האם קיים קשר בין טרשת נפוצה למחלת הנשיקה?

נגיף ה-EBV הגורם למחלת הנשיקה, נקשר בעבר למספר מחלות קשות אחרות. האם כעת נמצא כי הידבקות בנגיף יכולה להגדיל את הסיכון לחלות גם בטרשת נפוצה? הפרטים על המחקר החדש בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהחברה הלאומית לטרשת נפוצה בארה"ב (National Multiple Sclerosis Society), טוענת כי קיים קשר בין נגיף ה- EBV, הגורם למחלת הנשיקה (מונונוקלאוזיס), לבין לסיכון לחלות בטרשת נפוצה.

לפי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), נגיף ה-EBV  זוהה לראשונה בשנת 1964 כאחד הנגיפים הנפוצים ביותר בעולם, אשר מדביק 90% מהאוכלוסייה בשלב מסוים בחייה, אך אנשים רבים אינם חווים את המחלה או שסובלים רק מתסמינים קלים שלה (1)

מרבית האנשים נדבקים בנגיף ה-EBV בשלב מוקדם של הילדות ואינם חווים תסמינים. אך אלו שאינם נדבקים במהלך ילדותם עלולים להיות בעלי נטייה מוגברת (2) לחלות במחלת הנשיקה במועד מאוחר יותר בחייהם.

לוח ועליו אבחון של טרשת נפוצה - מחלה אוטואימונית שעלולה להתפתח בשל מספר גורמי סיכון - אחד אפשרי הוא תחלואה במחלת הנשיקה בעבר
 Zerbor |  Shutterstock

הקשר לטרשת נפוצה

נגיף ה-EBV גורם להפעלתו של וירוס אחר בשם  MERV בחולים עם מחלת הנשיקה. נמצא כי הפעלה זו ככל הנראה קשורה לטרשת נפוצה (3). 

לטענת החברה הלאומית לטרשת נפוצה בארה"ב, קיים קשר בין מחלת הנשיקה לבין הסיכון לטרשת נפוצה. כמעט כלל האוכלוסייה נחשפת לנגיף זה, אך רק מעט ממנה יחלה במחלת הנשיקה. לחלק זה יש סיכון גבוה יותר ללקות בטרשת נפוצה.

לטענתם, אנשים עם טרשת נפוצה מגיבים לנגיף ה-EBV באופן שונה מאחרים - הם נוטים להיות בעלי תגובה חיסונית גבוהה יותר למחלת הנשיקה. האם זו תוצאה של דלקת במערכת העצבים, או שהווירוס הופעל מחדש וגרם לדלקת הגורמת לנזק לטרשת נפוצה? שאלה שהחוקרים מעלים. 


מחקר נוסף תומך 

מחקרים רבים נעשו על הגורמים לטרשת נפוצה, באחד מהם (4) נמצא וירוס ה-EBV. תרומתו של מחקר זה מתבטאת בזיהוי וירוס ה- EBV במוחם של רוב חולי טרשת נפוצה. המחקר מציע לבצע בדיקה מדוקדקת ויסודית, כדי לזהות רמות EBV נמוכות, שעלולות להתפספס.  המחקר גם מציע שווירוס ה-EBV עלול להדביק יותר מסוג אחד של תאים בטרשת נפוצה, כולל מיקרוגליה ואסטרוציטים , וכך נוצר קשר דינאמי יותר בין השניים . קיימים מחקרים נוספים המאמתים ממצאים אלו שיוכלו למצוא את הקשר האפשרי בין נוכחות של EBV , לדלקת נוירונים וניוון עצבי. 

טרשת נפוצה אינה המחלה היחידה המציגה קשר לווירוס ה-EBV. וירוס זה קשור גם לכמעט 200,000 מקרים שנתיים של סרטן (5) . נכון לעכשיו, אין חיסון למניעת הדבקה ב-EBV. הדרך היחידה שבה נדע אם EBV הוא טריגר לטרשת נפוצה, או שהוא מפעיל את מערכת החיסון באופן שגורם לטרשת נפוצה, היא באמצעות חיסון ל-EBV, שגם יעזור לענות על כך ואולי אף למנוע טרשת נפוצה.

מקורות
(1)  Centers for Disease Control and Prevention. About Epstein-Barr Virus (EBV). (2018). https://www.cdc.gov/epstein-barr/about-ebv.html. 

