דלקת הצפק (Peritonitis)

ראשי

תאור

הצפק (פריטונאום) הוא הקרום הפנימי המצפה את חלל הבטן.
דלקת הצפק מוגדרת כתהליך דלקתי של חלל הצפק שבו נוזל עשיר בחלבון פיברין ובתאי דם לבנים חודר לתוך חלל הצפק. בדרך כלל, כתוצאה מישנית מזיהום המתפשט מאיבר מזוהם בבטן.
מקורות הזיהום הנפוצים, הם: נקב בתוספתן, תריסריון, קיבה, כיס מרה ומעיים, דלקת באיברי המין הנשיים, ודלקת בלבלב.
בתחילה, הזיהום בחלל הצפק, הוא לרוב מקומי, והאזור הנגוע מוקף על ידי הפדר הגדול, המעיים, וסירכות (הידבקויות) פיברין. אם המוקד הדלקתי הוא חלק מתהליך מתמשך, או שתנגודת המאכסן נמוכה, התהליך הממוקם מתקדם לדלקת צפק מפושטת המסכנת את חיי החולה.
לתוך חלל הצפק חודרות כמויות גדלות של נוזל דלקתי, תנועת המעי משותקת ומופיעה ירידה בנפח הדם היעיל. במצב זה, מתפתחת לעיתים קרובות טוקסמיה כתוצאה מספיגה של חומרים רעילים מחלל הצפק, וכן אלח דם (ספסיס), אם התפתח זיהום חיידקי.
פרופ' מיכאל קראוס

סימפטומים


סימני דלקת הצפק תלויים במידה רבה במקור התהליך הדלקתי ובקצב התקדמותו. בתחילה, מתפתח לרוב כאב חד באזור בו התפתח הנקב, מלווה בהרגשת בחילה, הקאות, עליית חום הגוף, רגישות מקומית למגע, ותנגודת של שרירי הבטן למישוש. כאשר הדלקת מתפשטת בחלל הצפק, מצבו הכללי של החולה מורע, מופיע לרוב חום גבוה, סימני צחיחות וכאב מפושט בבטן המוחמר אפילו על ידי תנועות גוף קלות.
אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לאבחון מהיר במצב זה, יש חשיבות מכרעת. מבוצעים צילומי בטן בעמידה ובשכיבה כדי להבחין באוויר חופשי בבטן, צילומי טומוגרפיה מחשבית של הבטן, ובדיקות דם לעמילאזה, אולם ניתוח לשם בדיקת המצב הוא האמצעי המהימן ביותר לאבחן דלקת הצפק.
מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בניתוח להפסקת הדליפה לתוך חלל הצפק חיוני ברוב המקרים להצלת חיי החולה כאשר קיימת סבירות גבוהה לאיבר מנוקב. במקרה של דלקת בלבלב או דלקת האגן הקטן, אין מבצעים בדרך כלל ניתוח חירום.
לפני הניתוח, יש לטפל בחולה ולהכינו לניתוח על ידי עירוי נוזלים לווריד לשם תיקון הפרעות במאזן הנוזלים והאלקטרוליטים, טיפול אנטיביוטי רחב-טווח כנגד חיידקים אארוביים ואנאארוביים, טיפול להפסקת הכאב, והכנסת צינור לקיבה (זונדה) לשאיבת נוזלים לשם הפחתת תפיחות הבטן.

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!