חוקן ( Enema ) 

חוקן הוא הליך בו מזריקים נוזל, או לעיתים גז, אל תוך הרקטום דרך פי הטבעת. חוקן יכול לשמש למתן תרופות, להזרקת חומר ניגוד לטובת בדיקות רפואיות, או לניקוי תוכן המעיים.

פעמים רבות חוקן משמש ככלי הטיפולי היעיל ביותר שיש בידי הרופא לטיפול או לאבחון בעיות שונות במערכת העיכול. אחת הדוגמאות לשימוש בחוקן ברפואה היא מתן תרופות במקרים של קוליטיס כיבית, מחלה דלקתית המערבת את הרקטום והמעי הגס. 

שימוש נפוץ נוסף בחוקן הוא לצורך עצירות קשה. לרוב, השימוש בחוקן ייעשה לאחר שתרופות לריכוך צואה ושינויים תזונתיים לא עזרו. החוקן לעצירות מכיל מלחים מומסים שעוזרים להניע את פעילות המעיים. עם זאת, חשוב לציין כי לא מומלץ לבצע חוקן באופן קבוע ויש להשתמש בחוקן רק במקרים של עצירות קשה ועל פי המלצות הרופא. 

אישה יושבת בשירותים לאחר חוקן

כפי שצוין, חוקן משמש גם ככלי עזר לביצוע בדיקות אבחנתיות במקרים של כאבי בטן, שינוי בהרגלי היציאות, שלשולים כרוניים, הופעת דם בצואה ותסמינים נוספים הקשורים למערכת העיכול. השיטה מבוצעת ע"י חוקן המכיל חומר ניגוד מסיס במים, לרוב בריום או יוד, המוזרק אל הרקטום. חומר הניגוד מצפה את קירות המעיים ומאפשר התבוננות במבנה המעיים בעזרת צילומי רנטגן. 

חשוב לציין כי למרות שמדובר בטיפול בטוח, ישנן סכנות בשימוש בחוקן ביתי ללא המלצת רופא. שימוש לא נכון בחוקן יכול לגרום נזק לרקמות הרקטום והמעיים, לעיתים אפילו עד כדי גרימת חור במעי או זיהומים בדרכי העיכול

רופאים ומכונים בפוקוסהצטרפו לאינדקס הרופאים!