterstock

להלן כמה מהסיבות להזעת לילה:

מנופאוזה – גלי חום המלווים פעמים רבות את גיל המעבר עלולים להופיע גם באמצע הלילה ולגרום להזעת לילה. גורם זה נחשב לנפוץ יחסית בקרב נשים בגיל המעבר.

תרופות – שימוש בתרופות מסוימות עלול להוביל להזעת לילה, בהן תרופות להורדת יתר לחץ דם, תרופות להורדת חום ,תרופות נוגדות דיכאון, סטרואידים ומשככי כאבים .

חרדה - חרדה היא מצב נפשי שלעיתים קרובות נוטה להתבטא גם בתסמינים גופניים. אחד התסמינים לכך הוא הזעת לילה. למעשה, במחקר  שנערך בשנת 2016 נמצא קשר בין חרדה והופעה של גלי חום בגיל המעבר אצל נשים, תופעה המגבירה הזעות לילה.

אפניאה - דום נשימה בשינה הוא מצב הגורם להפסקות נשימה באמצע השינה, לרוב מספר פעמים בלילה. ממחקר  שנערך בשנת 2013 ובחן 822 אנשים הסובלים מאפניאה עולה כי הזעת לילה נוטה להופיע פי 3 יותר בקרב אנשים הסובלים מאפניאה ושאינם מטופלים.

בעיות הורמונליות – הפרעות הורמונליות כגון פעילות יתר בבלוטת התריס, סוכרת וגידולים אנדוקריניים, עלולים להשפיע על האיזון ההורמונלי בגוף ולגרום להזעת לילה .

היפרהידרוזיס – זוהי הפרעה של הזעת יתר כללית בגוף, בדרך-כלל באזור בית השחי, בכפות הידיים והרגליים ובאזורים שונים בפנים. מצב זה, שאינו מסוכן, עלול לגרום להזעה מרובה שעלולה לפגום בשגרת היום-יום. הזעה לילית היא אחד מהתסמינים של הפרעה זו .

במקרים רבים הזעת לילה היא תופעה זמנית וחולפת, שאינה מעידה בהכרח על בעיה מדאיגה. עם זאת, במקרים של הזעות לילה מתמשכות, הזעות לילה המעירות משינה באופן קבוע, והזעות לילה המלוות בתסמינים נוספים שאין להם הסבר ברור כגון ירידה במשקל, חום, בעיות בעיכול ועוד, יש לפנות לייעוץ רפואי.

המידע בכתבה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי והוא נועד לשם הרחבת הידע האישי של הגולשים/ות. אין לראות במידע המוצג עצה רפואית, המלצה ו/או חוות דעת מקצועית. 

מקורות 


1. Drugs Real World Outcomes. 2015 Mar; 2(1): 29–33. Published online 2015 Feb 7. doi: 10.1007/s40801-015-00078.

2. Diagnosing Night Sweats. Am Fam Physician. 2003 Mar 1;67(5):1019-1024.

3. NHS. Night sweats. Page last reviewed: 12 December 2017. https://www.nhs.uk/conditions/night-sweats.

4.  Anxiety as a risk factor for menopausal hot flashes: evidence from the Penn Ovarian Aging cohort. Menopause. 2016 Sep; 23(9): 942–949. doi: 10.1097/GME.0000000000000662.

5.  Arnardottir ES, et al. (2013). Nocturnal sweating — A common symptom of obstructive sleep apnoea: The Icelandic sleep apnoea cohort. DOI: 1136/bmjopen-2013-002795.

6.   Cleveland Clinic. Night Sweats and Women's Health: Possible Causes. Last reviewed by a Cleveland Clinic medical professional on 06/29/2017. https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/16562-night-sweats-and-womens-health/possible-causes.

 7.  NHS. Excessive sweating (hyperhidrosis). https://www.nhs.uk/conditions/excessive-sweating-hyperhidrosis.


פורומים הפרעות שינה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרוטיאזין להפרעות שינה. שגב 21/03/2017 11:34
 • לד"ר דליה שלום. בן67 . סובל שנים רבות מהפרעות שינה,השתמשתי כמעט בכל הכדורים נגד הפרעות,גם בתוספת סירקדין שגרם לתופעות לוואי קשות, כתוצאה מנטילה ממושכת של כדורי שינה סובל מירידה קשה מאוד בזיכרון והפרעה בדיבור . ניסיתי לעבור במדורג מ-וואבן לצמח ה-וולריאן, ואף הוספתי ויטמיני B וזה לא עזר. עברתי לכדור בשם פרוטיאזין 25 מ"ג(של כצט) המיועד לגירודים ואלרגיות, ואכן זה 3 לילות אני ישן טוב,אבל סובל במהלך היום ממעט ישנוניות,מעט חוסר שווי משקל בתוספת כאבים והתכווצות שרירים שהולכים ומתמעטים מידי יום,יש לציין שהשינה עם פרוטיאזין טובה, ארוכה ועמוקה מהקסנקס וה-וואבן,הכדור גם מוריד מעט מלחץ הדם. שאלותי הם:- א.האם אפשר להמשיך עם הפרוטיזאין זמן ממושך?, ב.האם גם הפרוטיאזין ממכר?, ג.האם יש מצב שהגוף יתרגל ואצטרך להעלות במינון?? ד. האם גם הפרוטיאזין עלול לפגוע בזיכרון? תודה.

