גידולים בושט (Tumors of the esophagus)

ראשי

תאור

אבחון גידולים בוושט והטיפול בהם מהווים אתגר לרופא המנתח. בשל אופיים, אופן צמיחתם והסתמנותם המאוחרת, גידולים אלה מתגלים לעיתים קרובות רק בשלבים המתקדמים של המחלה.
למרות התקדמות הטכנולוגיה הרפואית הן באבחון והן בדרכי טיפול, כמעט ולא השתנה שיעור התמותה מגידולי הוושט במהלך העשורים האחרונים. האופן היחיד שבו ניתן לשנות את מהלך המחלה ולצמצם את שיעור התמותה הכרוכה בה הוא הגילוי המוקדם. גידולי הוושט אינם שכיחים. אלה מהווים כ-1% מהגידולים הממאירים ורק כ-5% מגידולי מערכת העיכול.
שכיחות המחלה משתנה באזורים גיאוגרפיים שונים: בעוד שבמדינות כסין ואיראן נפוצים גידולי הוושט, באזורים אחרים על פני כדור הארץ שכיחותם נמוכה יותר. פרט זה מעניין ומלמד כי גורמים סביבתיים עלולים לעודד את התפתחות הגידולים. שתיית אלכוהול, בירה ועישון זוהו כגורמים המעלים את הסיכון להתפתחות הגידול. חומרים כימיים שונים המכונים חומרים קרצינוגניים-מסרטנים המזהמים קרקעות חקלאיות תורמים כנראה אף הם לעלייה בשכיחות הגידול באזורים שונים בתבל. עד כה לא זוהה סמן תורשתי משותף לחולים הלוקים בגידול הוושט. מחלות שפירות של הוושט כמחלת הרפלוקס הקיבתי, בליעת חומרים מעכלים הגורמים לכוויה בוושט ואחרים, זוהו כגורמים המעלים את שיעור הלוקים בסרטן הוושט.
הוושט הוא איבר שרירי גלילי המחבר בין בית הבליעה לקיבה. הגידול עלול להתפתח בכל אחד מחלקיו, אך האזור השכיח ביותר הוא השליש הרחיקני. מקור הגידול יכול להיות המעטפת השרירית, אך שכיח יותר למצוא גידולים שמקורם המעטה התאי הפנימי של הוושט. סוג הגידול הנפוץ ממקור זה הוא גידול מתאי קשקש. גידולים שמקורם מהבלוטות התת-ריריות נקראים אדנוקרצינומה. אלה שכיחים יותר בעולם המערבי. שכיחותם עולה בעשורים האחרונים.
הגידול מופיע בדרך כלל בעשורים השישי והשביעי לחיים. עישון סיגריות או שתיית אלכוהול שכיחים בקרב שיעור ניכר של החולים. היות והגידול מצר את חלל הוושט, התלונה העיקרית של החולים היא קושי בבליעה (דיספאגיה). ירידה במשקל אף היא שכיחה, וחולים עם גידול גדול שחוסם את המעבר בוושט כמעט לחלוטין, מתלוננים על העלאת גירה. צרידות ושיעול הם סימנים קליניים מאוחרים המלמדים על התקדמות הגידול לקנה (שיעול), או לעצבים (צרידות). תלונות אלו מחייבות בדיקות מכוונות למערכות הסמוכות לוושט (ברונכוסקופיה) בטרם יוחלט על ניתוח.
פרופ' קלוגר יורם

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לרשות הרופא עומד מגוון אמצעי דימות לאבחון גידולי הוושט. אנדוסקופיה, טומוגרפיה מחשבית, ואף בדיקת על-שמע תוך-ושטית (אולטרסאונד אנדוסקופי), חשובים לאבחון, למיקום הגידול ולבחירת הטיפול המתאים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כריתת הוושט ושחזור ההמשכיות של מערכת העיכול מיועדים לחולים שלא זוהתה אצלם חדירת הגידול לאיברים חיוניים סמוכים ואף לא גרורות מרוחקות. לעיתים מכתיב גודלו של הגידול את הצורך בכימותרפיה ובהקרנות טרם הניתוח, במטרה להקטינו להקל על ידי כך את כריתתו. כאשר המחלה מתקדמת ואין כל אפשרות לכרות את הגידול בניתוח, נשקלות דרכים חלופיות (הקרנה, כימותרפיה, החדרת תותב לוושט, טיפול בלייזר) כדי להקל את ההסתמנות הקלינית של החולה שעיקרה קושי וכאב בבליעה.

פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
1. כמות הטיפולים בטקסול 2. לוקרין נחמדה 30/09/2020 23:34
 • אני בת 28 וגילו לי לאחרונה סרטן השד מטופלת בAC + טקסול. משום מה אני זוכרת שבפגישה הראשונה הרופאה אמרה לי שהסבב של הAC הוא 4 טיפולים וגם הסבב של הטקסול 4 [סה"כ 4 חודשים] כעת אמרה שהטקסול הוא 12 פעמים... תמיד הטקסול זה כ"כ הרבה פעמים, יתכן שיהיה חוות דעת אחרת שיהיה ניתן לקצץ בכמות הפעמים של הטקסול? [יש לציין שלעת עתה הגידול הגיב יפה לAC ואחרי 2 טיפולים הוא קטן בחצי] שאלה שניה: אני צריכה ליטול לוקרין כל 28 יום בשביל למנוע נזק לשחלות. האם צריך 28 יום מדוייקים, או שיום אחד קדימה או יום אחד לפני זה לא קריטי? תודה!

 • + הוסף תגובה
תהליך תת הדי דנה 30/09/2020 19:43
 • זהו תהליך עם הדיות נמוכה של תאי קול משאר השד. מה זה?? לא הבנתי?? מדובר הגוש סרטני??

 • + הוסף תגובה
סרטן השד ומלנומה טליה 29/09/2020 17:24
 • שלום רב, בת 65 מאובחנת עם מלנומה, סרטן שד וגרורה הלימפה, מדוע נשלחו הבופסיות שלי לארצות הברית? זה מקרה מיוחד?

 • + הוסף תגובה
ארצות הברית ד"ר נעה אפרת בן ברוך 29/09/2020 21:12
 • אני מניחה ששלחו לבדיקת אונקוטייפ. עוזרת לכוון טוב יותר את הטיפול לאחר הניתוח. לא הסבירו לך?

 • + הוסף תגובה
לא הסבירו טליה 30/09/2020 07:57
 • שלום דוקטור לא הסבירו לי כלום, האמת שטרם בוצע ניתוח אפילו, בכל אופן תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
הסבר ד"ר נעה אפרת בן ברוך 30/09/2020 08:45
 • זכותך וחובת הרופאים שלך לספק לך הסבר מלא. יתכן והבדיקה נשלחה לצורך עזר בהחלטה לגבי טיפול טרום ניתוחי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!