הזעת לילה: מתי זה עלול להיות מסוכן?

הזעת לילה יכולה להיות תלויה בשמיכה שבה אנו משתמשים, בחום של החדר ואפילו במה שאכלנו לפני השינה. אך מתי זיעת לילה היא נורה אדומה למצב מסוכן יותר? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהזעת לילה היא תופעה נפוצה הנובעת ממגוון גורמים, ובמקרים רבים היא אינה מעידה על בעיה כלשהי. אך מה קורה כאשר אתם מוצאים את עצמכם מתעוררים מזיעה פעמים רבות באמצע הלילה עם פיג'מה ומצעים רטובים? במקרים מסוימים, בהם הזעת לילה חוזרת על עצמה, ייתכן כי היא נובעת ממצב רפואי כלשהו, לעיתים אף כזה שעלול להיות מסוכן. בכתבה זו תוכלו ללמוד על הסיבות הפחות נפוצות להזעת לילה, אך היותר מסוכנות, שבהן כדאי לפנות לייעוץ רפואי.אישה ישנה ללא השמיכה בשל זיעת לילה, תופעה שיכולה להעיד על מחלות שונות
Standard license | Shutterstock


אפניאה 

אפניאה, או דום נשימה בשינה, היא הפרעה אשר גורמת להפסקת נשימה במהלך השינה, בדרך-כלל מספר פעמים בלילה.

מצב של הזעת לילה עקב אפניאה היא אינה מצב חריג. למעשה, מחקר (1)  שבחן 822 משתתפים הסובלים מאפניאה ושאינם מטופלים, מצא כי אנשים אלו סבלו מהזעת לילה מוגברת – פי שלוש יותר מאנשים שאינם סובלים מדום נשימה בשינה.   

בנוסף להזעת הלילה, ייתכן כי יתלוו תסמינים נוספים המעידים על אפניאה. במידה ולהזעת הלילה מתלווה אחד מהתסמינים הללו, יש לגשת לייעוץ רפואי: 

• עייפות במהלך היום.

• התעוררות באמצע הלילה או שינה לא נינוחה.

• נחירות.

• קשיי ריכוז במהלך היום.

• כאבי ראש.

• התעוררות עם פה או גרון מיובש.

• תסמינים של חרדה ודיכאון.

אפניאה שאינה מטופלת עלולה להוביל לסיבוכים כמו סיכון מוגבר לאסתמה ולבעיות קרדיווסקולריות (2).

סרטן

הזעות לילה שאינן מוסברות עלולות להיות תסמין לסרטן, אך לא מדובר בתופעה רווחת. כמו כן, במקרה של סרטן, לרוב יופיעו תסמינים נוספים בולטים להזעת הלילה (3) , שפעמים רבות נראים כמו תסמינים של שפעת. 

במידה והזעות הלילה מלווה בעייפות ונמשכת למעלה משבועיים, יש לגשת לייעוץ רפואי. מומלץ במיוחד לגשת לרופא/ה אם הזעת הלילה מלווה באחד מן התסמינים הנוספים הבאים: חום שלא יורד, ירידה לא מוסברת במשקל, צמרמורות, כאבי עצמות, כאבים בחזה או בבטן, בלוטות לימפה נפוחות, עייפות וחולשה. סוגי הסרטן המקושרים בדרך-כלל להזעת לילה הם לימפומה הודג'קין, לימפומה שאינה הודג'קין, לוקמיה, סרטן הכבד, סרטן העצמות ועוד (4) .

הפרעות נוירולוגיות

במקרים נדירים, הזעות לילה עלולות להופיע כתסמין לבעיות נוירולוגיות מסוימות כגון שבץ, דיסרפלקציה אוטונומית, סירינגומיאליה (ציסטות בחוט השדרה) ונוירופתיה אוטונומית (5) .

בעיות נוירולוגיות יכולות להיות כרוכות בתסמינים רבים, אך ישנם כמה סימנים מוקדמים נפוצים שיכולים להעיד על בעיה, בהם אובדן תיאבון או תסמינים של מערכת העיכול או מערכת השתן, אובדן הכרה, סחרחורת, רעד, חולשת שרירים, תחושת נימול בגפיים.

זיהומים חמורים

ישנם כמה זיהומים חמורים אשר עלולים להוביל להזעת לילה:

•אוסטאומיאליטיס  – דלקת הגורמת לזיהום בעצמות.

