בדיקת הריון ביתית - הבדיקה שתשנה את חייך

בדיקת הריון ביתית - הבדיקה שתשנה את חייך
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019

קמטים בעקבות ההריון? התייעצי עם המומחה בפורום בוטוקס ומילוי קמטים >>>

אחד הרגעים המאושרים של כל בני זוג בכלל, וכל אישה בפרט, הוא הרגע בו האישה צריכה לרכוש ערכת בדיקת הריון ביתית או לעבור בדיקת היריון אצל גניקולוג. זאת על מנת לגלות האם היא נכנסה להיריון ויכולה להתחיל להתכונן לחיים חדשים בתור אימא צעירה.

לא מעט נשים מעדיפות לבצע תחילה בדיקת הריון באופן עצמאי, באמצעות בדיקת הריון ביתית אשר ניתנת לרכישה בכל בית מרקחת. זאת על מנת שלא יפנו לרופא הנשים שלהן בטרם הגיע הזמן. אחרות, לעומת זאת, מעדיפות לפנות ולבצע בדיקת דם אצל הרופא שלהן, על מנת לקבל את כל המידע הנדרש. זאת כדי לא לטפח ציפיות, למרות שערכת בדיקת היריון ביתית נחשבת אמינה מאוד.

שתי סוגי בדיקות ההריון הבאות למעשה לבדוק האם קיים הורמון Beta-hCG בדם או בשתן. הורמון בטא היריון הוא ההורמון אשר מופרש לדם על ידי השלייה, וניתן לגילוי כבר שבוע אחרי הפריית הביצית בגוף. באופן טבעי ההורמון גדל כל יומיים-שלוש, ומגיע לשיאו בחודש השני או השלישי של ההיריון.

בדיקת היריון ביתית מאפשרת את גילוי ההורמון באמצעות שתן. יש לבצע את הבדיקה עם השתן הראשון של היום, מאחר ואז בדרך כלל יופיע ההורמון. תוצאות הבדיקה מתגלות תוך מספר דקות, באמצעות שינוי צבע המקלון עליו מתבצעת הבדיקה. במידה והתשובה חיובית יש לאשש אותה באמצעות בדיקת דם אצל רופא נשים. 

במידה והבדיקה שלילית יש לבצע אותה שנית כעבור מספר ימים, מאחר וייתכן מאוד שלא חלפו מספיק ימים מרגע איחור המחזור. ישנה המלצה של רופאים לערוך את הבדיקה רק אחרי איחור הוסת ולא לפניו, שכן אז בוודאות התשובה תהיה שלילית. את הבדיקה יש לבצע כבר אחרי יום אחד של איחור הוסת. במידה והתוצאות חיוביות הסיכוי של הערכה לטעות הוא נמוך, בעוד שאם התוצאות שליליות יש לבצע את הבדיקה שוב, כעבור מספר ימים.

בדיקת הריון ביתית לגילוי ריכוז החלבון, בטא היריון, קרי Beta hCG, מאפשר לגלות לא רק האם האישה נמצאת בהיריון אלא גם את משך הזמן שהיא בהיריון. אין מדובר במד מדויק של ימים אלא של שבועות. במידה ורמת ההורמון נמוכה בדם, ייתכן מאוד שלא יהיה ניתן להגדיר את השבוע המדויק של ההיריון, שכן זה היריון צעיר מדי. כמו כן, יהיה קושי להגדיר זאת במידה ומדובר בהיריון שלא מתפתח כראוי או היריון חוץ רחמי.

על מנת שהאישה או בני הזוג יוכלו לדעת באיזה שבוע נמצא ההיריון, ישנה בכל מעבדה טבלה עם מדדים של ההורמון לעומת השבוע של ההיריון, בהערכה. הכמות המינימאלית של הורמון בטא היריון לצורך היריון הוא 10 mIU/ml. ההורמון עם כן גדל כל יומיים-שלוש, ונוהגים לבדוק אותו עד השבוע השישי. לאחר מכן נהוג לבצע בדיקות אולטראסאונד, כדי לבדוק את התקדמות ההיריון.

קמטים בעקבות ההריון? התייעצי עם המומחה בפורום בוטוקס ומילוי קמטים >>>

פורומים אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת זרע שלילית גיל 13/01/2020 15:46
 • בן הזוג שלי עשה 3 בדיקות זרע והתוצאה היא אפס תאי זרע, איך אפשר להתקדם הלאה? אני מאד במתח מהתוצאה.

