דלקת עורקים של הרקה (Temporal arteritis)

ראשי

תאור

דלקת עורקים של הרקה (דע"ר, Temporal arteritis, giant-cell arteritis), משתייכת לקבוצת המחלות של דלקות בכלי הדם (ואסקוליטיס). על אף שמה, היא פוגעת לא רק בעורקי הרקה.
למחלה מספר מאפיינים: הופעה בגיל המבוגר בלבד (50 ומעלה), פגיעה בעיקר בכלי דם גדולים, ומעורבות עיקרית של עורקי הראש, הצוואר ובית החזה.

בעבר סברו כי דלקת עורקים של הרקה נדירה בישראל, אך מסתבר כי בשנה יש כ-110 מקרים חדשים לכל מיליון תושבים מעל גיל 50. שיעור זה דומה לשכיחות בארצות אחרות באגן הים התיכון כאיטליה וספרד, אך נמוך מן השיעור הקיים בארצות צפון אירופה. דלקת עורקים של הרקה שכיחה יותר בנשים.

הסיבה להתפתחות דלקת עורקים של הרקה אינה ידועה. ההנחה הרווחת היא, כי קיים שילוב של נטייה תורשתית, מרכיב סביבתי (ייתכן נגיף כלשהו, או גורם זיהומי אחר) וגיל החולה.

סימני המחלה יכולים לבוא לידי ביטוי באופן הדרגתי או פתאומי. את עיקר ההסתמנות הקלינית ניתן לסווג לארבע קבוצות:

1. ואסקוליטיס בעורקי הראש והצוואר: מתבטאת בכאבי ראש ותופעות של איסכמיה (תופעות הנובעות מירידה בזילוח דם לאיברים או רקמות מסוימות, דבר הגורם לירידה בתפקודן עד כדי הפסקת התפקוד והרס הרקמה). תופעות האיסכמיה באות לידי ביטוי בעיקר בעיניים (ירידה בראייה עד כדי איבוד ראייה, או ראייה כפולה), במוח (אירוע במוח חולף, או שיתוק מוחין), בשרירי הלעיסה (כאבים באזור הלסת בזמן לעיסה החולפים בהפסקת הלעיסה) ולעיתים נדירות יותר, בלשון או בעור הקרקפת (הופעה של כאבים ואזורי נמק ברקמות אלו).

2. ואסקוליטיס בעורקים הגדולים של בית החזה: מתבטאת בפגיעה במסתם אב העורקים (מסתם אאורטלי) ועלולה לגרום לאי-ספיקת לב ואף למיפרצת (אניריזמה) של אב העורקים, שיכולה לגרום לקרע בדופן כלי הדם והפרעות באספקת הדם לגפיים העליונים.

3. תופעות גופניות כלליות, כגון חום, תשישות, חוסר תיאבון וירידה במשקל.

4. פולימיאלגיה רימטיקה.

ברוב המקרים יש שילובים שונים של התופעות שהוזכרו. לעיתים רחוקות קיימת מעורבות עורקים אחרים, כגון עורקי הגפיים התחתונים, עורקי הבטן וכדומה.

פרופ' גדעון נשר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון דלקת עורקים של הרקה נקבע על פי סימני המחלה והממצאים בבדיקת החולה. בחלק מן החולים, קיימת בבדיקה, רגישות מעל עורקי הרקה, ולעיתים ניתן למשש עורקי רקה מעובים. אין בדיקות דם אשר ניתן לומר, כי הן אבחוניות למחלה. בדיקות הדם אומנם מראות בדרך כלל סימנים לקיום תהליך דלקתי (שקיעת דם מוחשת, ערכים מוגברים של חלבון בשם CRP, אנמיה קלה וכו') אולם סימנים אלו אינם סגוליים, ואין בהם כדי לעזור ולהבדיל בין מחלה זו, לבין מחלות דלקתיות אחרות. בדיקות דימות, כגון בדיקת על-שמע עם דופלר (דופלקס) של עורקי הרקה עשויה לעיתים לסייע, אך בדיקה זו איננה בעלת סגוליות אבחונית מספקת.

