נצור (פיסטולה) בפי הטבעת (Fistula, perianal)

ראשי

תאור

נצור בפי הטבעת הוא תעלה-מחילה שפיתחה החיצוני בעור שמסביב לפי הטבעת ופיתחה הפנימי יכול להיפתח בפי הטבעת, בחלחולת (רקטום), או בקטע מעי אחר.
למרות שהתופעה תוארה כבר על ידי היפוקרטס בשנת 430 לפני הספירה, היא מהווה עדיין בעיה אבחונית וטיפולית.
פרופ' אלכסנדר דויטש

סימפטומיםבאופן קליני החולה יתלונן על הפרשה כרונית של נוזל עכור, דם, מוגלה או צואה בהתאם לחומרת המחלה. לרוב יהיה סיפור מקדים של אבסצס, הישנות כרונית של אבסצסים מלווה בסימני זיהום חד כגון חום גבוה, כאב, אודם ונפיחות.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה השכיחה להתהוות נצור, היא התפתחות של מורסה (אבסצס) באזור הפרי-אנאלי. מורסה זאת מתנקזת בפתח חיצוני לעור ויוצרת מחילה שפיתחה הפנימי מתנקז לתוך תעלת פי הטבעת. סיבות אחרות לתופעה הם סיבוכים מלידה, טראומה, סיבוכים שלאחר ניתוחי טחורים או פיסורה אנאלית.
במחלות דלקתיות של המעי כמו מחלה ע"ש קרוהן,דלקת כיבית של המעי הגס (קוליטיס מכייבת), יש סיכוי גבוה להופעת פיסטולה. סיבות אחרות כוללות: הידרדניטיס, שחפת וזיהומים בפטרייה אקטינומיקוזיס, גידולים ממאירים וסיבוך שלאחר הקרנות מקומיות. מחלות, כגון איידס וסוכרת מחמירים את התופעה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה ברוב המקרים מתבססת על ההסתמנות הקלינית, אף כי יהיו מקרים שיצריכו ביצוע פעולות אבחוניות כגון MRI או CT, פיסטולוגרפיה ועל-שמע טרנס-רקטלי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול תלוי בסוג הפיסטולה והאם היא מערבת את שרירי הסוגר החיצוני. ברוב המקרים, פתיחה וכריתה בניתוח של מסלול הנצור-פיסטולוטומיה, יספיקו כטיפול.
פיסטולות שמערבות קטע נרחב של הסוגר ואת שרירי הפובו-רקטליס עשויות להסתבך בפגיעה בשליטה על הסוגרים אם יטופלו בשיטה שתוארו, לפיכך רצוי שמקרים אלו ינוהלו באופן שמרני יותר.
במגוון הטיפולים קיים גם טיפול ע"ש סיטון, ובו מחדירים חוט דרך מסלול הנצור שמשמש לניקוז וגם לסגירת הנצור. שיטות אחרות הן סגירת הפתח הפנימי של הנצור על ידי מתלה. לאחרונה מטפלים בדבק פיברין, עם הצלחה בסגירה של הנצור בחלק מהמקרים.

פורומים טחורים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קובי שאלה בנושא עצירת דם 26/01/2020 10:05
  • שלום, מה יותר נכון לעשות בבוקר אחרי יצאה משרותים על מנת לעצור דימום ? מקלחת קרה או חמה במקום הדימום ? האם עדיף לעמוד או לשבת במקלחת על מנת לעצור את הדימום?

  • + הוסף תגובה
עצירת דימום ד"ר רפאל אלון 26/01/2020 20:33
טחורים יוסי סופר 22/01/2020 11:02
  • האם אחרי קשירת טחורים ישנם כאבי בטן סמויים אחרי שבועיים שלוש

  • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 22/01/2020 18:43
  • איני מכיר את המושג "כאבי בטן סמויים" ואיני מכיר קשר בין קשירת טחורים לכאבי בטן

  • + הוסף תגובה
קשירת טחורים ר 20/01/2020 11:24
  • עברתי קשירת טחורים בדרגה 2 ב-3 פעמים. הפעם השלישית והאחרונה היתה לפני חודש. כבר בערך שבועיים שאני מרגישה ששורף ודוקר וכואב במקום. (היתה לי פעם אחת יציאה קשה) . האם לדעתך זה מצב רגיל ? ואם לא מה ניתן לעשות? תודה על תשובתך. .

  • + הוסף תגובה
קשירה ד"ר רפאל אלון 20/01/2020 22:17

הצטרפו לאינדקס הרופאים!