מסירים את המסכות: מה היתרונות בשירות מרפאה וירטואלית?

בתקופה זו בה רבים מאיתנו חוששים לצאת מהבית, שירותי מרפאה וירטואלית מאפשרים למטופלים רבים לקבל ייעוץ וטיפול רפואי מקיף מרחוק, ובמקביל גם לצמצם את הסיכוי להידבקות ככל הניתן. מהם היתרונות בשירות החדש, כיצד מתבצע הטיפול ואילו אתגרים עולים בעקבות המעבר למרפאה וירטואלית? ד"ר אביבית פאר, סגנית המכון האונקולוגי בבית החולים רמב"ם ומנהלת מרפאת גידולי דרכי שתן, בעלת מרפאה פרטית אשר מספקת ייעוץ וירטואלי לחולים אונקולוגיים, מנהלת מרפא עם המידע החיוני על אודות השירות החדש
כתבה פרסומית כתבת חסותמשבר הקורונה הוביל לשינויים רבים בשגרת חיינו. בימים שבהם אנו חושבים פעמיים על כל יציאה מהבית והמסכה הפכה כמעט לחלק בלתי נפרד מאיתנו, רבים מעדיפים לדחות ולעיתים אף לוותר גם על ייעוץ רפואי. שירותי טלרפואה, שאמנם פותחו הרבה לפני משבר הקורונה, זכו כעת לעדנה מחודשת והם מסייעים למטופלים ורופאים רבים לספק ולקבל ייעוץ רפואי וטיפול מרחוק, ללא כל צורך בהגעה אל מרפאת הרופא המומחה. שאלנו את ד"ר אביבית פאר, סגנית המכון האונקולוגי בבית החולים רמב"ם ומנהלת מרפאת גידולי דרכי שתן, בעלת מרפאה פרטית אשר מספקת ייעוץ וירטואלי לחולים אונקולוגיים, על אופי השירות הווירטואלי, היתרונות בו והאתגרים. 


אישה בפגישה עם רופאה מומחית באמצעות שירותי טלרפואה

 Agenturfotografin |  Shutterstock


מה הטריגר שהוביל למעבר למרפאה וירטואלית?

"פרוץ המגפה ותקופת הסגר אילצו אותנו להסתגל למציאות חדשה. בתקופה זו המרפאה הווירטואלית מהווה פתרון יעיל אשר מאפשר לי כרופאה לספק ייעוץ מקיף ומקצועי למטופלים ובמקביל גם לשמור על בריאותם. שמחתי לגלות שלא מדובר רק בפתרון זמני וכי שביעות הרצון של המטופלים מהשירות גבוה מאוד".


דיון רפואי מקיף בסביבה ביתית ונוחה

ד"ר פאר טוענת כי היתרונות בשירות, בייחוד בזמנים מאתגרים אלה בולטים: "ראשית, בתקופה זו בה אנשים מצמצמים את השהות בחללים ציבוריים ומנסים להימנע ממגע ככל הניתן, הייעוץ הווירטואלי מאפשר למטופל/ת לקבל התייחסות רפואית מלאה, ללא כל צורך ביציאה מהבית. מעבר לכך, גם כשהמטופלים מגיעים אל המרפאה הם מתבקשים להגיע עם מלווה אחד לכל היותר ולא כקבוצה. אולם כשמדובר במטופלים אונקולוגים, לא מעט בני משפחה מבקשים להיות מעורבים בשיחה ולכן ייעוץ מרחוק מהווה חלופה מוצלחת. הפגישה יכולה להתקיים בנוכחות מספר בני משפחה וכך לאפשר מפגש רב משתתפים בו לכולם יש נגישות, ללא צורך בטרחה גדולה בהגעה למרפאה. 

הפגישה הווירטואלית ייתרה גם את הצורך בעטיית מסכה שהקשתה גם היא על מהלך הייעוץ: "פעמים רבות, בייחוד אם מדובר במטופלים מבוגרים יותר, המסכה מקשה על הבנת הנאמר ויוצרת מעין תחושת ריחוק בין הרופא/ה המטפל/ת לבין המטופל/ת. נוכחתי לדעת כי בזמן קיום הפגישה המלווה של המטופל/ת צריך לחזור על דברי בפניו/ה בשל קושי בהבנה עקב עטיית המסכה. מעצם העובדה שהפגישה מתבצעת מרחוק אין צורך בשימוש במסכה וכך ניתן לקיים שיחה נינוחה יותר".


מהו מהלך הטיפול?

"בשלב הראשון עם קביעת התור המטופל/ת מעביר/ה אלי את כל המסמכים הרלוונטיים כדי לספק הערכה רפואית מקיפה. אני בוחנת את התיק הרפואי, את תוצאות הבדיקות השונות ומפנה לביצוע של בדיקות נוספות במידת הצורך. פגישת הייעוץ מתבצעת במועד שנקבע באמצעות שיחת וידאו. בהגעה אל הייעוץ עומד בפני כל המידע הקיים כדי לספק חוות דעת מפורטת. בסיום הפגישה נשלח למטופל/ת סיכום פגישה אלקטרוני והנחיות על המשך טיפול או מעקב במידת הצורך".

