קורונה עלולה להגביר את הסיכון להתמכרות לסמים

אי הוודאות והמתח סביב מגפת הקורונה עלולים להגביר תסמינים נפשיים של דיכאון וחרדה. ממצאים אלו כבר ידועים לרובנו.כעת, חוקרים טוענים כי גם הסיכון להתמכרות גדל בעקבות המגפה. הפרטים בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותבחודשים האחרונים נעשו מחקרים רבים על נושא ההשלכות הנפשיות של מגפת הקורונה. אחד הממצאים הבולטים שעלו הם הסיכון להגברת תסמינים נפשיים של חרדה ודיכאון. כך למשל מחקר אחד מצא כי שכיחות התסמינים לדיכאון מאז מגפת הקורונה גבוהה פי 3, בהשוואה לתקופה שלפני התפרצות הנגיף (1). 

כעת, מחקר חדש שנערך באוניברסיטת יוסטון בטקסס, מצא כי החשש ממגפת הקורונה יכול להגביר גם את הסיכון להתפתחות של בעיות התמכרות לסמים ואלכוהול (2). 

אדם הסובל ממצב נפשי קשה יושב בפינת החדר ובמרכז התמונה מזרק וכדורים המייצגים התמכרות לסמים
Andrey_Popov  | Shutterstock


מגפה של חששות

המחקר כלל סקר מקוון, והשתתפו בו 160 גברים ונשים. הסקר שאל שאלות בנושא המגפה, מידת החשיפה של הנשאלים אליה, החששות סביבה, ורשימה של שאלות בנוגע לצריכת חומרים ממכרים (2).

במחקר נבחנו שלוש קבוצות: אנשים שאינם צורכים אלכוהול וסמים; אנשים שהיו צרכנים של חומרים אלו לפני המגפה; אנשים שהתחילו להשתמש בחומרים אלו בזמן המגפה. בנוסף לאלכוהול, קנאביס, חומרים ממריצים ועוד, נבדק גם השימוש בסיגריות רגילות או סיגריות אלקטרוניות (2).

מרבית המשתתפים העידו כי שינו את הרגלי הצריכה שלהם במהלך המגפה, ובנוסף ציינו את הקשר שבין החשש מהמגפה לבין צריכת החומרים הממכרים. אלו שהחלו לצרוך את החומרים בזמן המגפה, למעט המשתמשים באופיואידים, הדגימו את רמות הדאגה הגבוהות ביותר. לטענת החוקרים, תוצאות אלו מראות שאנשים הצורכים סמים ואלכוהול חווים רמות גבוהות של דאגה ופחד הקשורים ל-Covid-19, ודאגה זו עלולה בתורה להוביל לשימוש בסמים (2). 


קראו עוד: הנתונים נחשפים: אלה הן ההשפעות המנטליות של הסגר 


כל אחד מתמודד אחר עם הקורונה

לאנשים שונים, מנגנונים שונים של התמודדות עם חוסר וודאות, וישנם אנשים שנמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות של הפרעות נפשיות, התמכרויות ובאופן כללי תגובות שאינן מיטיבות עימם. קבוצות סיכון אלו כוללות בין היתר, אנשים הנמצאים בסיכון לחלות באופן קשה במחלת הקורונה, ילדים ובני נוער, אנשים שמטפלים בבני משפחה, אנשים שעובדים במערכות הבריאות, אנשים הסובלים מהפרעות נפשיות, אנשים הסובלים מהתמכרויות, אלו הסובלים מנחות, ואנשים החיים בבדידות (3).

יש צורך באיתור אנשים החווים חששות מוגברים, או אשר אינם מתמודדים איתם באופן בריא, ולהפנות אותם לגורמים תומכים, כדי למנוע התדרדרות להתמכרויות והתדרדרות נפשית באופן כללי. לטענת החוקרים, מומחים בתחום בריאות הנפש צריכים להיות מודעים למצב, ולהתערב בקהילה בשלב מוקדם. יש ללמד את האנשים תחילה לדעת לזהות את המצב הנפשי שלהם ושל הסובבים אותם (3). 


דרכים אפשריות להתמודדות עם מתח יכולות להיות:

• לברר כיצד והיכן ניתן לקבל טיפול במידה ונדבקים בנגיף הקורונה.

• לדאוג לבריאות הפיזית: לאכול בריא, להתאמן, להימנע משימוש מופרז באלכוהול, להימנע מסיגריות ומסמים למיניהם.

• ליצור קשר עם אחרים, לדבר עם חברים ובני משפחה, לשמור על קשרים ולבנות מערכת תומכת שתוכל להיות שם אם המצב יתדרדר.

• לקחת הפסקה מהרשתות החברתיות, מהחדשות, ומידיעות מדאיגות. 

• לקחת זמן בשביל להירגע ולעשות פעילויות מהנות.

במידה והחרדה והחששות מפריעים לתפקוד היומיומי, חשוב לפנות לאיש/ת מקצוע לקבלת ייעוץ (4).

המידע בכתבה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי והוא נועד לשם הרחבת הידע האישי של הגולשים/ות. אין לראות במידע המוצג עצה רפואית, המלצה ו/או חוות דעת מקצועית.


מקורות

1.Ettman CK, Abdalla SM, Cohen GH, Sampson L, Vivier PM, Galea S. Prevalence of Depression Symptoms in US Adults Before and During the COVID-19 Pandemic. JAMA Netw Open. 2020;3(9):e2019686. doi:10.1001/jamanetworkopen.2020.19686

2.Andrew H.Rogers et al. Psychological factors associated with substance use initiation during the COVID-19 pandemic. Psychiatry Research Volume 293, November 2020, 113407.

3.https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/managing-stress-anxiety.html Center for disease control and prevention. Coping with stress. July 1, 2020

4.https://emergency.cdc.gov/coping/selfcare.asp Center for disease control and prevention. Emergency preparedness and response, taking care of you emotional health. September 13, 2019 פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ליתיום אורוטאט drf 06/11/2019 23:54
  • על פי עצת פרופסור אמריקאי טיפלתי בבתי שלקתה במאניה דיפרסיה , מספר תוספי תזונה ובראשם ליתיום אורוטאט הוציאו אותה לגמרי מהמחלה . כיום היא כבר חזרה לחיים מלאים והיא כבר שנה ושלושה חודשים ללא תרופות פסיכיאטריות

  • + הוסף תגובה
ליתים אורוט גלי 24/08/2020 14:19
  • בבקשה תחזרי אלי. אני אימא לבן ביפולארי ורוצה לשמוע על כך. תודה.

  • + הוסף תגובה
שילוב תרופות שב 04/07/2020 12:34
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:42
  • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

  • + הוסף תגובה
מניה דפרסיה ייוסי 20/06/2020 12:00
  • לאחר שמוש של שנים בדפלפ כרונו התחילו רעידות בידיים האם יכול להיות מהכדור?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!