מחקר חדש מצא: 10% מחולי קורונה עם סוכרת מתים תוך שבוע מהאשפוז

מהרגע שהנגיף החדש נכנס לחיינו, חולי הסוכרת הוגדרו כאוכלוסייה הנמצאת בסיכון לסיבוכים בשל מחלת הקוביד 19. מחקר חדש חושף כי סוכרתיים מצויים גם בסיכון גבוה יותר לתמותה. מדוע המחלה הכרונית מעלה את הסיכוי לסיבוכים ואיך ניתן לשמור על איזון גם בתקופה זו? במיוחד ליום הבינלאומי שחל אמש, כל המידע החיוני
כתבה פרסומית כתבת חסותסוכרת היא אחת מהמחלות הכרוניות השכיחות ביותר בישראל, בדומה לשאר מדינות המערב. שיעור היארעות המחלה נמצא במגמת עלייה עקבית והוא צפוי להגיע בעוד כעשור לכ-439 מיליון מקרים ברחבי העולם. בישראל, סוכרת מהווה את אחת מסיבות המוות המובילות: הלכה למעשה, על פי נתונים משנת 2011, כ-5.4% מסך הפטירות במדינה נגרמו בשל המחלה (1) . סוכרת בתקופת הקורונה: מזרק אינסולין ומד לניטור רמות סוכר בדם על גבי מסכה כירורגית
Gecko Studio | Shutterstockעל הקשר שבין רמות סוכר גבוהות למחלת קוביד 19 חמורה יותר

כאשר הנגיף החדש פרץ לחיינו בחורף שעבר, חולי הסוכרת הוגדרו כמעט באופן מידי כאוכלוסייה בסיכון. הסיבות לכך רבות ומגוונות: ככלל, הסיכוי של חולי הסוכרת, בעיקר אלה הסובלים מסוכרת סוג 2, לפתח מחלה חמורה יותר כתוצאה מכל זיהום ויראלי גבוה יותר בהשוואה לאוכלוסייה הכללית (2). הסיבה לכך היא ככל הנראההפגיעה העקיפה בפעילות החיסון עקב מחלת הסוכרת, אשר חושפת את החולים הכרוניים לזיהומים רבים יותר, כמו גם להתפתחות של מחלה חמורה יותר (3).

אם נבחן את וירוס ה- SARS-CoV-2 באופן ספציפי, ישנן הנחות שונות כי הוא נוטה לשגשג במצבים בהם רמות הגלוקוז בדם גבוהות מאוד (4). מעבר לכך, הסוכרת גורמת לדלקתיות מסוימת בגוף אשר הופכת את תהליך ההחלמה מהמחלה לאיטי יותר, בהשוואה לאוכלוסייה הבריאה (5) . בקרב חולים הסובלים ממחלה מתקדמת שגרמה לפגיעה בכלי הדם הקטנים, סיכוני הקורונה אף משמעותיים יותר זאת בשל נזק פוטנציאלי לאיברים חיוניים, בהם הלב והכליות. 

בחולי סוכרת שסובלים בנוסף גם מהשמנת יתר, אשר מהווה גם היא גורם לסיכון לתחלואה חמורה בקורונה,  הסיכוי להתפתחות של סיבוכים אף גבוה יותר. 


מחקר חדש מצא: אחד מכל חמישה חולי קורונה אשר סובל מסוכרת יזדקק למכונת הנשמה 

לקראת חודש הסוכרת הבינלאומי, מחקר חדש  (6) שפורסם במגזין Diabetologia  מצא כי  10% מחולי קורונה עם סוכרת מתים תוך שבוע מאשפוזם . עוד נמצא כי כי בסופו של דבר אחד מכל חמישה חולים נמצא באינטובציה (פעולה המתבצעת על ידי רופא או פרמדיק כדי להבטיח מעבר אוויר חופשי אל הריאות ומהן), וזקוק למכונת הנשמה בשלב זה.

עוד עולה מהממצאים כי כ-65% מחולי הקורונה שאושפזו בבתי החולים היו גברים וכי גילם הממוצע של חולי הסוכרת המאושפזים עקב תחלואה בגיף החדש היה 70. 

על פי החוקרים, גורמי הסיכון של סוכרתיים לפתח מחלה חמורה יותר כתוצאה מהידבקות בנגיף קורונה זהים לאלו שנמצאו באוכלוסייה הכללית: גיל גבוה ו-BMI גבוה. אוכלוסיות קשישים עם סוכרת ארוכת טווח עם סיבוכי סוכרת מתקדמים ו/ או דום נשימה חסימתי בשינה היו בסיכון למוות מוקדם. נוכח הממצאים הניחו החוקרים כי יש לבחון קביעה של  נהלים ספציפיים שיסייעו לאוכלוסייה זו למנוע הידבקות בנגיף הקורונה.

