מטיפול תרופתי ועד לגלי רדיו: איך ניתן לטפל בכאב עצבי?

כאב עצבי הוא מצב כרוני שמתפתח בשל פגיעה בעצב מקומי. כאבים אלה גורמים לפגיעה משמעותית באיכות החיים, לשיבוש השינה ולעיתים אף להגבלה בתנועה ובניידות. מהן המגבלות של הטיפול התרופתי ולמי מיועד הטיפול בגלי הרדיו? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותלמרות שבעבר כאבים כרוניים נחשבו כתסמין הנלווה למצבים בריאותיים שונים, כיום מדובר במחלה בפני עצמה לה מגוון טיפולים. אחת מהצורות השכיחות של כאבים כרוניים הם כאבים ממקור עצבי.

גבר סובל מכאב ממקור עצבי באזור הגב התחתון
Stock-Asso |  Shutterstock

מהם הגורמים להתפתחות של כאב עצבי?

כאב עצבי מתפתח בשל נזק, זמני או קבוע, לעצב מסוים. הלכה למעשה, פעילותו הלקויה של העצב כתוצאה מהפגיעה היא זו שיוצרת את תחושת הכאב שעלולה להתבטא במגוון דרכים, בהן תחושת עקצוץ, נימול, תחושת קור, דקירות ועוד. כאב עצבי מוגדר ככרוני אם נמשך מעל לשלושה חודשים. ישנן מספר סיבות שיובילו לפגיעה בעצב ולהתפתחות של הכאב הכרוני:


כאב רדיקולרי

הכאב העצבי השכיח ביותר הוא כאב  רדיקולרי. מדובר בכאב הנובע מפגיעה בשורש העצב אשר יוצא מחוט השדרה. כאב זה מוקרן לרוב לגפיים העליונות או התחתונות, כתלות במיקומו לאורך חוט השדרה. כאב רדיקולרי עלול להתפתח בשל מגוון גורמים, בהם פריצת דיסק, היצרות תעלת עמוד השדרה, אוסטאופיטים – בליטות עצם המתפתחות סביב החוליות ועוד. מיקום הכאב מאובחן באמצעות שימוש במפות דרמטומים ותיאור התסמינים על ידי המטופל.


לכידת עצב

לעיתים העצב נלכד במסלולו על-ידי רקמה דלקתית, לרוב רקמת צלקת כמו זו שמתפתחת לאחר ניתוח, למשל ניתוח לתיקון בקע מפשעתי. לכידת העצב עלולה להתפתח גם בשל פגיעה בשרירים או גידים אזוריים. אחד המצבים השכיחים ביותר הוא לכידת העצב באזור הכתף הנובעת בשל קרעים או פגיעות בשריר הכתף. במקרים אלה, הרקמה הפגועה מפעילה לחץ על העצב שעובר דרכה. מצב נפוץ נוסף הוא לחץ הנגרם בשל דחיסה של העצב הסכיאטי עקב פגיעה בשריר הפיריפורמיס. 


כיצד מאבחנים כאב עצבי?

האבחון מתבצע במרפאת כאב ומסתמך כאמור על תיאור התסמינים על ידי המטופל, בחינה של אזורי הכאב וכן גם בדיקה פיזיקלית. אז ניתן יהיה לקבוע אם מדובר בכאב עצבי או בכאב הנובע מסיבות אחרות, מכאניות, כאב שמקורו בשרירי השלד או כאב הנובע מפגיעה ברקמות החיבור. 

לרוב תופעות, כמו כאב שמחמיר במנוחה, מגיע בהבזקים או מתאפיין בתחושת נימול, יעידו על כאב ממקור עצבי. לעיתים הרופא המטפל יפנה את המטופל לביצוע של בדיקות נוספות, כמו בדיקות הדמיה כדי לקבל מידע מדויק יותר בנוגע לכאב. 

בנוסף, ניתן לבצע גם בדיקת EMG המשמשת לבחינת ההולכה העצבית ומספקת אינדיקציה אובייקטיבית בנוגע לבעיה עצבית שיכולה להתאים לאנמנזה שבוצעה. 


מהם הטיפולים האפשריים? 

הטיפול בכאב עצבי יכול להיות תרופתי או פולשני. הטיפול התרופתי יכלול לרוב מתן של תרופות נוגדות כאב וכן גם תרופות שנועדו לטיפול בכאב עצבי. אם בנוסף לכאב קיימת גם הפרעת שינה, ניתן לתת תרופות המיועדות לטיפול בכאב עצבי ומסייעות גם בהירדמות. 

