לייזר ( LASER ) 

לייזר, היא שיטה להגברת אור על ידי גירוי פליטה של קרינה (Light Amplification by Stimulation Emission of Radiation). הלייזר עצמו הוא קרן צרה ועוצמתית של אור באורך גל אחיד וצר שנע באותו כיוון, בשונה מאור רגיל המאופיין באורכי גל שונים הנעים בכיוונים שונים . 

ברפואה המודרנית, הלייזר משמש לטיפולים במגוון מחלות. תכונותיו של הלייזר מאפשרות שימוש בסוגים שונים של רקמות, המצריכים שינויים קלים בלבד במערכת הלייזר. החיפוש אחר טיפולים כמה שפחות פולשניים, מעצים את השימוש בלייזר. כיום ללייזר שימוש בחדר ניתוח, ברפואת עיניים, בריסוק אבנים חוץ גופי (בכליות), בטיפול במגוון של סוגי סרטן, ובפרוצדורות דרמטולוגיות וקוסמטיות (כמו הסרת שיער בלייזר).

אישה שוכבת עוברת טיפול הסרת שיער בלייזר ברגליים

ההשפעה של הלייזר על דגימה של רקמה תלויה בתכונות הרקמה ובלייזר עצמו. תכונות הרקמה הרלוונטיות כוללות את מבנה הרקמה, תכולת המים שלה, הולכה טרמית, קיבולת החום, צפיפות, והיכולת שלה לספוג, לפזר או להחזיר אור. תכונות הלייזר הרלוונטיות להשפעתו על הרקמה הן עוצמת הלייזר, צפיפות, תכולת האנרגיה ואורך הגל .

לייזר קר הוא צורת טיפול באור אשר מעודדת שינויים ביוכימיים בתוך התא. ללייזר הקר שימוש בטיפול בכאב, על ידי שימוש בלייזר בתדר נמוך ומתמשך, באורך גל של 600-1000 ננומטר בדרך כלל. הטיפול עשוי להפחית את הכאב ולעודד החלמה .

רופאים ומכונים בפוקוסהצטרפו לאינדקס הרופאים!