איך להוריד את רמת הכולסטרול בגוף?

איך להוריד את רמת הכולסטרול בגוף?
כתבה פרסומית כתבת חסות


גופנו הינו סוג של מנוע. אם לא נקפיד לשים לב לנעשה בו ולשמור עליו אנו עלולים למצוא את עצמנו נאלצים להתמודד עם מחלות לא פשוטות בהן גופנו יחלה. אחת התחומים שאנו צריכים לשים לב אליהם הוא רמת הכולסטרול בגוף.

בשנים האחרונות עלתה המודעות לרמת הכולסטרול בגוף. זאת עקב ההכרה שרמת כולסטרול גבוה, מסכנת את הגוף ומעמידה אותו בסיכון מתמיד לחלות במחלות לב, ללקות בטרשת עורקים אשר יכולה להתפתח לכדי אירוע מוחי, או לקבל התקפי לב. על כן רופאים ממליצים למטופלים שלהם לשמור על דיאטת כולסטרול, ועל אורח חיים ספורטיבי ובריא. לא אחת מגיעים מטופלים למסקנה שעליהם לקיים דיאטת כולסטרול ואורח חיים ספורטיבי רק אחרי שכבר נאלצו להתמודד עם התקפי לב או מחלות לב שונות. על כן יש להקפיד על חיים בריאים, בטרם הגוף יכריח אותנו להתחיל בכך.

על מנת להקפיד על שמירת רמת כולסטרול סבירה בגוף, יש לבצע מעקב אחריו באמצעות בדיקות דם, אחת לחמש שנים החל מגיל עשרים. את בדיקת הכולסטרול עצמה מתחילים לעשות בבדיקות דם החל מגיל שנתיים. בדיקות אלו יבחנו האם המטופל נמצא בנורמה הסבירה של הכולסטרול או האם עליו להתחיל להקפיד יותר על צריכת המזון שלו. הגורמים אשר משפיעים על רמת הכולסטרול בגיל הם תורשה, מין, גיל, עודף משקל, פעילות גופנית וסוג צריכת המזון.

על מנת לקיים אורח חיים בריא יש להקפיד על פעילות ספורטיבית, זו יכולה לכלול שחיה, ריצה, רכיבה על אופניים ואף יוגה. פעילות ספורטיבית יכולה להפחית כמעט 50mg/dl. כמו כן, יש להימנע מעישון.

על מנת להפחית את כמות הכולסטרול בגוף יש להימנע מצריכת מזונות שמנים או עתירי כולסטרול, דוגמאת בשר, חלמון של ביצה, מזונות מטוגנים, מאפים, גבינות שמנות, נקניקים, גלידות.

דיאטת כולסטרול, יחד עם אורח חיים ספורטיבי, יכולה להוריד שלושים אחוז מרמת הכולסטרול בגוף.

לצד הורדת הכולסטרול, המכונה הכולסטרול הרע, ניתן לשמור על הגוף באמצעות העלאת הכולסטרול הטוב, אשר מרחיק את הגוף מסכנה לחלות במחלות לב ולקבל התקפי לב. כולסטרול זה יכול לעלות באמצעות צריכת מזון המכיל אומגה 3 (כגון דגים), צריכת מזון דל שומן ודל בכולסטרול כמו פירות, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, לחם מלא, עוף, קטניות ושתיית חצי כוס יין אדום ביום. צריכת מזון זה, יחד עם פעילות ספורטיבית, לא רק שמרחיקה מן הגוף את הכולסטרול הרע, אלא גם מחזקת את הכולסטרול הטוב.

במידה ותהליכים אלו אינם מספיקים, ניתן לפנות אל הרופא על מנת לקבל מרשם עבור תרופות שעוזרות בהורדת הכולסטרול. עם זאת, יש להקפיד גם בעת נטילת תרופות אלו, על פעילות ספורטיבית וצריכת תזונה נכונה, על מנת לשמור על גוף בריא ואורח חיים תקין.


פורומים מחלות כבד מבוגרים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עלייה בתפקודי כבד שירה 23/09/2020 13:49
 • שלום דר בת 19, נשלחתי למיון ב10/09 עקב כאבי בטן עלייה ראשונה בALT 128 עלייה שנייה בALT ל192 עלייה שלישית ל325. לאחר שבועיים ירידה בALT ל80. ANA נמצא חיובי גבולי (1+ מתוך 4+) בדיקת הפטיטיסים : הפטיטיס A igg+igm נרשם חיובי (<0.100) וכל השאר שלילי . לאחר בדיקה חוזרת כעבור כמה ימים יצא IGM שלילי (<0.30) וIGG חיובי. נעשה בדיקת אולטרסאונד ודופלר שעל פניו לא נאמר לי שנמצא משהו חריג. סובלת מלחץ בצלעות בצד ימין וכאבי בטן עליונה, מדי פעם דקירות, בעיקר מורגש בבוקר בקימה ובלילה לקראת השינה. קשה להירדם בגלל זה אבל כשנרדמת לא קמה מכאב. מה עוד אני יכולה לעשות אם על פניו הכל נראה תקין אבל עדיין סובלת מכאבים בצד ימיני עליון של הבטן? כאבים עמומים, חוסר נוחות בעיקר. יכולה לציין גם בנוסף על שתן כהה ומעברים בין עצירות לבין שבוע של יציאות רכות מאוד. אני נורא אשמח לעצה/עזרה.

 • + הוסף תגובה
אנזימי כבד+ כאבי בטן פרופ' זיו בן ארי 25/09/2020 08:18
 • כדאי לבוא למרפאת כבד כדי להשלים את הברור ולהביא איתך את האולטרהסאונד אין קשר להפטיטיס A (שכנראה קבלת חיסון בעבר) או ל-ANA

 • + הוסף תגובה
המשך לאנזימי כבד+כאבי בטן שירה 25/09/2020 18:53
בילירובין א 23/09/2020 22:15
 • שלום, אני בן 21 בבדיקת דם בילירובין כללי 1.16 טווח עד 1.10, בילירובין ישיר 0.27 טווח עד 0.30 האם יש משמעות לבילירובין לא ישיר הגבוה? אציין שיש לי g6pd ובחודשים האחרונים המוגלובין ירד מ 14.5 ל 13.5

 • + הוסף תגובה
בילירובין פרופ' זיו בן ארי 25/09/2020 08:21
 • אין שום משמעות בערכים אלה יכול להיות קשור ל-G6PD או לחסר מולד אחר בינתיים רק חזור על הבדיקה עוד מספר חודשים

 • + הוסף תגובה
בילירובין מאור 25/09/2020 13:22
 • תודה איזה עוד חסר למשל? מה בדיוק ה g6pd יכול לגרום?

 • + הוסף תגובה
מחלות כבד חנין 22/09/2020 00:40
 • שלום אני עשיתי בדיקות דם בהתוצאה של הבדיקה הופיע לי :אינטרפרטציה של התוצאות .10 - מחוסן mIU/ml-גדול מ מה זה אומר ?_ תודה ..

 • + הוסף תגובה
בדיקת דם פרופ' זיו בן ארי 25/09/2020 08:13

הצטרפו לאינדקס הרופאים!