//

חסר חיסוני משני (Secondary immunodeficiency)

ראשי

תאור

חסר חיסוני הוא מצב שבו תפקוד המערכת החיסונית באחת או יותר מזרועותיה פגום. כתוצאה מהפרעה בתפקוד המערכת החיסונית קיימת נטיית-יתר לחלות במחלות זיהומיות. האופי והחומרה של המחלות הזיהומיות בהן יחלה אדם עם חסר חיסוני נקבע לפי המרכיבים הפגועים של המערכת החיסונית והיקף הפגיעה. יכולים להיפגע לימפוציטים T או B או שיתוף הפעולה בין קבוצות הלימפוציטים הללו, פגמים בפגוציטים ופגמים בהפרשת מתווכים מסיסים של המערכת החיסונית, או בקולטנים על פני התאים.
מחלות חסר חיסוני יכולות להיגרם על ידי פגמים מלידה (חסר חיסוני ראשוני) או על ידי פגמים נרכשים. כאשר החסר החיסוני הוא נרכש הוא נקרא חסר חיסוני משני. אחד החסרים החיסוניים הנרכשים המוכרים ביותר, הוא הפגיעה שנגרמת על ידי נגיף האיידס. אולם קיימת שורה שלמה של מחלות נוספות של חסר חיסוני משני ששכיחותן הכוללת אולי אף עולה על שכיחות האיידס.

מחלות חסר חיסוני משני מסווגות לשתי קבוצות עיקריות:

1. מחלות שבהן הדיכוי החיסוני נגרם כסיבוך ביולוגי של מחלה אחרת.

2. מחלות שבהן החסר החיסוני מתפתח כסיבוך של טיפול (יאטרוגני) במחלות אחרות.

מצבים או מחלות שכיחות הגורמים לחסר חיסוני הם גידולים, בעיקר ממאירים, זיהומים כרוניים ותת-תזונה. בארצות המתפתחות עדיין שכיחה תת-תזונה והיא קשורה להפרעה כללית בפעילות המערכת החיסונית. אחת הסיבות העיקריות לתחלואה ולתמותה אצל אנשים עם תת-תזונה היא מחלה זיהומית. הרקע להתפתחותה הוא החסר החיסוני השניוני שנגרם עקב חסר בחלבונים, שומנים, ויטמינים ומינרלים.

גם חולים עם סרטן מפושט ומתקדם נוטים יותר לחלות במחלות זיהומיות בשל הפגיעה הכללית בתפקוד המערכת החיסונית. גידולים השולחים גרורות ללשד העצם, או תהליכים ממאירים שמקורם בלשד העצם יכולים להתערב ולפגוע בהתפתחות של התאים החיסוניים התקינים מלשד העצם. התאים הגידוליים גם עלולים להפריש גורמים מסיסים שונים שידכאו את פעילות תאי המערכת החיסונית.

התופעות של פגיעה משמעותית במערכת החיסונית נצפות בעיקר, במחלות ממאירות כמו לימפומות, שבהן מעורבים תאים ורקמות של המערכת החיסונית.

צורות שונות של מחלות זיהומיות, עלולות להוליך לדיכוי המערכת החיסונית ולהתפתחות חסר חיסוני משני. מחלות נגיפיות, מלבד איידס, יכולות להוליך לפגיעה בפעילות המערכת החיסונית ולהתפתחות מחלות זיהומיות אחרות.

דוגמאות לנגיפים כאלו הן נגיף החצבת ונגיף HTLV-1. גם זיהומים טפיליים כרוניים עלולים להוליך לדיכוי פעילות המערכת החיסונית. בילדים באפריקה עם מלריה כרונית נפגעת פעילות לימפוציטים - T של המערכת החיסונית, ועובדה זו, עלולה לחשוף אותם להדבקה על ידי נגיף EBV ולתחלואת-יתר של ממאירויות הקשורות בהדבקה כרונית בנגיף זה.

פגיעה יאטרוגנית (על ידי טיפול רפואי) במערכת החיסון נגרמת בעיקר על ידי טיפולים תרופתיים שהורסים או פוגעים בפעילות תאי המערכת החיסונית. הטיפולים התרופתיים בהם מדובר נועדו מלכתחילה לדכא את פעילות המערכת החיסונית והם ניתנים למניעת דחייה של שתל, או כטיפול במחלות דלקתיות שונות. התרופות שנועדו לדכא את פעילות המערכת החיסונית נקראות תרופות אימונוסופרסיביות והן כוללות בעיקר את הסטרואידים ותרופות כימותרפיות-ציטוטוקסיות. לכן, טיפול אנטי-סרטני, כולל הקרנות, כרוך כמעט תמיד בתקופת זמן בה קיים דיכוי של המערכת החיסונית ובה החולה חשוף להדבקה ולהתפתחות של מחלות זיהומיות.

תופעה נוספת של מחלת חסר חיסוני משני היא באנשים חסרי טחול עקב כריתתו לאחר חבלה או כטיפול במחלות המטולוגיות שונות. קיימות גם מחלות בהן הטחול קיים אולם איננו מתפקד (עקב אי-תפקוד). אנשים חסרי טחול, מועדים לחלות במחלות זיהומיות מסוימות שלפעילות תקינה של הטחול יש חשיבות מרובה במניעתן.

