הפריה חוץ גופית (IVF): כמה עוברים כדאי להחזיר?

טיפולי הפריה חוץ גופית כוללים דרך ארוכה מלאה בשאלות והתלבטויות. אחת מהן עוסקת במספר העוברים אותה כדאי להחזיר אל רחם האישה. כמה עוברים לרוב מחזירים, מהן הסכנות בהחזרת כמות גדולה של עוברים ועל פי מה נקבעת ההחלטה? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותעבור זוגות רבים שאינם מצליחים להרות באופן טבעי, הפריה חוץ גופית היא פתרון יעיל המאפשר להקים משפחה. מדובר בהליך ותיק מאוד המתבצע אשר בוצע בהצלחה לראשונה בשנת 1978. במהלכו, המפגש בין הזרע לבין הביצית וכן גם השלבים הראשונים בהתפתחות העוברים מתבצעים מחוץ לגוף האישה, בתנאי מעבדה. 

העוברים שהתפתחו מושתלים לאחר מכן בחלל הרחם. תהליך זה אמנם מתבצע כבר שנים רבות, אבל הוא מעלה לא פעם שאלות ותהיות. אחת מהמרכזיות שבהן היא בנוגע למספר העוברים שכדאי להחזיר אל חלל הרחם. אספנו עבורכם, יחד עם ד"ר אמיר רבהון, מומחה במיילדות, גינקולוגיה ופוריות,  רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי וולפסון, את כל המידע שחשוב לדעת לפני ביצוע ההפריה.


זוג מתייעץ עם רופא מומחה לפוריות לגבי כמות העוברים שכדאי להחזיר במסגרת טיפולי IVF
 goodluz |  Shutterstock

מתי מתבצעת החזרת העוברים אל הרחם?

"החזרת העוברים מתבצעת 2-6 ימים לאחר שאיבת הביציות. השאיפה היא להחזיר את העוברים כ- 5 ימים לאחר השאיבה במטרה לתת לעוברים להתפתח, להבין אילו עוברים מתפתחים בצורה אופטימלית וכך להצליח ולברור את העוברים הטובים ביותר לשם השגת הריון. אם ישנם עוברים בודדים, אין טעם בבחינה ממושכת של התפתחותם בתנאי המעבדה ולכן הם יוחזרו לרוב בשלבים מוקדמים יותר לאחר 2-3 ימים משאיבת הביציות”. 


כמה עוברים לרוב מחזירים?

"ההחלטה בנוגע למספר העוברים אותם מחזירים אל הרחם מורכבת" טוען ד"ר רבהון. "מחד, החזרת כמות גדולה יותר של עוברים מעלה את הסיכוי להתפתחות הריון אבל מאידך היא גם מעלה את הסיכוי להריון מרובה עוברים שנחשב בסיכון גבוה יותר מאשר הריון של עובר יחיד".


מהן הסכנות בהחזרת מספר רב של עוברים?

"בשנים האחרונות, מרכזים רבים  ברחבי העולם ממליצים על החזרת עובר אחד בלבד, שהרי גם הריון תאומים, שלכאורה נחשב בטוח יחסית, הוא בעל סיכון גדול יותר בהשוואה להריון של עובר יחיד. 

למעשה, הסיכונים בהריון מרובה עוברים עולים בהתאמה למספר העוברים שהתפתחו, כאשר הסיכון המשמעותי ביותר הוא ללידה מוקדמת וסיבוכי פגות, כמו למשל פגיעות נוירולוגיות, נזק למעי, הפרעות בראייה ועוד". 

ד"ר רבהון מדגיש כי אין זה אומר שכל הריון מרובה עוברים טומן בחובו סיבוכים: "הריונות מרובי עוברים רבים מסתיימים בלידה והצלחה, אך רבים מהם מערבים לידה מוקדמת. למעשה, ככל ששבוע הלידה מוקדם יותר כך הסיכוי לסיבוכים שונים גבוה יותר. הסיכונים בהריונות אלה אינם תקפים רק לעובר אלא גם לאישה עצמה. מבין הסיבוכים ניתן לציין מצבים כמו יתר לחץ דם, התפתחות של סוכרת הריון, שיעור גבוה יותר של לידות בניתוח קיסרי ועוד". 

מהם הפרמטרים שעל פיהם נקבעת כמות העוברים שיוחזרו?

