טיפול בגלי הלם לאין אונות: האם מדובר בשיטה יעילה?

כחצי מהגברים בגילאי 40-70 סובלים מבעיות זקפה. למרות שקיימים שלל טיפולים, תרופתיים ואפילו ניתוחיים לבעיה הם אינם מטפלים בה מיסודה אלא מספקים מענה סימפטומטי בלבד. טיפול בגלי הלם מתייחס למקור הבעיה והוא עשוי לשים סוף לבעיית הזקפה: הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותתהליך הזקפה מורכב מתפקוד משולב של מערכת העצבים ,הורמונים שונים ותקינות של כלי הדם. פגיעה באחד ממרכיבים אלה תפגע ביכולת הזקפה ותוביל לאין אונות. אין אונות מוגדרת כחוסר יכולת מתמשך להשגת זקפה מספקת לשם קיום יחסי מין. הבעיה, שגורמיה רבים, מובילה לבושה רבה, עלולה לפגום בזוגיות ולהשפיע באופן ניכר על איכות החיים של הסובלים ממנה.


גבר מתייעץ עם רופא לגבי טיפול בבעיות זקפה (אין אונות) Mr.Whiskey | Shutterstock

אחד מכל ארבעה הפונים לטיפול צעיר מגיל 40

אין אונות היא בעיה נפוצה מאוד, ששכיחותה עולה עם הגיל. למעשה, 50% מהגברים בגילאי 40-70 צפויים לסבול מבעיות בזקפה ומהם כ-35% יסבלו מאין אונות משמעותית. בשנים האחרונות, תפקוד מיני לקוי הפך לנפוץ יותר גם בקרב גברים צעירים.  הלכה למעשה, אחד מכל ארבעה גברים הפונים לעזרה רפואית יהיה צעיר מגיל 40. 

מה הגורמים לאין אונות?

הגורמים לבעיה רבים, חלקם ניתנים לשינוי בעוד שאחרים אינם ניתנים לשינוי. מבין כלל הסיבות לבעיות בזקפה ניתן למנות גיל מבוגר, מחלת סוכרת לא מאוזנת, יתר שומנים בדם, לחץ דם גבוה, השמנה, עישון, יתר פעילות של בלוטת התריס, מחסור בוויטמין D, דיכאון וחוסר בפעילות גופנית. 

בנוסף, חלק מהטיפולים בבעיות הבריאותיות שצוינו לעיל עלולים גם הם לגרום לפגיעה בתפקוד המיני, למשל תרופות מסוימות לאיזון לחץ הדם. 

קראו עוד: הפרעות במתן שתן והיצרות שופכה: כיצד מאבחנים ומטפלים?

כיצד מאבחנים?

הליך האבחון כולל מספר שלבים, בהם תשאול מקיף על אודות מצב הבריאות הכללית, מבחן זקפה בלילה ובדיקות מעבדה. בעיות בזקפה עלולות לעורר תחושת אי נוחות ובושה בקרב חלק מהמטופלים ועל כן חשוב שהליך האבחון יתבצע בסבלנות וכי הרופא המטפל ישרה אווירה בטוחה ורגועה. 

בשלב הראשון, תתבצע הערכה של מצב הבריאות הכללי ובדיקה פיזית שתתמקד במערכת המין, העצבים, כלי הדם וכן גם המערכת ההורמונלית. בהמשך יתבצעו גם בדיקות מעבדה לבחינת רמות הסוכר והשומנים בדם ובדיקות לבחינה של הורמונים מסוימים. בחלק מהמקרים יתבצעו גם מבחן זקפה בלילה ובדיקת דופלקס של איבר המין. 

יש לדעת כי מטופלים צעירים הסובלים מבעיות בזקפה מצויים גם בסיכון מוגבר לאירוע לבבי עתידי ועל כן לאחר סיווג רמת הסיכון חלק מהמטופלים יופנו להערכה אצל רופא קרדיולוג. 

מהן אפשרויות הטיפול הקיימות? 

ישנן מספר דרכים לטיפול באין אונות: 

- טיפול תרופתי

תרופות שונות הניתנות בכדורים, כמו ויאגרה, סיאליס ולויטרה, נחשבות כקו הטיפול הראשון בבעיות הזקפה. 

-הזרקות לפין

חלופה זו מהווה את קו הטיפול השני בבעיות זקפה והיא כוללת הזרקת חומרים מייצרי זקפה ישירות לאיבר המין. 

- ניתוח להשתלת תותב

ייבחר במטופלים שלא הגיבו לטיפולים הקודמים. במהלך הניתוח מושתל תותב קשה למחצה או כזה שמכיל מערכת מיוחדת שבעת הפעלתה מושגת זקפה. 

טיפולים אלה אמנם עשויים להביא לזקפה, אך הם אינם מטפלים בגורם לבעיית אין האונות אלא בתסמינים בלבד ולחלקם תופעות לוואי לא מבוטלות.

טיפול בגלי הלם

טיפול בגלי הלם בעצימות נמוכה מתבצע ישירות לאיבר המין. מדובר בשיטה אשר מספקת מענה ישיר לחלק מהגורמים שהובילו לבעיות הזקפה, כמו למשל פגיעה באספקת הדם עקב יתר לחץ דם וכך מסייעת בפתרון הבעיה. כאשר גלי ההלם משפיעים על איבר המין הם מעודדים תהליך ביולוגי שבסופו נוצרים כלי דם חדשים שישפרו את זרימת הדם לפין וכך יובילו לשיפור ולעיתים אף לריפוי של בעיית הזקפה. 

מה מהלך הטיפול? 

