מיגרנה מגבירה את הסיכון לרעלת הריון

מיגרנה מגבירה את הסיכון לרעלת הריון
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקר חדש, שנערך במכון לרפואה קדם-הריונית בלימה שבפרו, בשיתוף בית החולים דוס לוס מאיו שבעיר, קבע כי נשים הסובלות מכאבי ראש ומיגרנה נמצאות בסיכון גבוה לחלות ברעלת הריון.

מיגרנה היא תופעה שכיחה של כאב ראש חמור הנגרם לרוב כתוצאה משינויים בזרימת הדם במוח, הגורמים להתרחבות או לכיווץ של עורקים בבסיס הגולגולת. ארגון הבריאות העולמי הגדיר את המיגרנה כמצב תחלואה כרוני הפוגע בכ-18% מהנשים ובכ-6% מהגברים ברחבי העולם. המחקר בחן את הקשר שבין הופעת מיגרנה בנשים לבין הריון בסיכון וקבע כי יש קשר הדוק ביניהם.

במחקר השתתפו 676 נשים בהריון, אשר ילדו בין השנים 2004 ו-2005 בשני בתי חולים בפרו, מתוכן 339 נשים אשר חלו ברעלת הריון ו-337 נשים עם הריון תקין, אשר שימשו כקבוצת ביקורת. בראיונות אישיים שניהלו החוקרים עם הנשים הן נשאלו אם סבלו בעבר, לפני ההריון ובמהלכו, מכאבי ראש, ואם תשובתן הייתה חיובית, הן נשאלו שאלות נוספות, אשר אפשרו למיין את סוגי כאבי הראש ולהגדיר אילו מהם נחשבים למיגרנה, על פי הקריטריונים של הארגון הבינלאומי לכאבי ראש (International Headache Society).

מניתוח תוצאות הנתונים שנאספו התקבלה תמונת מצב דרמטית עבור הנשים הסובלות מהופעת מיגרנה. במחקר נמצא כי 25.4% מהנשים שחלו ברעלת הריון סבלו בעבר ממיגרנה, לעומת 8.9% מהנשים שסבלו מן התופעה ועברו הריון תקין. עוד נמצא כי הסיכון לחלות ברעלת הריון בקרב נשים שסבלו ממיגרנה היה גבוה פי 3.7, לעומת נשים שלא סבלו מהתופעה. בנוסף, בקרב הנשים אשר סבלו ממיגרנה טרם כניסתן להריון, הסיכון לחלות ברעלת הריון היה גבוה פי 3.5 לעומת הנשים שלא סבלו ממיגרנה, ובנשים שסבלו ממיגרנה לראשונה בהריון היה הסיכון גבוה פי 4.

המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי American Journal of Hypertension ומצטרף לשורה של מחקרים רבים שהתפרסמו לאחרונה בתחום, העוסקים בגורמי הסיכון המובילים לרעלת הריון.

אחרונה נערך בישראל המחקר הגדול ביותר בתחום רעלת הריון, בניהולו של פרופ' רון גונן, מנהל אגף היולדות וחדרי לידה במרכז הרפואי בני ציון וראש החוג לרפואת נשים בפקולטה לרפואה בטכניון, בו השתתפו 1,226 נשים הרות, שטופלו ב-35 מרפאות ברחבי הארץ. דגימות דם נלקחו מהנשים בשלושה מועדים במהלך ההריון ונבדקה רמת החלבון PP13. מתוצאות המחקר עולה כי כבר בשבועות 10-6 של ההריון ניתן לגלות כ-80% עד 85% מהנשים שנמצאות בסיכון גבוה לפתח רעלת הריון, שתתרחשה חמישה ושישה חודשים מאוחר יותר. תוצאות הבדיקה נותנות כלי בידי הרופאים לצמצם באופן משמעותי את התפרצות המחלה ואף במקרים מסוימים למנוע אותה לגמרי.

American Journal of Hypertension, March 2008, 21(3):360-4
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18202669
[01/06/2008]

פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב מעל עין שמאל חלי 27/09/2015 03:16
 • שלום רב!  לפני כמעט שבועיים התחיל לי כאב מעל עין שמאל. מכיוון שאני מרכיבה עדשות מגע חשבתי שיש קשר והסרתי אותם. ניגשתי לבדיקה אצל רופא עיניים אך טען שהכל בסדר ואין דלקת או משהו שעלול להפריע. הכאב מעל העין הוא רק בצד שמאל שמתלווה אליו כאב עמום בראש (קשה לי למקד איפה בדיוק) כאב נסבל שעובר עם משככי כאבים. לאחר שבוע וקצת הכל נעלם וחלף ובבדיקה מקיפה יותר אצל רופא עיניים כולל הרחבת אישונים הכל יצא תקין. לאחר שבוע של שקט חזר הכאב מעל עין שמאל ואיתו הכאב העמום בראש. השאלה היא מה לעשות? לגשת לנוירולוג? לבקש בדיקות מקיפות? מוטרדת מהכאב מהעל העין שמשפיע גם על הראש. ממה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
כאב מעל עין שמאל ד"ר דניאל עובד 27/09/2015 11:16
 • קשה לומר, כדאי להיבדק ע"י רופא נוירולוג או מרפאת כאבי ראש.

 • + הוסף תגובה
שאלה לחלי מודאגת 30/09/2020 22:40
 • שלום, את יכולה, אם זה בסדר, לשתף מה קרה עם הכאב הזה?

 • + הוסף תגובה
מיגרנה במחזור נועה 15/09/2020 10:50
 • לאחרונה החלו להופיע לי מיגרנות במחזור או לקראתו. מעולם לא סבלתי מזה. בת 47. יש מה לעשות כדי להפחית את התדירות ואת העוצמה? תודה

 • + הוסף תגובה
מיגרנה במחזור ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/09/2020 21:41
 • נועה שלום. יש מה לעשות. במידה ואת סובלת ממיגרנה סביב מחזור ניתן לתת טיפול מונע למיגרנה סביב המחזור. אנא פני לנוירולוג ליעוץ בעניין זה. הרבה בריאות!

 • + הוסף תגובה
טנטון מור 20/09/2020 17:29
 • אובחן אצלי טנטון סובייקטיבי באוזן ימין- לאחר בדיקת שמיעה שיצאה תקינה נשלחתי לעבור בדיקת סיטי ראש בעקבות כאבי ראש במקביל לטנטון. לא היו ממצאים חריגים בבדיקת הסיטי. קיבלתי הפניה לעבור בדיקה אצל נוירולוג- האם הסיבה יכולה להיות נוירולוגית והאם יש טיפול במקרה זה?

 • + הוסף תגובה
טנטון ד"ר שלומית יוסט-כץ 26/09/2020 21:40
 • ברוב המקרים הסיבה היא ירידה בשמיעה. סיבות אחרות הן נדירות. ממליצה ללכת ליעוץ הנוירולוגי שנקבע לך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!