דלקת עורקים של הרקה (Temporal arteritis)

ראשי

תאור

דלקת עורקים של הרקה (דע"ר, Temporal arteritis, giant-cell arteritis), משתייכת לקבוצת המחלות של דלקות בכלי הדם (ואסקוליטיס). על אף שמה, היא פוגעת לא רק בעורקי הרקה.
למחלה מספר מאפיינים: הופעה בגיל המבוגר בלבד (50 ומעלה), פגיעה בעיקר בכלי דם גדולים, ומעורבות עיקרית של עורקי הראש, הצוואר ובית החזה.

בעבר סברו כי דלקת עורקים של הרקה נדירה בישראל, אך מסתבר כי בשנה יש כ-110 מקרים חדשים לכל מיליון תושבים מעל גיל 50. שיעור זה דומה לשכיחות בארצות אחרות באגן הים התיכון כאיטליה וספרד, אך נמוך מן השיעור הקיים בארצות צפון אירופה. דלקת עורקים של הרקה שכיחה יותר בנשים.

הסיבה להתפתחות דלקת עורקים של הרקה אינה ידועה. ההנחה הרווחת היא, כי קיים שילוב של נטייה תורשתית, מרכיב סביבתי (ייתכן נגיף כלשהו, או גורם זיהומי אחר) וגיל החולה.

סימני המחלה יכולים לבוא לידי ביטוי באופן הדרגתי או פתאומי. את עיקר ההסתמנות הקלינית ניתן לסווג לארבע קבוצות:

1. ואסקוליטיס בעורקי הראש והצוואר: מתבטאת בכאבי ראש ותופעות של איסכמיה (תופעות הנובעות מירידה בזילוח דם לאיברים או רקמות מסוימות, דבר הגורם לירידה בתפקודן עד כדי הפסקת התפקוד והרס הרקמה). תופעות האיסכמיה באות לידי ביטוי בעיקר בעיניים (ירידה בראייה עד כדי איבוד ראייה, או ראייה כפולה), במוח (אירוע במוח חולף, או שיתוק מוחין), בשרירי הלעיסה (כאבים באזור הלסת בזמן לעיסה החולפים בהפסקת הלעיסה) ולעיתים נדירות יותר, בלשון או בעור הקרקפת (הופעה של כאבים ואזורי נמק ברקמות אלו).

2. ואסקוליטיס בעורקים הגדולים של בית החזה: מתבטאת בפגיעה במסתם אב העורקים (מסתם אאורטלי) ועלולה לגרום לאי-ספיקת לב ואף למיפרצת (אניריזמה) של אב העורקים, שיכולה לגרום לקרע בדופן כלי הדם והפרעות באספקת הדם לגפיים העליונים.

3. תופעות גופניות כלליות, כגון חום, תשישות, חוסר תיאבון וירידה במשקל.

4. פולימיאלגיה רימטיקה.

ברוב המקרים יש שילובים שונים של התופעות שהוזכרו. לעיתים רחוקות קיימת מעורבות עורקים אחרים, כגון עורקי הגפיים התחתונים, עורקי הבטן וכדומה.

פרופ' גדעון נשר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון דלקת עורקים של הרקה נקבע על פי סימני המחלה והממצאים בבדיקת החולה. בחלק מן החולים, קיימת בבדיקה, רגישות מעל עורקי הרקה, ולעיתים ניתן למשש עורקי רקה מעובים. אין בדיקות דם אשר ניתן לומר, כי הן אבחוניות למחלה. בדיקות הדם אומנם מראות בדרך כלל סימנים לקיום תהליך דלקתי (שקיעת דם מוחשת, ערכים מוגברים של חלבון בשם CRP, אנמיה קלה וכו') אולם סימנים אלו אינם סגוליים, ואין בהם כדי לעזור ולהבדיל בין מחלה זו, לבין מחלות דלקתיות אחרות. בדיקות דימות, כגון בדיקת על-שמע עם דופלר (דופלקס) של עורקי הרקה עשויה לעיתים לסייע, אך בדיקה זו איננה בעלת סגוליות אבחונית מספקת.

