כשהכאב מופיע ללא סיבה ברורה: איך ניתן לטפל בכאבי בטן פונקציונליים?

דמיינו לכם מצב: ילדכם סובל מכאבי בטן עוצמתיים במשך תקופה ארוכה אשר משבשים את השגרה היומיומית. כשאתם פונים לרופא לשם אבחון וקבלת טיפול מתאים, לא נמצאת כל בעיה במערכת העיכול אשר יכולה להסביר את התחושה. למעשה, לא מדובר במקרה דמיוני אלא בקבוצת תסמונות נפוצה בשם כאבי בטן פונקציונליים. המשותף לכולן הוא הופעה של כאבי בטן לתקופה ממושכת ללא מקור ברור. איך מאבחנים והאם ישנן דרכים שעשויות להקל על הכאב? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסות"כאבי בטן פונקציונליים מתארים קבוצה של מצבים בהם מופיעים כאבי בטן במשך זמן רב, אך הם אינם נובעים ממחלה כלשהי במערכת העיכול. למעשה מדובר בתחושה סובייקטיבית שלילית אשר מתורגמת במוח לכאב שמקורו לרוב אינו ידוע" מסביר ד"ר איל זיפמן, מנהל השירות לגסטרואנטרולוגיה ילדים במרכז רפואי מאיר, בעל מרפאה פרטית לגסטרואנטרולוגיה ילדים העוסקת באבחון וטיפול של מגוון בעיות בתחום. 

"מעבר לכאבים יכולות להופיע גם תופעות נוספות במערכת העיכול, בהן תחושת צרבת, שלשולים לסירוגין, בחילות ועוד. תופעות אלה מופיעות למרות שפעילות מערכת העיכול תקינה והן אינן מלוות בתלונות נוספות, כגון אנמיה, בעיות בגדילה ועוד. הכאבים מופיעים לרוב באופן יומיומי ולעיתים אף מספר פעמים ביום. הם מפריעים לשגרת החיים התקינה של המטופל אבל רק לעיתים נדירות מתבטאים בפגיעה אובייקטיבית יותר בבריאות".


0כאב בטן פונקציונלי)ילדה מחזיקה את בטנה כי סובלת מכאב בטן ממקור לא ידוע
 Aleksandra Suzi |  Shutterstock

ישנם מספר סוגים של כאבי בטן פונקציונליים:

תסמונת כאב פונקציונלי

מצב בו קיימים כאבים בלבד, ללא שינויים ביציאות. במקרים אלו התסמין היחיד כמעט הוא כאבים חוזרים, לרוב מדי יום, לעיתים מופיעים לשעות ארוכות או מס' פעמים ביום. נדיר שכאבים אלו מעירים משינה באמצע הלילה. פרט לכאבים לרוב אין נוכחות משמעותית של תסמינים אחרים כגון שינויים ביציאות, הקאות או צרבות. 

תסמונת המעי הרגיז

מצב שבו בנוסף לכאבים ישנם שינויים תכופים ביציאות, עם שלשול ועצירות לסירוגין. הכאבים, גם כאן, נוטים להיות תכופים מאוד, אך אליהם מתווספים שינויים תכופים ביציאות עם שלשול ועצירות לסירוגין. נפוץ לשמוע על שלשול של יממה או מס' ימים אשר מתחלפים בהיעדר יציאות ואף יציאות קשות בימים שלאחר מכן. 

מיגרנה בטנית

במקרים אלה מופיע כאב עוצמתי הנמשך לרוב זמן קצר. מיגרנה בטנית מתאפיינת בתקופות ארוכות של היעדר כאבים עם התקפים עוצמתיים וקצרים של כאב אשר נמשכים שעות או ימים בודדים. כאמור, בין אותם התקפי כאב הילד אינו מתלונן או סובל. פעמים רבות הכאב מלווה בבחילות או הקאות ורגישות לאור או לקול. בחלק ניכר מהמקרים לאותם ילדים הסובלים מהכאבים יש הורה אחד או יותר הסובל כבר ממיגרנה.

עד כמה כאבים אלה שכיחים?

