//

כאב ממקור סרטני (Cancer pain)

ראשי

תאור

כשליש מחולי הסרטן חווים כאב בזמן קביעת האבחון, וכ-75% מהחולים חשים כאב משמעותי בשלבים המתקדמים של המחלה.
ניתן לשכך כאב סרטני ביעילות אצל למעלה מ-90% מהחולים, על ידי תרופות בשילוב שיטות נוספות. השאר נזקקים לשיטות פולשניות, בעיקר הזרקת תרופות בקרבת חוט השדרה. במקרים נדירים ביותר מנתחים את חוט השדרה ומנתקים את המסלולים התחושתיים.
ד"ר אורית דולברג

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה השכיחה ביותר לכאב ממקור אונקולוגי מתמשך היא כאבי עצמות שבתוכן גידול גרורתי או ראשוני בעצם. כאב עצמות המחמיר בפתאומיות מצביע על שבר "פתולוגי" בעצם או על חדירת גידול למבנה עצבי סמוך.
סיבה שכיחה נוספת היא פגיעה עצבית בעקבות ניתוח, כימותרפיה או הקרנות, או כאשר תאי גידול חודרים לתוך רקמת העצב. זיהום בנגיף ההרפס זוסטר שכיח יותר אצל חולים אונקולוגיים.
התפתחות מהירה של גידול באיבר פנימי יכולה להביא לכאב, כגון גרורות בכבד וכן נמק והפרשת חומרים מכאיבים, לדוגמה, בסרטן הלבלב. דלקת ונמק בריריות, דוגמת חלל הפה והוושט היא תופעת לוואי של טיפולים כימיים אגרסיביים, ויכולה להופיע גם כאשר יש גידול באזורים אלה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

שיכוך הכאב מושג בשילוב השיטות הבאות:
הקטנת מסת הגידול, טיפולים לא פולשניים וטיפולים פולשניים. במידה והגידול רגיש להקרנה, הכאב יפחת עם נסיגת הגידול. השיפור בכאב מופיע שבועיים עד ארבעה שבועות לאחר הטיפול ונמשך בממוצע שנה. עד אשר הכאב שוכך, מטפלים בתרופות. גידול הרגיש לכימותרפיה, יטופל באורח דומה במידה שמצבו של החולה מאפשר זאת. בסרטן הרחם, השד והערמונית משולבים טיפולים הורמוניים. כאשר מסת הגידול גדלה מהר מאוד, או לאט מאוד, ניתן לשקול ניתוח. הטיפולים הלא פולשניים, כוללים: תרופות, טיפולים בפיזיותרפיה וטכניקות פסיכולוגיות. ב-1990 פרסם ארגון הבריאות העולמי (WHO) "סולם" על פיו מומלצות תרופות לא אופיואידיות לכאב בעוצמה נמוכה, אופיואידים במינון או עצמה נמוכים. בצירוף תרופות לא אופיואידיות לכאב בעוצמה בינונית, וצירוף של תרופות לא אופיואידיות עם אופיואידים פוטנטיים, כגון מורפין ונגזרותיו, לכאב עז. בכל שלב מומלץ להוסיף לפי הצורך גם תרופות מסייעות (Adjuvants): להשראת שינה בלילה, נוגדי חרדה ודיכאון ותרופות ספציפיות כגון ביס-פוספונאטים ונוגדי כיפיון.

פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול ב לטרוזול ריקי 08/08/2020 14:11
  • שלום, בתי (בת 49) עברה כריתה חלקית לפני 3 וחצי שנים, מאז היא מטופלת בטומקסיפן. הגידול היה מסוג לובלרי. היות ובתי כבר לא מקבלת מחזור מזה שנה, הרופאה הציעה שכדאי לעבור לטיפול בתרופה לטרוזול. זו תרופה עם הרבה מאד תופעות לוואי, ואת הטומקסיפן, בתי כבר לוקחת זמן רב, וחוץ מהשמנה (שהיא בהחלט בעיה) אין יותר מידי תופעות נוספות. השאלה היא האם הטיפול בלטרוזול עדיפה? או מה ידוע לגבי יעילותה? כמה שנים צריך לקחת אותה? תודה על כל מענה. אמא דואגת

  • + הוסף תגובה
שד שמאלי תחושה מוזרה אני 07/08/2020 04:55
  • שלום. יש לי דקירות בשד השמאלי ברציפות כבר זמן מה, הוא נפוח יותר מהשני וקשה יש בו גושים וכואב לי בו האם זה אומר משהו?

  • + הוסף תגובה
שד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/08/2020 09:47
  • אני מאד ממליצה לך לגשת בהקדם לבדיקה על ידי כירורג שד. או רופא משפחה

  • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 29/07/2020 20:20
  • שלום רב, בת 34 מטופלת פוריות מזה 4 שנים ( מקבלת הורמונים במינונים הכי גבוהים) ברקע כשל שחלתי על רקע לא מוסבר ומספר אירועי תרומבופלביטיס כתוצאה מהאסטרוגנים ככל הנראה אי לזאת נוטלת קלקסן 60. בריאות כללית תקינה.( בירור המטולוגי מלא תקין) בחודשים האחרונים כ4/5 שמתי לב לשינויים קלים בשד הופעת נמשים באזור בתחתית השדאם מותחים את השד זה נראה כמו סטיפלינג..ובאחד השדיים ממצא חדש יחסית - מורם קטנטן להערכתי כ2 מ"מ בעל מראה מעט ארוזיבי כמו קילופי עור זה לא נעלם וגם לא שמתי לב שגדל מזה כ4 חודשים. לאור הטיפולים אני במעקבים אצל כירורג שד כל חצי שנה ( תור עוד 3 שבועות) בדיקה אחרונה כולל us תקינה . אחת הכיררוגיות ציינה שיש לי שד פיברוציסטי השנייה חלקה לדעתי יש לעיתים מרגישה כמו גושים תת עורים ניידים וכואבים משתנים לאורך המחזור החודשי. בירור של brca שלילי לשמחתי. בקרע משפחתי סרטן שד ושחלה. האם לדעתך יש מקום לדאגה? צריך לבקש משהו בבדיקה הקרובה, להשב את תדומת לבה של הרופאה למשהו?

  • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 31/07/2020 18:11
שינויים בשד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 31/07/2020 19:10
  • לא נשמע לי מדאיג ספרי לרופאה את כל מה שכתבת לי כאן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!