להתאים את חדר הלידה לסוג הלידה

להתאים את חדר הלידה לסוג הלידה

כתבה פרסומית כתבת חסות


אחת השאלות שמעסיקות נשים בהיריון היא כיצד לבצע את הלידה. האם תהיה זו לידה רגילה או לידה טבעית. שאלה זו מתייחסת בצורה ישירה לא רק לשאלת סוג הלידה, אלא גם לשאלות היכן לבצע את הלידה, והאם המקום בו הוא יתבצע מתאים לסוג הלידה שהאישה רוצה לעבור.

עקב התחרות הרבה בשוק הלידות, מתאימים את עצמם המרכזים הרפואיים ובתי החולים השונים לצרכי ורצונות היולדות. לכן הם מאפשרים סוגי לידות שונות, מתאימים חדר לידה לסוג לידה ולתוכנית הלידה של היולדות. כך יכולה כל יולדת לבחור היכן ללדת, איזה סוג לידה לעבור ולדעת מה התנאים שהיא מקבלת מהמקום.

הלידה המוכרת מכל היא הלידה הטבעית. לידה המתבצעת על ידי גניקולוגים מיילדים, ונעזרת בהתערבות רפואית. במקרה של לידה רגילה, חדר לידה צריך להכיל צוות רפואי כולל מיילדים מתאימים, תנאים רפואים מתאימים (למשל למקרה ויופיע הצורך לבצע זירוז לידה) וכמובן תנאים טובים ונוחים שיתאימו ליולדת. אחד העקרונות החשובים בבחירת חדר לידה לביצוע לידה רגילה היא התקשורת שבין היולדת לצוות הרפואי. תקשורת זו צריכה ליצור מערכת אמון של היולדת בצוות, הקשבה וסבלנות מצידם, על מנת שהיא תרגיש שהצוות תומך בה בזמן הלידה.

אחד הכלים הרפואיים שבו נעזרים במהלך לידה רגילה הוא ניתוח קיסרי. 25% מהיולדות בישראל עוברות ניתוח זה. ניתוח קיסרי נחשב לניתוח שמקל מאוד על תהליך הלידה, למרות שהוא נעשה תחת הרדמה מקומית וההחלמה ממנו דורשת ארבע ימי אשפוז ועוד חודש ימי מנוחה בבית. לפיכך, אם מחליטים לעשות ניתוח קיסרי יש לוודא שיש אפשרות לבצע אותו בחדר הלידה, ושיש במקום חדרי אשפוז שמתאימים למנוחה של לפני ואחרי הניתוח.

לצד לידה רגילה, יש כמובן לידה טבעית. לידות טבעיות הן לידות שנעשות ללא התערבות רפואית כלל, למרות שיש מי שבוחרת בלידה טבעית אך במהלך הלידה מבקשת התערבות שכזו. לידות טבעיות יכולות להתבצע במים, באמצעות אמבטיה עם מים בטמפרטורה המתאימה ליולדת, או בשיטות לבואייה ולאמאג', שיטות לידה המבוססות על נשימות, הרפייה ושינויי תנוחה.

יולדות אשר בוחרות לעבור לידה טבעית צריכות לבחור חדר לידה שיתאים לכך. חדר הלידה צריך להכיל מיילדת שמוסמכת לבצע לידה טבעית, וציוד שמתאים ללידה כזו כגון, כריות, חבלים, כדור פיאלטיס, כסא נדנדה ולעיתים אף ג'קוזי. מדובר בחדר לידה שמופרד מחדרי לידה רגילים. אך עם זאת, מאחר ולעיתים יש צורך בהתערבות רפואית, אזי שחדר הלידה נמצא בסמוך לאזור בו נמצאים הרופאים המיילדים.

יולדות רבות מבקשות להכניס אל חדר הלידה תומכות לידה, או בשמן הלועזי, דולה. תומכות לידה הן נשים שעברו קורס מיווחד המאפשר להן להעניק תמיכה פיזית ונפשית ליולדת. על מנת שהן יוכלו להיכנס אל חדר הלידה יש לקבל אישור ממנהל המקום. יולדות שעוברות לידה טבעית מקבלות הנחיות ונמצאות תחת מעקב של מיילדות החל מהשבוע ה-32, על מנת שיוכלו להתכונן ללידה בצורה הטובה ביותר.


