דמיון מולקולרי (Molecular mimicry)

ראשי

תאור

דמיון מולקולרי הוא מצב של דמיון כימי בין חלקי רקמה שונים לבין גורם חיצוני כמו נגיף, או חיידק. דמיון כזה יכול להביא לכך שבתנאים מסוימים מערכת החיסון תזהה את הרקמה העצמית כגורם זר ותפעל נגדה. מצב דומה עלול להתרחש גם כאשר מסיבה כלשהי חל שינוי כימי ברקמה עצמית תקינה. כתוצאה מכך, המבנה הכימי החדש, יזוהה כגורם זר על ידי מערכת החיסון.
השינוי יכול לקרות במצבים רבים כתוצאה מזיהום שנגרם מחיידקים, נגיפים ורעלים, כמו כן, על ידי תרופות, עקב מצבי דחק, נזק פיזיקלי, ואולי גם גיל מבוגר. בכל המקרים הללו עלולה המערכת החיסונית לפעול כנגד הרקמה העצמית על ידי תאים לימפוציטים מסוג T (תגובה תאית), או על ידי יצירת נוגדנים (תגובה הומורלית).

במקרים אחרים נמצא דמיון מולקולרי בין גורמים זיהומיים מסוימים לבין תאים וחלבונים שפעילים בוויסות פעילותה של מערכת החיסון, כמו לדוגמה ה-HLA (סיווג רקמות). הפעלה בלתי מבוקרת של מערכת החיסון, משותפת לכל המקרים.

באמצעות מנגנון ה-Molecular mimicry ניתן להסביר חלק מהתופעות המתרחשות במחלות אוטואימוניות שונות. מחלות אוטואימוניות הן מחלות הנגרמות כתוצאה מפעילות בלתי תקינה של המערכת החיסונית כנגד רקמות עצמיות. במצב בריא, יודעת מערכת החיסון, להבדיל בין גורמים זרים הפולשים לתוך רקמות הגוף לבין הגורמים העצמיים המצויים שם באופן תקין. בדרך זו, נמנעת הפעילות שלה נגד רקמות עצמיות. במחלות אוטואימוניות, תאי המערכת החיסונית פועלים נגד רקמות עצמיות באופן ישיר, או על ידי יצירת נוגדנים כנגד גורמים עצמיים ובכך גורמים לנזקים קשים לתאי הגוף ולרקמות השונות שלו.

כיום ידוע על מחלות ומצבים פתולוגיים רבים המשתייכים לקבוצת המחלות האוטואימוניות, בהם דלקות מפרקים על רקע חיסוני, הרס חיסוני של תאי דם, דלקות כבד כרוניות ודלקות כרוניות של בלוטת התריס. בחלק מהמחלות ניתן להדגים קיום של נוגדנים, או תאים פעילים כנגד גורם זר וכנגד רקמות עצמיות בעלות מבנה כימי דומה. ההנחה היא שבמקרים אלו מנגנון ה-Molecular mimicry אחראי, לפחות חלקית, לפתולוגיה של המחלה. לדוגמה, דלקת מפרקים ראומטית או שיגרונית (Rheumatic fever) - מחלה שמופיעה מספר שבועות לאחר זיהום עם חיידק הסטרפטוקוקוס ויכולה להתבטא בדלקת מפרקים ובפגיעה בלב. נמצא שקיים דמיון בין חלבונים מסוימים של חיידק הסטרפטוקוקוס לבין חלבונים בשריר הלב. כנראה שמערכת החיסון פועלת כנגד החיידק ובו-בזמן היא פוגעת גם בשריר הלב.

פרופ' מנחם שלזינגר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם מדובר בתורשה? bhby 15/10/2017 10:54
 • שלום, יש לי ילד בן 3. ביצענו מספר בדיקות דם (כי לגדול שלנו בן 9 יש אטופיק דרמטטיטיס ואלרגיה לקרדית האבק). התוצאה של בדיקת lg-e total היא 976.3 U/ml כשהטווח הוא 0-60. מה זה אומר? מבינים שזאת חריגה רצינית. שאלנו את רופאת המשפחה אמרה שיש אלרגיה ובגיל כזה לא ניתן לבדוק למה הילד אלרגי. נשמע קצת תמוה.. אמרה לביניתיים שניתן להשתמש בתכשירים של הילד הגדול (זה אומר סירופ לורתרים / אריוס, טיפות עיניים אופטילסט ומשחות: אקווה קרם, אלוקום ומקלחת רק עם לקטופיל- טיפול קבוע הניתן מידי יום ביומו.נשמח למידע מה ניתן לעשות בעניין. חשוב לציין שלאחרונה נראים סימני אטופיק בעור (גירודים) והעיניים אדומות וצורבות. האם לבצע בדיקות במרפאת אלרגיה או שזה ברור שהילד הקטן הולך בעקבות הגדול? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
רמת IGE גבוהה ד"ר רמית מעוז סגל 01/11/2017 22:26
 • כן רמת ה- IGE שלו גבוהה, אבל זה די טיפוסי לאסטמה של העור כדאי להבדק ע"י אלרגולוג מומחה כדי לקבל פרטים נוספים על מצבו הרפואי על מנת להמליץ האם יש צורך בבדיקות אלרגיה נוספות בברכה,

 • + הוסף תגובה
רמת ה- IGE בדם מרים 19/09/2020 10:00
 • לד"ר רמית מעוז סגל שלום רב ושנה טובה. אני בת 75 ורמת ה-IGE בדם היא:47.3IU/ml האם זה גבוה? בתודה מרים

 • + הוסף תגובה
אימונוגלובולין e ד"ר רמית מעוז-סגל 19/09/2020 17:01
הקשר בין אלרגיה לחלבון החלב לבין אטופיק דרמטיטיס לילך 15/09/2020 12:40
 • אני מעוניינת להבין האם יש קשר בין אלרגיה לחלבון החלב בתנוקות לבין אטופיק דרמטיטיס והאם מתן פורמולה מפורקת כמו נוטרמיגן יכולה לסייע בהפחתה או מניעה של האטופיק אני שואלת בגלל הפרוביוטיקה שיש בה?

 • + הוסף תגובה
אלרגיה לחלב ד"ר רמית מעוז-סגל 16/09/2020 18:58
 • יש קשר. כיום הגישה הטיפולית מאד השתנתה לגבי זה. לגבי פרוביוטיקה- יש עבודות מחקריות שהצביעו על הטבה מסויימת עם פרוביוטיקה.

 • + הוסף תגובה
גרד בכף האגודל מזה שנים ,.אני מקבלת :בטאקורטן אילוש 12/08/2020 12:58
 • אני מקבלת קרם של :בטאקורטן נגד אלרגיה ,וזה לא עוזר הרופא מומחה ,אמר לי שיש לי :ספוייסיס מכוון שבגרד לא מפסיק ,ומכול פעם זה מתפרץ מחדש למרות שאני עם כפפות כמו שאמרה לי רופאת עור אחרי בדיקת אלרגיה בבית חולים העמק נאמר לי שאני לא אלרגית לתכשירי ניקיון מה עליי לעשות ,ובאיזה משפחה ,טיפול טבעי ,או כל דבר שהוא .אני סובלת הגירוד עד זוב דם שוב הפצע נפתח .ממש מתסכל

 • + הוסף תגובה
בטאקורטן ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 14:30
 • מריחת סטרואידים לזמן ממושך לא מומלצת בכלל בגלל תופעות לוואי שמשפיעות הן על העור והן בכל הגוף. כדי לתת לך טיפול מירבי עבורך את צריכה להבדק.

 • + הוסף תגובה
תודה אילוש 12/08/2020 18:54
 • אני מודה לך מאוד ,השאלה ?איזה תופעות על הגוף זה עושה ,ולמה לא הזהירו אותי ? וכל פעם נתנו לי את הקרם כטיפול קבוע .

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי של סטרואידים ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 20:18
 • מריחה ממשוכת על העור עלולה. לגרום להדקקות העור, שיעור יתר, פיגמנטציה ועוד

 • + הוסף תגובה
פצע פתוח ד"ר רמית מעוז-סגל 12/08/2020 20:19
 • אני מצטערת אך פורום זה לא יכול להחליף בדיקה גופנית וייעוץ רפואי אמיתי במרפאה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!