•ברוצלוזיס  – מחלה המועברת מבע"ח וגורמת לפגיעה באתרי גוף רבים.

•שחפת – זיהום מדבק מאוד המשפיע בדרך-כלל על הריאות.

•אנדוקרדיטיס – דלקת פנים הלב, הפוגעת בקרום הפנימי של הלב.

איידס – מחלה זיהומית הנגרמת ע"י וירוס HIV ופוגעת במערכת החיסון. (8) 

בדומה לסרטן, גם זיהומים נוטים לגרום לתסמינים נוספים ובולטים יותר כגון חום וצמרמורות, כאבי שרירים ועצמות, כאבי גוף, ירידה במשקל, חוסר תיאבון, חולשה ועייפות כללית.

במידה ותסמינים אלו נמשכים למעלה ממספר ימים או מחמירים בפתאומיות, יש לגשת לייעוץ רפואי, כמו גם במקרה בו מופיע חום באופן פתאומי או שהוא עולה מאוד. 

המידע בכתבה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי והוא נועד לשם הרחבת הידע האישי של הגולשים/ות בלבד. אין לראות במידע המוצג עצה רפואית, המלצה ו/או חוות דעת מקצועית.


מקורות

(1) ]Arnardottir ES, et al. (2013). Nocturnal sweating — A common symptom of obstructive sleep apnoea: The Icelandic sleep apnoea cohort. DOI: 1136/bmjopen-2013-002795.

(2) Sleep apnea. (2015). https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8718-sleep-apnea.

(3) Hot flashes and night sweats (PDQ) – Patient version. (2014, October 15) cancer.gov/about-cancer/treatment/side-effects/sexuality-fertility-women/hot-flashes-pdq#section/_27.

(4) Cancer Research UK. Causes of sweating, 20 Feb 2019. https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/coping/physically/skin-problems/dealing-with-sweating/causes.

(5) Autonomic neuropathy or autonomic dysfunction (syncope): Information and instructions. (2016). my.clevelandclinic.org/health/diseases/15631-autonomic-neuropathy-or-autonomic-dysfunction-syncope-information-and-instructions.

(6) Semin Plast Surg. 2009 May; 23(2): 59–72. doi: 10.1055/s-0029-1214158.

(7) Jundishapur J Microbiol. 2016 Apr; 9(4): e33765. Published online 2016 Apr 9. doi: 10.5812/jjm.33765.

(8) Viera AJ, et al. (2003). Diagnosing night sweats. aafp.org/afp/2003/0301/p1019.html.פורומים הפרעות שינה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרוטיאזין להפרעות שינה. שגב 21/03/2017 11:34
 • לד"ר דליה שלום. בן67 . סובל שנים רבות מהפרעות שינה,השתמשתי כמעט בכל הכדורים נגד הפרעות,גם בתוספת סירקדין שגרם לתופעות לוואי קשות, כתוצאה מנטילה ממושכת של כדורי שינה סובל מירידה קשה מאוד בזיכרון והפרעה בדיבור . ניסיתי לעבור במדורג מ-וואבן לצמח ה-וולריאן, ואף הוספתי ויטמיני B וזה לא עזר. עברתי לכדור בשם פרוטיאזין 25 מ"ג(של כצט) המיועד לגירודים ואלרגיות, ואכן זה 3 לילות אני ישן טוב,אבל סובל במהלך היום ממעט ישנוניות,מעט חוסר שווי משקל בתוספת כאבים והתכווצות שרירים שהולכים ומתמעטים מידי יום,יש לציין שהשינה עם פרוטיאזין טובה, ארוכה ועמוקה מהקסנקס וה-וואבן,הכדור גם מוריד מעט מלחץ הדם. שאלותי הם:- א.האם אפשר להמשיך עם הפרוטיזאין זמן ממושך?, ב.האם גם הפרוטיאזין ממכר?, ג.האם יש מצב שהגוף יתרגל ואצטרך להעלות במינון?? ד. האם גם הפרוטיאזין עלול לפגוע בזיכרון? תודה.

 • + הוסף תגובה
פרוטיאזין להפרעות שינה. דר' דליה שכטר-עמיר 21/03/2017 23:10
 • איני רושמת תרופה זו כטיפול בהפרעות שינה ולכן אני מציעה לדון עם הרופא שהמליץ לך על טיפול זה בכל השאלות שהעלית. לילה טוב.

