עומדים בפני ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית? הנה 6 שאלות שחשוב לשאול

ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית מתבצע במקרים בהם ישנו לחץ על העצב המדיאני המצוי בתעלה זו. הניתוח הוא בטוח מאוד, ומתאפיין באחוזי הצלחה גבוהים, עם זאת על מנת להקל על ההחלמה ולמנוע סיבוכים יש מספר שאלות שחשוב לשאלות את הרופא המנתח: הפרטים בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותהתעלה הקרפלית נמצאת בצד הכפי של שורש כף היד. בתעלה עוברים הגידים שמכופפים את האצבעות וכן גם העצב המדיאני. עצב זה נותן את התחושה ל-4 אצבעות (האגודל ו-3 האצבעות הקרובות אליו) ומאפשר את פעולת חלק משרירי כף היד. 

בתסמונת התעלה הקרפלית מופעל לחץ על העצב המדיאני העובר בתעלה. הלחץ המופעל על העצב גורם לתסמינים שונים בהם תחושת נימול, זרמים ו/או כאבים באצבעות. הדבר קורה בעיקר בבוקר או מעיר משינה, יכול להתרחש גם בזמן דיבור בסלולרי או אחזקת חפצים שונים. במצבים מתקדמים יותר וללא טיפול התסמונת עלולה לגרום לירידה בתחושה באצבעות, להידלדלות של שרירי האגודל ובמקרים קיצוניים אף לחוסר תפקוד מלא של העצב. 


אישה סובלת מכאבים בפרק כף היד המעידים על תסמונת התעלה הקרפלית
 Africa Studio |  Shutterstock


טיפול ראשוני

בשלבים הראשונים , ניתן יהיה לטפל בה באופן שמרני – באמצעות סד או מקבע אשר מייצב את שורש כף היד במנח ניטרלי ומונע הגעה למצבי כיפוף או יישור של המפרק (מצבים בהם מופעל לחץ מוגבר על העצב). אולם, במקרים בהם הטיפול השמרני לא הועיל יהיה צורך בניתוח לשחרור התעלה הקרפלית. 

הפעולה מתבצעת בהרדמה מקומית ובמהלכה נחתכת הרצועה מעל התעלה. מדובר בהליך כירורגי בטוח יחסית שברוב המוחלט של המקרים יביא לפתרון הבעיה, בלי השלכות נוספות על תפקוד היד. עם זאת כדי לצמצם את הסיכוי להתפתחות של תופעות לוואי וסיבוכים לאחר ביצוע הפעולה אספנו עבורכם מספר שאלות אותן כדאי לשאול את הרופא המנתח. 

1. מה הכשרתו של הרופא המנתח?

כירורגיה של היד היא התמחות על לאחר ההתמחות באורתופדיה. הכשרה זו מקנה לרופא המנתח ניסיון וידע רב יותר לגבי האנטומיה בכף היד, כולל התעלה הקרפלית. כירורג יד מכיר היטב את האנטומיה הזו, את הסיבוכים שעלולים להתפתח במהלך הניתוח וכן גם את הדרכים להימנע מהם. מעבר לכך, כירורג יד משתמש באמצעים שונים במהלך הניתוח בהם מנתחים אחרים בדר"כ לא משתמשים. אמצעים אלה הופכים את הניתוח לבטוח יותר וכיוצא בזאת גם את ההחלמה לפשוטה יותר. 


2. האם הרופא המנתח משתמש באמצעים אופטיים להגדלה במהלך הפעולה?

לרוב, כירורג יד ישתמש במכשור אופטי במהלך הניתוח אשר מגדיל את שדה הניתוחי פי 3.5. כך הוא יכול לראות את המבנים הקיימים באזור כף היד בבירור ולהימנע מפגיעה בהם. ללא שימוש באמצעי הגדלה זה הסיכוי לפגיעה במבנים זעירים ולהתפתחות של כאבים לאחר הניתוח גבוה יותר. 


3. האם נעשה או לא נעשה שימוש בחסם עורקים?