"מדובר בתופעה שכיחה ביותר" משיב ד"ר זיפמן ומוסיף: "ממחקרים שונים שבוצעו נמצא כי בילדים שכיחות התופעה יכולה להגיע עד לכ- 10% מכלל האוכלוסייה. בילדים שכיחה יותר תסמונת כאב פונקציונלי בעוד שבמבוגרים הצורה הנפוצה היא תסמונת המעי הרגיז".

האם יש הסבר אפשרי להתפתחות הכאבים?

"מאחר ואנו יודעים שאין פגיעה ממשית במערכת העיכול, ההנחה היא כי מקורן של תסמונת אלה הוא בבעיה בתרגום המסרים אשר מגיעים ממערכת העיכול אל המוח. כלומר, בקרב אלה הסובלים מכאבי בטן פונקציונליים המוח מתרגם מצבים מסוימים, שבאופן תקין לא יעברו את סף התחושה כלל או שיתורגמו כתחושה רגעית ולא כואבת, לכדי כאב. חשוב לציין כי עבור אותם מטופלים מדובר בכאב אמיתי ומוחשי לחלוטין – ממש כמו כל כאב אחר. הילד לא ממציא את הכאב – הוא באמת סובל ממנו". 

איך מתבצע הליך הבירור?

"מעצם הגדרתם, כאבי הבטן הפונקציונליים מאובחנים רק לאחר שנשללו גורמים אחרים שיכולים להוביל לתסמינים דומים. לכן, בשלב הראשון יתבצע תשאול מקיף של המטופל וההורים כדי לקבל תמונה ברורה בנוגע לאופי הכאב ומשכו. פעמים רבות על פי סיפור המקרה אנו מסוגלים להבין אילו אפשרויות קיימות למתן הסבר לתלונות. 

לאחר מכן תתבצע בדיקה גופנית שתכלול בחינה של רגישות בבטן ומיקומה, נוכחות גושים או הגדלת כבד וטחול, כדי לשלול מצבים אחרים שיכולים להוביל לתסמינים דומים. ישנה חפיפה גדולה מאוד בין אופי הכאב בתסמונות כאבי בטן פונקציונליות (אשר אינן נובעות ממחלה) לבין אופיו של כאב המתפתח עקב מחלות אחרות, ולכן פעמים רבות יהיה צורך בבירור מעבדתי ראשוני כדי לשלול מחלות שיכולות להסתמן בצורה דומה. אם הבירור הראשוני תקין וסיפור המטופל אופייני לתסמונות אלה, לרוב לא יהיה צורך בבדיקות נוספות כדי לקבוע שמדובר בכאבי בטן פונקציונליים". 

איך ניתן לטפל?

"מאחר ומקור הכאבים אינו מובן במלואו, התאמה של טיפול ספציפי היא משימה מורכבת. אולם, בקרב רוב המטופלים שינויים באורחות החיים עשויים לתרום רבות ליכולות ההתמודדות עם הכאב, כמו גם ההבנה שלמעשה לא מדובר במחלה של ממש. 

בכאבים פונקציונליים לסוגיהם הטיפול אינו כולל לרוב מתן תרופות או שינויי תזונה חדים, אלא מתמקד בשינויים שנועדו להשפיע על המסרים שיוצאים מהמעי ומגיעים אל המוח, וכן גם על האופן שבו המוח מתרגם את אותם מסרים. ההמלצות לרוב כוללות תזונה מאוזנת ונכונה, הקפדה על פעילות גופנית אירובית וניסיונות להפגת מתחים נפשיים ולחצים ממקורות אחרים על מנת לשפר את הוויסות החושי. 

במקרים מסוימים יש תועלת במתן תכשירים תרופתיים כחלק מהטיפול, כמו פרוביוטיקה, תרופות אנטיביוטיות מסוימות ואף תרופות הלקוחות מתחום הפסיכיאטריה, המשפיעות על האופן שבו המסרים מגיעים אל המוח או על האופן שבו המוח מתרגם את המסרים. בנוסף, ניתן גם לפנות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי אשר שם דגש על אימון של המוח לצורך שינוי או ויסות התחושות המתקבלות". 

האם כאבי הבטן צפויים לחלוף בשלב מסוים?

"רבים מהילדים או המתבגרים אשר סובלים מתסמונת הכאב במשך חודשים עד שנים, אך בקרב חלק לא מבוטל מהם הכאב נוטה לחלוף בסופו של דבר. שאר הילדים אשר סובלים מהתסמונת לומדים כיצד לחיות לצד הכאבים ומאמצים דרכים שונות שמסייעות במיתון חומרת ותדירות ההתקפים". 

