מחקר מצא: אור ירוק עשוי להפחית את תדירות התקפי מיגרנה ב-60%

סובלים ממיגרנה שלא עוברת ומשבשת לכם את שגרת החיים? תשמחו לדעת שהטיפול בה אינו חייב לכלול תרופות. מחקר חדש בחן את יעילות הטיפול באור ירוק להפחתת תדירות התקפי המיגרנה והקלה על הכאב, והתוצאות מבטיחות
כתבה פרסומית כתבת חסותהיא נפוצה יותר פי שלוש בנשים מאשר בגברים ומשבשת את שגרת החיים של כ- 10% מאוכלוסיית העולם: מיגרנה היא כאב ראש עוצמי שפעמים רבות מתואר ככאב פועם או הולם אשר מופיע באזור אחד של הראש. ההגדרה של האיגוד הבינלאומי לכאבי ראש רחבה אף יותר: מיגרנה מובילה להתקפים מרובים של כאבי ראש (לפחות חמישה בחודש, שנמשכים 4-72 שעות אם אינם מטופלים). סימנים נוספים שיעידו על מיגרנה כוללים בחילות ו/או הקאות, רגישות לאור ורעש ועוד. כשליש מאלה הסובלים ממיגרנה יכולים לחזות את ההתקף הקרב, זאת בשל תופעה מקדימה הנקראת אאורה. מדובר בהפרעה בראייה שיכולה להתבטא בצורות שונות, למשל אורות מהבהבים או קווים בשדה הראיה ואף אבדן זמני של הראייה. בקרב רוב הסובלים ממיגרנה, קיימים טריגרים שמעוררים את הכאב העוצמתי בהם לחץ וחרדה, שינויים הורמונליים, תאורה בהירה ומהבהבת, מזונות מסוימים, מחסור בשינה ועוד. 


אישה סובלת ממיגרנה חמורה שעוצמתה עשויה להיות מוקלת על ידי טיפול חדשני באור ירוק
Dirima | Shutterstock

הפתו-פיזיולוגיה של המיגרנה אינה ברורה במלואה, ולכן לא נמצא עוד טיפול שיכול לרפא לחלוטין את הסובלים ממנה. עם זאת, ישנן שתי גישות טיפוליות להתמודדות עמה: מניעת התקפי המיגרנה, או הקלה על הסימפטומים במהלך ההתקף. הטיפול המניעתי כולל תרופות, שינויים התנהגותיים, וטיפולים נוספים כמו. הטיפולים התקפיים אשר כוללים בעיקר תרופות נוגדות כאב שניתנות עם או ללא מרשם רופא (1).   

מיגרנה משפיעה אמנם על הסובלים ממנה באופן אינדיווידואלי, אך רבים מדווחים על ירידה באיכות החיים והיעדרויות מרובות מהעבודה בשל המחלה. ההשפעה על איכות החיים עלולה להיות גם מסוכנת: על פי מחקרים שונים (2) הסובלים ממיגרנה מצויים בסבירות גבוהה יותר לשימוש במשככי כאבים, בהם גם אופיאטים, בהשוואה לשאר האוכלוסייה. 

עבור חלק מהחולים, הטיפול התרופתי אינו מסייע בהקלה משמעותית בכאב או בתדירות ההתקפים ואף גורם לתופעות לוואי משמעותיות. לכן, מציאה של טיפולים אלטרנטיביים שיחליפו או יהוו פתרונות משלימים לטיפולים המסורתיים היא חיונית. 

אפשרות אחת היא טיפול באור. מחקר מסוים (3)  שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת אריזונה מצא כי אור ירוק היה בעל אפקט מקל לטיפול במיגרנה. כעת קבוצת החוקרים ביצעה מחקר קליני ראשון (4)  הבוחן את השימוש באור ירוק כטיפול תחליפי למיגרנה, והתוצאות מבטיחות. 

החוקרים גייסו 29 נבדקים, שבעה מהם סבלו ממיגרנה אפיזודית (מוגדרת כעד ל-14 התקפי כאבי ראש בחודש), בעוד ש-22 מהם סבלו ממיגרנה כרונית (יותר מ-15 ימי מיגרנה בחודש, במהלך יותר מ-3 חודשים). כל המשתתפים העידו כי הטיפול הנוכחי אותו קיבלו אינו מספק. 