פורומים, הריון בסיכון גבוה - אולטרה סאונד וסקירות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיליה נמוכה טל 13/12/2019 21:23
 • אני בשבוע 36 להריון ראשון טבעי. יש לי שיליה נמוכה הנמצאת במרחק של 8 מ"מ מצוואר הרחם. לאורך כל ההריון לא היו דימומים. בית חולים אחד אמר שאני יכולה להתחיל מלידה טבעית ובית חולים אחר טען שמתחת ל2 סנטימטר עליי ללדת בניתוח קיסרי. מדוע יש מדיניות שונה בין בתי החולים? מה הסכנות שיכולות לקרות בלידה טבעית? מה הסכנות בקיסרי חירום על פני קיסרי רגיל? ולסיום, מה עדיף? להתחיל מלידה טבעית או מיד לגשת לקיסרי?

 • + הוסף תגובה
מי שפיר עילאי 12/12/2019 23:07
 • שלום , הריון ראשון ivf, סוכרת נעורים, בת 37. שקיפות עורפית יצאה לי 1:2120 וסקרה מוקדת תקינה .... מה ההמלצה לגבי מי שפיר במצב כזה? אני מאד חוששת מהבדיקה . האם גם במצב שבהן שאר הבדיקות תקינות כדאי? תודה

 • + הוסף תגובה
ניתוח קיסרי סיגל 26/11/2019 18:17
 • שלום,לאחר 3 ניתוחים קיסריים בגיליון ניתוח כתוב הידבקות גסה בין הרחם לדופן הבטן, פריטונאום קדמי: דחיקת שלפוחית כלפי מטה.בנוסף יש לי כאב בבטן בצד ימין בזמן קיום יחסי מין האם קשור להדבקויות ? והאם אפשרי להכנס להריון נוסף?

 • + הוסף תגובה
הדבקויות לאחר ניתוחים קיסריים דר' יפעת גדות 26/11/2019 19:24
 • שלום רב. אני ממליצה שתגשי לרופא נשים לפגישה מסודרת. יתכן והכאבים ביחסי מין קשורים להדבקויות ויתכן שלא. ישנה אפשרות להרות. מומלץ להמתין לפחות שנה מהניתוח ועד הניסיון הנוסף להרות. ככל שיש יותר הדבקויות יש יותר סיכון להריון ובעיקר לסיבוכי הניתוח הקיסרי הבא אך אין מניעה חד משמעית מכניסה להריון. בברכה דר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
הידבקויות סיגל 26/11/2019 19:31
 • הייתי אצל רופאת נשים מהקופה ,לא בדקה אותי רק שאלה איך היה ההריון האחרון שלישי במספר. אמרתי לה שהיה דימומים משבוע 6 לשמירת הריון כל ההריון מחשש לשליית פתח שעלתה בחודש חמישי,היה צירים מוקדמים , כאבים בבטן תחתונה בקימה מחשיבה לעמידה. ובניתוח היה הידבקות גסה. לדברי רופאת הנשים לא להביא יותר ילדים. ואם אחליט בכל זאת שכן להכנס להריון אז אצטרך שמירה גם כל ההריון ומעקב בהריון בסיכון מול בית חולים. האם דבריה נכונים? האם זה לא כל הריון לגופו?

 • + הוסף תגובה
ניתוח קיסרי דר' יפעת גדות 27/11/2019 21:51
 • שלום רב. אני מציעה שתגשי לרופא נשים עם דוח הניתוח האחרון. הדבקויות אפילו אם קשות אינן סיבה לא להרות. צריך להבין שאם היו הדבקויות קשות יתכן ויהיו סיבוכים בהריון הבא ובעיקר בניתוח הבא. ישנן נשים במדינת ישראל שעברו 5 וגם 6 ניתוחים קיסריים. ככל שהאשה עברה יותר ניתוחים קיסריים הסיכון להריון ולניתוח הבא גוברים אך אין הנחייה לא להרות בשל מספר רב של ניתוחים קיסריים . האשה צריכה להבין את המשמעות של הסיכונים. בברכה דר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!