7 מיתוסים על טנטון – והאמת

האם רק האדם הסובל מטנטון ישמע את הרעש המטריד; מהם הגורמים להופעתו; מי נמצא בסיכון להתפתחות הבעיה והאם קיימים טיפולים שיעזרו? אספנו 7 הנחות על התופעה המסתורית והאמת לגביהן
כתבה פרסומית כתבת חסות10-15% מכלל האוכלוסייה יסבלו מטנטון - רחש, זמזום, צפצוף, או כל צליל אחר המופיע באוזן אחת או בשתיהן. המקור לטנטון הוא פנימי, כלומר אין כל גורם חיצוני אשר מוביל להופעת הרעש. לכן, מדובר בתופעה מעורפלת שלגביה קיימות הנחות שונות ומגוונות. אספנו עבורכם 7 מיתוסים על הרעש המטריד, ואת האמת לגביהם. אישה צעירה סובלת מטנטון

 Prostock-studio | Shutterstock


1. לרוב, רק האדם עצמו שומע את הרעש המטריד

נכון

קיימים שני סוגים מרכזיים של טנטון:

טנטון סובייקטיבי

צליל הנשמע על-ידי האדם אשר סובל מהטנטון בלבד. מקורו הוא גירוי שמיעתי מסוים, שיכול להופיע באופן קבוע או לפרקים. הטנטון הסובייקטיבי הוא בעל אופי רציף ולא הולם, כלומר מעין צליל ממושך וארוך שאינו מקוטע. הרעש יכול לשנות את עוצמתו וגם את התדר שלו.

טנטון אובייקטיבי 

טנטון שמקורו בצלילי גוף שונים וניתן להוכיח את קיומו באמצעות בדיקה רפואית. לרוב, הטנטון האובייקטיבי נובע מבעיה בזרימת הדם בכלי דם מסוים. טנטון אובייקטיבי פשוט יותר לטיפול, לרוב על -ידי מניפולציות או בעזרת טיפולים שישפרו את זרימת הדם. מעבר לכך, טנטון אובייקטיבי יכול להיפסק פעמים רבות בעקבות פעולת צנתור. 

2. במרבית המקרים המקור לטנטון הסובייקטיבי אינו ידוע

לא נכון

לרוב, הטנטון הסובייקטיבי מתפתח בשל פגיעה בעצב השמיעה הממוקם בתוך האוזן הפנימית. עצב זה אמון על תרגום תנודות הקול לאותות עצביים ושידורם למוח. פגיעה בעצב השמיעה מובילה לאי סדירות באותות העצביים המועברים למוח ולהתפתחות הטנטון. לעיתים, מקור הטנטון יכול להיות מקליפת המוח, קורטקס. 

3. טנטון נפוץ יותר בנשים מאשר מגברים

לא נכון

הרעש המטריד נפוץ יותר בגברים מאשר בנשים, ושכיחותו עולה עם הגיל. גורמי סיכון נוספים להתפתחות הטנטון הסובייקטיבי הם חשיפה לרעש מזיק וחשיפה לרעש בשעות הפנאי, כלומר האזנה למוזיקה או לטלוויזיה בווליום גבוה לאורך זמן. 

4. טנטון הוא תופעה חולפת 

נכון חלקית

למרות שבקרב חלק הסובלים מטנטון התופעה תחלוף בתוך מספר חודשים, באחרים היא תהפוך לבעיה כרונית. לעיתים הטנטון מלווה גם בתופעות, כמו מתח, חרדה והפרעות שינה. תופעות אלה מובילות להחמרה בטנטון וחוזר חלילה. למעשה, מדובר במעין מעגל קסמים הרסני אשר עלול לפגוע באיכות חייהם של הסובלים מהבעיה בצורה ניכרת. 

5. מצבי מתח וחרדה לבדם עלולים להוביל להתפרצות של טנטון

לא נכון

סטרס קיצוני לבדו אמנם לא יכול להוביל להתפרצות של טנטון, אך אם קיים נזק לעצב השמיעה תחושות מתח או חרדה עלולות לגרום להתפרצות הרעש המטריד. 

6. טנטון מלווה לרוב בירידה בשמיעה

נכון

לרוב, טנטון מלווה בירידה בשמיעה, או היפראקוזיס – תופעה אשר מתבטאת באי סבילות לרעש בתדרים ועוצמות מסוימים. במיעוט המקרים יופיע טנטון  בנוכחות של בדיקת שמיעה תקינה. 


7. אין טיפול לטנטון סובייקטיבי

לא נכון

למרות שהטיפול בטנטון הסובייקטיבי מורכב יותר מאשר טיפול בצורה האובייקטיבית, קיימות מספר דרכים שיתרמו במיתון אי הנוחות ויאפשרו לאדם הסובל מהטנטון לקיים חיים שגרתיים.

לפני ההחלטה על אופן הטיפול, יתבצע אבחון מקיף על-ידי רופא אף אוזן גרון המתמחה בטיפול בטנטון. תהליך הבירור יכלול ראיון אישי, במטרה להבין מהו אופי הרעש ולקבוע אם מדובר בטנטון אובייקטיבי או סובייקטיבי;  בדיקות שמיעה ולעיתים אף בדיקות הדמיה, כמו CT, MRI או אולטרסאונד כלי דם (אם קיים חשד לטנטון אובייקטיבי). 