השלב הראשון לניסוי, שארך כעשרה שבועות, כלל שעה יומית בה שהו הנבדקים בחדר חשוך שהואר על-ידי מנורת לד לבנה. חלק זה שימש כשלב ביקורת. בשבועיים העוקבים לא קיבלו הנבדקים כל טיפול באור. 

בשלב האחרון שארך גם הוא עשרה שבועות, הנבדקים שהו כל יום במשך 1-2 שעות בחדר שהואר באור ירוק. החוקרים עודדו את הנבדקים להישאר ערים במהלך הטיפול ולבצע פעילויות שאינן דורשות תאורה נוספת. 

במהלך המחקר, המשתתפים נתבקשו למלא שאלונים המדווחים על מספר כאבי הראש שחוו ולתאר את עוצמתם. זאת ועוד, הם ענו גם על שאלות הקשורות באיכות החיים, למשל היכולת לעבוד, איכות וכמות השינה ועוד. 


קראו עוד: עובדה או מיתוס: 5 הנחות נפוצות על מיגרנה והאמת לגביהן

האור הירוק הפחית משמעותית את עוצמת המיגרנה ותדירות ההתקפים

באופן כללי, הטיפול באור ירוק הוביל להפחתה משמעותית של כ-60% בתדירות ההתקפים. בהתייחס לנבדקים שסבלו ממיגרנה אפיזודית, כמות הימים הממוצעת בה סבלו מכאבי ראש פחתה משמעותית מ-7.9 ימים בממוצע ל-2.4 ימים בלבד. באשר לנבדקים אשר סבלו  ממיגרנה כרונית, כמות הימים הממוצעת צנחה מ-22.3 ל-9.4 ימים.  הטיפול הראשוני שבוצע באור לבן סייע בהפחתה קטנה יותר אך משמעותית של מספר ימי המיגרנה, מ-18.2 ל-16.5. 

החוקרים טענו כי אפקט הפלצבו שהושג באמצעות האור להבן תרם גם הוא לשינוי שהושג אחרי הטיפול באור הירוק. הסבר נוסף לשינוי שהושג באמצעות האור הלבן הוא כי זמן הרגיעה היומי הוא זה שהוביל להפחתת הסיכוי להתפתחות של מיגרנה. 

כאמור, המשתתפים דיווחו גם על עוצמת כאבי הראש מהלך תקופת המחקר. העוצמה הממוצעת של הכאב לפני הטיפול באור הירוק הייתה 8 (בסולם של 1-10), בעוד שלאחר הטיפול העוצמה הממוצעת שדווחה הייתה נמוכה משמעותית ועמדה על 3.2. זאת ועוד, המשתתפים דיווחו גם על שיפור באיכות השינה, ביכולת לבצע משימות, פעילות גופנית וכן גם בעבודה, לאחר השהייה היומית בחדר שהואר באור ירוק. מנגד, השיפור שדווח על-ידי המשתתפים לאחר שהייה בחדר המואר במנורת לד לבנה לא היה משמעותי. 

החוקרים הדיגשו כי למרות התוצאות המבטיחות, הטיפול במיגרנה נותר מאתגר. עם זאת, השימוש באלטרנטיבות שאינן תרופתיות, כמו טיפול באמצעות אור ירוק עשוי לסייע למטופלים רבים שאינם מעוניינים להשתמש בתרופות או שלא מועילים מהטיפול המסורתי. זאת ועוד, היעדר תופעות הלוואי בטיפול האלטרנטיבי כמו גם השיפור בשינה הופכים את האור הירוק לפתרון מוצלח במיוחד. יש לציין כי מהלך תקופת המחקר המשתתפים הורשו להמשיך ולהשתמש בתרופות או להחליפן במידת הצורך. כדי להוכיח מעל לכל ספק את יתרונות הטיפול להקלה על מיגרנה נדרש מחקר רחב היקף שיבחן מטופלים רבים. 

