דלג לתוכן

פסיכולוג ילדים (child psychologist)

הפרעות קשב וריכוז
4 דקות קריאה
איתי בן ה- 11, בן להורים שהתגרשו לא מכבר, מתקשה לישון בלילות ומסרב לישון אצל אביו. בנוסף, הוא סובל מהביקורת הרבה המופנית אליו בשל  משקלו העודף ואף טרוד מן האפשרות שאמו בגדה באביו טרם הגירושין. לאור כל זאת, מפנים אותו הוריו לטיפול אצל פסיכולוג ילדים.


דמותו של איתי (ניב זילברברג) לקוחה מהסדרה 'בטיפול', אבל גם במציאות היומיומית מתמודדים ילדים עם קשיים מסוגים שונים: קשיים רגשיים במהלך התמודדות עם גירושין ומשברים אחרים במשפחה, קשיים חברתיים (בידוד והסתגרות, מריבות עם קבוצת השווים), קשיים תפקודיים והתנהגותיים (בעיות התנהגות, הרטבה לילית וכד') וסימפטומים רגשיים המתבטאים בחרדה, דיכאון וכן הלאה.


במרבית המקרים אנו מצליחים להקנות לילדנו הכוונה, כלים ותמיכה, המאפשרים להם להתמודד עם הקשיים בפניהם הם ניצבים. עם זאת, לעיתים חשים ההורים כי הילד אינו מצליח להיעזר באופן מספק, וכי הוא חווה מצוקה או קשיים הפוגעים בתפקודו ובהתפתחותו התקינה. במקרים אלו מומלצת פנייה לייעוץ מקצועי שיבחן כיצד ניתן לעזור לילד להתמודד עם קשייו.


כאשר אנו מדברים על פסיכולוג ילדים אנו מתכוונים בדרך כלל לפסיכולוג בעל התמחות קלינית וניסיון בעבודה עם ילדים, אשר מתמקד באבחון וטיפול בקשייו הרגשיים של הילד. מלבד פסיכולוגים קליניים, עוסקים גם פסיכולוגים חינוכיים בטיפול בילדים, אולם באופן שונה: פסיכולוג חינוכי עובד לרוב בתוך מערכות החינוך (גן, בי"ס) ועוסק בשילובו של הילד במערכת החינוכית, תוך הדרכתם של ההורים והמורים אשר יכולים לסייע לו להשתלב במסגרת.
תחום טיפולי נוסף הקשור לטיפול בילדים הוא הפסיכולוגיה ההתפתחותית. תחום זה עוסק בתהליכי התפתחותם של ילדים ומתמחה באבחון בעיות התפתחותיות וטיפול בהן.


מתי כדאי לפנות לטיפול?


ההחלטה לפנות לפסיכולוג ילדים אינה פשוטה, והורים רבים חוששים מהסטיגמה כלפיהם ("נכשלנו? אנחנו לא הורים טובים מספיק?") וכלפי ילדיהם ("משהו אצלו ממש לא בסדר אם בגיל כזה הוא בטיפול"). כמו כן, הורים רבים חוששים שמא הם "סתם לחוצים" ולמעשה אין צורך בעזרה מקצועית. אין דרך חד משמעית לקבוע האם הילד זקוק לטיפול או שיתגבר בכוחות עצמו, אך במרבית המקרים מומלץ להתייעץ עם פסיכולוג ילדים על מנת לקבל החלטה האם להתחיל בטיפול או לא. כמו כן, ישנם מספר קריטריונים המצביעים על כך שכדאי לפנות לייעוץ מקצועי כגון פסיכולוג ילדים:


רגרסיה

הילד מאבד יכולות שכבר רכש - חוזר להרטיב, מתקשה ללכת לחברים, מוצץ אצבע לאחר שכבר נגמל וכן הלאה.


שינוי התנהגותי
התנהגותו של הילד משתנה באופן קיצוני ולא מוסבר - הוא נעשה חסר ריכוז, תוקפני, דפוסי האכילה והשינה שלו משתנים ומופרעים וכן הלאה.


מצוקה
הילד משדר או מדווח על סיוטי לילה, עצב, ייאוש, פחד או רגשות שליליים אחרים. גם כאשר הילד מתכחש למצוקה, עשויים סממנים התנהגותיים כמו היצמדות להורה, כסיסת ציפורניים או בכי, להצביע על קיומו של קושי משמעותי בו מתקשה הילד להודות.


התנהגות מינית לא מותאמת
עיסוק מוגבר בתכנים או משחקים מיניים או אוננות מוגברת הבאה על חשבון פעילויות אחרות.


הפרעות התנהגות
התנהגויות חריגות כגון משחק או משיכה מוגברת לאש, התנהגות אכזרית ומכוונת אל ילדים צעירים או בעלי חיים ועוד.


איך נראה טיפול בילדים?