מה האתגרים שעלו בעקבות המעבר לטיפול וירטואלי?

"האתגר המרכזי שעמד בפני בעת המעבר מטיפול פרונטלי לכזה הניתן מרחוק, הוא היעדר האפשרות ליצור חיבור אישי עם המטופל/ת, דבר חשוב במיוחד כשמדובר בחולים אונקולוגים. עם זאת, הווידאו מאפשר להתגבר על המגבלה והוא יוצר מעין פיצוי  על היעדר האינטראקציה הבינאישית. חשוב לציין כי כיום טיפולים רפואיים שונים ניתנים מרחוק וניתן אף לבצע ייעוץ פסיכולוגי או פסיכיאטרי גם באופן וירטואלי. בנוסף, גם השימוש בטכנולוגיה היווה אתגר, בייחוד עבור מטופלים מבוגרים יותר או אלה שאינם בעלי אוריינטציה טכנולוגית. אך שיחות הוידאו הפכו בעקבות המגפה לאמצעי תקשורת שגרתי ומוכר וכיום פחות ופחות מטופלים נרתעים מהשימוש בהן". 

ד"ר פאר מסכמת וטוענת כי  השירות הווירטואלי אף התעלה במובנים מסוימים על השירות הפרונטלי: "המהות של ביצוע הייעוץ במקום הנוח ביותר עבור המטופל והאפשרות לצרף מספר בני משפחה לדיון, מהווים יתרונות אדירים. כך, הייעוץ הפך לנגיש יותר ונחסכו מהמטופלים זמני נסיעה והמתנה וכן גם ניסיונות לתרגם את הנאמר בפגישה לשאר בני המשפחה. הייעוץ הווירטואלי סיפק פלטפורמה נגישה ונוחה בה ניתן לקיים דיון מקיף על אודות המצב הרפואי ואסטרטגיית הטיפול בסביבה הבטוחה ביותר עבור המטופלים. נראה כי שירותי רפואה מרחוק לחלוטין כאן כדי להישאר".הכתבה בשיתוף עם ד"ר אביבית פאר, סגנית המכון האונקולוגי בבית החולים רמב"ם ומנהלת מרפאת גידולי דרכי שתן, בעלת מרפאה פרטית אשר מספקת ייעוץ וירטואלי לחולים אונקולוגיים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אביבית פאר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בירור שני 29/09/2020 10:40
  • חתימה טובה ושנה טובה. אשמח בבקשה לעזרתך, בשנה האחרונה סובלת מחוסר סידן וכתוצאה מכך סובלת משברים בגופי (לפני שנה אובחנתי עם 6 שברים בעמוד השידרה). בנוסף בסיטי גב התגלה גידול באזור השחלה, בשנה זו במעקבים מדי מספר חודשים, מחשש להסרת שחלה כתוצאה מהוצאת הגידול. בשבוע שעברה ביצעתי ct עמוד שידרה, והיום קיבלתי את התוצאות. אשמח לדעת מה פירוש הפענוח, אציין כי הנגע ההיפודנסי לא היה כלל בשנה האחרונה שבמעקב ממצאי לוואי נוזל בכמות פיזיולוגית באגן במיקום אנטומי של שחלה ימנית מודגם נגע ציסטי בקוטר 2.2 ס"מ בסמוך לאזור הודגמו מספר הסתיידויות בגודל עד 1.7 ס''מ בבטן שמאלית עליונה בסמוך לפיתולי מעי דק מודגם נגע היפודנסי בצפיפות מינוס 16HU בגודל 2x1.5 ס"מ לא ניתן לדון על טיבו במגבלות הבדיקה - מומלץ המשך בירור על - ידי בדיקת CT בטן

  • + הוסף תגובה
פאפ תקין+בדיקת HPV לא תקינה רינת 28/09/2020 22:20
  • שלום רב, בת 38, לא מעשנת, ילד בן 10. לפני כשנתיים וחצי או 3 יצאה לי בדיקת פאפ לא תקינה של CIN1. לא חיכיתי והלכתי למומחה בתחום ולא נשארתי אצל רופאים בקופה. אני מטופלת אצלו מאז. במסגרת הטיפול אצלו לפני שנתיים וחצי הוא לקח פאפ, PCR וכמובן עשה קולפוסקופיות. מאז הייתי אצלו 3 פעמים, 3 קולפוסוקפיות תקינות, שתי הבדיקות הפאפ האחרונות יצאו תקינות וב-HPV יוצאים זנים 52 ו-70. הוא כתב במכתב האחרון- "ביצוע פאפ עוד שנה עקב הימצאות זני HPV" זה היה במאי. באחת הפגישות הוא הציע ליתר ביטחון לעשות ECC אולם לא הזכיר את זה מאז. האם הטיפול נשמע לך נכון? האם מעקב רק עוד שנה הוא נכון? תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
סרטן רירית הרחם אתי 27/09/2020 22:10
  • אני בת 68 התגלה אצלי לאחר בדיקה פתולוגית סרטן רירית הרחם.הא ם יש סכנה בניתוח כריתה בגילי.יש לי ל.ד גבוה ואי ספיקה דיאסטולית.האם כורתים גם את צוואר הרחם?תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!