קיימות מספר אפשרויות לטיפול בטנטון סובייקטיבי, בהן התאמת מכשיר שמיעה כדי למסך על הטנטון, טיפולים פסיכולוגיים (כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי – CBT), טיפולים תרופתיים ועוד. המודעות העולה לבעיה ופיתוח של טיפולים שונים מסייעים כיום לסובלים מטנטון במיתון המטרד ובשיפור משמעותי של איכות החיים . הלכה למעשה, ברוב המוחלט של המקרים אבחון וטיפול מתאימים יסייעו במיתון רמת הסבל מהתופעה ויאפשרו לסובלים ממנה לקיים שגרת חיים תקינה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר משה חיימוף, רופא אף אוזן גרון למבוגרים ולילדים, מומחה בסחרחורת וטינטון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד  

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר משה חיימוף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת ברה מרים 26/10/2020 23:26
 • לפני מס' חודשים אובחן אצלי טנטון חולף בעוצמות שונות שמופיע לסרוגין באוזן ימין. נשלחתי לעבור בדיקת שמיעה+ טימפומטריה שיצאה תקינה ב100% ללא עדות לטימופטריה ונוזלים באוזן. בנוסף עברתי CT ראש בעקבות הופעת כאבי ראש שעברו עם הזמן- תוצאות הבדיקה לא העלו שום ממצאים חריגים בראש ולא באזור האוזן. לאחרונה עברתי בדיקת ברה שתוצאותיה היו " בעלי הבדלים משמעותיים מעל 0.25 ms בין שני האוזניים בזמני חביון הגלים I, III, V."( גל I ארוך מהנורמה, גל III ארוך מהנורמה). על מה למעשה מעידה תוצאת הבדיקה- על מה אחראים גלים I,III,V? האם עליי לחזור להמשך טיפול אצל רופא א.א.ג או נוירולוג? איזה טיפול מומלץ לעבור בכדי שהטנטון יעלם?

 • + הוסף תגובה
פצפוצים באוזן ואיבוד שווי משקל הילה 06/10/2020 08:54
 • שלום רב, לאחרונה אני מרגישה פצפוצים באוזן ימין (מספר פעמים ביום). במקביל לפצפוצים אני חווה חוסר שיווי משקל המתבטא אפילו בהליכה פשוטה (פעם או פעמיים ביום לפחות), וסחרחורות נוראיות במעבר ממצב שכיבה לישיבה או מישיבה לעמידה ( גם אם לא נעשה בתנועה מהירה וחדה). אשמח לקבל הכוונה מה יש לבדוק. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
פצפוצים באוזניים יעקב 06/10/2020 11:42
 • ראשית יש מקום לבדוק את האוזניים ולבצע בדיקת שמיעה ובדיקת תפקוד אוזן תיכונה ע"י טימפנומטריה (באותו מעמד של בדיקת השמיעה) .שנית יש צורך בבדיקת מומחה לסחרחורות אא"ג או נוירולוג אשר קלינית יחליט אם מקור הסחרחורת באוזן או במערכת מרכזית כמו זרימת דם . יש צורך לבצע בדיקת שמיעה שמרמזת על הקשר לאוזן. יש לבצע בדיקת לחץ דם בשכיבה ובעמידה וכן בדיקת דופלר של עורקי הצוואר לברר זרימת הדם למח שעלולה להשתנות מקימה משכיבה או ישיבה. לפי הצורך תבוצע גם בדיקת הדמיה וENG. אך הכל לאחר הבדיקות הבסיסיות שציינתי. לפי התוצאה בד"כ יש טיפול אשר ככל שהוא ספציפי ומדויק יותר הוא גם יעיל יותר.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה הילה 06/10/2020 11:44
שאלה רעות 23/10/2020 12:12
פצפוצים יעקב 23/10/2020 19:48
 • בד"כ תחושת פיצפוץ קשורה לאוזן התיכונה ,כשיש פתיחה או סגירה של פתח החצוצרה .בתהליכים כמו לעיסה ופיהוק . היו מקרים ששערה הייתה מונחת על עור התוף וכשזזה כמו בתנועות הלסת גרמה לתחושת פיצפוץ. אם המדובר בנקישות ולא בפיצפוץ : אם הן בקצב הלב בד"כ המקור בכלי דם. אם בהתקפים של נקישות מהירות , אלה תנועות של שרירי עצמות האוזן התיכונה או שרירי החך. כמו קפיצות העפעפיים בזמן עייפות.

 • + הוסף תגובה
המשך פיצפוצים גלית 24/10/2020 18:55
 • אם קולות הפיצפוץ קורות גן לא בפיהוק או לעיסה? כאילו מרגישה משהו זז בתוך האוזן אין שינוי בשמחה שזה קורה לא מרגיש. לחץ כל שהוא

 • + הוסף תגובה
פיצפוצים באוזניים גלית 24/10/2020 00:29
 • דר' יש לי תרופה ארוכה רעש של פיצוצים באוזן גם ללא תנועה שםוצחת את תעלת האוזן פיהוק וכדומה ממה זה יכול לנבוע ? בדיקת שמיעה וטמפ תקינות לגמרי זה קורה לא בליעסה או פיהוק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!