לחץ דם גבוה בהריון: מהן הסכנות ואיך ניתן למנוע אותן?

לחץ דם גבוה הוא מצב שכיח בהריון. בין אם התפתח במהלך תשעת החודשים או שהיה קיים עוד קודם לכן, מדובר במצב מורכב עבור האם והעובר. מהם הסוגים השונים של יתר לחץ דם שעלולים להופיע במהלך ההריון, מה הקשר בין לחץ דם גבוה לבין רעלת הריון ואיך ניתן לטפל? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותלחץ דם הוא מונח המתאר את הלחץ שהדם מפעיל על דפנות העורקים. נתון זה תלוי בגורמים שונים, בהם עוצמת התכווצות הלב, גמישות דפנות כלי הדם, נפח הדם ועוד. נשים רבות במהלך ההריון יכולות לסבול מלחץ דם גבוה, כאשר לחץ הדם הנמדד הוא מעל 120/80 מ"מ כספית. . הבעיה יכולה להיות קיימת עוד לפני ההריון, אך לעיתים היא מתפתחת במהלכו. אם היא אינה מטופלת היא עלולה להוות סכנה הן עבור האם והן עבור התינוק. לכן מצב זה דורש מעקב צמוד ולעיתים גם טיפול. אספנו יחד עם פרופ' טליה וולק, מומחית ברפואה פנימית, נפרולוגיה ויתר לחץ דם, מנהלת מחלקה פנימית ד' במרכז הרפואי שערי צדק, את המידע על הסוגים השונים של יתר לחץ דם בהריון, הסיכונים והטיפולים שיעזרו.


אישה בהריון סובלת מיתר לחץ דם גבוה בבדיקת לחץ דם אצל הרופאה המטפלת
Africa Studio | Shutterstock

ישנם מספר סוגים של יתר לחץ דם בהריון: 

-יתר לחץ דם המתפתח בנשים בריאות שלא סבלו במהלך שנות פוריותן מלחץ דם גבוה
בעיה זו מתפתחת לרוב לאחר השבוע ה-20 להריון והיא תחלוף לרוב כ-6-8 שבועות לאחר הלידה. 

- יתר לחץ דם כרוני
סוג זה מוגדר כאשר היה קיים לחץ דם מעל לערכים התקינים עוד לפני ההריון. בנשים אלה מומלץ מעקב צמוד במהלך כל תקופת ההריון והתאמה של טיפול תרופתי. 

- יתר לחץ דם שהתגלה לפני השבוע ה-20 להריון
פעמים רבות מדובר ביתר לחץ דם כרוני שהיה קיים עוד לפני ההריון אך לא אובחן, ולכן לרוב הוא אינו צפוי לחלוף לאחר הלידה. 

ללא כל תלות בסוג, יתר לחץ דם מעמיד את האישה בסיכון להתפתחות של רעלת הריון או טרום רעלת הריון קשה ועל כן במהלך תשעת החודשים מומלץ מעקב צמוד והתאמה של טיפול תרופתי במידת הצורך. בנוסף, בעיה זו מעמידה את האישה בסיכון להתפתחות של מחלות שונות בעתיד כמו סוכרת, מחלות לב, אירועים מוחיים ועוד. על כן, האבחון חיוני והוא מאפשר לטפל בגורמי סיכון נוספים ובכך למנוע החמרה בהמשך החיים. 

האם ישנם גורמי סיכון להתפתחות יתר לחץ דם כרוני בהריון?

מעבר ללחץ דם גבוה שהיה קיים עוד לפני ההריון ישנם מספר גורמי סיכון שמעלים את הסיכוי להתפתחות הבעיה, בהם סיפור משפחתי של יתר לחץ דם, גיל אישה צעיר מאוד או לחלופין הריון בגילאים מבוגרים יותר, מחלות רקע שונות שמעלות את הסיכוי להתפתחות של יתר לחץ דם, כמו סוכרת או השמנת יתר ועוד. 

מה הסיבוכים האפשריים שעלולים להתפתח בשל לחץ דם גבוה במהלך ההריון?

יתר לחץ דם בהריון נחשב למצב מורכב הדורש התייחסות ושיתוף פעולה של צוות רב תחומי במהלך הטיפול. הסיכון המרכזי בלחץ דם גבוה הוא התפתחות של רעלת הריון. רעלת הריון היא מצב מסכן חיים המהווה את אחת מהסיבות המרכזיות לתחלואה של האם ושל העובר. 

