חיידקים חדשים ייצרו סוגי אנטיביוטיקה חדשים לטיפול בזיהומים עמידים

חיידקים חדשים ייצרו סוגי אנטיביוטיקה חדשים לטיפול בזיהומים עמידים
כתבה פרסומית כתבת חסות


בעשורים האחרונים החיידקים הסובבים אותנו הלכו ופיתחו עמידות לתרופות האנטיביוטיות השכיחות. כתוצאה מכך בתי חולים סובלים מעלייה דרמטית בזיהומים קשים שמקורם בחיידקים עמידים שמרביתם קטלניים.
על מנת לפתור בעיה מורכבת זו, מדענים מנסים להנדס גנטית חיידקים שמייצרים חומרים כימייים העמידים לזיהומים. כך פותחו לאחרונה חיידקים המייצרים כימיקלים בשם "פוליקטידים". הפוליקטידים הם מולקולות הבנויות מטבעת של פחמן וחמצן, הדומות בהרכבן לאנטיביוטיקה המוכרת אריתרומיצין.

צוות החוקרים, אשר פרסם את תוצאות עבודתו בגיליון האחרון של העיתון Nature Biotechnology השתמש ברצפי DNA המייצרים חלבונים מייצרי "פוליקטידים" מחיידקים שונים, והטמיע אותם באופן חדשני בחיידק המוכר E Coli.
בזאת יצר חיידק המייצר את הפוליקטידים באופן מוגבר, והחוקרים מקווים שזהו צעד משמעותי שייתן לחיידקים אלה כוחות יתר בריפוי זיהומים עמידים.

Menzella H. G., et al. Nature Biotech., Advanced Online Publication, doi: 10.1038/nbt1128 (2005).

[16/08/2005]

פורומים אנדוקרינולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תת תריסיות/השימוטו משה 01/12/2020 20:21
 • שלום ד"ר, אני בן 71 ואובחנתי כתת תריסיות: TSH=41(ארבעים ואחת גם בבדיקה חוזרת), FT4=7.4 TPO גדול מ-1300 CK=125. (שאר הבדיקות המקיפות תקינות ). חוויתי מזה כשנה את מרבית הסימפטומים של תת תריסיות, אך ירדתי במשקל היות ועקב התופעות השונות שלא ידעתי מה מקורן עד עתה, הייתי בחרדה ולא היה לי תיאבון.רופא המשפחה אמר שאתחיל יוטירוקס 50 מ"ג ליום.על דעת עצמי לקחתי שבועיים ראשונים רק חצי כדור(25מג) ליום והיום העליתי לכדור שלם. שאלותיי: 1-מתי לבצע בדיקת ערכים חוזרת? 2- האם ייתכן מצב שבעתיד אוכל להפסיק להסתייע בכדורים? 3:בעזרת הכדורים, תוך כמה זמן ניתן לחוש שיפורים "וחזרה לעצמי" ? 4-הייתכן שבמצב תת תריסיות כשמקובל להעלות במשקל, ירדתי עקב החרדות ואובדן התיאבון? (לאחר האבחון "נרגעתי"קצת ושב לי התיאבון, ואמנם איני יורד במשקל אלא הוא נשמר קבוע בשבועיים האחרונים) תודה ענקית מראש.

 • + הוסף תגובה
תת תריסיות ד"ר נירית אבירן 01/12/2020 21:36
 • משה שלום, אין לי משקלך ומחלות רקע, אין לי מושג האם 50 מקג יספיקו לך. יש לבדוק שוב TSH לפחות 6 שבועות מהתחלת המינון המומלץ. אם לא מדובר בדלקת (תירואידיטיס) אז לא סביר שיחלוף, אבל שוב, אין לי מספיק מידע. לרוב ניתן לחוש הקלה תוך מספר מועט של שבועות. לגבי המשקל, אם אין סיבות אחרות, ייתכן ומדובר בדכאון?

 • + הוסף תגובה
תת תריסיות/השימוטו משה 01/12/2020 22:01
 • אין לי מחלות רקע (שידועות לי). ממצאי בדיקת US בלוטת תריס:בלוטה אינה מוגדלת, בעלת מבנה בלתי אחיד,גס,ללא קשר מוגדר,היפראמיה קלה דו"צ. בלוטות רוק תת לסתיות ופרוטיס תקינות, בלוטות לימפה אינן מוגדלות.בהחלט ייתכן שחוויתי דיכאון על רקע הקורונה (אני מתחילתה במעין בידוד מרצון, כולל המנעות ממפגש בני משפחה,למעט יציאות מעטות פה ושם) שחברה לקשת סימפטומים (שהחלו לפניה) שעשו ממני סמרטוט. אגב, איני יודע אם זה קשור,אךבאם זה נחשב ל"מחלת רקע" אזי אני שנים סובל מבלט ב-3 דיסקים של גב תחתון שידעתי לחיות לצידם עם פעילות פילטיס שנקטעה עם הקורונה.ושוב תודה לך ד"ר.

 • + הוסף תגובה
בקשר לבדיקת acth נחום 01/12/2020 19:39
 • שלום הקורטיזול שלי הוא תוצאה213.0 nmol/L ויש לי ירידה ממש משמעותית בדחף המיני אני חושב שיש לי acth נמוך אפשר לעשות בפרטי את הבדיקה acth ולשאול אותך בפורום

 • + הוסף תגובה
קורטיזול ד"ר נירית אבירן 01/12/2020 21:33
 • עלייך לפנות לרופא המטפל או לאנדוקרינולוג בקופה עם כל החומר הרפואי .כמו כן יש לוודא שהבדיקה נלקחה בתנאים הנכונים

 • + הוסף תגובה
ערכי T4 גבוהים רונית 01/12/2020 14:22
 • שלום, לאבי (78) יש לאחרונה ערכי T4 גבוהים. TSH וT3 תקינים. מתרוצץ כבר תקופה בין קרדיולוגים ומחלקות אנדו כי יש לו הפרעות קצב (קיבל קרדילוק ומדללי דם) ואף אחד לא יודע להסביר איך ולמה ערכי הT4 שלו גבוהים בעוד הTSH תקין. במרפאת אנדו בבית החולים אמרו לו שכל עוד הTSH תקין, אז אין מה לדאוג וזו בטח בעיית כיול של המעבדה. לצד זה,תחושת "הלב המשתולל" קיימת בערבים כשהוא הולך לנוח והוא חושש שזה קשור לבלוטת התריס וכך גם רופאת המשפחה שלו. לפני שנתיים אובחן עם סרטן ערמונית וטופל בקרינה ובטיפול הורמונלי. כמו כן, יש לו שתי ציסטות קטנות ושפירות בבלוטת התריס. בדיקה של בלוטת יתרת המח יצאה תקינה. מה אפשר לעשות כדי להיות רגועים?

 • + הוסף תגובה
T4 ד"ר נירית אבירן 01/12/2020 21:32
 • רונית שלום אין לי די מידע בכדי לענות בצורה רצינית, אני מניחה שאם היה אצל אנדוקרינולוג, קיבל מענה והסבר

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!