נוגדנים לדנ"א (Anti-DNA antibodies)

ראשי

תאור

בשנים האחרונות מגיעים הרופאים והחוקרים למסקנה כי לנוגדנים נגד דנ"א יש תפקיד מרכזי בהתהוות של מחלת הזאבת (הפתוגנזה), ובמיוחד בפגיעה בכליות השכיחה יחסית במחלה זו. מחלת הזאבת (לופוס) מתאפיינת מבחינת בדיקות דם בהימצאות של נוגדנים נגד הגרעין (Anti Nuclear Antibodies או ANA) בלמעלה מ-95% מהחולים במחלה. הנוגדנים העצמיים הללו מכירים מספר רב של מרכיבי גרעין, ביניהם דנ"א (DNA), רנ"א (RNA), היסטון, ומכלולים ריבנוקלאיים נוספים.
זאבת אדמנתית מערכתית (SLE) היא מחלה רב-מערכתית הפוגעת בעיקר בנשים צעירות בגיל הפוריות.
מערכות האיברים העיקריות הנפגעות במחלת הזאבת הן העור, המפרקים, משטחים נסיוביים, תאי הדם, מערכת העצבים המרכזית והכליות.

נוגדנים נגד מרכיבי גרעין מופיעים במספר רב של מחלות רימטיות ואוטואימוניות. אולם נוכחות של נוגדנים נגד דנ"א בנסיוב הרבה יותר ספציפית לאבחון זאבת (לופוס), דהיינו נוגדנים אלו בכייל גבוה מופיעים כמעט אך ורק בזאבת ולא במחלות אחרות. ברור אם כן כי לנוגדנים נגד דנ"א חשיבות מיוחדת מבחינה אבחנתית.

יש מספר הוכחות נסיבתיות הקושרות את נוגדני דנ"א לדלקת הכליות (נפריטיס) בזאבת: נוגדנים נגד דנ"א שכיחים יותר בזמן פעילות המחלה מאשר כשהמחלה בנסיגה; כייל עולה של נוגדנים נגד דנ"א מקדים פעמים רבות את ההסתמנות הקלינית; הנוגדנים שנמצאו בכליה בזמן דלקת כליות פעילה מועשרים בפעילות נגד דנ"א, כל אלה הם רמז ברור לכך שנוגדנים אלו אכן משתתפים בתהליך הפתולוגי המקומי. מספר חוקרים הוכיחו באופן ישיר יותר ומשכנע שמתן נוגדנים נגד דנ"א לחיות ניסוי הביא לשקיעת הנוגדנים בכליה, ולפגיעות אחרות המאפיינות נזק בכליות שבזאבת.

עדיין אין תשובה חד-משמעית ומדויקת לשאלה כיצד פוגעים הנוגדנים נגד דנ"א בכליה, אך הוצעו מספר הסברים אפשריים:

1. הנוגדנים נקשרים לדנ"א המצוי בדם, והמכלולים החיסוניים (Immune complexes) הנוצרים שוקעים בכליה (דרכה עובר נפח הדם לצורך סינון).

2. נוגדנים נגד דנ"א נקשרים לדנ"א או למרכיבי גרעין אחרים הנמצאים על פני הממברנה הבסיסית בפקעית הכליה (יחידת הסינון של הכליה).

3. נוגדנים נגד דנ"א אינם פתוגנים בדרך הקישור לדנ"א, אלא נקשרים בקישור צולב (Cross-reaction) לחלבונים מבניים בכליה.

4. לנוגדנים נגד דנ"א יש תכונה מיוחדת - היכולת לחדור לתאים חיים ולהפריע לחילוף החומרים ולביטוי תוכנת הגנים התוך-תאי.

בהתבסס על הידוע כיום סביר להניח שמספר מנגנוני נזק מהנזכרים לעיל מעורבים בפגיעה של הנוגדים נגד דנ"א בכליות בזאבת.
חשוב להבין איזה נוגדנים עצמיים משתתפים בתהליכי המחלה בחולי זאבת, וכיצד, וגם לשאלה זו הוצעו מספר תשובות:

1. אם נוגדנים נגד דנ"א משתתפים בגרימת הנזק לכליות, אזי חולים עם נוגדנים מסוג זה בדמם צריכים להיות במעקב אחר תפקוד הכליות, במטרה לקבוע את הטיפול המתאים.

2. הבנת התהליכים שמשתתפים בהם נוגדנים אלו מובילה להבנה טובה יותר של מהות הפגיעה בכליות בזאבת, ועם מידע זה ניתן לתכנן גישות טיפול חדשות.

