שתלים דנטליים: החידושים שכדאי להכיר

שתלים דנטליים מהווים אחד אחת מהחלופות הנפוצות ביותר לשיקום של שיניים חסרות או שיניים הרוסות המיועדות לעקירה. בשנים האחרונות פותחו חידושים רבים בתחום שתורמים לפרוצדורה כירורגית קטנה יותר, לקיצור זמן ההחלמה ושיפור התוצאות: אספנו מספר חידושים שיעניינו אתכם
כתבה פרסומית כתבת חסותשתלים דנטליים הפכו בשנים האחרונות לטיפול הבחירה לשם שיקום של שיניים הרוסות בשל מחלת עששת מתקדמת המיועדות לעקירה או לטיפול במחסור בשיניים. מטרתם היא לשחזר את השיניים האבודות הן מבחינת היכולות הפונקציונליות (אכילה, נשימה ודיבור) והן מבחינת המראה האסתטי. 

בהשוואה לשיטות אחרות, כמו למשל שיקומים נשלפים, שתלים דנטליים הם פתרון קבוע בעל יציבות מיטבית. בנוסף, התקנת השתלים אינה כרוכה בפגיעה בשיניים הסמוכות. חידושים אחרונים בתחום ההשתלות הדנטליות שיפרו את איכות השתלים והובילו לקיצור וייעול של הליך ההשתלה עצמו. החלופות השונות מאפשרות לקבל שתלים חזקים יותר, לקצר את מהלך ההחלמה עד לאיחוי השתל בעצם הלסת ואף לספק פתרון שיקומי קבוע גם למטופלים שסובלים ממחסור בעצם. אספנו עבורכם כמה שיטות מתקדמות שכדאי להכיר. אישה צעירה אחרי השתלה דנטלית
KDdesignphoto | Shutterstock


שתלים המזרזים את התהליך האיחוי בעצם הטבעית

השתלים המסורתיים עשויים מסגסוגת טיטניום והם מוברגים לעצם הלסת. בשנים האחרונות בוצעו פיתוחים רבים של השתלים עצמם ובעיקר של החומרים המצפים אותם. החומרים הייחודיים מזרזים את התהליך הביולוגי לאיחוי השתל בעצם הלסת וכתוצאה מכך הזמן עד להתקנת השיקום הקבוע מתקצר משמעותית. 


השתלה דיגיטלית

במקרים מורכבים יותר בהם יש צורך בהשתלה של מספר שיניים או של לסת שלמה, ניתן לבצע תכנון ממוחשב של ההשתלה טרם לביצוע הפעולה עצמה. בשלב הראשון יתבצע סריקה תלת ממדית של חלל הפה. בעת תכנון אסטרטגיית הטיפול תתבצע אינטגרציה בין הסריקה התלת ממדית לבין צילומי ה-CT  של פה המטופל. למעשה, הליך התכנון כולו מתבצע באמצעות תכנת מחשב וכולל תכנון של מיקום השתלים ופיזור העומסים בחלל הפה. בהסתמך על המודל הדיגיטלי מיוצר סד מיוחד, דרכו תתבצע החדרת השתלים לעצם הלסת. השיקום וההתאוששות לאחר השתלה דיגיטלית יהיו מהירים יותר. בשל העובדה שלא נדרשת כל פתיחה של החניכיים לרוב גם ההחלמה תהיה קלה יותר עבור המטופל. 


שתלים קצרים

במצבים בהם יש צורך בשחזור הנפח הגרמי בשל ספיגת עצם, תתבצע השתלת תחליף עצם ושחזור הנפח הגרמי של הלסתות. פרוצדורה זו מאריכה משמעותית את הזמן עד להתקנת השיקום הסופי על גבי השתלים. אחד הפיתוחים האחרונים שנועד כדי לייעל את הליך ההשתלה הוא שימוש בשתלים קצרים יותר באורכם ובעלי שטח פנים רחב מאוד. כך ניתן לקצר את הליך ההשתלה ובמקביל גם לאפשר יציבות מקסימלית של השתל. על גבי שתלים אלו מתקינים שיקום מיוחד באמצעות גשרים או כתרים. 


השתלה ביום אחד

במקרים בהם יש צורך בהשתלה של שן בודדת אשר אינה מהווה פגם משמעותי, תקופת ההחלמה עד להתקנת השיקום הקבוע חיונית כדי לאפשר את יציבות השתל. עם זאת, כאשר יש צורך בשחזור של לסת שלמה, במהלך תקופת ההחלמה עלולים המטופלים לסבול מפגם אסתטי ותפקודי משמעותי. במקרים אלה, ניתן להתקין את השתלים במיקומים אסטרטגיים בעצם הלסת, כך שהעומס אשר מופעל עליהם יתפזר באופן שווה. לאחר מכן, ניתן לבצע העמסה מיידית. מדובר בפעולה בה כבר במועד החדרת השתלים מתקין הרופא המטפל את השיקום. חלוקת העומס הנכונה בין שתלים רבים אינה מסכנת את יציבותם ומאפשרת למטופל להנות "משיניים ביום אחד" ומיכולת פונקציונלית וממראה אסתטי מיד לאחר ההשתלה.


