וירטואלי או פגישה – איזה טיפול פיזיותרפיה עדיף?

מחקר חדש בחן מטופלים שעברו טיפולי פיזיותרפיה וירטואליים ובדק האם האפקטיביות של טיפול באמצעים דיגיטליים באמת שוות ערך לפגישה. המסקנה - פיזיותרפיה דיגיטלית צריכה להישאר פה גם אחרי מגפת הקורונה
כתבה פרסומית כתבת חסותוירוס הקורונה הביאה לכך שכמעט בכל יום מתפרסמים עדכונים בנוגע לשינויים שעוברת
הרפואה הדיגיטלית בעולם. טיפולים רפואיים כגון רופא אונליין, כמו גם טיפולים נפשיים מרחוק, החלו לחלחל לתודעה של הציבור כטיפולי מעקב ומניעה שניתן, ואף מומלץ במקרים רבים, לשמר גם בתקופת הקורונה.

כעת, מחקר (1) חדש בחן את אפקטיביות הטיפול ב-27,000 מטופלי פיזיותרפיה וירטואלית. המחקר בחן את פתיחותם של המטופלים לטיפול וירטואלי, שיפור בכאב של המטופלים בסולם הכאב NRS, וסיפוק המטופלים מהתוצאות. חשוב לציין שהמחקר נעשה על-ידי ספק פרטי (Ascenti) לשירותי פיזיותרפיה.


שורת חיפוש עליה כתוב פיזיותרפיה לחיפוש של טיפול פיזיותרפי מרחוק, עד רקע של מקלדת
garagestock | Shutterstock


יעיל באותה המידה, לפעמים אף יותר

היתרונות העיקריים שזוהו סביב טיפול וירטואלי כללו את הנוחות שבלהישאר בבית או לא לקחת חופש מהעבודה, כמו גם היכולות של כלים דיגיטליים כגון סרטוני וידאו, יומנים ודו"חות, לערב את המטופלים בתהליך החלמתם.

המחקר מצא שמטופלים שהשתמשו בהדגמות וידאו לאחר פגישה השיגו את תוצאות הטיפול הטובות ביותר בסך הכל. 

נמצא כי חלק מהמטופלים היו בעלי מוטיבציה גבוהה יותר ללמוד במהלך פגישות וידאו, מאחר שהם ידעו שלא ניתן לנהל פגישה בשל הקורונה, והם תיארו כיצד הבינו כי הצפייה בבית גם עזרה להם לבצע את התרגילים בבית.

כמו כן, המחקר מדד את השיפור הממוצע בציון הכאב NRS בקרב חולים שניגשו לשלושת אופציות הטיפול (דיגיטלי, פרונטלי, משולב), והם חולקו לפי חומרת הפציעה שלהם. 

התוצאות הובילו את החוקרים להבין שפיזיותרפיה דיגיטלית יעילה כמו טיפול פנים מול פנים, ובמקרים מסוימים אף יעילה יותר, וכן שטיפול משולב צריך להיות חלק משמעותי בחיינו גם אחרי שתקופת וירוס הקורונה תדעך.


מגמה מתפתחת

פלטפורמות לפיזיותרפיה וירטואלית קיימות עוד לפני משבר ה-Covid-19. אחת המפורסמות שבהן היא Physitrack, פלטפורמה בריטית שנחשפה בשנת 2017 ובלטה בזכות האפשרות לתת למטופלים להשתמש בפיזיותרפיה מבוססת אפליקציה במקום במפגשים אישיים.

לאחרונה יש גם יותר עדויות לכך שאימונים באמצעות אפליקציות עשויים לעיתים להיות יעילים מאוד. כך למשל במקרה של אפליקציה KAIA, אשר נמצאה במחקר (2) יעילה לטיפול בכאב גב תחתון, לעיתים אף יעילה יותר מטיפול משולב של פיזיותרפיה פרונטלית עם הנחיות אונליין.

