התפתחות הילד

התפתחות הילד
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019

תקופת התפתחות ראשונה של תינוק היא בין גיל אפס לגיל שנה,לאחר מכן מגיע שלב ההתפתחות השני של התינוק, אשר מכניס אותו אל עולם הילדים ומכין אותו לקראת עולם המבוגרים.

שלב ההתפתחות השני של הילד מתחיל בגיל שנה ונמשך עד גיל חמש לערך. אז הילד מבצע דברים כמו מבוגר, כמובן עם המגבלות מעצם היותו ילד. בגילאים האלו הילד צובר ביטחון בביצוע פעולות בודדות לבד. למעשה, בגילאים האלו מתפתח הילד לכדי חיים משותפים לא רק עם המסגרת שליוותה אותו מגיל אפס, קרי משפחתו, אלא גם עם ילדים בני גילו. ילדים אשר יפגוש בגן, בשכונה ובמגרשי המשחקים.

התפתחות הילד מחולקת אומנם לפי גילאים, בטווח של חודשים, אך יש לקחת בחשבון שההתפתחות איננה מוחלטת ויכולה להגיע בשלב מוקדם יותר ולעיתים בשלב מאוחר יותר מהנהוג. על ההורה להתחיל לדאוג רק כאשר הפער בין קצב התפתחות הילד לקצב ההתפתחות הממוצעת הוא פער של חודשים. אז על ההורה לקחת את הילד אל אבחון התפתחותי.

עד גיל שנה, ילמד התינוק לזחול, לשבת, לעמוד, ללכת כאשר הוא אוחז במשהו שימנע ממנו ליפול, לאחוז בחפצים שונים, לומר הברות ומילים ראשונות ולהבין מילים רבות יותר.

התפתחות בגיל הרך נמשכת בתחומים בהם הילד התפתח בהיותו תינוק בשנתו הראשונה. התפתחות שפה: בין גיל שנה לגיל שנה וחצי ילמד הילד לבטא מילים בודדות ולחבר שתי מילים יחד, במיוחד כאשר אחת המילים היא אבא או אימא. בגיל שנה וחצי לערך הוא יתחיל לומר את שמותיהם של חלקי לבוש, חלקי גוף, דמויות שהוא מכיר. בין הגילאים שנתיים לשלוש הוא ידע לחבר שלוש מילים יחד, לומר את שמו המלא ולגלות את המשמעות של מילות יחס, כמובן מתוך הבנה של ילד. בין הגילאים שלוש לחמש יגיע השלב האחרון של ההתפתחות. אז הילד יהיה מסוגל לדבר בצורה שוטפת. עם זאת, לא פעם הדיבור יהיה מגומגם ותהיה חזרה על המילים, במיוחד כאשר הוא יתרגש וירצה לספר על דבר מסוים שחווה או הרגיש.

ילד בגיל שנה יכול מבחינה מוטורית ללכת כאשר הוא אוחז ברהיט כלשהו שימנע ממנו ליפול. עם הזמן הוא יתחיל לסובב את הראש אחרונית בעת ההליכה או להרים חפצים בזמן שהוא הולך. בגיל שנה וחצי יש לקנות נעליים על מנת שלא יילך יחף. בין הגילאים שנה וחצי לשנתיים הוא יתחיל לרוץ, לעלות ולרדת במדרגות ולשחק במתקנים אשר במגרשי משחקים. בגיל שנתיים ניתן ללמד אותו לרכב על אופני תלת אופן ולתת לו להתלבש לבד. החל מגיל שלוש הוא מפתח יכולות מוטוריות של אדם מבוגר, עם המגבלות שיש לילד. הוא יכול לרכב על אופניים עם גלגלי עזר, לבנות דברים במשחקים ולשחק עם כדור.

בתקופה שבין גיל שנה לחמש מתפתחת גם החשיבה. הילד לומד לחלק את העולם לקבוצות (חיות, צעצועים, בני אדם ועוד), לדרוש דברים בעזרת בכי, לומר לא, לאכול בכוחות עצמו, לשלוט בעשיית צרכיו ולענות לשאלות. כמו כן, מתפתחים אצלו הדימיון והזיכרון. הילד גם מכיר במושג "אני" כגוף ראשון, אך אינו מבין שמה שכואב לו כואב גם לאחרים, ומה ששייך לאחרים אינו שייך לו.


פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חימום בבית והתקפים אמא של יהל 19/01/2020 11:22
  • שלום, בני בן 5, אסמטי. מטופל. לאחרונה, נראה שההתקפים חוזרים, מוחמרים. האם יכול להיות קשר לחימום הבית? לא מוצאת סיבה אחרת.. אשמח לדעתך.

  • + הוסף תגובה
ילדה בת 3 יושנת כל היום מירי 12/01/2020 23:29
  • כבר ארבעה ימים שהבת שלי ישנה במשך היום כמה שעות חוץ משנת לילה ארוכה ומלאה. היא בלי מצב רוח. תיאבון מופחת וחלשה מתמיד. אין לה חום. וגם אין תסמינים אחרים (לפי בדיקת רופא היום) יכול להיות שמדובר בדלקת ריאות סמויה שלא רואים מלמעלה?או משהו אחר? אציין שלפני כשבוע היה לה חום למשך יום ועבר. גם לפני שבועיים היה חום למשך יום אחד כמו כן היו בשבוע קודם שיעולים וחירחורים אבל עכשיו אין כלום. רק ילדה חלשה וחיוורת. אשמח לתשובה מהירה תודה:) ורק בריאות

  • + הוסף תגובה
שיעול טורדני חוזר עדי 28/12/2019 00:19
  • שלום, הבת שלי בת כמעט 3, סובלת משיעול טורדני חוזר כמעט כל פעם כשמצטננת. בהתקף הקודם הגענו למצב שנאלצה לקבל בטנזול כדי לעצור את ההתקף. בהמלצת רופא ריאות קיבלנו פרוטוקול טיפול לפיו בעת התקף ינתן טיפול במשאף פלקסוטייד 125 וונטולין. ביום הראשון 4 פעמים ביום 2 לחיצות מכל משאף . לאחר מכן אם יש שיפור יורדים בכמויות אני קצת מוטרדת מהעובדה שפלקסוטייד 125 ניתן בדכ מגיל מבוגר יותר ורוצה לדעת האם פרוטוקול טיפול כזה הוא מקובל במצבים כאלה? האם בהשוואה בודיקורט באינהלציה הוא מינון גבוה יותר? תודה רבה עדי

  • + הוסף תגובה
טיפול בהתקף אסטמה דר גיא 01/01/2020 20:46
  • הדרך הטובה ביותר לטפל באסטמה היא לטפל בסיבה. במידה ולא מוצאים את הסיבה ניתן לטפל בתוצאה ונראה שקיבלתם פרוטוקול טיפולי לכזה. השימוש בפליקסוטייד 125 בגיל זה והמינונים סבירים בהחלט

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!