ד"ר זיפמן מסכם ומציין כי חשוב שלא להתעלם מהבעיה: "כאמור, כאבי בטן ממושכים אמנם יכולים להעיד על תסמונות כאבים פונקציונליות, אך מקורם עלול להיות נעוץ גם בבעיות אחרות ומשמעותיות יותר. לכן, בכל מצב בו מתפתחים כאבי בטן ממושכים שהמקור להם אינו ברור חשוב לפנות לבדיקת רופא. אם התסמינים הם ממושכים או שעולה חשד לבעיה משמעותית, מומלץ לפנות להערכה של גסטרואנטרולוג ילדים כדי לשלול מצבים שמצריכים התייחסות וטיפול, או ללמוד כיצד לפעול  במקרים בהם מדובר בכאבים פונקציונליים". 


הכתבה בשיתוף עם ד"ר איל זיפמן, מומחה בגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד בילדים, מנהל השירות לגסטרואנטרולוגיה ילדים במרכז רפואי מאיר. הכתבה נערכה על - ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר איל זיפמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת צואה להליקובקטר שי 22/09/2020 00:09
 • שלום, אני מצטער שאני צריך לכתוב ככה, אבל האחות בקופת חולים פשוט לא הסבירה לי. יש לי מבחנה בכדי לבצע את הבדיקה הנ"ל, אבל האחות בקופה לא אמרה לי איך לבצע את הבדיקה. מבחינת חתיכת צואה: מספיק משהו קטן, צריך יותר. אני רוצה לקבל תוצאה אמינה. מיד להביא את זה לאחות? מצטער על הסגנון הזה.

 • + הוסף תגובה
צרבות ובחילות דודו 20/09/2020 17:14
 • שלום רב אני בן 70 סובל מאד מבחילות וצרבות במהלך כל היממה לאחר אוכל מתגבר אך גם במשך ביום. קיבלתי לפני מספר שנים בעקבות איבחון של רפלוקס Lanton לוקח פעם ביום, רופא המשפחה המליץ לעבור לפעמיים ביום אך לא מקל במאומה התחושה במהלך היום הפכה קשה מאד . תודה

 • + הוסף תגובה
רפלוקס דר' דן קרטר 20/09/2020 17:34
 • שלום יש לעבור גסטרוסוקפיה בשלב ראשון ובהמשך להחליט

 • + הוסף תגובה
צליאק ארי 19/09/2020 15:06
 • שלום רב, בבדיקות דם של הבת שלי, בת 18, טבעונית ,התגלו נוגדים חיוביים לצליאק, יש לה גם חסר ב- B12. היא נשלחה לבדיקת אנדוסקופיה, הרופא שבדק אותה אומר, שתוצאות הבדיקה אינן חד משמעיות לגבי צךיאק, צריך להכנס למשטר דיאטה מגלוטן, ולבדוק שוב בעוד שלושה חודשים , אם מתגלים עדיין נוגדנים חיוביים לצליאק. עם זאת, רופאה האישי שמלווה אותה בקופת חולים כללית, טוען שהתוצאות מראות באופן ודאי שיש לה צליאק. אפשר לקבל חוות דעת נוספת ממך או מרופא מומחה אחר שתמליץ? תודה רבה שנה טובה

 • + הוסף תגובה
צליאק דר' דן קרטר 19/09/2020 21:33
 • שלום במבוגרים נדרשת הוכחה הסטולוגית ( רקמתית ) לצליאק יחד עם זה אם יש חשד קליני גבוה ונגדנים סביר להניח שאכן מדובר בצליאק, וניתן לטפל בדיאטה ולעקוב

 • + הוסף תגובה
צליאק ארי 19/09/2020 22:05
 • תודה רבה על תגובתך. האם האבחנה לצליאק הינה לצמיתות לכל החיים? או שדיאטה ומעקב יכולים לסייע בהמשך בחזרה לצריכה של גלוטן? תודה

 • + הוסף תגובה
צליאק דר' דן קרטר 20/09/2020 16:26
צליאק ארי 20/09/2020 16:59

הצטרפו לאינדקס הרופאים!