המשימה הראשונה הניצבת בפני פסיכולוג ילדים היא אבחון וזיהוי קשייו של הילד, והתאמת הטיפול לצרכיו, כאשר קיימים מספר סוגי טיפולים מרכזיים:


טיפול פסיכולוגי דינמי
טיפול דינמי מכוון בדרך כלל להתמודדות עם רגשות וקשיים של הילד המתעוררים בתגובה לקשיים בין אישיים, רגשיים וחברתיים. הטיפול מאפשר לילד לעבד רגשות המתעוררים בתגובה לסיטואציות חיים מורכבות ולהתבונן בהן מזווית ראייה יעילה יותר. כך, למשל, עשוי המטפל לעזור לילד להבין כי אינו אשם בגירושי הוריו וכי הם אוהבים אותו למרות בחירתם להיפרד. כמו כן, מאפשר הטיפול המרת דפוסי התנהגות והסקת מסקנות בעיתיים ("בטח אף אחד לא ירצה לשחק איתי") בדפוסי התנהגות וחשיבה יעילים יותר. כמו כן, הטיפול מאפשר זיהוי והבנה של הקושי הרגשי העומד בבסיס הסימפטומים שהילד מציג. הטיפול מתנהל באמצעות שיחה ומשחק, בהתאם לגילו ובחירתו של הילד: ילדים צעירים מתקשים פעמים רבות להמשיג את קשייהם ולשוחח עליהם ישירות ולכן מאפשר המשחק בחדר הטיפולים גישה אל תחושות ורגשות שהילד אינו מסוגל להביע במילים.

על אף שפגישות הטיפול נערכות עם הילד בלבד, ההורים מעורבים בטיפול באופן משמעותי, ובמרבית המקרים נפגשים עם המטפל באופן קבוע. פגישות אלו מאפשרות מעבר אינפורמציה על מצבו של הילד ומסייעות למטפל להבין ולזהות את צורכי הילד ואת הדרך היעילה להיענות להם באופן התואם את אמונותיו וערכיו של ההורה. כך לדוגמא, עשוי המטפל לזהות כי רגשות של עצב וקנאה עומדים בבסיס התפרצויות הזעם או הבכי של הילד ובהתאם, לסייע להורים לשכך רגשות אלו אצל ילדם מבלי להיכנע לדרישות לא לגיטימיות ("עכשיו תהיי רק איתי, אל תלכי לעבודה").


טיפול קוגניטיבי התנהגותי
כאשר הילד סובל מסימפטומים רגשיים או התנהגותיים כמו: חרדה, סירוב לישון לבד או להישאר לבד בבית, התנהגות כפייתית, הפרעות התנהגות, הרטבה וכן הלאה, מומלץ לפנות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי המתמקד בשינוי מחשבות והתנהגויות לא יעילות הפוגעות בתפקודו של הילד. בטיפול זה מגייס המטפל את הילד למאבק בהתנהגויות הלא רצויות באמצעות מתן משימות והקניית טכניקות ומיומנויות להתמודדות עם הקושי. כך למשל, עשוי מטפל ללמד ילד כיצד להרגיע את עצמו ולהתמודד עם מחשבות אשר מעוררות אצלו חרדה בשעה שהוא הולך לישון לבדו; במקביל, יעודד המטפל את הילד להיחשף לאותן סיטואציות  המעוררות בו חרדה ולהשתהות בהן עד להפחתה משמעותית של מצוקתו. במרבית המקרים מעורבים גם ההורים בטיפול, אשר לומדים כיצד לעזור לילד לבצע את משימותיו, ולשנות את התנהגותם שלהם - באם היא משמרת את הבעיה של הילד (למשל, כיצד להגיב להרטבה של הילד, כיצד להתייחס לדרישתו שההורים לא יצאו מהבית בלעדיו וכו').


הדרכת הורים
לא כל הילדים מוכנים לשתף פעולה עם טיפול פסיכולוגי ולא כל הורה מעונין לשלוח את ילדיו לטיפול. בהתאם לכך, לאחר אבחון וזיהוי הקשיים הקיימים, עשוי פסיכולוג הילדים להמליץ על הדרכת הורים במקום טיפול ישיר בילד. בהדרכה לומדים ההורים להבין את הבסיס לקשייו הרגשיים, ההתנהגותיים או החברתיים של  ילדם. בנוסף, הם רוכשים כלים המסייעים להם בהתאם לצורך, להציב גבולות, לזהות את צרכיו של הילד ולהיענות להם, להתמודד עם רגשותיו והתנהגותו וכן הלאה. הדרכת הורים מומלצת במיוחד במקרים של בעיות התנהגות או סירוב של הילד לקחת חלק בטיפול, וכמו כן, היא עשויה לשפר באופן משמעותי את תגובתו של הילד לטיפול פרטני בו הוא לוקח חלק.
רופאים בתחום
ד"ר דניאל לוין
ד"ר דניאל לוין אורתופדיה
ד"ר מוחסן רופא שיניים
ד"ר מוחסן רופא שיניים רפואת שיניים
ד"ר שולים שפיגל
ד"ר שולים שפיגל אונקולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו