//

נצור (פיסטולה) בפי הטבעת (Fistula, perianal)

ראשי

תאור

נצור בפי הטבעת הוא תעלה-מחילה שפיתחה החיצוני בעור שמסביב לפי הטבעת ופיתחה הפנימי יכול להיפתח בפי הטבעת, בחלחולת (רקטום), או בקטע מעי אחר.
למרות שהתופעה תוארה כבר על ידי היפוקרטס בשנת 430 לפני הספירה, היא מהווה עדיין בעיה אבחונית וטיפולית.
פרופ' אלכסנדר דויטש

סימפטומיםבאופן קליני החולה יתלונן על הפרשה כרונית של נוזל עכור, דם, מוגלה או צואה בהתאם לחומרת המחלה. לרוב יהיה סיפור מקדים של אבסצס, הישנות כרונית של אבסצסים מלווה בסימני זיהום חד כגון חום גבוה, כאב, אודם ונפיחות.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה השכיחה להתהוות נצור, היא התפתחות של מורסה (אבסצס) באזור הפרי-אנאלי. מורסה זאת מתנקזת בפתח חיצוני לעור ויוצרת מחילה שפיתחה הפנימי מתנקז לתוך תעלת פי הטבעת. סיבות אחרות לתופעה הם סיבוכים מלידה, טראומה, סיבוכים שלאחר ניתוחי טחורים או פיסורה אנאלית.
במחלות דלקתיות של המעי כמו מחלה ע"ש קרוהן,דלקת כיבית של המעי הגס (קוליטיס מכייבת), יש סיכוי גבוה להופעת פיסטולה. סיבות אחרות כוללות: הידרדניטיס, שחפת וזיהומים בפטרייה אקטינומיקוזיס, גידולים ממאירים וסיבוך שלאחר הקרנות מקומיות. מחלות, כגון איידס וסוכרת מחמירים את התופעה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה ברוב המקרים מתבססת על ההסתמנות הקלינית, אף כי יהיו מקרים שיצריכו ביצוע פעולות אבחוניות כגון MRI או CT, פיסטולוגרפיה ועל-שמע טרנס-רקטלי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול תלוי בסוג הפיסטולה והאם היא מערבת את שרירי הסוגר החיצוני. ברוב המקרים, פתיחה וכריתה בניתוח של מסלול הנצור-פיסטולוטומיה, יספיקו כטיפול.
פיסטולות שמערבות קטע נרחב של הסוגר ואת שרירי הפובו-רקטליס עשויות להסתבך בפגיעה בשליטה על הסוגרים אם יטופלו בשיטה שתוארו, לפיכך רצוי שמקרים אלו ינוהלו באופן שמרני יותר.
במגוון הטיפולים קיים גם טיפול ע"ש סיטון, ובו מחדירים חוט דרך מסלול הנצור שמשמש לניקוז וגם לסגירת הנצור. שיטות אחרות הן סגירת הפתח הפנימי של הנצור על ידי מתלה. לאחרונה מטפלים בדבק פיברין, עם הצלחה בסגירה של הנצור בחלק מהמקרים.

פורומים טחורים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת פרוקטולוג רחל 14/08/2020 10:43
  • בוקר טוב מבקשת לדעת האם לאחר בדיקת פרוקטולוג אפשר להתנהל כרגיל

  • + הוסף תגובה
טחורים ענק בחודש תשיעי טליה 12/08/2020 22:04
  • יצא לי טחור חיצוני שהגיע ביומיים לגודל עצום כמו הגודל של צהוב של הביצה (מחיחה על התיאור) מורחת משחות מקל קצת על הכאב אבל זה מאוד מציק במיוחד הגודל, האם זה נורמלי? האם יהיה צורך בהתערבות כירוגית?

  • + הוסף תגובה
טחור ד"ר רפאל אלון 12/08/2020 22:42
כאבי טחורים / טחורים מדממים רחל 11/08/2020 08:02
  • בוקר טוב, סובלת מטחורים כבר כמעט שבוע טחורים גדולים ומדממים יש לי תור לרופא בעוד כמה ימים האם טבילה בים המלח יכולה להועיל

  • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 11/08/2020 18:30
  • טבילה בים המלח יכולה לגרום לכאב צורב... ממליץ על ישיבה באמבטיה עם מים פושרים חמימים וטפול במשחה לטחורים בין האמבטיות

  • + הוסף תגובה
טחורים מדממים משחה רחל 11/08/2020 19:25
משחה ד"ר רפאל אלון 11/08/2020 20:48
טחורים מדממים רחל 11/08/2020 19:27
טחורים מדממים משחה רחל 12/08/2020 08:22

הצטרפו לאינדקס הרופאים!