נוירופידבק ( Neurofeedback ) 

הטיפול באמצעות נוירופידבק נפוץ יותר בעשור האחרון ומשלב טכנולוגיות מחשוב מתקדמות ומחקרים חדשניים מתחום מדעי המוח. הטיפול מבוסס על שתי טענות מדעיות, שהוכחו בשיטות מחקריות מגוונות במהלך השנים האחרונות:


א. יש קשר בין תסמינים מסויימים לבין תפקוד המוח. ידוע למשל, שבבדיקות הדמיה של נבדקים עם הפרעת קשב וריכוז יש תת פעילות באיזורי מוח שונים ובעיקר בקדמת המוח באיזור הקרוי אונה מצחית. לעומת זאת, אצל הסובלים ממיגרנה, ניתן לראות פעילות מוחית מוגברת באיזורי מוח מרכזיים.


ב. בני אדם (וגם בעלי חיים) מסוגלים לשלוט באיזורי מוח שונים ולהשפיע על פעולתם.הליך הטיפול בנוירופידבק:

בתחילה מודדים את הפעילות המוחית, על מנת לקבוע איזה איזור במוח לא מתפקד כפי הרצוי ביחס לגיל של המטופל, ולאחר מכן "מלמדים" את המטופל לאזן ולנרמל פעילות לא תקינה זו.

הטיפול בנוירופידבק מבוסס על אימון של המוח אשר לומד לפעול ביתר יעילות. בעת הטיפול, בזמן אמת, מתבצע מיפוי של פעילות המוח ותגמול על שינוי רצוי בדפוס הפעילות. מדובר בתהליך למידה הדרגתי, אותו מיישמים על מדידת הפעילות החשמלית של המוח.


ניורופידבק הוא אינו טיפול חודרני. בשום שלב לא מוכנס כלום למוח, ובפרט לא מוזרם זרם כלשהו. בעת הטיפול בנוירופידבק אנו מחברים חיישנים לראשו של המטופל על מנת לקלוט את פעילות גלי המוח שלו. המחשב מעבד את האותות בזמן אמת. על פי הבדיקות המקדימות אנו קובעים פרוטוקול טיפולי בו נקבע אילו גלי מוח אנו מעוניינים לנרמל ובאיזה איזור, את המסקנות אנו מתכנתים למחשב.


המטופל צופה כל העת בסרט ואילו איכות הצפייה משתנה בהתאם לפעילות גלי המוח שלו. כאשר המחשב קולט פעילות שאנו רוצים לעודד, צופה המטופל בסרט באיכות גבוהה ואילו כאשר המחשב קולט פעילות שאנו מעוניינים לדכא, הסרט נראה מטושטש. כך לומד המוח איזו פעילות רצויה ואיזו אינה רצויה. מיקום החיישנים וסוג הגלים אותם אנו מעודדים או מדכאים, הינם אינדיווידואליים למטופל ולהפרעה שהוא סובל ממנה.


טכנולוגיית נוירופידבק מטפלת במצבים הנובעים מאי סדירות בפעילות המוח ובכללם הפרעות דיכאון וחרדה, הפרעות קשב, הפרעות התנהגות, הפרעות שינה, מיגרנות, אפילפסיה, אוטיזם ותופעות הנובעות מאירוע מוחי או חבלות ראש.


מאת: ד"ר דורון תודר


עוד על נוירופידבק:


רופאים ומכונים בפוקוסהצטרפו לאינדקס הרופאים!