הטיפול התרופתי אמנם עשוי להועיל במיתון הכאב, אך הוא נדרש באופן כרוני ועל כן רבים מהמטופלים נרתעים ממנו בשל חשש מההשלכות האפשריות. בנוסף, ההתמדה בטיפול תלויה במידה רבה במטופל ועל כן הוא עלול שלא להועיל. זאת ועוד, רבות מהתרופות משפיעות כאמור על מערכת העצבים, ולכן יכולות לגרום לתופעות לוואי משמעותיות, כמו סחרחורות, הפרעות בשיווי המשקל ועוד. 

טיפולים פולשניים

הזרקות לאזור הכאב

אחת מדרכי הטיפול הפולשניות בכאב כרוני היא ביצוע של הזרקות לאזור העצב הפגוע. הזריקות מכילות חומרי הרדמה או סטרואידים וגורמות לחסימת ההולכה העצבית באזור. בהשוואה לתרופות, הטיפול בזריקות אמנם משפיע לזמן ממושך יותר, אך פעמים רבות נדרשת חזרה על פעולה לאחר מספר שבועות או חודשים. בנוסף, בדומה לכל פעולה פולשנית, טיפול זה אינו חף מסיכונים כמו דימום או זיהום. מעבר לכך, עבור מטופלים שסובלים מסוכרת או יתר לחץ דם הטיפול בסטרואידים עלול לגרום לעלייה במדדים בסמוך למועד ההזרקה. דבר זה מצריך מעקב צמוד מצד המטופל והתאמה של הטיפול התרופתי במידת הצורך. 


מהו טיפול בגלי רדיו?

טיפול בגלי רדיו מיועד למטופלים שחוו הצלחה בטיפול בזריקות לשם חסימת העצב. כאשר גלי הרדיו מוקרנים באופן ישיר לאזור הפגוע הם גורמים לחימום של העצב ולשינוי המבנה האנטומי שלו. כתוצאה מכך משתנה גם הפעילות החשמלית של העצב ומנגנון ההולכה העצבית. המטרה היא כי המידע אותו מעביר העצב אל המוח יועבר במנגנון שונה, וכך באופן עקיף תושג הקלה בכאב. 


כיצד מתבצע הטיפול?

בשלב הראשון, תתבצע בדיקת הדמיה באמצעות אולטרסאונד או שיקוף כדי לוודא שהפעולה מתבצעת באזור הנכון ולהימנע מפגיעה במבנים סמוכים. לאחר מכן מועברת דרך המחט אלקטרודה המחוברת למכשיר גלי הרדיו כדי לבצע בדיקה סנסורית (תחושתית) ומוטורית. אם בעת הפעלת הגירוי מתקבלת התגובה הרצויה של העצב בו אנו אמורים לטפל ניתן להמשיך בפעולה ולחמם את העצב. ישנם שני סוגים עיקריים של טיפול בגלי רדיו הנבדלים אלה מאלה בסוג העצב הפגוע: אם מדובר בעצב תחושתי או מוטורי. 


מה צפויה להיות התחושה במהלך הטיפול ואחריו?

לרוב המטופל אינו מרגיש דבר במהלך הטיפול, אך לעיתים בשניות הראשונות חימום העצב יכול להוביל להחמרה בכאב הקיים או להופעה של כאב באזור הטיפול. משך הטיפול משתנה בין מטופל למטופל ונע בין דקה וחצי לשש דקות. בסיום הטיפול יוזרקו גם סטרואידים והרדמה מקומית. 

