דלקת מפרקים פלינדרומית (Palindromic rheumatism)

ראשי

תאור

תסמונת מפרקים פלינדרומית (דמ"פ) תוארה לראשונה על ידי הנץ ורוזנברג בשנת 1944. המחלה פוגעת במידה כמעט שווה בגברים ובנשים ומתבטאת באירועים התקפיים של דלקת מפרקים, או של הרקמות הרכות סביב המפרקים.
מספר ההתקפים בדרך כלל מעל ל-3-2 בשנה. ההתקף מתרחש באופן פתאומי ובדרך כלל במפרק יחיד. הוא נמשך שעות עד ימים ספורים ומתאפיין בכאב, בנפיחות ובאודם, ללא עלייה בחום הגוף.

ד"ר אילן בנק

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


התקף דלקת מפרקים פלינדרומית מתרחש באופן פתאומי ובדרך כלל במפרק יחיד, נמשך שעות עד ימים ספורים ומתאפיין בכאב, בנפיחות ובאודם, ללא עלייה בחום הגוף. במשך ההתקף שקיעת הדם עלולה לעלות במידה מתונה עד בינונית. אצל חלק מן החולים מתפתחים גושים תת-עוריים לאורך גידים, בעיקר בידיים, הדומים במבנם, כפי שהם משתקפים במיקרוסקופ, לאלה המופיעים אצל חולים שלקו בדלקת מפרקים שיגרונתית (רימטואידית) קלאסית.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

במשך ההתקף שקיעת הדם עלולה לעלות במידה מתונה עד בינונית. אצל חלק מן החולים מתפתחים גושים תת-עוריים לאורך גידים, בעיקר בידיים, הדומים במבנם, כפי שהם משתקפים במיקרוסקופ, לאלה המופיעים אצל חולים שלקו בדלקת מפרקים שיגרונתית (רימטואידית) קלאסית.

אם מתקינים ביופסיה מרקמת המפרק ובודקים, מגלים הסננה על ידי תאים המאפיינים דלקת חדה (תאי דם לבנים).

חשוב לציין שלמרות ההתקפים החדים, אין נזקים קבועים, לא מגבלות בטווחי התנועה ואף לא עיוותים קבועים במפרקים. גם צילומי הרנטגן מפורשים כתקינים. עקב הדמיון בין אופי ההתקפים בדמ"פ לאלה של מחלות מפרקים התקפיות אחרות, יש לשלול מחלות דומות כגון שיגדון, כונדרוקלצינוזיס, וקדחת ים-תיכונית בטרם קובעים בוודאות קרובה אבחון של דלקת מפרקים פלינדרומית.

אצל כמחצית מן החולים בדמ"פ נמצא בנסיוב גורם שיגרוני האופייני לדלקת מפרקים שיגרונתית קלאסית. עם זאת, רק אצל כחמישית עד שליש מן החולים בדלקת מפרקים פלינדרומית מתפתחת דלקת מפרקים שגרונתית כרונית תוך 10-5 שנים מתחילת המחלה.

במחקרים מסוימים נמצא שהמאפיינים הגנטיים המשרים סיכוי מוגבר לחלות בדלקת מפרקים שיגרונתית (רימטואידית), כגון HLA-DRB1-0401, שכיחים יותר בחולי דלקת מפרקים פלינדרומית מאשר באוכלוסייה בריאה. רק מיעוט מן החולים בדלקת מפרקים פלינדרומית ילקו במחלות דלקתיות כרוניות אחרות כמו זאבת אדמנתית (לופוס), ו-15% לערך מבריאים לחלוטין.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה כולל תרופות נוגדות דלקת בזמן ההתקף. נוסו כטיפול קבוע תרופות שמטפלים באמצעותן בדלקת מפרקים רימטואידית, כגון זריקות זהב, תרופות אנטי-מלריות, ו-D-Penicillamine, וכן תרופות כגון קולכיצין, סולפאלאזין, דפסון וכלוראמבוציל. הצלחת הטיפול באמצעות תרופות אלה בחולי דלקת מפרקים פלינדרומית מוגבלת.

פורומים פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול נגד כאבי polymyalgia reumatica דובי 20/09/2020 09:31
 • אובחן אצלי polymyalgia reumatica האם יש תרופה , או טיפול נגד הכאבים העזים, כמו: מסאז' מסאז' רטט (כולל מזרון מסאז') חימום או קירור משחות , כמו בן גיי טיפולים אלטרנטיביים אני בן 90

 • + הוסף תגובה
תגובה דרוולמן 20/09/2020 13:58
 • פולימיאלגיה ראומטיקה הינה מחלה דלקתית סיסטמית שמתאפיינת בכאבים דלקתיים (ליליים, נוקשות בוקר) בחגורת הכתפיים והאגן. הטיפול בסטרואידים. לרוב מינון סביב 15 מ"ג ביום עם ירידה הדרגתית לפי תכנית סדורה שנמשכ סה"כ כשנה. הטיפולים שהצעת אינם מקובלים. יתכן שהתכוונת לפיברומיאלגיה?

 • + הוסף תגובה
POLYMYALGIA REUMATICA דובי 21/09/2020 10:25
 • תודה רבה. שאלתי היא אם, בנוסף לטיפול שתיארת, שכנראה איננו עוזר גם לכאבים הנילווים למחלה, יש גם תרופה או טיפול לכאבים הקשים והמשתקים שמופיעים בעיקר ביקיצה.

 • + הוסף תגובה
פולימיאלגיה ראומטיקה (Polymyalgia rheumatica) עליזה 05/09/2020 20:22
 • בעלי אובחן ב פולימיאלגיה ראומטיקה (Polymyalgia rheumatica) לפני כ 6 שנים ומאז מטופל בפרדינזון במינון של 7.5 מ"ל ליום. אני לא רואה שיפור במצב הכאבים שלו וחושבת שההשלכות של הטיפול הממושך הם בלתי הפיכות. הוא עלה במשקל, לחץ הדם עלה לו, סובל מתשישות. מה ניתן לעשות? האם זה הרגע לחשב מסלול מחדש? אם כן, כיצד?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' יונתן וולמן 05/09/2020 20:58
 • חייבים לחשב מסלול מחדש. על ידי- הערכה קלינית אמל ראומטולוג, לבצע בדיקות דם מקיפות (כולל נוגדנים עצמיים) וגם הדמיות.

 • + הוסף תגובה
מעי רגיז יעל 30/08/2020 09:13
 • היי סובלת ממעי רגיז זה יכול לגרום לצריבה בפי הטבעת?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!