נצור (פיסטולה) בפי הטבעת (Fistula, perianal)

ראשי

תאור

נצור בפי הטבעת הוא תעלה-מחילה שפיתחה החיצוני בעור שמסביב לפי הטבעת ופיתחה הפנימי יכול להיפתח בפי הטבעת, בחלחולת (רקטום), או בקטע מעי אחר.
למרות שהתופעה תוארה כבר על ידי היפוקרטס בשנת 430 לפני הספירה, היא מהווה עדיין בעיה אבחונית וטיפולית.
פרופ' אלכסנדר דויטש

סימפטומיםבאופן קליני החולה יתלונן על הפרשה כרונית של נוזל עכור, דם, מוגלה או צואה בהתאם לחומרת המחלה. לרוב יהיה סיפור מקדים של אבסצס, הישנות כרונית של אבסצסים מלווה בסימני זיהום חד כגון חום גבוה, כאב, אודם ונפיחות.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה השכיחה להתהוות נצור, היא התפתחות של מורסה (אבסצס) באזור הפרי-אנאלי. מורסה זאת מתנקזת בפתח חיצוני לעור ויוצרת מחילה שפיתחה הפנימי מתנקז לתוך תעלת פי הטבעת. סיבות אחרות לתופעה הם סיבוכים מלידה, טראומה, סיבוכים שלאחר ניתוחי טחורים או פיסורה אנאלית.
במחלות דלקתיות של המעי כמו מחלה ע"ש קרוהן,דלקת כיבית של המעי הגס (קוליטיס מכייבת), יש סיכוי גבוה להופעת פיסטולה. סיבות אחרות כוללות: הידרדניטיס, שחפת וזיהומים בפטרייה אקטינומיקוזיס, גידולים ממאירים וסיבוך שלאחר הקרנות מקומיות. מחלות, כגון איידס וסוכרת מחמירים את התופעה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה ברוב המקרים מתבססת על ההסתמנות הקלינית, אף כי יהיו מקרים שיצריכו ביצוע פעולות אבחוניות כגון MRI או CT, פיסטולוגרפיה ועל-שמע טרנס-רקטלי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול תלוי בסוג הפיסטולה והאם היא מערבת את שרירי הסוגר החיצוני. ברוב המקרים, פתיחה וכריתה בניתוח של מסלול הנצור-פיסטולוטומיה, יספיקו כטיפול.
פיסטולות שמערבות קטע נרחב של הסוגר ואת שרירי הפובו-רקטליס עשויות להסתבך בפגיעה בשליטה על הסוגרים אם יטופלו בשיטה שתוארו, לפיכך רצוי שמקרים אלו ינוהלו באופן שמרני יותר.
במגוון הטיפולים קיים גם טיפול ע"ש סיטון, ובו מחדירים חוט דרך מסלול הנצור שמשמש לניקוז וגם לסגירת הנצור. שיטות אחרות הן סגירת הפתח הפנימי של הנצור על ידי מתלה. לאחרונה מטפלים בדבק פיברין, עם הצלחה בסגירה של הנצור בחלק מהמקרים.

פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לאחר ניתוח פיסורה גאד 25/11/2020 20:20
 • שלושה חודשים לאחר ניתוח פיסורה הפיסורה החלימה אבל אני עדיין מרגיש בחתך הניתוח עצמו אשר הוא בשלב הסופי להחלמה לפי מה שאמר המנתיח. שאלתי האם זה הגיוני לאחר שלושה חודשים חתך הניתוח לא נסגר ואני עדיין מרגיש בצריבה וגירוד בפי הטבעת ? שאלה שנייה . האם ניתוח של פיסורה משפיע על פי הטפעת בסמן יציאות

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח ד"ר רפאל אלון 25/11/2020 22:03
 • פיסורה אמורה להחלים תוך זמן קצר אחרי הניתוח. מה שמתואר בפניה אינו מהלך תקין ורגיל. פנה לביקורת או לחוות דעת שניה

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח פיסורה גאד 25/11/2020 22:10
 • אפשר לבקר אצלך אם יש מספר טלפון כדי לצור קשר אתך ?

 • + הוסף תגובה
לאחר נתוח ד"ר רפאל אלון 25/11/2020 22:30
לאחר ניתוח פיסורה גאד 25/11/2020 22:08
 • שלושה חודשים לאחר ניתוח פיסורה הפיסורה נעלמה . הייתי אצל המנתח ואמר שחתך הניתוח כמעט נסגר שאלתי האם זה טבעי לאחר שלושה חודשים וחתך הניתוח כמעט נסגר . אני עדיין מרגיש כל היום בגירוד וצריב במשך היום ממקום הניתוח . האם זה טבעי ?האם צריך להמתין עוד זמן ? תודה דוקטור

 • + הוסף תגובה
גזים בלי הפסקה וצניחת רקטום בינונית יוכבד 25/11/2020 16:22
 • שלום לדר האם צניחת רקטום ופיסורה יכולים לגרום לגזים לא נעימים אחרי כל אכילה ושתיה של שלוק מים? מצב בלתי נסבל הגזים צורבים בוולווה בפי הטבעת בפיסורה כלום לא עוזר גזים x פרוביוטיקה אנזימיי עכול האם זאת מחלה שיש לעשות בדיקת צואה ובדיקת סיבו מה זה יכןל להיות? מצב בלתי נסבל

 • + הוסף תגובה
גזים ד"ר רפאל אלון 25/11/2020 22:01
 • בעיות בפי הטבעת אינם גורמים לגזים. לכל היותר יכולה להיות הפרעה בשליטה על מעבר גזים... מצמע לפנות לבדיקת מומחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!