יש לציין כי בשל כך שגלי הרדיו גורמים לשינוי אנטומי במבנה העצב, הקלה בכאב אינה מורגשת באופן מידי ולרוב תתרחש לאחר כשבועיים. זמן השפעת הטיפול ארוך יותר בהשוואה לטיפול בזריקות ולרוב ימשך 6-8 חודשים. עם זאת, בשל העובדה שמדובר בכאב כרוני הוא אינו צפוי להיעלם לחלוטין ועל כן יש להימצא במעקב מתמיד במרפאת הכאב ובמידת הצורך לחזור שוב על הפעולה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר יפעת סנדלר, מנהלת יחידת שיקום כאב במרכז רפואי לשיקום לוינשטיין, מומחית בהרדמה ושיכוך כאב. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יפעת סנדלר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ראומטולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ANA IFA שלילי ו-ANTI DS DNA 22חיובי גבוה שני 12/07/2013 23:36
 • שלום, בת 37 עקב הסיטוריה של כיבי פה גדולים וכאבים כרוניים בבטן העליונה ביצעתי בדיקות דם -שANA חיובי עם ANTI DS DNA -22 חיובי גבוה . לאחר פגישה עם הראומטולוג ביצעתי בדיקת דם נוספות שכוללות ANCA ,ASCA . HCV ABS, HBS ANTIGEN , ANTI TTG + DGP שכולם יצאו תוצאות שליליות . ובנוסף ANA IFA שהתוצאה יצאה שלילית. האם יש טעות במעבדה לגבי ANA? האם ANA IFA שלילי שולל מחלה אוטואימונית בגוף ? והאם ANA IFA שלילי שולל את הבדיקה דם הראשונה של DS DNA גבוה ?? אודה לתשובתך תודה

 • + הוסף תגובה
אנטי DNA פרופ' משה טישלר 13/07/2013 10:47
 • הבדיקה של אנטי DNA היא ספציפית למדי ומחשידה ללופוס בדיקת ה ANA באימונופלורסצנסיה כפי שבוצעה לך ויצאה שלילית תלויה במיומנות הבודק כך שלא הייתי מסתמך עליה.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה על תשובתך שני 13/07/2013 12:35
 • האם שאר הבדיקות שבוצעו ויצאו שליליות לא שוללות לופוס ??? בבדיקות הדם שנעשו אין לי מדדי דלקת בגוף ורמת המוגליבין והברזל ו-B12 ללא חוסר בגוף . עדיין לא נפגשתי פעם שנייה עם הראומטולוג לאחר ביצוע בדיקות הדם . האם כל תוצאות בדיקות הדם שנעשו(ללא מדדי דלקת בגןף) שוללות לופוס ?? האם דרוש בירור ראומטולוגי נוסף?? תודה רבה על תשובתך המהירה תודה שוב :-)

 • + הוסף תגובה
אשמח לשאול אותך כמה שאלות נטלי 27/10/2020 19:26
 • הי שני יש לי בעיה דומה אשמח אם נתייעץ. שמי נטלי אני בת 38

 • + הוסף תגובה
אבחון תוצאה לבדיקה גנטית לזיהוי FMF רחל 16/11/2020 16:09
 • ערכתי בדיקה גנטית לזיהוי FMF. לא הבנתי את התשובה ואשמח לקבל עזרה. התשובה: הנבדקת הטרוזיגוטית לשתי מוטציות: c.2020A>G p.M694V c.2177T

 • + הוסף תגובה
RHUEMATOID FACTOR חלי 08/03/2017 16:58
 • שלום הנני בת 54 סובלת 4 שבועות מכאבי ראש חזקים סיטי ראש יצא תקין ESR 84 ו CRP 1.7 התחלתי לקבל פרדינזון לפני שבועיים 60 מ"ג ליום עברתי ביופסיה של עורק טמפורלי ממתינה לתוצאה. בבדיקות דם נוספות הגורם הראומטי 11.5 זה כבר לאחר נטילת פרדינזון. אודה לך אם תוכל לתת לי הסבר לגבי ה RHUEMATOID FACTOR

 • + הוסף תגובה
RF פרופ' משה טישלר 08/03/2017 18:15
 • אין קשר בין הפקטור הראומטואידי והטיפול בסטרואידים מה שחשוב הוא שקיים תהליך דלקתי עם שקיעת דם ו crp מוגברים. יש להמתין לבין פסחה לגבי המשך הטיפול

 • + הוסף תגובה
ערכים תקינים של RHUEMATOID FACTOR חלי 08/03/2017 18:31
 • תודה על תשובתך המהירה יש לי עוד שאלה מה הם הערכים התקינים של ה RHUEMATOID FACTOR תודה

 • + הוסף תגובה
RF פרופ' משה טישלר 08/03/2017 20:47
rf חדוה סגל 04/06/2018 13:51
10> מרסל 15/10/2020 10:12
RHEUMATOID FACTOR 15 אלה 06/10/2020 20:14
 • שלום אני סובלת מכאבי גב במהלך השינה יצאה לי תוצאה בבדיקת דם 15 אני נשאית של fmf נוטלת כולכצין פעמיים ביום 0.5 מג האם הערך של הבדיקה יכול להצביע על דלקת פרקים ?

