נצורים במערכת העיכול (Gastrointestinal fistulae)

ראשי

תאור

הנצור (Fistula) הוא קשר פתולוגי בין החלל של קטע כלשהו במערכת העיכול לבין החלל של איבר אחר, או אל העולם החיצוני. הנצור יכול להיות מלידה (לדוגמה, בין המעי הדק והטבור אצל התינוק), או מישני לפציעה (כולל ניתוח או טראומה מיילדותית), לדלקת (לדוגמה, מחלה דלקתית כרונית של המעי), לשאת (כגון גידול בריאה או בוושט, הגורם לנצור בין הוושט לבין דרכי הנשימה), או לקרינה.
יש נצורים שאינם מתבטאים בתסמינים כלשהם ואינם גורמים לסבל (לדוגמה, נצור בין שתי לולאות מעי סמוכות), בעוד שנצורים אחרים פוגעים באיכות החיים אם כי אינם מהווים סכנה (לדוגמה, נצורים מפרישי מוגלה או צואה בין החלחולת (הרקטום) לבין הנרתיק או העור סביב פי הטבעת).
לעומתם, יש נצורים הגורמים לתחלואה משמעותית (לדוגמה, זיהומים נישנים בדרכי השתן כתוצאה מנצור בין המעי הגס לשלפוחית השתן, הפרעות במאזן המלחים ובתפקוד מערכת העיכול וכד'), או כאלה המהווים סכנת חיים מיידית (דוגמת נצור בין אב העורקים והתריסריון, העלול לגרום לדימום מסיבי).
פרופ' אהוד שטרנברג

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בחירת הטיפול מותאמת לגורם לנצור, למיקומו, להרכבו, לנפח ההפרשה ממנו, לנוכחות של גוף זר, של שאת, של זיהום עקשני, של רקמה מוקרנת, או של היצרות/חסימה, שכן כל אלה משפיעים על סיכויי ההצלחה של הטיפול. לנצורים המפרישים פחות מ-200 סמ"ק ליממה יש סיכוי טוב להיסגר באופן עצמוני, או בתגובה לטיפול שמרני (הזנה לתוך הווריד, טיפול באנטיביוטיקה, וכד'). טיפול במחלת מעי דלקתית כרונית יביא בדרך כלל לסגירת נצורים מישניים למחלה זו. נצורים בנפח הפרשה גבוה, או בנוכחות סכנת חיים, זיהום עקשני, גוף זר, שאת, קרינה או היצרות/חסימה מחייבים בדרך כלל ניתוח לשם ריפויים.

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קולונסקופיה אחרי בריכותרפיה יעלה 30/11/2020 18:28
  • שלום לפני חודש עברתי ניתוח כריתת רחם עקב סרטן רירית הרחם. עלי לעבור 3 הקרנות ברכותרפיה. היות ואני סובלת מכאבי בטן תחתונה( כאבים שהתחילו חודשים לפני הניתוח) הכאבים מופיעים בגלים כלומר לעתים אין כאבים כלל והם עמומים. עלי לציין שעברתי ניתוחים בבטן ואני יודעת שיש לי הידבקויות במעיים. שאלותי הן: האם אפשר לעבור קולונסקופיה בתום ההקרנות ואם כן, אז אחרי כמה זמן? האם יכול להיות שהכאבים נובעים מהידבקויות? תודה על המענה

  • + הוסף תגובה
חודשיים אחרי כריתת כיס מרה מרי 30/11/2020 15:07
  • חודשיים אחרי כריתת כיס מרה,ועדיין יש לי כאבים בבטן עליונה.הפה מר והיציאות שומניות בצבע ירוק צהוב.מה הסיבה? בתודה

  • + הוסף תגובה
שלום מיכל 29/11/2020 23:34
  • שלום אם עשיתי בדיקת גסטרו לקחו לי ביופסיה מהקיבה אבל לקחתי אנטיביוטיקה כמה ימים לפני הבדיקה וגם היו כמה ימים שלקחתי אומפרדקס האם התשובה של הבדיקה לגבי דלקת או משהו אחר תהיה אמינה בכלל?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!