טיפולים חדשניים המיועדים להפחית את ריכוז הנוגדנים נגד דנ"א בנסיוב של חולי זאבת (ובכך להפחית את הסיכוי לפגיעה בכליות), נמצאים כבר עתה בניסויים קליניים.

פרופ' חיים פוטרמן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים, פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיברומיאלגיה ודיכאון שמעון Q5 06/12/2019 18:39
  • האם קיים קשר// מחקרים .. המעידים ש פיברומיאלגיה יכולה להיווצר כתוצאה דל בעיות הסתגלות דיכאון חרדה?

  • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה ותרופות אוראל 05/12/2019 20:01
  • שלום רב אני מאובחנת בפיברומיאלגיה כבר 12שנין נתנו לי לטיפול זאלדיאר ואמביאו לשינה ליריקה אני לא לוקחת. בתקופה האחרונה כשלושה חודשים חוויתי כאבים חזקים ברמה מאוד גבוהה לקחתי המון זאלדיאר מעל המינון כ 16 כדורים ליום והמון כדורי שינה כי הייתי מתעוררת משינה. שמתי לב כי התכווצויות החמירו ונהיה יותר חזקות האם המינון בית"ר יכול להיות שהחמירו את התכווצויות והתופעה נהיה יותר כואבת. האם הדבר יחלוף אחרי התנתקות הגוף מהתרופות והכיווצי שרירים יפחותו. האם הגוף בהרעלה ותופעות לוואי מרובות יש לציין שהבעיה שלי היא בראש בפנים ובקרקפת ובצוואר וכתפיים הכאבים כרגע מאוד קשים וממש כל חצי הפנים וגולגולת והקרקפת תחושה של ממש כמו חצויה לשניים. האם עשיתי לעצמי נזק ואי אפשר שהמצב ישתפר או אחרי תקופת הגמילה יהיה הטבה. יש לציין שללא כדורי שינה אנני נרדמת ולקחתי מינון גבוה כי אחרי שעתיים גם הייתי מתעוררת. האם תופעות הלוואי מחמירות את הקיים במקומות שאת סובלת מהם נגיד ברגליים לא ממש השפיע אלה במקומות שאני סובלת מהם כל הפנים הקרקפת הצוואר ושכמות. האם תהיה הטבה או גרמתי לעצמי נזק בלתי הפיך

  • + הוסף תגובה
חולה פיברומיאלגיה בא לי למות קובי 05/12/2019 02:50
  • ד"ר או גולשים יקרים שלום ותודה שנכנסתם :( אני בן 30 סובל מפיברומיאלגיה 3 שנים לאחר נפילה במדרגות ריסוק של עצם הזנב ופגיעה בעיקר בחוליה L5-S1 אובחנתי כחולה פיברומיאלגיה סובל מכאבים (בעיקר שרירים אבל גם דקירות מטורפות באיזור גב תחתון) מקבל קנאביס רפואי שמוריד את הכאבים מדרגה 10 כמעט בכל הגוף ל24 שעות לדרגה 8.5 . מרוב הכאבים אני גם לא נכנס לשירותים כמו שצריך אין לי חשק לעשות שום דבר רק יורדות לי דמעות מתסכול שנפל עליי משהו שממש גדול עליי . אני לא מטופל נכון לא עברתי שום שיקום כלשהו אני פשוט סובל ומחכה ליום שהגוף יפסיק להילחם וירים ידיים (אין לי אומץ לפגוע בעצמי אני אהבתי מאוד לחיות עד שכל החיים השתנו לי ובמקום לקום ולהינות מכל יום שעובר אני מנגב דמעות ומחכה לסוף ) הבנתי שזאת מחלה נוראית אבל אני לא מאמין שעם כאב בעוצמה כזאת גם עם הקנאביס רפואי אי אפשר באמת לחיות מתחנן תעזרו לי :( בא לי לעבור את זה אני לא מצליח להבין איך מה אפשר לבקש בפעם הבאה שאני מגיע לבדיקה כלשהי איך אני מקבל טיפול כלשהו (אני כרגע כמעט ללא תזוזה יוצא מהבית פעם בשבוע לקופת חולים או לבדיקה כלשהי וכל הזמן קר לי והרגשה שכל השרירים בגוף צועקים הצילו הרגשה של דקירות בשרירים שמגיעים בעיקר מאיזור האגן הגב התחתון והצוואר (אפילו פי הטבעת והמפשעות ואיבר המין עצמו מקבלים מדי פעם התכווצויות ברמת כאב כמו מכת חשמל) מה קורה לגוף שלי איך אפשר להילחם בזה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!