//

סינוס פילונידי (Pilonidal sinus)

ראשי

תאור

סינוס פילונידי הוא תופעה הקיימת באזור עצם הזנב.
במהותו, זהו מצב שבו יש תעלה (או מחילה) בעור הנפתחת בקו האמצע בשקע שבין העכוזים. הפתח או הפתחים נראים כנקודות קטנטנות בקו השנץ. המחילות, בדרך כלל, מסתיימות ב"מערה", באחד מצידי קו האמצע. בתוך החלל הזה, יש הצטברות של חומר "זר" - בעיקר שערות שמצאו דרכן לשם דרך הפתח והמחילה.
התיאוריות לסיבת התפתחות התופעה מגוונות: מהפרעה התפתחותית בעובר ועד לתופעה מקומית של חדירת שערות בכיוון הפוך. הראיה לדעה זו - הופעת סינוסים כאלה בטבור (שם יש הצטברות של שערות שנשרו). כמו כן, ניתן לראות תופעה דומה במרווח שבין אצבעות הידיים בסָפּרים ואף בסָפּרי חיות. במצב הרגיל, יכול להתפתח זיהום כרוני בדרגה נמוכה אשר לא בא לידי ביטוי יומיומי עד אשר נסתמת המחילה ואז מתפתח מצב של זיהום חד אשר מתפתח למורסה.
ד"ר דוד נויפלד

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מורסה כזו יש לנקז בניתוח. מרגע זה ואילך, תהיה ההתייחסות ניתוחית כדי לפתור את הבעיה, לפני שתהיה התלקחות נוספת.
הניתוח כולל כריתה של מערכת המחילות. זאת ניתן לבצע, או באופן פרטני, כל מחילה בנפרד, או לחלופין, בכריתה של כל האזור הנושא את המחלה.
ניתן לבצע את הכריתה במספר דרכים:
1. כריתה ללא סגירת הפצע - הריפוי שניוני. זהו תהליך ארוך, לרוב מתסכל.
2. כריתה וסגירת הפצע באופן ראשוני - הריפוי קל יותר, אם כי לעיתים חלה פעירה של חלק, או כל הפצע לפני השגת ריפוי מלא, במקרה כזה, נסוגים למצב של ריפוי שניוני.
3. כריתה וסגירת הפצע באופן פלסטי על ידי שתל עור או על ידי הזזת מתלים.
4. כריתה של התעלות בלבד, ניקוי המחילות מהרקמה הדלקתית וסילוק כל חומר זר ומזהם.
בכל מקרה, הטיפול שלאחר הניתוח כרוך בשמירה על היגיינה מקומית טובה וסילוק של כל שיער באזור שולי הפצע והשנץ הבין-עכוזי, על ידי גילוח, או בעזרת משחות מורידות שיער (דליפטוריות).
השכיחות להישנות המחלה גבוהה, ובסדרות מסוימות אשר פורסמו בספרות המקצועית, אף מגיעה עד 40%.

פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת פרוקטולוג רחל 14/08/2020 10:29
 • בוקר טוב מבקשת לדעת איך מרגישים לאחר בדיקת פרוקטולוג ,האם יכולה לאחר הבדיקה להתנהל כרגיל

 • + הוסף תגובה
בדיקה ד"ר רפאל אלון 14/08/2020 14:52
חוקן בעזרת פליט אנמה 133 מ"ל לפני בדיקת טחורים יוחאי 12/08/2020 14:43
 • שלום, מחר בשעות הבוקר יש לי בדיקת טחורים אצל פרוקטולוג, הרופא אמר לי לעשות חוקן בעזרת פליט אנמה 133 מ"ל, אם זכור לי נכון בסביבות 3-4 שעות לפני הבדיקה. מתוך קפדנות, גם אתמול וגם היום אני רק שותה מים ומיץ תפוחים כדי שהכל יהיה נקי. האם זה בטוח להשתמש בחוקן הזה (פליט אנמה) למרות שכנראה אין במעי שום צרכים אלא רק נוזלים מהשתייה שאני שותה? בעלון רשום שאם אין פעילות מעי ויציאת צרכים בתוך 10 דקות מהחוקן זה מצב מסוכן... האם זה בטוח להשתמש בחוקן כזה במצב בו כבר יומיים אני רק שותה ולא אוכל כלום? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
שאלתי גם בפורום נוסף שראיתי שאתה עונה בו יוחאי 12/08/2020 14:47
 • זה פשוט דיי דחוף ואני לא יודע איזה פורום תבדוק קודם. מספיק אם תענה לי רק באחד מהם, תודה.

 • + הוסף תגובה
חוקן ד"ר רפאל אלון 12/08/2020 20:27
 • מטרת החוקן היא לעשות ניקוי של הרקטום. אין בו שום סיכון. אם הרופא שלך ביקש הכנה תעשה זאת בלי חשש

 • + הוסף תגובה
תודה רבה יוחאי 12/08/2020 21:16
פיסורה אלה 27/07/2020 15:25
 • היי, סובלת שבועיים מכאב חד ביציאה וכמה שעות אחר כך. הלכתי היום לבדיקת פרוקטולוג שקבע שמדובר בפיסורה. הוא רשם לי משחת אנרטולין למרוח 4 פעמים ביום למשך חודשיים. בנוסף, רשם לי שמן פראפין שתי כפות ביום גם כן לחודשיים. השאלה שלי היא בנוגע לשמן. אין סכנה להשתמש בשמן פראפין במשך חודשיים רצוף? האם לא קיימת סכנת התמכרות לתכשיר בשימוש ממושך? וגם קראתי שהשמן גורם לאי ספיגה של כל מיני ויטמינים. האם לא כדאי לקחת מרככי צואה אחרים? יש לי מעי רגיז שמתבטא בעצירויות ואני לוקחת בדרך כלל כדור שנקרא לקסין פורטה כדי לרכך יציאות. תודה מראש על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
פיסורה ד"ר רפאל אלון 27/07/2020 20:27
 • הטפול עם אנטרולין הוא נכון. ניתן להשתמש במרככי צואה אחרים כמו מה שציינת או נורמלקס או פגלקס.

 • + הוסף תגובה
פיסורה.. נגה 07/08/2020 05:41
 • שלום, בהמשך לשאלה על הפיסורה. אני מטופלת באנטרולין למעלה מחודשיים, אם כי בחודש האחרון חשתי הטבה משמעותית (חשבתי שהחלמתי) ומרחתי רק פעם אחת ביום משחה. בימים האחרונים הפצע נפתח שוב והסבל חזר. מה לעשות מעבר לשתיית שמן?

 • + הוסף תגובה
פיסורה ד"ר רפאל אלון 07/08/2020 09:53
 • תחזרי למשטר הטיפולי הקודם: למרוח המשחה 4 פעמים ביום ולקחת מרכך צואה כדי שלא תהיינה יציאות קשות, בתקוה שהפצע ירפא. לא להפסיק או להפחית הטיפול גם כשיש הטבה ולהמשיך עד החלמה מלאה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!