מקורות

(1)  https://www.ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Migraine-Information-Page

(2)  Richard B. Lipton, Dawn C. Buse, Benjamin W. Friedman, Lisa Feder, Aubrey Manack Adams, Kristina M. Fanning, Michael L. Reed, Todd J. Schwedt
Neurology Aug 2020, 95 (5) e457-e468; DOI: 10.1212/WNL.0000000000009324

(3)  Ibrahim, M. M., Patwardhan, A., Gilbraith, K. B., Moutal, A., Yang, X., Chew, L. A., Largent-Milnes, T., Malan, T. P., Vanderah, T. W., Porreca, F., & Khanna, R. (2017). Long-lasting antinociceptive effects of green light in acute and chronic pain in rats. Pain, 158(2), 347–360. https://doi.org/10.1097/j.pain.0000000000000767


(4) Martin LF, Patwardhan AM, Jain SV, et al. Evaluation of green light exposure on headache frequency and quality of life in migraine patients: A preliminary one-way cross-over clinical trial. Cephalalgiaפורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חשד לרשת נפוצה נתי 14/10/2020 11:28
 • היי, יש לי תסמינים שמתאימים לטרשת נפוצה, הפרעות ראיה, כאבי פרקים נקודתיים שבאים והולכים, חולשה בצד אחד של הגוף, לחץ בעורף והצוואר. קפיצות שרירים ויקים קטנטנים. התסמינים האלו התחילו בתחילת שנה אך כלל הבדיקות שעשיתי ניורואופטלמולוגיה, נוירולוג, בדיקות ראיה, mri מוח על עצבי הראיה עם חומר ניגוד, בדיקות דם, eeg כלל הבדיקות תקינות. אך עדין אני מוטרד כי התופעות מחמירות מהפרעה בראיה בתחילת שנה, התוספו התופעות שציינתי לעיל. האם אני יכול להיות רגוע שה mri מוח יצא תקין, עשיתי בסוף חודש מרץ. אילו עוד בדיקות ניתן לבצע אני ממש מוטרד.

 • + הוסף תגובה
טרשת נפוצה ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/10/2020 22:02
 • השאלה מעבר לתחום הפורום. במידה והבדיקות תקינות זה לא מתאים לאבחנה של טרשת נפוצה. מציעה שתמשיך מעקב נוירולוג.

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש מעל הגבה השמאלית מירי 20/10/2020 14:50
 • שלום רב, זה כבר למעלה משבוע שאני סובלת מכאב מעל הגבה השמאלית שמתחיל כל יום לקראת צהרים ומפסיק לקראת הערב. אציין שעשיתי צילום סינוסים ונשללה דלקת כמו"כ אני כארבעה שבועות אחרי לידה תוכלי לתת מידה על איזה סוג כאב ראש מדובר?

 • + הוסף תגובה
כאב ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/10/2020 22:01
 • קשה מאד לקבוע לפי הפרטים שבדקת אנא פני לרופא המטפל ולנוירולוג במידה והתלונות נמשכות

 • + הוסף תגובה
לחץ מעל העיניים ורגישות בקרקפת בני 21/10/2020 04:56
 • היי אני לא רוצה להגיד את הגיל שלי אבל אני צעיר, לפני כ4 חודשים התחלתי לקום כל יום עם לחץ במצח וגם לחזור לישון איתו לפעמים חלש יותר אבל הוא לא היה חזק מאוד הייתי יכול לתפקד, יש לי גם נזלת שקופה רוב הפעמים וכשאני אוכל אז הנזלת השקופה נוזלת לי מהאף. עשיתי בדיקת MRI וסיטי ואין כלום, בדיקת הדם שלי הראתה שיש לי קרטינין לא רגיל אז הדוקטור אמר לי לנסות תרופה שקוראים לה טופרימאט שהיא נגד מיגרנה ואפילפסיה למרות שאני חושב שאין לי אף אחד מאלו, אחרי התרופה התחלתי להיות יותר בחרדה והיפארקטבי וגם התחלתי להרגיש רגישות בקרקפת ולא הבנתי למה אז אני הפסקתי לפני יום, אני אבוד עצות וכבר בא לי שזה יגמר, בבקשה עזרה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
לחץ בעיניים ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/10/2020 22:01
 • בני שלום, שמחה שהבדיקות תקינות. מציעה לחזור ליעוץ נוירולוג.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!