(2)  Hassani A, Corboy JR, Al-Salam S, Khan G. Epstein-Barr virus is present in the brain of most cases of multiple sclerosis and may engage more than just B cells. PLoS One. 2018;13(2):e0192109. Published 2018 Feb 2. doi: 10.1371/journal.pone.0192109

(3)  Dolei A. The aliens inside us: HERV-W endogenous retroviruses and multiple sclerosis. Mult Scler. 2018. doi: 10.1177/1352458517737370

(4)  PLoS One. 2018; 13(2): e0192109. Published online 2018 Feb 2. doi: 10.1371/journal.pone.0192109.

(5)  American Cancer Society. Viruses that can lead to cancer. https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/infectious-agents/infections-that-can-lead-to-cancer/viruses.html.פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
2 שאלות שחר 31/07/2020 12:45
  • בן 34, סובל כבר 3 חודשים מחולשה גופנית כללית בלתי ברורה. לא מסוגל לבצע מאמצים.השרירים מתעייפים מאוד מאוד מוקדם ומתאוששים לאט מאוד. לא מסוגל לעושת אימונים גופניים מהפשוטים ביותר. ואם אני מנסה "בכוח" אני משלם על כך בחולשה עוד יותר נוראית ביומיים שלאחר מכן. אני עייף מוקדם יותר במהלך היום בהשוואה לתקופהשלפני שזה התחיל אבל זה משתנה מיום ליום. יש כאב ראש קל תמידי שלפעמים לא מורגש אבל מיד מתגבר בעת מאמץ. הכאב ראש הוא אחורי יותר. בחלק העליון ומאחורה מעט אבל בעיקר בקודקוד וכלפי אחורה/צדדים. הכאב מופיע ככל שאני עייף יותר או ככל שאני מאמץ את השרירים יותר. הייתי מתאמן, באופן קבוע, 5 ימים בשבוע, בעיקר אימוני משקולות. בבדיקות דם הכל תקין, גם רמות ck תקינות, תפקודי בלוטת תריס/כליות/כבד תקינים לחלוטין. אפילו בדיקה ל מיאסטניה גראביס עשיתי ויצא שלילי. כמובן בדיקת קורונה שלילית. ביצעתי EMG מלא כולל דקירת מחט וכו', הכל תקין ואין עדות ל מיופתיה או מחלה של LMN. אין חולשה בגפה אחת מסוימת. החולשה היא כללית. לא מצליח לפענח מה זה. השרירים לא כואבים בספונטניות, אלא רק מתעייפים מאוד מהר במאמץ. חי רגיל ומתפקד כרגיל אבל לא יכול לבצע שום מאמצים ואני פשוט משתגע מכך. מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
טיפולים לפרקניסון מתקדם משה 28/07/2020 20:00
  • שלום רב, מדבר בשם אבי, סובל מהמחלה במשך 16 שנים, לטענת הרופאים המטפלים נמצא בשלב האחרון שלה. שנה שעבר עבר התקף אספירציה שהוביל לאשפוז של חודש, מאז מנסים לשקמו בבית ללא הצלחה. מאז חזרתו הביתה הוא איבד כמעט כל יכולת תנועה ודיבור למעט פרקי זמן של מספר דקות אחת לכמה לכמה ימים בהם הוא מסוגל לדבר. אנחנו רוצים לנסות להאריך את פרקי הזמן הללו, מחפשים כל דרך אפשרית.

  • + הוסף תגובה
קפיצות של הרגליים כשנשכבת לישון יעל 22/07/2020 10:42
  • שלום. בת 80. הפרעות בקצב הלב ולוקחת רבע כדור ניאובלוק, ויטמין B וטיפות ויטמין D.בערב כדור סידן. כבר יותר משנה כאשר אני עייפה ורוצה לישון - הרגליים קופצות, מטריד מאד, מעצבן, וברור שאיני נרדמת. נירולוג נתן לי לפני שנה כדור sifrol והייתי לוקחת חצי כדור בערך פעם בשבוע לא יותר. בחדשיים האחרונים כ ל לילה זה קורה ומכיוון שאיני אוהבת לקחת עוד ועוד תרופות - נכנסת למיטה ואחרי שעה של אי-הרדמות קמה - לוקחת הכדור... אודה על הסבר האם אכן לקחת כ ל ערב מעכשיו לפני השינה ולא לחכות? האם לקחת כדור שלם? האם מתנגש עם הסידן החשוב מאד בגלל ירידה בצפיפות עצם שיש לי ועוד כמה שתוכל להרחיב. מבינה שאי אפשר לנצח את התופעה המ ע צ ב נ ת הזו. תודה רבה יעל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!