אמצעי האבחנה המקובל והמהימן ביותר הוא ביופסיה של עורק הרקה ובדיקתו לגילוי התהליך הדלקתי. העורק שטחי, והביופסיה מתבצעת באילחוש מקומי. התהליך הדלקתי בדופן העורק אינו רציף, ייתכנו מקטעים בהם לא ניתן למצוא תהליך דלקתי. לכן, בחלק מן החולים (כ-20%-10%) לא תמצא דלקת במקטע שהוצא בביופסיה. במקרים אלו, האבחנה מתבססת על הערכת הממצאים הקליניים בלבד.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה מבוסס בעיקרו על מתן של תרופות מקבוצת הקורטיקו-סטרואידים. בדרך כלל הטיפול הראשוני הוא בפרדניזון (Prednisone) במינון 60-40 מ"ג ליממה. במקרים בהם קיימים סימנים לאיסכמיה, נהוג להתחיל במינונים גבוהים יותר, לעיתים בקורטיקו-סטרואידים במתן תוך-ורידי למשך הימים הראשונים.

סימני המחלה דועכים בדרך כלל בתוך מספר ימים, אך יש להמשיך בטיפול התרופתי שהפסקתו בטרם עת, עלולה לגרום להתפרצות מחודשת של המחלה. מינון התרופה מורד בהדרגה עד להפסקת המתן.

משך הטיפול הממוצע הוא כשלוש שנים, אך יש חולים בהם לא ניתן להפסיק את הטיפול ויש להמשיכו במינונים נמוכים לאורך שנים רבות.

לאור המינון ההתחלתי הגבוה ומשך הטיפול הארוך, השפעות הלוואי הידועות של קורטיקו-סטרואידים מתפתחות ברוב החולים. השכיחות בהן: הגברת תיאבון עם עלייה במשקל, הפרת האיזון בסוכרת ויתר-לחץ-דם, נטייה להתפתחות מחלות זיהומיות והגברת אוסטאופורוזיס. חשוב לבצע מעקב אחר סיבוכים אפשריים אלו, ולטפל בהתאם.

פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
OPEN HEART SURGERY COST Johnbolaj83 22/11/2019 06:24
 • I want to know the cost of treatment for an open heart surgery for my 2 years old daughter diagnosed of ATRIAL SEPTAL DEFECT ASD 16MM

 • + הוסף תגובה
מחיר ניתוח לב Cardiac Surgery Price ד"ר דוד יעקובי 22/11/2019 06:56
 • I'm not familiar with the exact prices, please contact Mrs. Dawn (pediatric cardiac surgery secretary) át +97235028135 Regards, Dr. David Yakobi ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
טיפול תרופתי לאחר ניתוח מעקפים ענבל 16/11/2019 20:49
 • שלום, אבי בן 72, היה מעשן כבד ללא מחלות רקע ועבר ניתוח מעקפים לפני חודשיים. כשהשתחרר קיבל הוראה לטיפול תרופתי בקרדילוק, אספרין, ליפיטור ולוסק. בביקורת של שבועיים לאחר השחרור מביה"ח(3 שבועות מהניתוח) בסיכום הביקור נרשמו שתי תרופות בלבד- קרדילוק וליפיטור. הורי לא זוכרים בוודאות את ההנחיות. האם הגיוני שלא צריך יותר אספירין ולוסק? מצבו הכללי טוב.

 • + הוסף תגובה
תיקון- הניתוח היה לפני חודש ענבל 16/11/2019 22:03
 • הניתוח שאבי עבר היה לפני חודש ולא חודשיים כפי שכתבתי.

 • + הוסף תגובה
אספירין לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 17/11/2019 21:33
 • ענבל שלום, הסיכוי שמישהו יפסיק אספירין (וכן לוסק) מיד לאחר הניתוח וללא סיבה מוצדקת נמוך מאוד ומחייב בדיקה. אחת מהסיבות יכולה להיות סיפור של כיב כזה או אחר במערכת העיכול בגינה אותו רופא נמנע מלחדש את הטיפול. הייתי מציע לפנות למחלקה המנתחת בהקדם ופשוט לשאול. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה
דוח פיענוח הולטר לב ארמונד 14/11/2019 10:42
 • בסיכום תוצאות הבדיקה הנ"ל נאמר בשעות הלילה והבוקר נצפו קטעי סינוס ברדיקרדיה מינימלית של 40 לדקה מה משמעות

 • + הוסף תגובה
הולטר לב ד"ר דוד יעקובי 17/11/2019 06:41
 • ארמונד שלום, בהיעדר פרטים נוספים עלייך או על ההתוויה לבדיקה שבוצעה- המשמעות היא שבאותו לילה הייתה האטה של קצב הלב עד 40/דקה. עלייך לפנות לרופא המטפל על מנת שתעברו יחד על עברך הרפואי והטיפול התרופתי על מנת לקבל החלטות לגבי ההמשך. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!