אמצעי האבחנה המקובל והמהימן ביותר הוא ביופסיה של עורק הרקה ובדיקתו לגילוי התהליך הדלקתי. העורק שטחי, והביופסיה מתבצעת באילחוש מקומי. התהליך הדלקתי בדופן העורק אינו רציף, ייתכנו מקטעים בהם לא ניתן למצוא תהליך דלקתי. לכן, בחלק מן החולים (כ-20%-10%) לא תמצא דלקת במקטע שהוצא בביופסיה. במקרים אלו, האבחנה מתבססת על הערכת הממצאים הקליניים בלבד.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה מבוסס בעיקרו על מתן של תרופות מקבוצת הקורטיקו-סטרואידים. בדרך כלל הטיפול הראשוני הוא בפרדניזון (Prednisone) במינון 60-40 מ"ג ליממה. במקרים בהם קיימים סימנים לאיסכמיה, נהוג להתחיל במינונים גבוהים יותר, לעיתים בקורטיקו-סטרואידים במתן תוך-ורידי למשך הימים הראשונים.

סימני המחלה דועכים בדרך כלל בתוך מספר ימים, אך יש להמשיך בטיפול התרופתי שהפסקתו בטרם עת, עלולה לגרום להתפרצות מחודשת של המחלה. מינון התרופה מורד בהדרגה עד להפסקת המתן.

משך הטיפול הממוצע הוא כשלוש שנים, אך יש חולים בהם לא ניתן להפסיק את הטיפול ויש להמשיכו במינונים נמוכים לאורך שנים רבות.

לאור המינון ההתחלתי הגבוה ומשך הטיפול הארוך, השפעות הלוואי הידועות של קורטיקו-סטרואידים מתפתחות ברוב החולים. השכיחות בהן: הגברת תיאבון עם עלייה במשקל, הפרת האיזון בסוכרת ויתר-לחץ-דם, נטייה להתפתחות מחלות זיהומיות והגברת אוסטאופורוזיס. חשוב לבצע מעקב אחר סיבוכים אפשריים אלו, ולטפל בהתאם.

פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קרדילוק ודופק נמוך אריאל 30/03/2020 17:30
 • אני מטופל בקרדילוק 5 מיליגרם אותו אני לוקח בבוקר , הדופק שלי לעיתים נמוך 52-54 לדקה. האם זה סביר ? ומתי דופק נמוך מתחיל להוות סכנה ? תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה לאריאל ד"ר גבריאל גרינברג 30/03/2020 19:45
 • זה סביר מאד. המספר כערך אבסולוטי חסר חשיבות כל עוד המטופל לא מפתח סימפטומים של דופק נמוך. כלומר אם אתה מרגיש טוב אז המספר לא משנה.

 • + הוסף תגובה
עורק דיסטלי אלכס 28/03/2020 16:32
 • בצינתור נקבע כי - עורק עוקף : דיסטלי מאוד 99% קטן. האם זה אומר שבעצם אם הגעה ל 100% זה אוטם ?

 • + הוסף תגובה
תגובה לאלכס ד"ר גבריאל גרינברג 28/03/2020 17:42
 • נשמע שמדובר בענף קטנטן שמספק מעט מאד משריר הלב וחסימתו המלאה כלומר 100% לא תשנה כלום בהשוואה ל-99%. היתרון שבחסימה מלאה הטריטוריה הקטנה הזאת הופכת לצלקתית ולא גורמת יותר לכאב חזה.

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר צינתור דני רון 26/03/2020 11:11
 • שלום , אתמול ב 17:00 עברתי צינתור לאחריו כאבים מאוד חזקים , קיבלתי אופטלגין וחומר להרחבת עורקים שהושפרץ מתחת ללשון. הייתה הטבה אך לאחר מכן שוב כאבים חזקים. היום בבוקר ישנה הטבה די גדולה אך עדיין יש כאבים. האם זה סביר כאבים כאלו לאחר צינתור ובאיזה מצב עלי לפנות לייעוץ רפואי מיון / מדא ? כמו כן מה זה aorta 140/65 mmhg. ואיזה סוג סטנד זה - des resolute onyx ? תודה

 • + הוסף תגובה
בהמשך לנל דני רון 26/03/2020 11:55
 • הבהרה לנ"ל , לפעמים זה כאבים , ולפעמים זו הרגשה של דקירות , לחץ .. כאילו מישהו לוחץ בתוך החזה עם צבת ..

 • + הוסף תגובה
דני רון ד"ר גבריאל גרינברג 26/03/2020 12:14
 • מציע שאת כל השאלות תשאל את מי שצינתר אותך. יש מס' אופציות וסיבות לכאבים ולא אוכל לענות באופן וירטואלי. אורטה זה אבי העורקים והמס' שציינת הוא לחץ הדם. הסטנט שציינת מפריש תרופה שמונעת צמיחת רקמה והיצרות בתוכו. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!