הטיפול מתבצע במרפאת האורולוג המומחה, זאת לאחר שהמטופל נבדק ונמצא מתאים לביצוע הטיפול בגלי הלם. לרוב מדובר בסדרה של מספר מפגשים, בני 10 דקות, למשך כשלושה שבועות. לאחר תקופת הפוגה של שלושה שבועות נוספים, תתבצע סדרת טיפולים נוספת. במטופלים שיגיבו לטיפול התוצאה תורגש לאחר כחודש. 

אילו תופעות לוואי יכולות להתפתח בתוצאה מהטיפול?

הטיפול בגלי הלם אינו כואב ועל כן אין צורך בהרדמה לפני ביצוע הפעולה. בנוסף, לרוב לא יופיעו תופעות לוואי משמעותיות והמטופל יוכל לחזור לשגרת יומו מיד בתום הטיפול. היתרון הגדול בטיפול זה נעוץ בכך שהוא נחשב לבטוח מאוד ואינו גרום לסיכונים משמעותיים. 

מהם סיכויי הצלחת הטיפול

מחקרים שונים הראו כי כ- 76% מהמטופלים הסובלים מאין אונות קלה-בינונית ללא סוכרת, ייהנו מהתוצאות גם שנתיים לאחר סיום הטיפול. 

מתוך כלל המטופלים (כולל מטופלים עם אין אונות קשה שלא הגיבו לטיפול בויאגרה או בסיאליס )כ- 65% הראו שיפור בתפקוד המיני כחודש לאחר הטיפול, וכחצי מהנבדקים שמרו על התוצאות הטובות גם שנתיים לאחר סיום הטיפול. 

חשוב לציין כי מעבר להתאמה נכונה של הטיפול לגורם לבעיות הזקפה, הצלחתו תלויה גם ביכולת המטופל לאזן ולטפל את מחלות רקע, לרבות איזון שומנים בדם, הפחתת משקל ואיזון לחץ הדם והסוכרת. הכתבה בשיתוף עם ד"ר שמואל רויזמן, אורולוג מומחה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שמואל רויזמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דחף במתן שתן תמי 27/10/2020 18:41
 • בת 72.בשנה האחרונה,כל כמה שבועות,יש לי לחץ לצריבה צורך במתן שתן.בדיוק כמו בדלקת שלפוחית השתן.התרבית שלילית.אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
דחף במתן שתן תמי 27/10/2020 18:42
דחיפות במתן שתן דר' שמואל רויזמן 27/10/2020 23:49
 • שינויים ברירית הנרתיק יכולים לגרום לתחושות כאלה, ממליץ על בדיקת אורו/גינקולוג בשאלה הזאת וכמובן להשלים Us דרכי שתן. #בברכה, דר' רויזמן שמואל, אורולוג מנתח, מומחה באורולוגיה תפקודית ושיחזורית,רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבית חולים שמיר (אסף הרופא) https://drshmuelroizman.infomed.co.il/

 • + הוסף תגובה
אצירת שתן שיר 25/10/2020 16:57
 • בת 23, לפני שבועיים הגעתי למיון עם אצירת שתן, הוכנס קטטר ויצא 1200 מל לאחר ניסיון גמילה שלא צלח הכניסו שוב ויצא עוד 800. שחררו אותי לבית עם קטטר ל5 ימים. כשהוציאו אותו הצלחתי להטיל ממש קצת שתן אבל הייתי בטוחה שזה בגלל שהשלפוחית שלי הייתה ריקה. מאז, אני מצליחה לתת סופנטנית אבל הזרם חלש זה דורש מאמץ רב. אני מחכה לאולטראסאונד דרכי שתן.. האם אני צריכה לדאוג? אני ממש מפחדת להגיע למצב שיצטרכו להחזיר את הקטטר

 • + הוסף תגובה
אצירת שתן דר' שמואל רויזמן 26/10/2020 14:21
 • שלום, אצירת שתן אצל נשים הן בדרך כלל בגלל בעיה תפקודית ולכן יש להבדק אצל נירולוג ואצל אורוגניקולג ובהמשך להשלים בדיקת וידאו אורודינמיקה שיכולה לשלול גם הפרעה אנטומית. #בברכה, דר' רויזמן שמואל, אורולוג מנתח, מומחה באורולוגיה תפקודית ושיחזורית,רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבית חולים שמיר (אסף הרופא) https://drshmuelroizman.infomed.co.il/

 • + הוסף תגובה
אצירת שתן שיר 27/10/2020 14:27
 • אשמח לדעת מה אתה מתכוון כאשר זאת בעיה תפקודית..

 • + הוסף תגובה
טיפול באצירת שתן עקב תרופה איתמר 27/10/2020 11:24
 • שלום רב בן 30, ללא בעיות אורולוגיות בעבר. אני לוקח תרופה (Duloxetine) עקב כאבים כרוניים, עם הזמן התרופה החלה לגרום לי לאצירת שתן. הפסקתי את התרופה ואצירת השתן חלפה. ניסיתי תרופות אחרות לכאבים כרוניים ללא הצלחה (או שנגרמה לי גם מהם אצירת שתן). קשה לי מאוד לתפקד עם כאבים וה-duloxetine "מרפא" אותי מהם לגמרי. השאלה שלי היא האם יש דרך לחזור לסימבלטה ולהתמודד עם אצירת השתן? אני מבין שזה לא מומלץ ועדיף לנסות לקחת תרופות אחרות שעוזרות - אבל לא מצאתי כאלה, והסימבלטה ממש הצילה אותי. אודה לכל סיוע, תודה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!