רפואת שיניים מותאמת אישית: 3 חידושים שכדאי להכיר

טיפולים רפואיים בהתאמה אישית הם מבין החידושים המשמעותיים ביותר שפותחו בשנים האחרונות. טיפולים אלה, נכנסו בסערה גם לתחום רפואת השיניים והם מציעים פתרונות מתקדמים שיקצרו את מהלך הטיפול ולעיתים אף ישפרו את התוצאות: אספנו עבורכם יחד עם ד"ר יצחק אידלמן, רופא שיניים בעל ניסיון רב בטיפול מותאם למטופלים הסובלים מחרדה דנטלית, 3 טיפולי שיניים מותאמים אישית
כתבה פרסומית כתבת חסותאחת מהמגמות המרכזיות ברפואה המודרנית היא התאמה אישית של אסטרטגיית הטיפול. טיפול מותאם אישית מהווה כיום חלק אינטגרלי ממהלך טיפולים רבים, בהם טיפולים אונקולוגיים, טיפולים במחלות כרוניות וכן גם בתחום רפואת השיניים. 

רפואת שיניים מותאמת אישית מכירה בכך שישנם פרמטרים ביולוגיים, אנטומיים וגנטיים אינדיבידואליים לכל מטופל ומתחשבת בהם לצורך התאמת אסטרטגיית הטיפול. טיפולים אלה מתחשבים גם בצרכי המטופל ומגבלותיו, כל זאת כדי לאפשר את הטיפול המתאים והנוח ביותר. הנה שלוש שיטות שכדאי להכיר.


אישה בוחנת את השיניים מול מראה לאחר טיפול שיניים מותאם אישית
 RossHelen | Shutterstock


שתלים דנטליים בהתאמה אישית

שתל דנטלי מהווה תחליף לשורש השן במקרים בהם יש צורך בעקירת שיניים. "באופן מסורתי הליך החדרת השתל לעצם הלסת דורש פעולה כירורגית נרחבת יחסית המערבת גם פתיחה של החניכיים" מסביר ד"ר אידלמן. "התקנת שתלים באמצעות סד כירורגי מותאם אישית מסייעת בביצוע ההשתלה הדנטלית ללא צורך בפתיחת החניכיים או ניתוח משמעותי".


כיצד מתבצע הטיפול?

"בשלב הראשון מגיע המטופל לפגישה ראשונה אצל רופא השיניים, שבמהלכה נלקחות מידות ומתבצע צילום CT. על פי תוצאות הבדיקה הראשונית יתבצע תכנון תלת ממדי של מיקום השתל ובהתאם לו ייוצר הסד הכירורגי בטכנולוגיה תלת ממדית. הסד מודפס על-פי מידות ספציפיות של המטופל. השתלים מוחדרים אל עצם הלסת דרך הסד וכך חוסכים פרוצדורות כירורגיות נוספות, כמו פתיחה של החניכיים והרמת סינוס. מעבר לכך, השימוש בסד מונע פגיעה במבנים אנטומיים סמוכים, כמו עצבים בלסת התחתונה או חללי הסינוס בלסת העליונה. 

אם יש צורך בהחדרת שתלים באזורים אחוריים של הלסת התחתונה אך קיים חוסר בעצם, ניתן להשתמש בשתל אינדיבידואלי וכך למנוע את סכנת הפגיעה בעצב המקומי. מדובר בשתל המתוכנן גם הוא בטכנולוגיה תלת ממדית והוא מחובר אל עצם הלסת התחתונה בהברגה. שתל זה מהווה בסיס שיקומי בדומה לשתל המסורתי, אך מותאם אישית למידות הלסת של המטופל ולכן מונע את הסכנה לפגיעה עצבית". 

סתימות בסריקה דיגיטלית

"סורקים דיגיטליים נכנסו לפני כעשור לשימוש במרפאות השיניים. הסורק הדיגיטלי מאפשר לקחת מידות מפה המטופל לצורך ביצוע של סתימות או כתרים במהירות ודיוק מרביים. טכנאי מעבדת השיניים מתבסס על הדגם הדיגיטלי שנוצר כדי להכין את הסתימה מחומרים אסתטיים בצבע השן אשר נותנים מראה טבעי ככל שניתן והם עמידים לאורך זמן. 

הסתימה המסורתית מורכבת לרוב מחומר קומפוזיט. למרות שמדובר בחומר עמיד יחסית, הוא נשחק עם הזמן והתאמתו לגוון השיניים הטבעיות אינה מיטבית" טוען ד"ר אידלמן ומוסיף: "מעבר לכך, שימוש בחומר זה לביצוע הסתימה עלול לגרום לדלקת בעצב השן. סתימות בסריקה דיגיטלית מיוצרות בטכנולוגיה תלת ממדית ומותאמות אישית לפה המטופל. באמצעותן, ניתן להשיג שחזור מדויק וטבעי של צורת השן. הסתימה עשויה מזירקוניה או EMAX – חומרים בעלי גוון טבעי מאוד שאינם מערבים סכנה להתפתחות של דלקת בעצב השן. הפעולה מתבצעת לרוב בשני שלבים: בשלב הראשון, יכין הרופא המטפל את חלל הפה לצורך ביצוע הסתימה וייקח מידות, ולאחר ייצור הסתימה במעבדה היא תולבש על גבי השן". 

