זאבת דיסקואידית (Discoid Lupus Erythematosus)

ראשי

תאור

זאבת דיסקואידית
זאבת דיסקואידית (Discoid Lupus Eryrthematosus - DLE) היא מחלה דלקתית של העור היכולה להופיע כמחלה בפני עצמה, או כאחד הביטויים של זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic Lupus Erythematosus). הנגעים האופייניים בעור למחלה זו שטוחים או מורמים מעט, בצבע אדמדם, עם גבול ברור שצבעו כהה מהעור הבריא, וקשקשת על פני הנגע. עם הזמן נגעים אלה נעשים עגולים ודמויי מטבע, עם מרכז שטוח, מצולק, שצבעו בהיר יותר מהעור הבריא.

הנגעים מופיעים בדרך כלל באזורים חשופים לשמש: על הפנים, באזור המחשוף ועל גבי האמות, אך גם באזורים שאינם חשופים, בעיקר על הקרקפת. נגעים בקרקפת עלולים להוביל להצטלקות ולאובדן בלתי הפיך של שיער באזור הנגוע.

זאבת דיסקואידית מתפתחת אצל 30%-15% מחולי זאבת אדמנתית מערכתית ויכולה להיות הביטוי הראשון למחלה אצל 5%-10% מהחולים. זאבת אדמנתית מערכתית שכיחה פי 7 מזאבת דיסקואידית. זאבת דיסקואידית מופיעה בדרך כלל בגיל 40-20 ופוגעת בשני המינים אך בנשים פי 3 מאשר בגברים. גורמים סביבתיים כגון חשיפה לקרני UVB ועישון סיגריות, יכולים לעורר או להחמיר זאבת דיסקואידית. חבלה בעור יכולה לעורר נגעים חדשים. האבחון נקבע על ידי ביופסיה מהעור.

ד"ר דפנה פארן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הימנעות מחשיפה לשמש והפסקת עישון הם תנאי בסיסי לטיפול מונע.

טיפול מקומי בזריקות קורטיקוסטרואידים לאזור העור הנגוע, עשוי לעזור אם בנגעים יש תהליך דלקתי פעיל, אך אינו יעיל לטיפול בעור מצולק. הטיפול בתרופות היעיל ביותר בזאבת דיסקואידית הוא באמצעות תרופות לטיפול במלריה (Anti-malarial drugs). לעיתים יש צורך במישלב של שתי תרופות נוגדות מלריה.

אם אין תגובה לתרופות אלה ניתן לעיתים לטפל באמצעות תרופות הנהוגות לגבי זאבת אדמנתית מערכתית. בשנים האחרונות חודש הטיפול בתרופה בשם תלידומיד (Thalidomide) אשר נמצאה יעילה ביותר בטיפול בזאבת דיסקואידית, עמידה לתרופות נוגדות מלריה. הטיפול בתרופה זו כרוך בהשפעות לוואי והוא אסור לטיפול בנשים בגיל הפוריות בשל הסכנה למומים מלידה בעובר. על כן מוגבל הטיפול רק למצבים שאינם מגיבים לתרופות אחרות.

חשוב להתחיל טיפול בשלב מוקדם של המחלה בשל הסיכון להצטלקות בלתי הפיכה. את הצטלקות הנגעים ניתן להסוות על ידי תכשירי איפור.

לאחרונה יש דיווחים על טיפול בניתוח פלסטי העשוי להצליח, כשאין כל עדות לתהליך דלקתי פעיל בעור, אך יש להדגיש שעצם הניתוח והחבלה בעור עלולים לעורר נגעים נוספים של זאבת דיסקואידית.

פורומים פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הריון שירן 22/10/2020 09:16
  • האם תהליך הריון ולידה יכולים להחריף תסמינים של פיברומיאלגיה באופן קבוע. פיברומיאלגיה התפרץ לאחר הריון ראשון

  • + הוסף תגובה
תגובה דרוולמן 22/10/2020 10:41
  • הרבה דברים יכולים להחמיר תסמונות כאב כמו פיברומיאלגיה, גם הריון ולידה. לא תמיד, לא אצל כל אחת. הטיפול בכל מקרה לא משתנה מהותית בנסיבות השונות ומבוסס על טיפול תרופתי, פעילות גופנית מותאמת, אימון קוגנטיבי. בהצלחה ורק בריאות

  • + הוסף תגובה
הורמונים בבדיקות דם לינוי 20/10/2020 10:57
  • שלום, עשיתי לאחרונה בדיקות דם להורמונים שונים, אשמח לקבל התייחסות לגבי מה שיצא, נראה שיש הרבה הורמונים נמוכים מאוד. חשוב לציין שאני נוטלת גלולות מסוג מיקרוגינון (באופן רציף) מאחר ואני סובלת מאנדומטריוזיס ופיברומאילגיה גם, אך לא לקחתי את הכדורים בבוקר הבדיקה, האם התוצאות אמינות במצב כזה? ומה זה אומר מה שיצא? LH - קטן מ -0.5 IU/L FSH - קטן מ- 0.8 IU/L Estradiol (E2) - קטן מ-100 pmol/L Progesterone - קטן מ-0.8 nmol/L Testosterone Total - קטן מ-0.4 nmol/L Cortisol 8 am (B) | 903 nmol/l DHEA-S - 0.83 micmol/l תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
עליה בערכים של תפקודי כבד דילי 08/10/2020 08:19
  • אני חולת לוקימיה מסוג APL בתקופת רמיסיה ובטיפול במטוטרקסט ופוריניטול הבדיקות האחרונות תקינות לחלוטין פרט לתפקודי הכבד שבהם יש עליה . מה זה אומר?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!