טכניקות מתקדמות לשיפור נפח העצם

במצבים בהם של חוסר בשיניים או זיהומים סביב שיניים מוזנחות, מתרחש גם דילול של עצם הלסת. כפי שצוין לעיל, כדי להחדיר את השתלים יש צורך בנפח גרמי מינימלי שיבטיח את יציבותם ולכן יש לשחזר את נפח העצם. קיימות כיום טכניקות מתקדמות לשחזור נפח העצם שיקצרו משמעותית את זמן ההחלמה, ימתנו את הכאבים שלאחר ביצוע הפעולה ואף יספקו תוצאה טובה יותר. שימוש במוצרי דם המופקים מדם המטופל ומועשרים בפקטורי גדילה מקצר את התהליך ומספק תוצאה טובה יותר. לעיתים ניתן לבצע גם את החדרת השתלים באותו המעמד, אך הדבר תלוי במצב האנטומי וכן בכמות העצם הקיימת כדי לייצב את השתל. 


מה חשוב לדעת לפני שהולכים להשתלת שיניים?

השתלת שיניים היא פעולה כירורגית לכל דבר ועניין ולכן חשוב לוודא כי הרופא אשר מבצע אותה הוא רופא בעל הכשרה בתחום עם ידע רב שיכול להתאים את אסטרטגיית הטיפול למקרה ולבצע את הפעולה על הצד הטוב ביותר. מעבר לכך, לפני ביצוע ההשתלה נדרשת בדיקה פיזיקאלית מקיפה ובחינה של ההיסטוריה הרפואית  על מנת להתאים את הטיפול והליך השיקום למצב בריאותו הכללי של המטופל.  רופא בעל הכשרה מתאימה יסייע לתכנון קפדני ונכון של הפעולה וכתוצאה מכך יבטיח אחוזי הצלחה גבוהים של הליך ההשתלה כולו. הכתבה בשיתוף עם ד"ר ראובן אקרמן רופא שיניים בעל כ-33 שנות ניסיון. מקים מרכז אקרמן המאגד רופאים מומחים בכל תחומי רפואת השיניים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ראובן אקרמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות דנטליות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אנדו קראון אבירם 26/10/2020 07:42
  • שלום אבקש לדעת פרטים על שיטת אנדו קראון. האם מומלצת ? עמידות ביחס לשיטה הקונבנציונלית? חסרונות השיטה

  • + הוסף תגובה
שתל נכשל אושו 24/08/2016 18:18
  • שלום. לפני כחודש וחצי עשיתי שתל עם הרמת סינוס בלסת העליונה. היום לצערי התברר שהשתל לא נקלט והרופא הסיר לי אותו והץביקש שנמתין 3 חודשים וננסה שוב. מה הסיכוי ששוב השתל לא ייקלט בניסיון מס 2?

  • + הוסף תגובה
RE ד"ר ערן גבאי 28/08/2016 19:11
  • ליאת שלום על פי הספרות המדעית סיכויי ההצלחה של שתל חוזר עומדים על כ 85% בברכה ד"ר ערן גבאי מומחה לרפואת חניכיים

  • + הוסף תגובה
הי שירה 23/05/2019 19:17
כאבים קלים באזור השתל שירה 23/05/2019 19:12
  • עברתי שתל בשן קדמית והטיפול לא הצליח, עכשיו אני 4 חוד' אחרי טיפול שני ופתאום כל המקום מציק וגם קצת כואב, והחניכיים טיפה התנפחו באזור של השתל וזה מקרין לכל הצד של הפה, ויש לי גם רגישות לחום/קור בחלק מהשיניים. לא יודעת מה לעשות, עד עכשיו הכל היה טוב ולא הרגשתי שום דבר. מה זה אומר? יכול להיות שהטיפול בעייתי?

  • + הוסף תגובה
בקשר להודעה הקודמת שירה 23/05/2019 19:15
  • אני רוצה להוסיף שלפני שבועיים הייתי בביקורת אצל הרופא המטפל והוא אמר שהכל נראה תקין בצילום ולמרות שכבר עברו 4 חוד' הוא ממליץ לחכות עוד חוש בגלל שהטיפול הקודם כשל.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!