דלקת הצפק (Peritonitis)

ראשי

תאור

הצפק (פריטונאום) הוא הקרום הפנימי המצפה את חלל הבטן.
דלקת הצפק מוגדרת כתהליך דלקתי של חלל הצפק שבו נוזל עשיר בחלבון פיברין ובתאי דם לבנים חודר לתוך חלל הצפק. בדרך כלל, כתוצאה מישנית מזיהום המתפשט מאיבר מזוהם בבטן.
מקורות הזיהום הנפוצים, הם: נקב בתוספתן, תריסריון, קיבה, כיס מרה ומעיים, דלקת באיברי המין הנשיים, ודלקת בלבלב.
בתחילה, הזיהום בחלל הצפק, הוא לרוב מקומי, והאזור הנגוע מוקף על ידי הפדר הגדול, המעיים, וסירכות (הידבקויות) פיברין. אם המוקד הדלקתי הוא חלק מתהליך מתמשך, או שתנגודת המאכסן נמוכה, התהליך הממוקם מתקדם לדלקת צפק מפושטת המסכנת את חיי החולה.
לתוך חלל הצפק חודרות כמויות גדלות של נוזל דלקתי, תנועת המעי משותקת ומופיעה ירידה בנפח הדם היעיל. במצב זה, מתפתחת לעיתים קרובות טוקסמיה כתוצאה מספיגה של חומרים רעילים מחלל הצפק, וכן אלח דם (ספסיס), אם התפתח זיהום חיידקי.
פרופ' מיכאל קראוס

סימפטומים


סימני דלקת הצפק תלויים במידה רבה במקור התהליך הדלקתי ובקצב התקדמותו. בתחילה, מתפתח לרוב כאב חד באזור בו התפתח הנקב, מלווה בהרגשת בחילה, הקאות, עליית חום הגוף, רגישות מקומית למגע, ותנגודת של שרירי הבטן למישוש. כאשר הדלקת מתפשטת בחלל הצפק, מצבו הכללי של החולה מורע, מופיע לרוב חום גבוה, סימני צחיחות וכאב מפושט בבטן המוחמר אפילו על ידי תנועות גוף קלות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לאבחון מהיר במצב זה, יש חשיבות מכרעת. מבוצעים צילומי בטן בעמידה ובשכיבה כדי להבחין באוויר חופשי בבטן, צילומי טומוגרפיה מחשבית של הבטן, ובדיקות דם לעמילאזה, אולם ניתוח לשם בדיקת המצב הוא האמצעי המהימן ביותר לאבחן דלקת הצפק.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בניתוח להפסקת הדליפה לתוך חלל הצפק חיוני ברוב המקרים להצלת חיי החולה כאשר קיימת סבירות גבוהה לאיבר מנוקב. במקרה של דלקת בלבלב או דלקת האגן הקטן, אין מבצעים בדרך כלל ניתוח חירום.
לפני הניתוח, יש לטפל בחולה ולהכינו לניתוח על ידי עירוי נוזלים לווריד לשם תיקון הפרעות במאזן הנוזלים והאלקטרוליטים, טיפול אנטיביוטי רחב-טווח כנגד חיידקים אארוביים ואנאארוביים, טיפול להפסקת הכאב, והכנסת צינור לקיבה (זונדה) לשאיבת נוזלים לשם הפחתת תפיחות הבטן.

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת חומציות בקפסולת Bravo אאא 20/10/2020 00:29
 • שלום ד"ר, אני סובל מזה מעל שנה מתופעות כגון גוש צמיג בגרון שלא ניתן לפלוט או לבלוע, רוק צמיג לסירוגין וכיו"ב. במסגרת בירור לשלילת ריפלוקס לרינגופרינגיאלי אני מעוניין לעבור בדיקת חומציות באמצעות קפסולת Bravo. שאלתי היא האם הקפסולה הנ"ל מתאימה למיקום באזור גבוה יחסית על מנת לבדוק אם אכן מגיעה חומצה לאיזור הגרון, או שהיא מיועדת להצמדה במיקום קלאס שמכוון יותר לאבחון ריפלוקס אזופגאלי? תודה

 • + הוסף תגובה
בראוו דר' דן קרטר 23/10/2020 00:16
 • שלו הבדיקה מתאימה לאבחון החזר קבתי ושטי ניתן לאפיין את הקשר לתחושה בגרון במידה ויש קורצה בין ארועי הרפלוקס לתחושה

 • + הוסף תגובה
צואה שחורה פנינה 20/10/2020 11:00
 • בדרך כלל התזונה שלי אינה בריאה ומבוססת לרוב בעוגיות מעדנים פת אורז וגבינה לבנה עם דבש בצעירותי השתמשתי 7-8 שנים עם כדורי לקסטיב לזרוז הקיבה ״ולהרזיה״ כבר יותר מ 25 שנה שהפסקתי להשתמש אבל המעיים שלי נשארו עצלנים והיציאות הו אחת לשבוע או שבועיים למדתי לחיות עם זה לפני כשלושה שבועות התחלתי דייטה 16/8 שדיי עושה לי סדר בתזונה ואוכלת יותר מסודר ונכון אף הוספתי בבוקר שזיפים שהושרו במים כל הלילה בימים האחרונים יש לי יציאה כל שלושה ארבעה ימים והקיבה בצבע שחור אשמח להבין למה ואם יש צורך בפנייה לרופא תודה מראש

 • + הוסף תגובה
צואנ שחורה דר' דן קרטר 23/10/2020 00:15
 • שלום במידהוהצואה שחורה ורכה\ שלשולית, יש לפנות לרופא

 • + הוסף תגובה
צליאק איריס 20/10/2020 13:55
 • אני מאובחנת כשנתיים כצליאקית . אני שומרת באופן מוקפד מאוד. לאחרונה הגיעו תוצאות מעט סותרות TRANSHGLUTAMINASE LGA 40.6 (הטווח בין 0-14.99) ENDOMYSIAL AB שלילי אשמח לדעת האם עדיין יש לי נוגדנים בדם או שאני נקייה מגלוטן תודה רבה

 • + הוסף תגובה
גלוטן דר' דן קרטר 23/10/2020 00:15
 • שלום כאמור התוצאות לא חד משמעיות ניתן לבצע בשיבא רמת גלוטן בצואה כדאי להבין אם אכן הדיאטה נטולת גלוטן

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!