סינוס פילונידי (Pilonidal sinus)

ראשי

תאור

סינוס פילונידי הוא תופעה הקיימת באזור עצם הזנב.
במהותו, זהו מצב שבו יש תעלה (או מחילה) בעור הנפתחת בקו האמצע בשקע שבין העכוזים. הפתח או הפתחים נראים כנקודות קטנטנות בקו השנץ. המחילות, בדרך כלל, מסתיימות ב"מערה", באחד מצידי קו האמצע. בתוך החלל הזה, יש הצטברות של חומר "זר" - בעיקר שערות שמצאו דרכן לשם דרך הפתח והמחילה.
התיאוריות לסיבת התפתחות התופעה מגוונות: מהפרעה התפתחותית בעובר ועד לתופעה מקומית של חדירת שערות בכיוון הפוך. הראיה לדעה זו - הופעת סינוסים כאלה בטבור (שם יש הצטברות של שערות שנשרו). כמו כן, ניתן לראות תופעה דומה במרווח שבין אצבעות הידיים בסָפּרים ואף בסָפּרי חיות. במצב הרגיל, יכול להתפתח זיהום כרוני בדרגה נמוכה אשר לא בא לידי ביטוי יומיומי עד אשר נסתמת המחילה ואז מתפתח מצב של זיהום חד אשר מתפתח למורסה.
ד"ר דוד נויפלד

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מורסה כזו יש לנקז בניתוח. מרגע זה ואילך, תהיה ההתייחסות ניתוחית כדי לפתור את הבעיה, לפני שתהיה התלקחות נוספת.
הניתוח כולל כריתה של מערכת המחילות. זאת ניתן לבצע, או באופן פרטני, כל מחילה בנפרד, או לחלופין, בכריתה של כל האזור הנושא את המחלה.
ניתן לבצע את הכריתה במספר דרכים:
1. כריתה ללא סגירת הפצע - הריפוי שניוני. זהו תהליך ארוך, לרוב מתסכל.
2. כריתה וסגירת הפצע באופן ראשוני - הריפוי קל יותר, אם כי לעיתים חלה פעירה של חלק, או כל הפצע לפני השגת ריפוי מלא, במקרה כזה, נסוגים למצב של ריפוי שניוני.
3. כריתה וסגירת הפצע באופן פלסטי על ידי שתל עור או על ידי הזזת מתלים.
4. כריתה של התעלות בלבד, ניקוי המחילות מהרקמה הדלקתית וסילוק כל חומר זר ומזהם.
בכל מקרה, הטיפול שלאחר הניתוח כרוך בשמירה על היגיינה מקומית טובה וסילוק של כל שיער באזור שולי הפצע והשנץ הבין-עכוזי, על ידי גילוח, או בעזרת משחות מורידות שיער (דליפטוריות).
השכיחות להישנות המחלה גבוהה, ובסדרות מסוימות אשר פורסמו בספרות המקצועית, אף מגיעה עד 40%.

פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צניחת מעיים פרולפס דווד 22/01/2020 23:28
  • אמא שיש לה צניחת מעיים כ 11 סמ איבחון לפני כמה חודשים , והומלץ לה ניתוח על שם אלתמייר, בנתיים כמה חודשים מנסה להישאר כך ללא ניתוח נעזרת בחומרי ספיגה בשל המצב, במהלך השבועיים האחרונים מרגישה קושי גדול במתן שתן , האם לבעייה הנוספת החדשה של קושי במתן שתן יתכן שיש קשר לצניחת המעיים , ואם יש קשר האם ניתוח אלתמייר מימלא יסדר גם את בעיית הקושי במתן שתן

  • + הוסף תגובה
צניחה ד"ר רפאל אלון 23/01/2020 13:21
  • הקושי במתן שתן יכול להיות קשור בחולשה של שרירי רצפת האגן. עליה להבדק אצל אורו-גניקולוג. באשר לצניחת הרקטום-כדאי לעבור את הניתוח שהמלץ לה כדי למנוע בעיות וסיבוכים בעתיד. אין דרך אחרת לטיפול בבעיה זו

  • + הוסף תגובה
קושי במתן שתן דווד 27/01/2020 16:48
  • לד''ר שלום בהמשך לשאלה הקודמת ( לאמא בת 80 צניחת מעיים 11 ס''מ פרולפס ) , בשבועיים האחרונים אמא מתלוננת על קושי במתן שתן , הייתה המלצה לפנות לאורוגיניקולוג, היום בצורה ראשונית נעשתה בדיקה אצל גיניקולית ולא נמצאה כל ממצא גינוקולוגי ,ולכן הופנתה אותה לאורולוג נטו , התור הקרוב בעוד שבועיים , האם יתכן קשר כל שהוא בין צניחת המעיים לקושי במתן שתן ( יש לציין שלאחר מנוחה בשכיבה של כשעה יש שיפור בזרימת השתן ) ?

  • + הוסף תגובה
צניחת מעיים פרולפס דווד 27/01/2020 10:26
  • סליחה אם אפשר בבקשה לשאול לגבי לצניחת מעיים שאובחנה לפני כמה חודשים 11 ס''מ והומלץ על ניתוח על שם אלטמאייר , אם לא עושים ניתוח ונשארים עם הצניחה אלו סיבוכים עלולים להיווצר

  • + הוסף תגובה
ניקיון לאחר יציאה יפית 25/01/2020 12:18
  • שלום רב בת 75 .יש לי יציאה כל בוקר. לאחר מכן אני מתנקה היטב. לאחר כשעה או יותר כשאני מעבירה נייר טואלט הוא יוצא מלוכלך כאילו לא התנקיתי קודם. מה הסיבה ? תודה

  • + הוסף תגובה
ניקיון ד"ר רפאל אלון 25/01/2020 12:20

הצטרפו לאינדקס הרופאים!