 • + הוסף תגובה
מחסור בתאי זרע דר' שלומי ברק 13/01/2020 17:20
 • שלום גיל, יש לבחון את המאפיינים השונים בבדיקת הזרע (נפח, PH, נוכחות תאים שונים, ועוד) ובמקביל לבדוק את הפרופיל ההורמונלי, כדי לקבל אינדיקציה ראשונית האם מדובר באזוספרמיה חסימתית הנובעת ממעצור בדרכי הזרע, או באזוספרמיה לא חסימתית הנובעת מכשל בייצור הזרע באשך או כתוצאה מכשל הורמונלי. בהמשך יש לבצע המשך הערכה אנדרולוגית מקיפה (בדיקות גנטיות שונות, בדיקה פיזית של האשכים ע"י אנדרולוג ו-US אשכים, ובדיקות שונות נוספות לפי הצורך) כדי לאבחן במידת האפשר את הגורם לתופעה, ולפנות לטיפול בהתאם. באופן כללי ניתן לומר, שכאשר התופעה אובחנה כאזוספרמיה לא חסימתית על רקע כשל אשכי, יש לפנות תחילה לחיפוש זרע מעמיק במעבדה איכותית.

 • + הוסף תגובה
בדיקת מיקרו טסה שלילית דודו 06/01/2020 21:37
 • ניתוח מיקרו טסה יצא שלילי מה ניתן למען השם עוד לעשות

 • + הוסף תגובה
כשלון בניתוח מיקרו טסה דר' שלומי ברק 06/01/2020 21:48
 • שלום דודו, כדי לענות על השאלה באופן פרטי ולתת הערכה לאחוזי ההצלחה, יש לערוך בדיקה יסודית ע"י רופא מומחה לפריון הגבר (אנדרולוג) של ההיסטוריה הרפואית של המטופל, אתייחס באופן כללי לניתוח חוזר להפקת זרע: יש לבדוק האם בניתוח הקודם בוצעו כל המאמצים לביצוע איתור זרע מוצלח, כגון טיפול הורמונלי מקדים לצורך עידוד ייצור הזרע באשך, חיפוש זרע מעמיק במעבדה בבית החולים בו בוצע הניתוח + העברת חלק מהרקמה למעבדה אנדרולוגית חיצונית למיקסום מאמצי החיפוש, ועוד, כמו כן יש לבדוק מה הם תוצאות הבדיקה ההיסטו-פתולוגית. מלבד זאת, בעולם ובארץ מתפתחות שיטות להפריה באמצעות תאי זרע ראשוניים (ראונד-ספרמטידים) באמצעות אקטיבציה חשמלית, מה שנותן תקוה שבעתיד, אולי כבר הקרוב, ניתן יהיה לנסות ולהפרות ביציות באמצעות תאי הזרע הראשוניים שאולי קיימים ברקמה, להרחבה ראה בעמוד במאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר. בשורות טובות!

 • + הוסף תגובה
טיפול חדש לאזוספרמיה מומי 2 22/12/2019 09:14
 • https://nbscience.com/azoospermia-infertility-treatment-by-using-stem-cells/ מישהו שמע על זה ?

 • + הוסף תגובה
טיפול חדש דר' שלומי ברק 22/12/2019 15:50
 • שלום מומי, אנו פחות מכירים את פרטי הטיפול הזה. לפני שהולכים לדרך טיפול חדשה, יש לשאול את השאלות הבאות: האם בכתבי עת נחשבים פורסמו מאמרים התומכים בדרך הטיפול המוצעת? באיזו מדינה מתבצע הטיפול? מיהו הרגולטור המקומי? האם המרפאה קבלה אישור ועדת הלסינקי לביצוע הטיפול? נשמח לעבור על ספרות מדעית שפורסמה על ידי הקליניקה בהקשר לניסיונם הקליני. באופן כללי, טיפול בתאי גזע הינו דרך טיפול מוצעת לבעיות בריאות רבות, בכלל זה מחסור בתאי זרע, אך לעת עתה לפי הידוע לנו עדיין לא מדובר ברמה מעשית, להסבר נוסף בענין, ניתן לראות בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!