 • + הוסף תגובה
טיפול בדלקת פרקים - בי קיור לייזר ישראלה 11/05/2016 09:59
 • שלום וברכה אימי אובחנה עם דלקת פרקים חריפה (בת 70 ) וסובלת מכאבים קשים אך לצערי יש לה אלרגיה למגוון גדול של משכחי כאבים ומגיבה עם ת. לוואי קשות לתרופות נרקוטויות(שניתנות כחלופה לשאר שאלרגית להם- ממשפחת הוולטרן אופטלגין וכו) שאלתי האם המכשיר שמקבל פירסום נירחב ה"בי קיור לייזר" יעיל פה אנחנו אובדי עצות ומחפשים פיתרונות לסיבלה אם כן אשמח לדעת מה אחוזי ההצלחה שלו בדלקות אלו (מאחר והוא יקר מאד) תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר פרופ' משה טישלר 11/05/2016 15:40
 • אני לא מכיר כל מחקרים מדעיים ברמה טובה שיאשרו את "תכונות הפלא" של מכשיר זה

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר קונג'י 08/07/2018 14:07
 • לא שמעתי בקולו של חבר וקניתי. השתמשתי במשך חודש והחזרתי לחברה. לא עזר ולא הפחית שום כאב. סתם גימיק יקר מאד שדואגים לקדמו בעזרת אנשים כמו מיקי ברקוביץ'. בקיצור, לא יותר מפנס כיס עם צד דיגיטלי- חבל על הכסף!!! ראו הוזהרתם!

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון - ברכיים מעיין 14/01/2019 18:25
 • אבי בן 70+ חלה במחלת אפלה סינדרום, קרישות יתר - סובל מכאבי גב תחתון כאבי ברכיים -קרישות יתר ועוד כאבים סביב עמוד השידרה בואכה לחוליות תחתון L4+5' AK , התבקשתי על ידו לבדוק את יעולות המכשיר - במצב הרפואי שלו- נמסר לי על ידי מכר שעלות מכשיר זה יקר שימוש ניסיון למשך חודשיים עולה 20% מערך המכשיר , יוצא שהנזק מגודל האכזה מגודל הציפייה , הייתי מבקש תגובה או חוות דעת לכבי שימוש "במכשיר מבטיל זה "

 • + הוסף תגובה
מכשיר לכאבים פרופ' משה טישלר 14/01/2019 22:29
 • המכשיר לא נבדק בצורה מדעית מספיקה ובטח אינו בהתוויה לטיפול במצב של קרישיות יתר

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר חיים 22/10/2019 09:15
 • כל מי שמעוניין להצטרף לתובענה ייצוגית נגד חברת בי קיור לייזר ובעליה שייצור קשר .

 • + הוסף תגובה
היי משה אופיר אריה 27/11/2019 14:47
 • מה לגבי המחקרים שמפורסמים באתר? https://gd-energies.co.il/studies/ הם לא אמיתיים? עושה רושם שרופאים אמיתיים חתמו עליהם, מה הם ישקרו?

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר משה 14/06/2020 12:27
 • רכשתי לאשתי בי קיו לייזר פרו לאחר שלא מצאנו טיפול לדורבן בכף רגל, אשתי משתמשת בקביעות ולפי ההוראות, ויש לציין שכוסות רוח למת מועילים יותר. אין שום הקלה, הכאב נשאר כפי שהיה, בקיצור, חבל על הכסף, אינו מועיל בכלום, רק מבזבז זמן, סתם ציפיות לשוא. איךכל "הפרופסורים" "והדוקטורים" למינהם אומרים שזה עוזר ומקל את הכאב איני יודע מאין הביאו את זה. לא הגיוני שקרינה מסויימת על האזור הכואב יוכל למנוע את הכאב. בשורה תחתונה איני ממליץ בכלל

 • + הוסף תגובה
קניתי את המכשיר לאבא שלי לפתור כאבים בכף הרגל דני 15/09/2020 08:21
 • לא פתר כלום במשך 3 שבועות. במקביל ניסיתי גם על עצמי , כאבים בברך בזמן הליכה או ריקודים . לא ממליץ לקנות , לא עזר בכלום לא עבורי ולא לאבא שלי. חבל על הכסף שלכם.

 • + הוסף תגובה
כמובן מדובר בביקיור לייזר זה המכשיר שלא עזר דני 15/09/2020 08:23

הצטרפו לאינדקס הרופאים!