 • + הוסף תגובה
פרוטיאזין להפרעות שינה-המשך. שגב 22/03/2017 14:17
 • את הפרוטיאזין רשם לי רופא עור כשהיו לי גירודים בכל הגוף,מאחר ולקחתי אותו ביחד עם כדור הקסנקס להפרעות שינה סבלתי מתופעות לוואי קשות של נמנום וכמעט שינה לאורך היום ומיד הפסקתי. עקב סבל רב מכדורי הקסנקס/ואבן(פגיעה קשה בזיכרון)חיפשתי אחר פתרון אחר,ניסיונות עם צמח הוולריאן בתוספת מגנזיום וויטמיני B לא הצליח, נתקלתי בכתבה בה מצוטט ד"ר דגן מנהל המעבדה להפרעות שינה בבי"ח וולפסון בה הוא אומר שגם כדורים נגד אלרגיה וגירודים יכולה לעזור בהפרעות שינה. חזרתי וניסיתי את הפרוטיאזין ללא שום תרופה אחרת ובינתיים זה מצליח,התחלתי עם כדור של 25 מ"ג,זה 3 לילות אני משתמש בחצי כדור והלילה אפילו ישנתי כמעט-8 שעות. בכדורי הקסנקס/ואבן הייתה בעיה נוספת שאם הייתה יקיצה באמצע הלילה-הלכה לה השינה, בטיפול בפרוטיאזין גם אם מתעורר פעמיים בלילה,חוזר ונרדם מיד. ויתרון נוסף-בכל פעם שניסיתי להיגמל מהקסנקס ע"י כדורים ותוספות אחרים סבלתי מתופעות גמילה כמו הזעות לילה והתכווצויות שרירים, עם הפרוטיאזין אין הזעות ומעט ההתכווציות הולכות ונחלשות, לכן אני שואל אם אפשר להמשיך עם הפרוטיאזין זמן רב ומה תופעות הלוואי שעלולות לצוץ??.

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' דליה שכטר-עמיר 22/03/2017 18:56
 • כמו שעניתי כבר - איני רושמת תרופה זו לשינה. יש תרופות אחרות שהן נגזרת של תרופה נגד אלרגיה והן נועדו לטיפול ב הפרעות שינה (דוקסילאמין). תופעות לוואי אפשריות רבות למדי.. כוללות דופק מהיר, בחילות והקאות, ליקוי בקואורדינציה ועוד ועוד. לדעתי לא מומלץ לאורך זמן. בברכה,

 • + הוסף תגובה
פרוטאיזין שגב 22/03/2017 19:29
פרוטיאזין ניר 21/07/2020 01:42
 • גם אני השתמשתי בעבר בפרוטיאזין ככדור שינה אך לצערי בשלב מסויים הוא הפסיק להשפיע ונאלצתי לנסות תרופות אחרות להשראת שינה. לדעתי אם זה מתאים לך תמשיך כך.

 • + הוסף תגובה
קפיצות שינה ללה 05/11/2018 15:49
 • היי אני בת 42 ולוקחת סרוקסט באופן קבוע מגיל 25. ביומיים האחרונים אני לא מצליחה להרדם בלילה. אני מאוד עייפה אבל בכל פעם שאני כמעט נרדמת הגוף קופץ ומעיר אותי ואז חוזר חלילה. אתמול בלילה לא הצלחתי לישון בכל פעם שנרדמתי באותה שניה התעוררתי. מה יכולה להיות הסיבה לזה... מיותר לצייח שהדבר מכניס אותי לסטרס ושלהתעוררויות הרבות גם מתלווה חרדה לא נעימה . תודה

 • + הוסף תגובה
קפיצות שינה ליאורורו 30/05/2020 12:49
 • היי ללה, גם לי זה התחיל לקרות בימים האחרונים. האם זה עבר לך? איך התמודדת? אשמח לשמוע בבקשה.

 • + הוסף תגובה
שינה עמוקה מדי גל 26/04/2020 10:07
 • שלום, שמי גל ואני בת 30. אני הולכת לישון בשעות סבירות אך האם אתעורר תמיד נשארת שאלה פתוחה. אני שמה שעון מעורר, הרבה, בקולי קולות ולא מתעוררת. אני יכולה להירדם ב11 ולהתעורר באחת בצהריים. שוב, אני בת 30. יש לי מטרות, עבודה,הישגים. אני מפסידה עבודה ובאמת בדרך להשתגע. האם יש איזה תופעה רפואית שמסבירה את העניין? אודה לעזרתכם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!