דלקת מפרקים פלינדרומית (Palindromic rheumatism)

ראשי

תאור

תסמונת מפרקים פלינדרומית (דמ"פ) תוארה לראשונה על ידי הנץ ורוזנברג בשנת 1944. המחלה פוגעת במידה כמעט שווה בגברים ובנשים ומתבטאת באירועים התקפיים של דלקת מפרקים, או של הרקמות הרכות סביב המפרקים.
מספר ההתקפים בדרך כלל מעל ל-3-2 בשנה. ההתקף מתרחש באופן פתאומי ובדרך כלל במפרק יחיד. הוא נמשך שעות עד ימים ספורים ומתאפיין בכאב, בנפיחות ובאודם, ללא עלייה בחום הגוף.

ד"ר אילן בנק

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


התקף דלקת מפרקים פלינדרומית מתרחש באופן פתאומי ובדרך כלל במפרק יחיד, נמשך שעות עד ימים ספורים ומתאפיין בכאב, בנפיחות ובאודם, ללא עלייה בחום הגוף. במשך ההתקף שקיעת הדם עלולה לעלות במידה מתונה עד בינונית. אצל חלק מן החולים מתפתחים גושים תת-עוריים לאורך גידים, בעיקר בידיים, הדומים במבנם, כפי שהם משתקפים במיקרוסקופ, לאלה המופיעים אצל חולים שלקו בדלקת מפרקים שיגרונתית (רימטואידית) קלאסית.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

במשך ההתקף שקיעת הדם עלולה לעלות במידה מתונה עד בינונית. אצל חלק מן החולים מתפתחים גושים תת-עוריים לאורך גידים, בעיקר בידיים, הדומים במבנם, כפי שהם משתקפים במיקרוסקופ, לאלה המופיעים אצל חולים שלקו בדלקת מפרקים שיגרונתית (רימטואידית) קלאסית.

אם מתקינים ביופסיה מרקמת המפרק ובודקים, מגלים הסננה על ידי תאים המאפיינים דלקת חדה (תאי דם לבנים).

חשוב לציין שלמרות ההתקפים החדים, אין נזקים קבועים, לא מגבלות בטווחי התנועה ואף לא עיוותים קבועים במפרקים. גם צילומי הרנטגן מפורשים כתקינים. עקב הדמיון בין אופי ההתקפים בדמ"פ לאלה של מחלות מפרקים התקפיות אחרות, יש לשלול מחלות דומות כגון שיגדון, כונדרוקלצינוזיס, וקדחת ים-תיכונית בטרם קובעים בוודאות קרובה אבחון של דלקת מפרקים פלינדרומית.

אצל כמחצית מן החולים בדמ"פ נמצא בנסיוב גורם שיגרוני האופייני לדלקת מפרקים שיגרונתית קלאסית. עם זאת, רק אצל כחמישית עד שליש מן החולים בדלקת מפרקים פלינדרומית מתפתחת דלקת מפרקים שגרונתית כרונית תוך 10-5 שנים מתחילת המחלה.

במחקרים מסוימים נמצא שהמאפיינים הגנטיים המשרים סיכוי מוגבר לחלות בדלקת מפרקים שיגרונתית (רימטואידית), כגון HLA-DRB1-0401, שכיחים יותר בחולי דלקת מפרקים פלינדרומית מאשר באוכלוסייה בריאה. רק מיעוט מן החולים בדלקת מפרקים פלינדרומית ילקו במחלות דלקתיות כרוניות אחרות כמו זאבת אדמנתית (לופוס), ו-15% לערך מבריאים לחלוטין.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה כולל תרופות נוגדות דלקת בזמן ההתקף. נוסו כטיפול קבוע תרופות שמטפלים באמצעותן בדלקת מפרקים רימטואידית, כגון זריקות זהב, תרופות אנטי-מלריות, ו-D-Penicillamine, וכן תרופות כגון קולכיצין, סולפאלאזין, דפסון וכלוראמבוציל. הצלחת הטיפול באמצעות תרופות אלה בחולי דלקת מפרקים פלינדרומית מוגבלת.

פורומים פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיברו תמונה קשה לומא 25/03/2020 23:13
  • ערב טוב אני בת 30 אם ל4 ילדים סובלת מכאבים הכל הגוף לא יושנת טוב בכלל עייפה כל הזמן פניתי להרבה בתי חולים לאחרונה הייתי אצל רמטולוג שאמר לי שאני יש לי פיברומילגיה התרופות לא עוזרות מה אפשר לעשות אף אחד לא עוזר לי נמאס לי מהכאב

  • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה וקורונה גלית 16/03/2020 12:38
  • אני מאובחנת עם פיברומיאלגיה. בת 52. עובדת המזכירה בבית ספר. כדאי לעבוד או להישאר בבית בזמן הקורונה ?

  • + הוסף תגובה
תגובה ד"ר וולמן 17/03/2020 06:07
  • למיטב ידיעתי אין מסגרות לימוד פעילות כעת בגלל הקורונה

  • + הוסף תגובה
אבחון פיברומיאלגיה רועי 09/03/2020 17:22
  • אני חושד שיש לי פיברומיאלגיה, מקריאת חומר. עייפות נוראית, כאבים בכל הגוף. תוכל להסביר קצת על האבחון?

  • + הוסף תגובה
תגובה ד"ר וולמן 11/03/2020 16:59
  • שלום רב, פיברומיאלגיה היא תסמונת (=אוסף של תלונות) הכוללים כאבי שרירים מפושטים (וגם מפרקים) המלווים בעייפות, תשישות, רגישות מוגברת לכאב ועוד. חשובה לא פחות העובדה שהאבחנה מתקבלת רק אחרי ששוללים מחלות שיכולות להתבטא בצורה דומה (למשל, דלקות מפרקים, מחלות אוטואימוניות, זיהומים ועוד ועוד). מכיוון שאין אתיולוגיה (סיבה) לתופעה, הטיפול מתמקד בהקלה בתלונות: תרופות מסוימות, פעילות גופנית מותאמת (בעיקר שילוב של מדיטציה ותנועה, פעילות אירובית) וטיפול קוגנטיבי התנהגותי.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!