רעלת הריון נחלקת לשלושה מצבי חומרה: 

-טרום רעלת הריון קלה
-טרום רעלת הריון חמורה: מצב בו ישנה פגיעה אקוטית באיברים שונים בגוף האם, כמו הכליות או הכבד.
-רעלת הריון: מצב מסכן חיים בו מעבר לאיברים שצוינו ישנה גם פגיעה מוחית. 

במקרים של טרום רעלת הריון חמורה או רעלת הריון הטיפול היחיד הוא לידה, ללא כל תלות בגיל ההריון. מעבר לכך, יתר לחץ דם שאינו מטופל עלול להשפיע גם על גודל העובר המתפתח ועל כן גם אם ההריון יסתיים במועדו, משקל התינוק עלול להיות נמוך. מסיבות אלה, על מנת לשמור על בריאות האם ולהימנע מלידה מוקדמת או לידה של תינוק במשקל נמוך, מעקב צמוד ותכוף חיוני כדי להביא את ההריון לכדי סיום מוצלח. 

מעבר למעקב, איך עוד ניתן לטפל ביתר לחץ דם בהריון?

הטיפול בלחץ דם גבוה נחלק לשניים: בשלב הראשון יומלץ על שינויים התנהגותיים ובעיקר מנוחה. במקרים בהם לחץ הדם נמוך מ-160/100 מנוחה בשילוב עם מעקב צמוד יספיקו ולא יהיה צורך בטיפול תרופתי. אולם, אם לחץ הדם הסיסטולי גבוה מ-160 מ"מ כספית או לחץ דם הדיאסטולי מעל מ"מ כספית 100, יידרש טיפול תרופתי. כיום ישנן שלוש תרופות בטוחות לנטילה במהלך ההריון. מעבר לכך כל אישה הסובלת מלחץ דם גבוה מונחית גם לביצוע של בדיקות שונות בשגרה, כמו למשל מדידת לחץ דם, הולטר לחץ דם (בדיקה המודדת את לחץ הדם במשך 24 שעות) ובדיקות שתן באופן שגרתי. 

יש לציין כי ההחלטה בנוגע לאופן הטיפול היא אינדיווידואלית ומשתנה בהתאם למצבה של האישה וכן גם בהתאם להריון עצמו. עם זאת,ללא כל תלות בהחלטה לגבי הטיפול המעקב חיוני כדי לזהות טרום רעלת הריון בשלבים הראשוניים, למנוע החמרה ופגיעות מורכבות יותר. בטווח הארוך, המעקב חיוני כדי לקבוע אם מדובר ביתר לחץ דם כרוני ולטפל בו בהתאם. צעדים אלה יסייעו במניעת תחלואה בעתיד. הכתבה בשיתוף עם פרופ' טליה וולק, מומחית ברפואה פנימית, נפרולוגיה ויתר לחץ דם בעלת נסיון רב בטיפול ביתר לחץ דם בנשים הרות. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' טליה וולק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הריון בסיכון גבוה - אולטרה סאונד וסקירות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
SGB - הריון שבוע 16 ענת 30/11/2020 16:52
  • שלום, הריון שבוע 16, פניתי לרופא עקב כאבים בלתי חולפים בבטן התחתונה בצד ימין, צריבה בשתן וכאבים בגב תחתון, הופניתי לתרבית שתן. מספר ימים לאחר מכן החלו הפרשות מרובות מהנרתיק, פניתי שוב לרופא וללא בדיקה טען שמדובר בפטריה ונתן מרשם למשחה ונרות אגיסטן. מציינת שהכאבים בבטן התחתונה לא חלפו (יכול להיות שאין קשר לדלקת וקיימים עקב ההריון?) בוצעה תרבית השתן באותו היום והתקבלה תוצאה - צמיחה 30,000, שם החיידק - Str. agalactiae gr B. האם יש צורך בטיפול אנטיביוטי? האם יש סיכון לעובר? איך אוכל לוודא שאין חשש לזיהום מי השפיר? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
בדיקת MRI מאי 24/11/2020 10:20
  • שלום רב, בהיריון שבוע 7. בן משפחתי צריך לעבור בדיקת MRI ללא חומר ניגוד. האם יש סכנה לעמוד קרוב אליו לאחר הבדיקה? האם הגוף של הנבדק פולט קרינה שיכולה להיות מסוכנת עבורי? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת מלחי מרה גבוהים אביה 19/11/2020 10:42
  • הריון מתקדם שבוע 32 תוצאות גבוהות של מלחי מרה 16.45 האם מסוכן?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!