חסם עורקים (טורניקה) הוא מעין רצועה אותה מלפפים בחוזקה סביב הזרוע בזמן הניתוח. מטרתה היא לעצור את אספקת הדם לאזור הניתוח בעת ביצוע הפעולה כדי למנוע דימום. אולם, השימוש בחסם העורקים עלול לגרום לכאבים עזים ומנותחים רבים מעידים כי זה הדבר שהיה הקשה ביותר להם בזמן הניתוח. כדי להימנע מהשימוש בחוסם זה, ניתן לשלב בהרדמה המקומית אדרנלין שגורם להיצרות של כלי הדם באזור התעלה וכך מונע את הדימום. 

טרם לביצוע הניתוח מומלץ לבדוק מול הכירורג המנתח כיצד מתבצעת מניעת הדימום, אם באמצעות שימוש בחסם עורקים או על -ידי הרדמה מקומית המכילה אדרנלין. 

4. מה יהיה גודל החתך?

הגישה הפתוחה המינימלית בה מתבצע חתך של 2.5 ס"מ בלבד על מנת לפתוח את התעלה, הוכחה במחקר כשילוב האופטימלי בין בטיחות רבה יותר לשיקום מהיר יותר וכאוב פחות. נראה במחקר שאם החתך קטן יותר מכך האנטומיה לא תראה בבירור ולכן תהיה סכנה של פגיעה בעצבים וגידים. חתך גדול יותר מכך והשיקום יהיה ארוך יותר, הכאבים רבים יותר והתוצאה האסתטית תהיה טובה פחות. 

5. איך מתבצעת הוצאת התפרים?

הוצאה רגילה של התפרים ע"י חיתוכם עם להב יכולה לגרום בחלק מהמקרים להשארת חלקי חוט קטנים בעור. מכיוון שהיד היא איבר דרכו מתבצעת תחושה הדבר יכול לגרום לגירוי וכאבים במקום. לאחרונה הוכנס השימוש בתפרי לולאה שמאפשרים הוצאה של התפרים במלואם ללא חשש להישארות חלקי חוט בעור. 

6. למי ניתן לפנות אם מתעוררות בעיות שונות לאחר הניתוח?

בדומה לכל פעולה כירורגית, לאחר ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית יכולים לעיתים להופיע תופעות לוואי וסיבוכים. לכן, מומלץ לבחור בכירורג יד שיהיה זמין למטופל במהירות וביעילות. טרם להחלטה על ביצוע הניתוח מומלץ לברר האם ישנה אפשרות לפנייה ישירה לרופא המנתח לאחר הניתוח במידה ומתעוררות שאלות או בעיות שונות.הכתבה בשיתוף עם ד"ר ליאור קורן, מומחה לכירורגיה של היד ואורתופדיה כללית, מהרופאים המובילים בישראל בניתוחי יד בטכניקת הרדמה מקומית רחבה (Wide Awake). הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ליאור קורן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה כף יד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קצה אצבע רדום מרי 29/10/2017 16:42
 • שלום לפני שבועיים נחתחתי בין בין עמה לאצבע , מאז המקום התרפה אך עדיין קצה אצבע של אצבע רדום ואם נוגעים באזור ליד החתך שהיה עובר זרם וכאבים באצבע - לפי בדיקה החתך היה קרוב לעורק אצבע הכפי החישורי - במקום שיש לי כמו זרם אם אני נוגעת יש זיולה קטנה - לא נותנים לי לקבוע תור לאורטופד כף היד אלה מפנים לאורטופד - כרגע אני משוייכת לאורטופד ואין תורים קרובים , האם זה מקרה דחוף !!!

 • + הוסף תגובה
קצה אצבע רדומה ליאור 09/10/2020 01:35
 • האם טיפלת בבעייה ? האם זה עבר ? גם אני עם אותה בעייה מזה 10 ימים

 • + הוסף תגובה
עצביים אולינרי ומדאני צביקה 03/05/2020 15:56
 • מה קורה בעצבים אולנרי ומדיני אחרי שני ניתוחים כושלים כאבי והנימולים נמשכים ויש היצתלקות סביב העצב. מחכה לתגובתכם צביקה.

