טריכומונס וגינאלי (Trichmonas)

ראשי

תאור

הטריכומונס הווגינאלי הוא טיפול חד-תאי בעל שוטון כאשר מצידו הקדמי יוצאים ארבעה
שוטונים ומצידו האחורי זנב.
ד"ר צבי אלתר

סימפטומים


דלקת לדנית בטריכומונס וגינאלי מאופיינת בהפרשה לדנית וריח רע בעוד הגרד הוא מועט.
המחלה מועברת לרוב במגע מיני. אצל נשים תופיע הפרשה בעלת ריח רע, ירוקה, בכמות רבה ועם קצף.
כמו כן יכול להופיע כאב ו/או גרד בעריה.
אצל גברים עשויה להתפתח דלקת השופכה ו/או הערמונית.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בהסתכלות ברירית הלדן נראה מבנה של "תות שדה", והוא תוצאה של התבלטות פפילות בצקתיות של הרירית דרך ההפרשה המכסה את הנרתיק.
אבחון מעבדתי נקבע באמצעות משטח ישיר ו/או תרבית.
במשטח צוואר הרחם (Pap smear) ניתן לחשוד בהימצאותו של זיהום זה, כאשר מזהים הילה סביב גרעיני האפיתל הקשקשתי ו/או דלקת כבדה עם תאים לבנים רבים בשדה (יותר מעשר) בהגדלה גדולה.
אצל חולות בהן קיים דיכוי של המערכת החיסונית עשוי להופיע סיבוך של דלקת טריכומונית והיא "וגאניטיס אמפיזמטוזה", אשר מאופיינת בחללים מלאי גז ברירית הלדן העשויים לגרום לדימום ו/או רשרוש בעת קיום יחסי מין. בהסתכלות בחלקו העליון של הלדן נראות כיסות קטנות. מומלץ במקרים אלה לטפל בגורם הזיהומי ובמידת האפשר להפסיק את הטיפול מדכא החיסון.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

תרופת הבחירה היא מטרונידזול (Metronidazole). מומלצת מנה חד-פעמית של 2 גר' מטרונידזול במתן בדרך פומית. במידה שהטיפול כשל, יש ליטול 500 מ"ג פעמיים ביום של מטרונידזול למשך שבעה ימים. על שני בני הזוג ליטול את הטיפול בו-בזמן.
במידה שטיפול של שבוע ימים לא עזר - מומלץ על טיפול של 2 גר' פעם ביום (מטרונידזול) במשך שלושה עד חמישה ימים. הטיפול חל על שני בני הזוג.
לנשים בהריון מומלץ טיפול של 2 גר' מטרונידזול בבת אחת בדרך פומית. הטיפול בתרופה בזמן ההריון לא נמצא כגורם למומים או למוטציות.

פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת דופק הריונית 09/03/2020 11:43
  • היי ד"ר רציתי לדעת האם בשלב שבו אני נמצאת אפשר לראות דופק. מחזור אחרון 28.1.20 אתמול עשיתי בדיקת בטא יצא 12878 לפי חישוב נמצאת בשבוע 5+5. האם ניתן לראות דופק ?

  • + הוסף תגובה
בדיקה ויגינלית לולה 08/03/2020 20:07
  • שבוע 31 הייתי אצל הרופא לבדיקה. הוא בדק אותי ויגינלית ובמקום לשים על המכשיר שמחדירים לנרתיק קונדום הוא שם כפפה מניילון ( לא גומי) . האם יש סכנות כלשהן???

  • + הוסף תגובה
שק הריון ללא עובר אנונימית 05/03/2020 11:31
  • שלום תאריך וסת אחרון היה 1.1.20 בדיקת הריון נעשתה ב.2.2.20 ויצאה חיובית היתי בבדיקת אולטרסאונד והרופאה אמרה שיש שק הריון ריק ללא עובר ושאחזור בעוד שבוע ושיתכן שהביוץ היה מאוחר מה הסיכוי שיתפתח עובר *

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!