למעשה, לא מדובר במחקר הראשון אשר הראה כי חולי סוכרת מצויים בסיכון גבוה יותר לסיבוכים שונים כתוצאה מתחלואה בנגיף. על פי נתוני משרד הבריאות, כ-29% מחולי הקורנה שנפטרו היו סוכרתיים. גם בבריטניה כשליש ממקרי התמותה כתוצאה מקורונה היו סוכרתיים ושיעור התמותה של החולים במחלה הכרונית במדינה עלה פי שניים מאז פרוץ המגפה (7).

כיצד ניתן להימנע?

בדומה לשאר האוכלוסייה, הדרך היעילה ביותר למניעת הדבקה בנגיף היא ליישם את המלצות ארגוני הבריאות העולמיים, בהם גם משרד הבריאות. מנתוני המחקר, ניתן להסיק כי על חולי סוכרת לנקוט משנה זהירות בכל הנוגע להדבקה בקורונה וכך להימנע גם מהסיבוכים הכרוכים בתחלואה במחלה. זאת ועוד, יש להקפיד על איזון רמות הסוכר בדם ולהקפיד על ניטור קבוע ומעקב בשיתוף עם הצוות הרפואי באמצעות שירותי האונליין. 

הנה כמה טיפים שעשויים לעזור בניהול המחלה הכרונית, גם בשגרה ללא קורונה: 

1.התנסו במתכונים חדשים
נצלו את הזמן הפנוי בבית להכנת מתכונים חדשים המכילים רכיבים בריאים. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל או עם דיאטנית מוסמכת בעלת נסיון בטיפול בחולי סוכרת בכל הנוגע למזונות אותם כדאי לשלב ולהשמיט מהתפריט. זאת ועוד, הימנעו מנשנושים שעלולים להוביל לעלייה חדה ברמות הסוכר. 

2. פעילות גופנית
ימי הריחוק החברתי אמנם לא מאפשרים לפקוד את חדר הכושר, אך מומלץ להתמיד בפעילות גופנית. ספורט ישאיר אתכם "במסלול" ויעלה את המוטיבציה לבחור במזון בריא. לסוכרתיים חשוב לדעת כי ההליכה היא כמו תרופה מבחינת השפעתה על רמת הסוכר בדם.

3. שמרו על רמות סוכר מאוזנות
שמירה על רמות סוכר מאוזנות הוכחה כמפחיתה את הסיכון לסיבוכים ממחלת הקורונה בקרב סוכרתיים. ניטור סוכר רציף בעזרת חיישן המוצמד לזרוע מספק מידע על רמות הסוכר ומאפשר לאזן את רמת הסוכר בצורה טובה יותר. מחקרים שנעשו באנגליה, ספרד ואיטליה הראו כי שימוש בניטור רציף בתקופת הסגר האחרון הביא לשיפור ברמות הסוכר – עלייה בזמן השהות בטווח המטרה, ירידה בהיפוגליקמיות וגם אפשר למטופלים לקבל ייעוץ מרחוק על ידי הצוות המטפל על ידי שיתוף הנתונים שלהם. 

4. שתיית מים
על סוכרתיים לשתות הרבה נוזלים, לפחות שני ליטרים של מים ביום. אם מתקשים בשתייה - יש לשתות לגימות קטנות כל 15 דקות בערך במשך היום, כדי להימנע מהתייבשות.


מקורות

(1)  https://www.health.gov.il/UnitsOffice/ICDC/Chronic_Diseases/Diabetes/Pages/default.aspx

(2)  Casqueiro, Juliana et al. “Infections in patients with diabetes mellitus: A review of pathogenesis.” Indian journal of endocrinology and metabolism vol. 16 Suppl 1,Suppl1 (2012): S27-36. doi:10.4103/2230-8210.94253
(3)  Ferlita S, Yegiazaryan A, Noori N, Lal G, Nguyen T, To K, Venketaraman V. Type 2 Diabetes Mellitus and Altered Immune System Leading to Susceptibility to Pathogens, Especially Mycobacterium tuberculosis. J Clin Med. 2019 Dec 16;8(12):2219. doi: 10.3390/jcm8122219. PMID: 31888124; PMCID: PMC6947370.
(4) https://www.idf.org/aboutdiabetes/what-is-diabetes/covid-19-and-diabetes/1-covid-19-and-diabetes.html
(5) Duncan, Bruce B., et al. "Low-grade systemic inflammation and the development of type 2 diabetes: the atherosclerosis risk in communities study." Diabetes 52.7 (2003): 1799-1805.‏
(6) Cariou, Bertrand, et al. "Phenotypic characteristics and prognosis of inpatients with COVID-19 and diabetes: the CORONADO study." Diabetologia (2020): 1-16.‏ https://doi.org/10.1007/s00125-020-05180-x
(7) Barron, Emma, et al. "Associations of type 1 and type 2 diabetes with COVID-19-related mortality in England: a whole-population study." The lancet Diabetes & endocrinology 8.10 (2020): 813-822.‏DOI:https://doi.org/10.1016/S2213-8587(20)30272-2פורומים סוכרת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סכרת הריון אלכס 19/11/2020 14:34
  • שלום רב, ביצענו העמסה חלקית, התוצאה הייתה 160. לאחר מכן ביצענו העמסה מלאה - תוצאה בצום - 91, כעבור שעה - 181, כעבור שעתיים - 124, כעבור שלוש שעות - 50. ברור לנו כי יש כאן שתי תוצאות חריגות, אשר על הנייר מגדירות סכרת הריון, אבל התוצאה הראשונה מאוד גבולית וכן התוצאה האחרונה היא כבר היפוגליקמיה. איך ניתן לפרשת את התוצאות הנ"ל? תודה!

  • + הוסף תגובה
רמת סוכר גבוה בדם שלא יורדת לאחר שימוש באינסולין בכמויות גבוהות נוי 11/01/2012 22:43
  • לאחר ארוחת צהריים שכללה פסטה ושניצל הזרקתי 8 יח׳ אינסולין, כעבור שעה מדדתי ערכי סוכר והם עמדו על 260, הוספתי עוד 6 יח׳ וכעבור שעה הסוכר היה על 270, הוספתי עוד 9 יח׳ אינסולין והסוכר ירד כעבור שעה רק ל -230. הוספתי עוד 12 יח׳ והסוכר עדיין לא ירד ונשאר על 230. רציתי לדעת ממה נגרם מצב כזה ומה עליי לעשות כדי לאזן את רמת הסוכר שלי?

  • + הוסף תגובה
רמת סוכר גבוה בדם שלא יורדת לאחר שימוש באינסולין בכמויות גבוהות דר' מרק ניבן 12/01/2012 12:41
  • שלום נוי סה"כ הזרקת 35 יח' אינסולין. ליחוד לא כמות מאד גדולה, אבל מה עוד את מקבלת? כעקרון מדובר או בתנגודת לאינסולין או בעיה טכנית הזרקה ולמעשה לא קבלת כמות האינסולין. תנגודת לאינסולין הינה מצב בו תאי הגוף לא מגיבים טוב באינסולין. בד"כ קשורה להשמנת יתר ויש סיבות נוספות. מינון אינסולין של 1 יח' לק"ג משקל גוף ליום נחשב תגודת משמעותית. בעיות טניות - מזרק.עט מקולקל או ריק, מחט סתומה, אינסולין לא טוב וכו'. מפני שצריך הרבה פרטים נוספים לתכנן טיפול מציע להתייעץ עם הרופא סוכרת שלך.

  • + הוסף תגובה
סוכר גבוה 230 נשאר במקום ג 14/11/2020 15:38
  • שלום, היום בבוקר אכלתי תפוח ויוגורט ללא סוכר תמיד מזריקה עליו שלוש יחידות ותמיד זה נשאר מאוזן. הסוכר עלה ל230 הזרקתי עוד שלוש יחידות כעבור שעה וחצי שלא ירד. היום המשיך לא אכלתי פחממה , אכלתי סלט ירוק ושני ביצים, נתתי שוב 3 יחידות והסוכר לא יורד. החלפתי מזרקים (היום בבוקר כי אתמול הגעתי לרמות גבוהות מבלי תגובה לאינסולין) לא סובלת מעודף שומן ולרוב מאוזנת.

  • + הוסף תגובה
רגישות לגלוקוז עדנה 28/08/2020 13:07
  • הרופא התווה לי ג'ארדינס 10 מ"ג ו/או אמריל 1 מ"ג - מבחינה שיש בשניהם תכולת לוקטוז שאני רגישה לו - האם כמות הלוקטוז בכדור כנ"ל יש לה השפעה משמעותית על רגישות ללוקטוז

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!