כתרים בהתאמה אישית

"כתרים בהתאמה אישית מתוכננים גם הם באמצעות סורק דיגיטלי ומותאמים למידות הלסת של המטופל. היתרון המרכזי בכתרים אלה הוא בעיקר אסתטי: לרוב, הכתרים עשויים מחומרים בעלי גוון טבעי מאוד, כמו זירקוניה או EMAX אשר ניתנים לחריטה ולייצור מידי. כתרים אלה מספקים גוון טבעי מאוד ובזכות הסריקה הדיגיטלית התאמתם לפה המטופל היא מיטבית. בנוסף, לא קיימת סכנה לתגובת החומרים עם החניכיים ולכן לא ייווצר פס שחור על גביהן במקרים בהם שולי הכתר נחשפים.

גם פעולה זו מתבצעת לרוב בשני שלבים: בשלב הראשון, לאחר השחזה ראשונית של השיניים, משתמש הרופא המטפל בסורק הדיגיטלי לתכנון הכתר. המידות הדיגיטליות מועברות אל מעבדת השיניים ועל פיהן מתוכנן הכתר, במקרים רבים כבר באותו היום. הכתר מיוצר במחרטה ומותקן ישירות על גבי השיניים שהושחזו". האם ישנן גם התאמות כלליות אשר מאפשרות טיפול יעיל וקל יותר עבור המטופלים?

"בהחלט. מטופלים אשר סובלים מחרדה דנטלית או רפלקס הקאה, יכולים לבצע את הטיפולים השונים תחת סדציה. סדציה, היא מעין מצב ביניים בו המטופל נמצא בין ערות לבין הרדמה כללית. הסדציה מתבצעת על ידי רופא מרדים אשר נוכח לאורך כל הטיפול. במהלך הטיפול המטופל רדום ואינו נמצא בסטרס. ביצוע טיפולי שיניים, כמו עקירות ואף השתלת שיניים תחת סדציה אינו תורם רק לחוויה נעימה ונוחה יותר עבור המטופלים ולעיתים הוא אף עשוי להקל על הליך ההחלמה". הכתבה בשיתוף עם ד"ר יצחק אידלמן, רופא שיניים בעל ניסיון רב בביצוע טיפולי שיניים מותאמים אישית וטיפולים תחת סדציה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יצחק אידלמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות דנטליות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אנדו קראון אבירם 26/10/2020 07:42
  • שלום אבקש לדעת פרטים על שיטת אנדו קראון. האם מומלצת ? עמידות ביחס לשיטה הקונבנציונלית? חסרונות השיטה

  • + הוסף תגובה
שתל נכשל אושו 24/08/2016 18:18
  • שלום. לפני כחודש וחצי עשיתי שתל עם הרמת סינוס בלסת העליונה. היום לצערי התברר שהשתל לא נקלט והרופא הסיר לי אותו והץביקש שנמתין 3 חודשים וננסה שוב. מה הסיכוי ששוב השתל לא ייקלט בניסיון מס 2?

  • + הוסף תגובה
RE ד"ר ערן גבאי 28/08/2016 19:11
  • ליאת שלום על פי הספרות המדעית סיכויי ההצלחה של שתל חוזר עומדים על כ 85% בברכה ד"ר ערן גבאי מומחה לרפואת חניכיים

  • + הוסף תגובה
הי שירה 23/05/2019 19:17
כאבים קלים באזור השתל שירה 23/05/2019 19:12
  • עברתי שתל בשן קדמית והטיפול לא הצליח, עכשיו אני 4 חוד' אחרי טיפול שני ופתאום כל המקום מציק וגם קצת כואב, והחניכיים טיפה התנפחו באזור של השתל וזה מקרין לכל הצד של הפה, ויש לי גם רגישות לחום/קור בחלק מהשיניים. לא יודעת מה לעשות, עד עכשיו הכל היה טוב ולא הרגשתי שום דבר. מה זה אומר? יכול להיות שהטיפול בעייתי?

  • + הוסף תגובה
בקשר להודעה הקודמת שירה 23/05/2019 19:15
  • אני רוצה להוסיף שלפני שבועיים הייתי בביקורת אצל הרופא המטפל והוא אמר שהכל נראה תקין בצילום ולמרות שכבר עברו 4 חוד' הוא ממליץ לחכות עוד חוש בגלל שהטיפול הקודם כשל.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!