אפליקציות ואמצעים דיגיטליים חדשניים הם כלים שעשויים לעזור בשינויים התנהגותיים שיובילו לשיפור במסע ההחלמה של מטופלים, כאשר מוטיב הנוחות עשוי לשכנע יותר ויותר אנשים להתמיד בטיפולים. לצד זאת, חשוב לציין כי טיפול אישי פנים מול פנים עדיין נותר כטיפול העיקרי בעולם בשל חיוניותו, כמו גם בשל העובדה שבמקרים רבים הוא בהחלט יעיל יותר ומועדף על-ידי מטופלים ומטפלים. 

מקורות

[1] Virtual Physiotherapy An emerging discipline that can deliver better outcomes in some cases. Ascenti, June 2020. https://www.ascenti.co.uk/news-article/virtual-physiotherapy-report.

[2] App-based multidisciplinary back pain treatment versus combined physiotherapy plus online education: a randomized controlled trial. npj Digital Medicine volume 2, Article number: 34 (2019). DOIhttps://doi.org/10.1038/s41746-019-0109-x.פורומים פריצת דיסק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פריצת דיסק שחוזרת על עצמה שנים ברטה 11/05/2020 14:53
  • שלום אני סובלת מי פריצתות דיסק שחוזרות על עצמם כבר יטתר מי שלושים שנה אני כבר לא מתפקדת יחד עם הפריצות יש לי תזוזה של עמוד השידרה אשר מופיע בפתאומיות וגורמת לי לצרוח מכאבים יחד עם זה הכפוץ הרגלים שלי מתקרבלות האם יש תיקווה שניתוח להחלפת דיסקים יעזורץ אני נואשת

  • + הוסף תגובה
כאב גב תחתון צד שמאל אהוד 25/04/2020 11:23
  • רקע: התחלתי בפילות ספורט הכוללת בין היתר מכשירי כושר -לאחר זמן מה תחושה של כאב גב סביל בגב תחתון -הפסקתי פעילות [קורונה חדר כושר סגור] הכאב התכהה אך חזר לפני ימים ספורים ללא חבלה או מאמץ לא סביר , ביומיים האחרונים סף הכאב עלה בגב התחתון והקרין לרגל שמאל באזור ספציפי [ ישבן ,שריר התאומים ] הכאב לווה גם באיבוד חלקי של תושה עצבית בעיקר באזור כף הרגל -תחושה של רגל רדומה חלקית . סף הכאב התעצם עד לרמה שגרמה לי לאי שקט,בחלוף מספר שע' עי טיפול מקומי : כרית חמה,מסג מים לרגליים , מסג לאזור הכאב בגב - חלה הקלה ברמת הכאב אך תחושת "הרגל הרדומה " קצת פחתה בעוצמתה אך עדיין קיימת . בהתייעצות טלפונית עם רופא הומלץ על כדור אנטי דלקתי - טרם לקחתי בשל השפעות הלוואי [כדור חזק : ארקוקסיה/אטופן ] מה שמטריד אותי זה עניין איבוד חלקי של התחושה העצבית כפי שציינתי . אשמח לקבל הבהרה להמשך . האם עליי לקחת את הכדורים הנ"ל ? או שישי חלפה אחרת? האם לא נכון יותר לאבחן עי שימוש בכלים טכנולוגיים רפואיים ועפ הממצאים לפעול? האם זה מצב "מסוכן" תודה מראש

  • + הוסף תגובה
פריצת דסיק אייל 18/02/2020 14:49
  • שלום רציתי לדעת לגבי בקע בדיסק אובחנתי בבקע דיסק מותני l4 ך5 s1 אין לי תופעות של בעיה עם סוגרים הרופא אמר לי שמנוחה של 3 חודשים והאזור יצטלק והדיסק יכנס קצת ואז זה יחזור למצב של בלט כמו שהיה לי בעבר, אני מאוד מבולבל בנוגע לזה שאם זה יפגע בי בחיים מבחינת פעילות ספורטיבת בדגש על חדר כושר אני נמתאמן מספר שנים , האם אחרי מנוחה האזור יסתר ואוכל לחוזר לפעילות של כושר , כל אחד אומר משהו אחר , אומרים שעם אתאתמן זה יכול לחזור כי יש לי שם סוג של חור אשמח לעצות

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!