מצבים קלים של חסר חיסוני משני קיימים גם בינקות ובזיקנה. בינקות - עקב איטיות ההבשלה המלאה של המערכת החיסונית, ובזיקנה - עקב ההחמרה בפעילות של המערכת החיסונית במסגרת תהליך ההזדקנות.

פרופ' שמעון פולק

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פלקוניל גבי 10/08/2020 06:44
  • תודה רבה לך על תשובתך המפורטת.שאלה נוספת האיםanti dna צפוי חחזור לנורמה בעקבות הפלקוניל? האים אפשרי לסייע לגוף להפחית נוגדן זה באמצעות הפחתת לחץ מניעת שמש ותזונה? תודה רבה מקרב לב

  • + הוסף תגובה
נוגדני anti dna borderlin גבי 07/08/2020 16:54
  • שלום מאובחנת בתסמונת אנטיפוספוליפידית מספר שנים נוטלת קומדין.אין סמפטומים קלינייםרמות משלים בתחתית הנורמה ולא הי6 נוגדנים לאחרונה נוסף בבדיקה חד פעמית anti dna גבולי .ana1:160 אני חוששת לקחת פלקוניל האים יגרם לי נזק בהמתנה ומעקב בלבד? תודה רבה לך

  • + הוסף תגובה
לופוס תסמונת הנוגדנים האנטי פוספוליפידים, ANTI DNA גבולי ופלקוויניל פרופ' ננסי אגמון-לוין 08/08/2020 22:17
  • גבי שלום, אכן שאלה קשה . אנסה לסייע בהבהרת השיקולים בעד ונגד 5-15% מחולי תסמונת הנוגדנים האנטיפוספוליפידים יפתחו זאבת במהלך חייהם. עדות ל ANA חיובי , ו ANTIDSDNA חיובי (גבולי זה לא חיובי, זה מחייב אימות) - הם סימנים המעלים חשד להתפתחות בעתיד של לופוס. במידה ויש תסמינים של לופוס יש אינדיקציה ברורה לטיפול בפלקוויניל. במידה ואין תסמינים אבל יש חשד גבוה לסיכון ללופוס בעתיד, אנו נוהגים לתת פלקוויניל כטיפול מונע ! - כזה שיפחית את הסיכון להתלקחות משמעותית של לופוס. חשוב לציין כי גם לחולי תסמונת הפוספוליפידים אנחנו לעיתים ממליצים לקחת פלקוויניל (בעיקר בהריון) ו/או אם יש חשש ללופוס בעתיד. אז מה זה אומר מבחינתך? זה מחייב שיקול של כל הגורמים - והערכת הסיכון להתפתחות לופוס ו/או פעילות תסמונת הנוגדנים האנטי פוספוליפידים - ואם יש סיכון או פעילות מחלה בהחלט יש מקום לטיפול בפלקוויניל. במידה והסיכוי לללופוס נמוך ו/או תסמונת האנטי פוספוליפידים יציבה תחת קומדין אפשר להמתין. כדי לבחור בין שתי האפשרויות את צריכה "הערכה" מלאה של מצבך ואת זה הכי טוב לעשות במרפאה הייעודית לתסמונת הנוגדנים הפוספוליפידים עם רופא/ה שמכירים אותך ואת כל הפרטים ובשיתוף איתך. מילה אחת נוספת על פלקוויניל - זו תרופה , וככל תרופה יש לה גם תופעות לוואי. עם זאת פלקוויניל הוא טיפול "בטוח" יחסית וחולים רבים מאוד שלי מקבלים טיפול זה שנים רבות ללא כל תופעת לוואי. לא פחות חשוב עם מעקב קפדני הסיכון לסיבוכים תחת פלקוויניל קטן מאוד - במשפט אחד זה טיפול יחסית בטוח שלא צריך לחשוש ממנו - רק לקחת אותו תחת ההשגחה הנכונה. בהצלחה.

  • + הוסף תגובה
בדיקת אלקטרופרוזה של חלבונים בדם ליאנה 31/07/2020 12:16
  • היי, ביצעתי לאחרונה בדיקה של חלבונים בדם, יצאו לי תוצאות של אלבומין נמוך, אלפא 1 גבוה וגמא גלובולין גבוה. בוצעו גם בדיקת נוגדני ana וanca וRF שחזרו שליליים. השאלה היא אם אני צריכה לפנות לייעוץ של מומחה ראומטולוג או של רופא אחר? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
אלקטרופוזה של חלבוני הדם פרופ' ננסי אגמון-לוין 01/08/2020 22:10
  • שלום ליאנה, החריגות בבדיקת אלקטרופוזה (זו בדיקה בה עושים אפיון של החלבונים בדם ) היא בתחום האימונו-המטולוגי ולכן מציעה לפנות לאימונולוג (מומחה למערכת החיסון) או המטולוג (מומחה למחלות דם) בברכה,

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!