 • + הוסף תגובה
פרוטיאזין להפרעות שינה. דר' דליה שכטר-עמיר 21/03/2017 23:10
 • איני רושמת תרופה זו כטיפול בהפרעות שינה ולכן אני מציעה לדון עם הרופא שהמליץ לך על טיפול זה בכל השאלות שהעלית. לילה טוב.

 • + הוסף תגובה
פרוטיאזין להפרעות שינה-המשך. שגב 22/03/2017 14:17
 • את הפרוטיאזין רשם לי רופא עור כשהיו לי גירודים בכל הגוף,מאחר ולקחתי אותו ביחד עם כדור הקסנקס להפרעות שינה סבלתי מתופעות לוואי קשות של נמנום וכמעט שינה לאורך היום ומיד הפסקתי. עקב סבל רב מכדורי הקסנקס/ואבן(פגיעה קשה בזיכרון)חיפשתי אחר פתרון אחר,ניסיונות עם צמח הוולריאן בתוספת מגנזיום וויטמיני B לא הצליח, נתקלתי בכתבה בה מצוטט ד"ר דגן מנהל המעבדה להפרעות שינה בבי"ח וולפסון בה הוא אומר שגם כדורים נגד אלרגיה וגירודים יכולה לעזור בהפרעות שינה. חזרתי וניסיתי את הפרוטיאזין ללא שום תרופה אחרת ובינתיים זה מצליח,התחלתי עם כדור של 25 מ"ג,זה 3 לילות אני משתמש בחצי כדור והלילה אפילו ישנתי כמעט-8 שעות. בכדורי הקסנקס/ואבן הייתה בעיה נוספת שאם הייתה יקיצה באמצע הלילה-הלכה לה השינה, בטיפול בפרוטיאזין גם אם מתעורר פעמיים בלילה,חוזר ונרדם מיד. ויתרון נוסף-בכל פעם שניסיתי להיגמל מהקסנקס ע"י כדורים ותוספות אחרים סבלתי מתופעות גמילה כמו הזעות לילה והתכווצויות שרירים, עם הפרוטיאזין אין הזעות ומעט ההתכווציות הולכות ונחלשות, לכן אני שואל אם אפשר להמשיך עם הפרוטיאזין זמן רב ומה תופעות הלוואי שעלולות לצוץ??.

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' דליה שכטר-עמיר 22/03/2017 18:56
 • כמו שעניתי כבר - איני רושמת תרופה זו לשינה. יש תרופות אחרות שהן נגזרת של תרופה נגד אלרגיה והן נועדו לטיפול ב הפרעות שינה (דוקסילאמין). תופעות לוואי אפשריות רבות למדי.. כוללות דופק מהיר, בחילות והקאות, ליקוי בקואורדינציה ועוד ועוד. לדעתי לא מומלץ לאורך זמן. בברכה,

 • + הוסף תגובה
פרוטאיזין שגב 22/03/2017 19:29
פרוטיאזין ניר 21/07/2020 01:42
 • גם אני השתמשתי בעבר בפרוטיאזין ככדור שינה אך לצערי בשלב מסויים הוא הפסיק להשפיע ונאלצתי לנסות תרופות אחרות להשראת שינה. לדעתי אם זה מתאים לך תמשיך כך.

 • + הוסף תגובה
קפיצות שינה ללה 05/11/2018 15:49
 • היי אני בת 42 ולוקחת סרוקסט באופן קבוע מגיל 25. ביומיים האחרונים אני לא מצליחה להרדם בלילה. אני מאוד עייפה אבל בכל פעם שאני כמעט נרדמת הגוף קופץ ומעיר אותי ואז חוזר חלילה. אתמול בלילה לא הצלחתי לישון בכל פעם שנרדמתי באותה שניה התעוררתי. מה יכולה להיות הסיבה לזה... מיותר לצייח שהדבר מכניס אותי לסטרס ושלהתעוררויות הרבות גם מתלווה חרדה לא נעימה . תודה

 • + הוסף תגובה
קפיצות שינה ליאורורו 30/05/2020 12:49
 • היי ללה, גם לי זה התחיל לקרות בימים האחרונים. האם זה עבר לך? איך התמודדת? אשמח לשמוע בבקשה.

 • + הוסף תגובה
שינה עמוקה מדי גל 26/04/2020 10:07
 • שלום, שמי גל ואני בת 30. אני הולכת לישון בשעות סבירות אך האם אתעורר תמיד נשארת שאלה פתוחה. אני שמה שעון מעורר, הרבה, בקולי קולות ולא מתעוררת. אני יכולה להירדם ב11 ולהתעורר באחת בצהריים. שוב, אני בת 30. יש לי מטרות, עבודה,הישגים. אני מפסידה עבודה ובאמת בדרך להשתגע. האם יש איזה תופעה רפואית שמסבירה את העניין? אודה לעזרתכם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!