עם השנים התרחשה ירידה בכמות הממוצעת של העוברים המוחזרים והרבה מדינות בעולם אף ניסחו הנחיות שמעוגנות בחוק בנוגע למספר העוברים אותם יש להחזיר. בישראל, ההנחיות נגזרות משני פרמטרים מרכזיים:

1. גיל המטופלת
ככל שהאישה צעירה יותר כך סיכויי הצלחת ההפריה גבוהים יותר. לכן, בנשים צעירות יחסית נעדיף להחזיר פחות עוברים. 

2. ותק הטיפולים 
כמות הניסיונות להפריה חוץ גופית בעבר ותוצאותיהם. כלומר, ככל שאישה עברה יותר ניסיונות להפריה שנכשלו, ננסה להחזיר יותר עוברים. חשוב לציין שבמדינת ישראל ניתן להחזיר עד ארבעה עוברים בכל ניסיון הפריה.

ד"ר רבהון מסכם וטוען כי המטרה בטיפולי ההפריה אינה כוללת רק השגת הריון, אלא בראש וראשונה שמירה על בריאות האם והילוד והגעה ללידה של ילוד בריא לאמא בריאה: "למרות שישנו לעתים קושי בקבלת ההנחיות שעלולות אולי להפחית את הסיכוי להשגת הריון, מטרתן היא לשמור על בריאות האם והעובר. חשוב לציין כי הבחירה הסופית מתבצעת על-ידי האישה, אך היא נגזרת מההנחיות שפורטו לעיל, להן משמעות רפואית רבה. מכיון שההמלצה היא אינדיבידואלית ומשתנה מאישה אחת לאחרת, מומלץ לבצע מראש דיון תיאורטי עם הרופא המטפל עוד לפני החזרת העוברים כדי לבחון את החלופות ולבחור בזו המתאימה והבטוחה ביותר". הכתבה בשיתוף עם ד"ר אמיר רבהון, מומחה במיילדות, גינקולוגיה ופוריות,  רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי וולפסון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אמיר רבהון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חתיכת עור במחזור חיה 21/09/2020 21:05
 • שלום, כבר פעמיים יצא לי במחזור חתיכת עור גדולה פעם לאחר לקיחת פרימולוט נור , ופעם לאחר אוטרוגוסטן. (לא חודשיים ברצף) וכן הוסת הגיע באיחור קטן, האם יכול להיות שזה הפלה?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 22/09/2020 08:31
 • אם לא ביצעת בדיקת הריון שיצאה חיובית - כנראה שלא מדובר בהפלה, אלא בהתקלפות רירית הרחם.

 • + הוסף תגובה
עובר ללא דופק בשבוע 19 אר 21/09/2020 20:32
 • שלום, מזריקה קלקסן 40 מ"ג בגלל סיפור שהיה בעבר של dvt.כרגע אני בשבוע 19עם עובר ללא דופק שתואם לגודל 16, הייתי באחד מבתי החולים הגדולים במרכז והמליצו לי על פרוטוקול ציטוטק כי הם לא מבצעים גרידה בשבוע כזה. האם ניתן לקחת ציטוטק עם קלקסן(כמובן שאני מפסיקה 24 שעות לפני)? או שעדיף לעבור גרידה בבי"ח אחר? אני עם עבר של 2 גרידות (בשבועות מוקדמים יותר) וקיסרי אחד. תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 22/09/2020 08:29
 • תמיד אפשר לגשת לקבל חוות דעת נוספת בבית חולים שם כן מבצעים סיום הריון בשבועות כאלה בדרך כירורגית. בכל מקרה צריך להתייחס לקלקסן בעת סיום ההריון, ולתזמן את הזריקות.

 • + הוסף תגובה
דימומים לאחר גרידה שיר 17/09/2020 22:02
 • שלום דוקטור.עברתי לפני חודש ושבועיים גרידה בשבוע 16. שבועיים לאחר הגרידה הגעתי לרופא המטפל (בהנחיית ביה״ח) לבדיקת אולטרסאונד וחלל הרחם היה נקי.. מאז היו לי הכתמות ודימום כמה ימים ואז שוב הכתמות ושוב דימום (ככה עד היום) ,באחד בימים גם יצא לי מעין שארית ממש קטנה עם דם.. שאלתי היא איך בעצם אני יכולה לדעת אם היה לי מחזור החודש?(כאמור היו לי ללא הפסקה הכתמות ואז דימום ושוב הכתמות).. 2. האם זה חריג שעד היום לא היו לי ימים נקיים? תודה מראש ד״ר שנה טובה!

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 22/09/2020 08:27
 • כדאי לחזור על הבדיקה אצל הרופא המטפל. חשוב לראות בבדיקת האולטראסאונד - את מבנה רירית הרחם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!