רעלת הריון אחרי לידה - השפעות

רעלת הריון אחרי לידה - השפעות
כתבה פרסומית כתבת חסות


אחת המחלות הקשות שנשים סובלות מהן בזמן ההיריון היא מחלת רעלת הריון. אומנם מדובר במחלה לא שכיחה, אך במקרים קיצוניים היא עלולה להביא לכדי הפסקת היריון עוד בטרם הגיע לסיומו ואף למוות של האם והעובר.

הקיצוניות של רעלת הריון מעלה את הצורך במודעות של נשים כלפיה. אחת הסיבות לחשיבות המודעות למחלה היא לא רק העובדה שרעלת היריון לא רק שעלולה לגרום לאובדן העובר ולמוות האם. 

אלא שגם במידה והאם הצליחה לעבור את ההיריון בשלום, עדיין תיתכן רעלת הריון אחרי לידה. במקרים בהם האם והעובר נמצאים בסכנת חיים, אזי שהרופאים נוטים לבצע זירוז לידה אלא אם כן מדובר במקרים שזירוז לידה יכולה לסכן את האם. אז הם מצילים אותה ובוחרים לאבד את העובר.

מחקרים רבים מראים שנשים אשר סבלו גם ממצב של רעלת היריון אחרי לידה והן נשארות עם השפעות ארוכות טווח מהמחלה, אז הן גם נכנסות לקבוצות הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם. 

כמו כן, תוחלת החיים של אישה שלקתה במחלת רעלת היריון  אחרי לידה או לפניה, קצרה יותר מאשר של אישה שלא לקתה במחלה. מחקרים שנערכו לאחרונה גילו שנשים אשר סבלו ממחלת רעלת היריון אחרי לידה או לפניה, נמצאות בסיכון גבוה פי 2 מנשים שלא לקו במחלה לקבל התקף לב או שבץ מוחי. 

נשים אשר סבלו ממחלת רעלת הריון אחרי לידה  או לפניו, סובלות אחרי ההיריון מתופעות של לחץ דם גבוה, כולסטרול וסוכר בדם. כמו כן, הן מגדלות יותר קרישי דם. הערכה היא שלא רעלת היריון יוצרת את מחלות הלב אלא היא רק מעמידה את האישה בסיכון גבוה לחלות במחלה.

לא רק האם, אשר לקתה במחלת רעלת היריון סובלת מהשפעותיה אחרי ההיריון, אלא גם היילוד שנולד לאם שסבלה מרעלת היריון מושפע מכך. היילוד אשר נולד בזירוז לידה כתוצאה מרעלת היריון נמצא בסכנה להשמנת יתר, מחלות לב, מחלות דם וסוכרת.

על מנת לגלות רעלת הריון בזמן מוקדם, כדי שיהיה ניתן להתמודד איתה, לא מספיק רק לשים לב לתסמינים שלה, כגון בצקות חריגות, לחץ דם גבוה, או טשטוש בראייה. אלא יש לערוך בדיקות דם אשר מאפשרות למדוד את רמת החלבון בדם בשליש הראשון של ההיריון. 

רמה נמוכה מהרגיל מצביעה על התפתחות המחלה. יותר משמונים אחוז מהמקרים מתגלים באמצעות בדיקת דם שכזו. כמו כן, יש לעקוב אחר התפתחות העובר. במקרים בהם ישנו פיגור בהתפתחות העובר ביחס לשבוע של ההיריון, אזי שיש חשש לרעלת הריון.

עליית המודעות בקרב נשים למחלת רעלת הריון אחרי לידה או במהלך ההריון עצמו, צריכה להיות בעיקר בקרב נשים אשר נמצאות בקבוצות הסיכון הגבוהות לחלות במחלה. מדובר בנשים אשר סובלות מסוכרת נשים הנמצאות בקרבה מדרגה ראשונה לנשים אשר סבלו בעצמן מרעלת הריון, קיום יחסי מין עם גבר שאמו לקתה ברעלת היריון, נשים בתחילת גיל הפוריות או לקראת סופו, ונשים שסובלות ממחלות דם וכליות. 

נשים אלו צריכות להיבדק ולהישמר על מנת שיוכלו לאבחן רעלת היריון בזמן ולהתמודד איתה בהקדם. זאת על מנת שרעלת ההריון לא תשפיע עליהן, לא בזמן ההריון ולא לאחר מכן.

פורומים גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציסטות ב2 שחלות אנה 24/11/2020 19:12
  • שלום רב,אמא שלי בת 68 עברה היום בפעם שנייה בדיקת אולטראסאונד וגינלית..לפני כ4 חודשים עברה בדיקה ומצאו לה בשחלה שמאלית ציסטה אחת ..הרופא אמר שתחזור לבדיקה אחרי מספר חודשים והיום היא עשתה שוב ובסיכום רשום כך.. שחלה ימנית בגודל 17*22 נימצאו כ10 ממצאים ציסטיים פשוטים..הגדול בקוטר 7מ"מ.. שחלה שמאלית בגודל 12*16מ"מ ציסטה אחת בקוטר 3.5מ"מ מנח:קדמי מרקם:תקין קו הד אמצע:כן מידות הרחם:34×28×31 גבולות:סדירים עובי אנדומטריום:3.7 מ"מ רופאת הנשים שלחה אותה לבדיקת דופלר אגן לעוד כשבועיים ואמא שלי ממש מודאגת.. שמח לתשובה לגביי הממצאים אלו המון תודה ורק בריאות

  • + הוסף תגובה
תוכן הטרוגני ברירית מיכל 24/11/2020 13:13
  • שלום, ביצעתי היום אולטרסאונד ביום ה 3 לוסת ובתוצאות רשום: מנח הרחם: קדמי גודל הרחם (מ"מ): 50x33x48 רירית הרחם: בעובי 6 מ"מ תיאור הרירית: ללא הד קו אמצע כוללת מעט נוזל צלול ומעט תוכן הטרוגני בעובי 3.5 מ"מ דוגלס: ללא נוזל רציתי לדעת מה המשמעות של תוכן הטרוגני? אני מאוד מודאגת והתור שיש לי לרופא הוא רק בעוד חודשיים. בנוסף האם עובי רירית הרחם נחשב תקין ליום ה 3 לוסת? אציין שאני בת 35, ללא הריונות (בתולה) ולקחתי גלולות פמינט במשך 9 שנים והפסקתי לפני 3 שנים. תודה!

  • + הוסף תגובה
Hpv שלילי והסיכוי לסרטן צוואר הרחם אמירה 23/11/2020 12:11
  • שלום, יש לי 2 שאלות: 1. בהינתן hpv שלילי. מה הסיכוי לסרטן צוואר הרחם? קראתי שhpv הכרחי לקיום סרטן... ספציפית אצלי זה המצב: hpv שלילי במשטח פאפ.אבל תוצאה ascus. בת 40. בקולפוסקופיה מבחן לוגול חיובי, אבל מבחן חומצה אצטית שנערך גם באותה בדיקה היה שלילי. ונלקחה ביופסיה אך רציתי להבין מה המשמעות ומה הצורך בלקיחת ביופסיה אם hpv שלילי? 2. שאלה נוספת - האם יש הסבר לכך שאני סובלת כאבים רבים וחולשה לאחר נטילת הביופסיה.לאורך ימים רבים. לא רק יום-יומים. האם יכול להיות לכך קשר למחלת אולצרטיב קוליטיס שממנה אני סובלת? אולי זה מעורר בצורה מסויימת את המערכת החיסונית בגלל הפצע מהביופסיה, ובגלל המיקום הקרוב למעי הגס שגם תורם לכאבים? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!