 • + הוסף תגובה
אצבע נפוחה דניאל 10/07/2020 10:17
 • שלום, אתמול קיבלתי מכה בזרת, היא התנפחה, והבוקר גיליתי שלא מצליחה לקפל אותה, (אתמול הצלחתי יערוך היה בקצת כאב) ושהיא הכחילה. מה עושים במצב כזה? צריך לקבע ?

 • + הוסף תגובה
אצבע נפוחה דניאל 10/07/2020 10:19
 • סליחה שהגבתי פה לא הצלחתי לפתוח פנייה חדשה משום מה

 • + הוסף תגובה
צלקת נוקשה דניאל 12/03/2015 21:28
 • שלום אני קצת יותר משנה לאחר ניתוח לתפירת עצב אולנרי לאחר שנחתכתי בתקופה האחרונה יותר ויותר מפריע לי שאזור הצלקת נוקשה,וכל פעם שיש מגע עם האזור יש לי רגישות במקום ואני מרגיש זרמים הבנתי שייתכן ומדובר בנוירומה באזור החתך יש לי מספר שאלות 1) האם לפי התסמינים האם לדעת מדובר בנוירומה ? 2)במידה ואכן מדובר בנוירומה,האם הטיפול הוא ניתוחי בלבד ? 3) הניתוח הזה דחוף ? (למשל כשנחתכתי ביד,והייתה ירידה בתחושה באצבע 5,אז הפנו אותי לניתוח דחוף)

 • + הוסף תגובה
מצב לאחר תפירת עצב אולנרי דר' תמיר פריטש 13/03/2015 07:28
 • דניאל שלום 1. התאור שלך מתאים לנוירומה או כליאת העצב בצלקת אולם על מנת לבסס את האבחנה עליך להבדק. 2. הטיפול בנוירומה הוא טיפול ניתוחי 3. על מנת להחליט על סוג הניתוח (אם יש צורך בניתוח) יש לבדוק אותך ביסודיות ולהעריך אותך מבחנה נוירולוגית לגבי העצב האולנרי. באופן עקרוני, ניתוח לכריתת נוירומה אינו דחוף כמו ניתוח לתיקון עצב חתוך.

 • + הוסף תגובה
תודה על המענה דניאל 15/03/2015 12:28
 • קודם כל תודה על המענה מצורפת תמונה של הצלקת: 1) http://jpg.co.il/view/55055e0dd6544.jpg/ האם על ידי תמונה אפשר לדעת משהו? 2) קבעתי תור למרפאות חוץ שלכם באיכילוב,הצלחתי לקבוע תור לעוד חודש וחצי (במקום שלושה חודשים) זה לא מאוחר ?

 • + הוסף תגובה
חתך בעצב דר' תמיר פריטש 15/03/2015 14:24
 • אם עברה כבר שנה, זה כנראה כבר לא משנה מבחינת הזמנים. אני מסייג זאת בעובדה שלא בדקתי אותך ולכן חסרה לי אינפורמציה רבה.

 • + הוסף תגובה
תמונה דניאל 15/03/2015 16:51
 • התמונה ששלחתי לך בתגובה הקודמת,אפשר להסיק מכך משהו ?

 • + הוסף תגובה
חתך עצב דר' תמיר פריטש 17/03/2015 14:32
 • אתה צריך להבדק בצורה טובה, כל תקשורת אלקטרונית נוספת בנושא אינה רצינית.

 • + הוסף תגובה
חתך ביד שרה 05/07/2020 19:20
 • לפני כשנה חדרה סכין בידי ונגרם לי נזק לאצע ה 4 לפי ה א מ. ג. נאמר לי שאין פעילות בעצב לפי ה מ.א.ר הכל תקין הכט אבים מטריפים אותי ללא רגע של הפסקה . יש רגישות רבה לכל מגע הייתי אצל 2 רופאי כף יד אשר שללו ניתוח אך הנוירולוג שהייתי היום אמר לי שכנראה שזה נוירומה וחבל שלא נותחתי אני לא יודעת אם עלי לעבור חסימה עיצביצ או לראות עוד מומחה לכף היד הריני לציין כי אני חולת פיברומאלגיה האם זה לא מסוכן לעבור ניתוח שכזה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!