מורסה בפי הטבעת (Perianal abscess)

ראשי

תאור

מורסה סביב פי הטבעת (אבסצס פרי-אנאלי), נוצרת כתוצאה מהצטברות מוגלה סביב פי הטבעת.
התופעה שכיחה יותר בגברים. פי הטבעת מוקף בשרירי סוגר פנימי וחיצוני והם אלו שמאפשרים שליטה על הפרשת הצואה. קיים מרווח בין שתי קבוצות שרירים אלו ובתוכן. מרווח זה מאפיין את סוג האבסצס שנוצר והוא שיקבע את סוג הטיפול והיקפו.
פרופ' אלכסנדר דויטש

סימפטומים


באופן קליני החולה יסבול מכאבים באזור סביב פי הטבעת המלווים לרוב בחום מערכתי, נפיחות ואודם מקומי. התופעה חדה יותר אצל חולים שלוקים בסוכרת, או ממחלת כשל חיסוני - איידס, כמו גם באופן נדיר יותר אצל חולי ליקמיה.

סיבות וגורמי סיכון

ידועים ארבעה סוגים של מורסות פרי-אנאליות בהתאם למיקום האנטומי. השכיחה ביותר נוצרת כתוצאה מסתימת המוצא של בלוטה אנאלית שממוקמת בגובה הקו המשונן שבין השליש התחתון לשליש האמצעי של תעלת פי הטבעת. בקטע זה, הבלוטות נמצאות בין שרירי הסוגר הפנימי לחיצוני ולפיכך המורסה תתהווה ביניהם ויכולה להתפשט לכל כיוון.
סיבות אחרות להיווצרות מורסות פרי-אנאליות כוללות את המחלה ע"ש קרוהן, דלקת כיבית של המעי (קוליטיס אולצרטיבית), טראומה באזור החלציים, דלקת סעיפית של המעי הגס (דיברטיקוליטיס) וממאירות. גם בזיהומים של שחפת ופטריית האקטינומיקוזיס נודעו מקרים של התהוות מורסות פרי-אנאליות וכן כתוצאה של סיבוך בתר-ניתוחי באזור פי הטבעת כמו לאחר ניתוחי טחורים או סדק של פי הטבעת.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון ייקבע לרוב באמצעות בדיקה גופנית, אם כי במקרים מורכבים יותר יהיה צורך בבדיקת על-שמע תוך-רקטלי וכן CT או MRI.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול מבוסס על ניקוז בניתוח תחת הרדמה כללית בתוספת טיפול משלים באנטיביוטיקה. ריפוי סופי מושג מספר שבועות לאחר הניתוח.
סיבוכים אפשריים אחרי ניתוח לניקוז מורסה סביב פי הטבעת, הם היווצרות נצור - פיסטולה - שכשלעצמה דורשת התערבות בניתוח, ובאופן נדיר נמק רקמות אזור החלציים - מחלה ע"ש פורנייר (Fournier) - מחלה קשה ומקפחת חיים, שמחייבת טיפול ממושך באנטיביוטיקה במישלב עם ניתוחים להטריית רקמות נימקיות ולעיתים קיים גם צורך בהטיית פתח היציאה - יצירת קולוסטומיה.

שאלות ותשובות


פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לאחר ניתוח פיסורה אליאור 20/09/2020 02:26
  • שלום דוקטור, בן 25 סבלתי מפיסורה לרוב שטחית וללא דימום באופן בא והולך במשך כ3 שנים. נותחתי לפני כ4 שבועות, בניתוח שבו חתכו את שרירי הסוגר הפנימי, בביקורת שבוצעה שבוע אח״כ המנתחת אבחנה שהכל תקין, שהפיסורה עצמה עוד צריכה זמן להירפא, להמשיך לשמור על יציאות רכות ולבוא לביקורת עוד חודש, כמעט הגענו לתאריך אבל התור נדחה בשבועיים מסיבות טכניות של בית החולים. ואני קצת אוכל סרט בינתיים. כיום (4 שבועות אחרי הניתוח) יש התמתנות בכאב אבל בתחושה של צעד אחד קדימה ושניים אחורה, לרוב אני מתעורר בבוקר ומיד צריך לשירותים,לפחות פעמיים עד 4 פעמים. שלרוב מגיעות בשעות הבוקר. שמעתי מאנשים שתוך חודש שכחו מהניתוח ומהכל. ואני קצת מתקשה לראות את הסוף. האם רק סבלנות זאת הבעיה שלי? מה שאני מתאר נשמע טבעי? אני סתם היסטרי...? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
פיסורה הייתכן שעברה לאחר שבוע? ירדן 14/09/2020 22:39
  • שלום, לפני שבוע התחילה לי פיסורה לאחר שלשול. הכאבים היו מאוד חזקים לאחר יציאות. התחלתי עם נורמלקס, אמבטיות חמות ושמן ויטמין E. עכשיו לאחר היציאות הן רכות אני לא מרגישה כאבים. האם ייתכן שהפיסורה תעבור תוך שבוע? או שזאת תהיה טעות להפסיק עם הטיפול כי ביציצות הבאות זה עלול כן להיות מורגש? כמה זמן בעצם מומלץ להמשיך עם הטיפול גם אם מרגישים שאין כאבים? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
פיסורה ד"ר רפאל אלון 15/09/2020 11:19
  • פיסורה בהחלט יכולה להחלים תוך ימים. אם אין תלונות ניתן להפסיק הטיפול

  • + הוסף תגובה
פיסורה ד"ר רפאל אלון 15/09/2020 11:40
משחה שמכווצת את כלי הדם לפיסורה יעל 14/09/2020 22:49
  • שלום ד"ר, יש לי פיסורה ובבית טבע המליצו לי על משחת הממליס בתור התחלה לפני שאעבור למשחות הרפואית כי צניחת לחץ דם בעייתית אצלי. קראתי שההממליס מכווצת את כלי הדם. האם זה בכלל טוב לפיסורה שיהיה כיווץ של כלי הדם או שזה נכון רק לגבי טחוורים? תודה!

  • + הוסף תגובה
פיסורה ד"ר רפאל אלון 15/09/2020 11:17
  • מציע שתתיעץ עם מומחה בתחום ותקבל טיפול רפואי מתאים ולא לפי המלצות של בית טבע

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!